Skocz do zawartości
ThePowerOfThePresent

[3.5k] Zestaw do programowania ogólnego przeznaczenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Jestem w trakcie budowy PC przeznaczonego do programowania (bardziej do nauki) i użytku ogólnego takiego jak Internet i tego typu sprawy - wiadomo.

Ostatnio PC budowałem wiele lat temu więc nie jestem pewien czy wszystko zawarłem w zestawie.

Proszę Was więc o jakieś rady i ewentualnie wskazanie co można zmienić na lepsze.

Budżet to około 3.5k i raczej nie chciałbym go zwiększać.

 

Zalman Obudowa S2 ATX MID z oknem
Chłodzenie SilentiumPC Fortis 5 Dual s1700 + pasta
Procesor AMD Ryzen 7 5700G 3.8-4.6GHz 8C/16T
Płyta główna Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 AMD AM4
ZASILACZ SEASONIC CORE GC 650W 80PLUS GOLD 4xPIC-E
Pamięć RAM G.Skill Ripjaws DDR4 32GB 4000MHz CL18

 

Zasilacz może trochę ponad potrzeby, ale to z myślą o ewentualnie rozbudowie w przyszłości. Dysk i pozostałe peryferia posiadam więc nie są tutaj istotne.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz tej stosunkowo wydajnej integry do jakichś starszych gier, Intel ma teraz lepsze procesory w podobnych pieniądzach - 12600k (6/12+4) jest wydajniejszy niż te osiem rdzeni AMD, a integra wprawdzie o wiele słabsza, ale jeśli iGPU potrzebujesz do wyświetlania pulpitu, to nie ma to znaczenia. Za to Intel będzie zdecydowanie mocniejszy, jeśli ewentualna rozbudowa oznacza dokupienie GPU pod gry w przyszłości.

Jeśli jednak chcesz zostać przy AMD i procku z integrą - 5600G o wiele mniej trzepie po kieszeni, a wydajności ma z naddatkiem do podstawowych spraw. 6/12 przegra z obiema powyższymi opcjami w multicore, ale domyślam się że nauka to nie jest buildowanie wielogigowych projektów, a to jedyna sprawa przychodząca mi do głowy, gdzie wyraźnie poczujesz różnicę w swoich zastosowaniach. Tylko znów - np. i5-12400 to dziś lepszy procesor - mocniejszy single-core, porównywalny multi.

Po prostu AMD ma w tym momencie półtoraroczną architekturę na rynku, a Intel odświeżał swoją ofertę pół roku temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

W Intelu boli mnie jedynie, że gdybym chciał zmienić w przyszłości procesor to do wymiany pójdzie też płyta.

Z drugiej strony AM4 też już powoli odchodzi więc znów albo musiałbym czekać na "piątkę" albo wrzucić coś mocniejszego na AM4 i ewentualnie dorzucić kartę graficzną.

Czasem bym pograł, ale to na tyle nieistotne, że w sumie jakakolwiek integra wystarczy.

Teraz dorzuciłem do zestawu 12600 (jeśli nie chcę podkręcać to wydaje mi się że dokładnie 300 zł do 'k' to trochę zbyt dużo) i płytę MSI MAG B660M MORTAR DDR4 LGA1700 z polecanego zestawu.

Taka opcja byłaby lepsza? Może wtedy RAM mógłbym zmienić na niżej taktowany, bo z tego co pamiętam dla Intela nie ma to aż takiego znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest pułapka, bo 12600 nie ma rdzeni efficiency, czyli od 12400 różni go głównie lepsze taktowanie i nieco lepszy cache. Te cztery dodatkowe rdzenie efficiency (i więcej w wyższych modelach) to jest to co pozwoliło Intelowi na konkurencyjną względem AMD wydajność wielordzeniową 🙂

Stąd nie rozważałbym tych opcji pośrednich - 12400 albo 12600k, wszystko co pomiędzy nimi to w gruncie rzeczy kosmetyka wydajnościowa, której kolejne stówki dopłaty nie uzasadniają IMO.

Ciężko spodziewać się że jakakolwiek podstawka w przyszłości będzie żyła tak długo jak AM4, ale też Intel jest dość stały w swoim rytmie, więc pewnie jedną generację po dwunastej będzie można tam kiedyś upchnąć. Jeśli kupisz dobrą płytę (sorry, tego rynku nie znam, nie polecę konkretów, ale z zestawów powinno być ok.), to upgrade z takiego 12400 na hipotetycznego 13600k kiedyś powinien być do zrobienia.

Tylko jeśli bierzesz pod uwagę upgrade CPU na tej samej platformie, nie oszczędzaj na taktowaniu RAM raczej.

Z drugiej strony - trochę jesteśmy w trakcie przesiadki z DDR4 na DDR5, więc na dobrą sprawę może nie ma sensu myśleć o zmianach w obrębie jednej platformy i po prostu lepiej kupić najlepszy na ten moment value pod budżet, bo jak zacznie brakować wydajności, to i tak sprzęt mocno powinien pójść naprzód.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz już jakiś stary monitor i nie zamierzasz kupować nowego to rozważ też opcję laptopa. Mam kolegę programistę który właśnie zamiast kompa kupił laptopa i jest bardzo zadowolony. Mówi, że 2 ekrany bardzo się przydają w programowaniu + laptopa może wziąć do plecaka i jeśli ma dostęp do gniazda to sobie może programować gdzie tylko chce. Dokładny model jaki ma jest mniej więcej w twoim budżecie https://www.morele.net/laptop-dream-machines-g1650-15pl70-8764048/

Jeśli miałbyś jeszcze jakieś pytania co do lapka to mogę się go podpytać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...