Skocz do zawartości
osejszon

Nowy komputer do uniwersalnego zastosowania, nieograniczony budżet?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Z racji, że ostatnio naszło mnie na zmiany... Chcę wymienić komputer na lepszy. Używany lub nowy.

Zastosowanie to głównie programowanie (nie tylko), obróbka wideo i gry FPS, gdzie muszę mieć dużą płynność. Nacisk głównie na procesor. Chciałbym go złożyć w czerwcu, ponieważ jestem obecnie za granicą. Na zakup karty mógłbym poczekać. Chyba, że warto? 😄
Potrzebuję też doradztwa w sprawie monitora. Czy warto przesiadać się z 144Hz (1080p) na 240? Zakupiłem ostatnio polecany monitor, w promocyjnej cenie. Jednak pojawił się problem, że dostawa w sklepie będzie dopiero w lipcu. Rozważam nad matrycą NanoIPS, max '27/1440p (będą 2 monitory).
Do wszystkiego, dorzućmy jeszcze propozycję wygodnego fotela - musi być praktyczny.
Budżet nad jakim myślałem (o PC) to około 5000 zł, ale nie wykluczam 10000 zł. Najważniejszym kryterium jest stosunek cena/wydajność oraz przyszłość o rozbudowie.
Z moich wymagań:
-potrzebuję szybkiego dysku SSD 1TB,
-RAM min. 16 lub 32GB w 2 modułach,
-fajnie jakby płyta miała dobrą kartę dźwiękową,
-tylko wydajność.
 
Resztę sobie darowałem, dla wyświetleń. Dziękuję za każdą odpowiedź, pozdrawiam. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

wszystko zależy od oczekiwań w stosunku do wydanych/zainwestowanych pieniędzy.

podstawowe zagadnienie w co chcesz bardziej iść programy i obróbka danych, czy gry, bo w programach można oczekiwać określonej wydajności w zależności od zakupionego sprzętu- platformy AMD lub Intel , natomiast w grach to wszystko zależy od tytułu i jego optymalizacji, i tu dochodzimy do sedna, obecnie bardziej optymalnym wyborem był by zakup platformy na Intelu 12gen. , ale twoje założenie 5tys - 10tys to jest trochę duża rozpiętość cenowa , a obecnie wydatek 10tys. to wcale nie jest jakaś suma która obecnie robiła by wrażenie, bo za chwile to będzie standard przy założeniu ze PC ma być również do pracy, oraz ze osobno ze kupujemy nowa kartę graficzna np. RTX 3080 cena zakupu każdy widzi, bo jak grać to grać, a nie DLSS włączać, mieć rozmazane tekstury i jeszcze się zachwycać...

czy warto przesiadać się z 144Hz na 240Hz ?, a czy dostrzeżesz różnice w płynności obrazu ?, ale fakt nowy monitor to również nowsza matryca oferująca lepsze obraz, po za tym takie wysokie FPS to raczej tylko w tytułach e-sportowych można uzyskać.

dla mnie istotnym elementem specyfikacji monitora jest wielkość plamki, im mniejsza tym obraz bardziej jest jak żyleta a nie wyświetlane literki/cyferki są "poszarpane" , zakup w lipcu do dosyć szybko, co za czasy, mi na stronie Della wyskoczyło dostawa w październiku, jak chciał bym dokonać zakupu ...   

siedlisko to trzeba zakupić pod własny zad , co było by wygodnie, a to już samo siedlisko może i kosztować 2tys. 

jeden dysk o pojemności 1TB do czego ? bo trochę mnie rozbawiłeś, zakładam ze dysk będzie już pod M.2, obecnie gry zaczynają ważyć 70-80GB a i są tytuły co już waza ponad 120-150GB, to raczej jeden dysk powinien być pod system 500/512GB, drogi pod gry 1TB i trzeci do pracy czy projektów 2TB.

pamięć operacyjna do projektów im wincyj tym lepiej. 

zintegrowane karty muzyczne na płytach głównych, obecnie szału nie ma bo nawet np. ALC-4080 czyli najwyższy oferowany kodek ,  powiedzmy ze gra to czysto ale bez przytupu, czy dynamiki o braku przyjemnego basu nie wspomnę nisze natomiast ALC oferują już tylko gorsze wrażenia z odsłuchu np. ALC -897, także jak chciał byś "pohałasować" to trzeba by dobrać cos osobno od np. Creative i to najlepiej kartę co zawiera już osobny wzmacniacz słuchawkowy. 

także sam pierwej musiał byś się określić ile faktycznie chcesz przeznaczyć na zakup samej skrzynki ?, i to bez karty graficznej,  bo to będzie osoby zakup , czyli aby PC działał to obecnie procesor musi posiadać igpu czyli zintegrowana kartę graficzna, i wtedy można coś poczarować, co tam włożyć do środka.                

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pójdę w programy i obróbkę danych, a gry na końcu. Jeśli chodzi o gry, na przykład: CS:GO, Paladins czy Overwatch w 1080p. 

Kiedyś chciałem być e-sportowcem, stąd wymagania. Poniżej 144 FPS odczuwałem każdą różnicę. Monitor, który kupiłem to Dell Alienware AW2521HFLA.

Jeśli chodzi o dysk, oczywiście M.2 - na programy. Do innych zastosowań mam jeszcze 3 dyski.

Jeżeli chodzi o RAM to 32GB powinno być optymalne

Mogę wydać te 10k zł na samą skrzynkę, ale najlepiej z GPU. Chociaż te ceny są przestrzelone. Mogę jeszcze posiedzieć na starej karcie do jesieni.

 .  . 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak najpierw płyta główna, wybór producenta/model, oraz założenie pierwsze przynajmniej 3 gniazda pod M.2 , to którego producenta wybrać, bo każdy może mieć swojego ulubionego bo np. już korzysta/korzystał z jego produktu.

Gigabyte , MSI lub Asus 

Gigabyte- wstępne wersje biosów są nie dopracowane i przysparzają cała masę komplikacji na start, ale do poszczególnych modeli dają fajny kodek audio : Realtek ALC 1220-VB  

Asus jak się trafi, to można śmiało powiedzie , dobrze to działa , ale nie każdy zestaw chłodzący powietrzny da się zamontować, mało miejsca wokół soketu po przez wysokie radiatory sekcji zasilania .   

MSI naj mniej konfliktowe jeśli chodzi o współpracę z pamięcią ram .  

i tutaj już jest kwestia do zastanowienia czy kupując platformę już iść w DDR5 (koszt całej platformy) czy jeszcze pod DDR4 oraz sam koszt płyty głównej tez ma znaczenie, bo Z690 i lepiej wyposażone płyty główne to już wydatek 1800-1900PLN , natomiast B660 tez około 1200 PLN 

i tak MSI

MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4 ,  posiada 4 gniazda pod M.2 . około 1430pln

lub

MSI MPG Z690 FORCE WIFI , DDR5, posiada 5 gniazd pod M.2 . około 1870pln

Asus

Asus ROG STRIX Z690-F GAMING WIFI, DDR5  posiada 4 gniazda pod M.2. około  1900pln 

można tez zdecydować się na płyt na B660

MSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4 lub DDR5 posiada 3 gniazda pod M.2 , około 1050pln 

lub 

Asus ROG STRIX B660-F GAMING WIFI, DDR5, posiada 3 gniazda pod M.2  , około 1170pln , i to jest dosyć ciekawa konstrukcja , bo płyta nie powinna a umożliwia po przez opcje w biosie normalny OC CPU jeśli tylko procesor jest z dopiskiem K sprawdziłem na i5-12600K .

jaki procesor

jeśli budżet pozwoli to Intel Core i7-12700K, 3.6 GHz, 25 MB, BOX (BX8071512700K) około 2170pln

jeśli trzeba było by uciąć to , Intel Core i5-12600K, 3.7 GHz, 20 MB, BOX (BX8071512600K) około 1450pln

pamięć ram DDR4 

Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32) około 860pln

lub 

Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (CMK32GX4M2D3600C16) około 850 pln oraz są nisko profilowe

DDR5 

Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL40 (KF560C40BBK2-32) około 1400pln

lub

Corsair Vengeance, DDR5, 32 GB, 5600MHz, CL36 (CMK32GX5M2B5600C36) około 1750pln 

także koszt zakupu pod DDR5 sama płyta, CPU i7, ram i już mamy 6000pln ...

lub na DDR4 z i7 około 4500pln .

dysk pod programy/projekty 2T i tu można polecić cała serie 500GB, 1TB, czy 2TB, tylko trzeba sprawdzić czy dołączany radiator z płyty głównej dobrze dolega do dysku, bo często termopady są za cienkie/chude i zamiast dobrze dolegać jest szczelina powietrzna ... 

SSD Samsung 970 EVO Plus 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7S2T0BW) około 1150pln 

zestaw chłodzący dla CPU o ile i5-12600k nie wymaga jakiegoś super wydajnego zestawu np.

 CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

to już i7-12700k podczas długotrwałego obciążenia może się trochę zagotować.

i albo wydajniejsze chłodzenie powietrzne np.

CPU Scythe FUMA 2 Rev. B (SCFM-2100) 330pln 

be quiet! Dark Rock 4 Pro (BK022) 380pln

lub wodujemy są zwolennicy są przeciwnicy. 

Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB (ACFRE00101A) około 600pln i trzeba dokupić podstawkę mocująca do LGA 1700 około 30 pln , i nie ze polecam sklep tylko ze maja w ofercie 

https://proline.pl/arctic-mocowanie-na-socket-lga1700-dla-liquid-freezer-ii-p8112251 

obudowa kwestia gustu byle aby była funkcjonalna i chłodzenie wodne się zmieściło

np. 

trochę taniej  

SilentiumPC Signum SG7V TG (SPC249)

lub trochę x2 drożej 

Fractal Design Meshify 2 TG Dark Tint Czarna (FD-C-MES2A-02) 

zasilacz, temat rzeka, ale zakup dobrego zasilacza to nie wydatek tylko inwestycja w bezpieczeństwo zasilanych podzespołów a przy planowanym przyszłym zakupie karty graficznej, proponował bym co najmniej 850W 

be quiet! Straight Power 11 850W (BN308) około 750pln 60 miesięcy gwarancji  

Corsair HX850 (CP-9020138-EU) około 800pln 10 lat gwarancji 

SeaSonic Prime PX 850W (PRIME-PX-850) 1100pln 12 lat gwarancji

be quiet! Dark Power 12 850W (BN315) 1070pln 10 lat gwarancji

także w budżecie do 10tys można się zmieścić i nawet zakupić dodatkowa kartę muzyczna 

Creative Sound BlasterX AE-5 Plus (70SB174000003)

to są tylko propozycje.

czy to już jest na bogato ?

zdecydowanie nie , raczej średnia połka, bo ceny podzespołów idą w górę zwłaszcza ceny płyt głównych z generacji na generacje , oczywiście ze można kupić tańsza płytę główna na Z690 za około 1000pln bida wydanie, czy zasilacz mniejszej mocy itd. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na pomysł, że będę szukał okazji i zacząłem szukać części w internecie. Procesorem będzie i9-12900k, którego nie planuję na razie podkręcać. Moim zdaniem to mało opłacalne, tak samo jak platforma DDR5. Karta graficzna to pewnie RTX 3070 Ti lub jakaś alternatywa, chcę poczekać co będzie działo się z ich cenami do końca roku. Kości RAM - ile MHz potrzebuję w kościach RAM, aby wykorzystać możliwości i9? Jakie chłodzenie powinno fajnie odprowadzać ciepło z tego procka? Chodzi też o temperatury. Jeśli myślę o kartach pokroju RTX 3090 Ti - czy konieczny będzie zasilacz 1000W, czy 850 wystarczy? Płyta główna na chipsecie Z690, tylko która w stosunku ceny do jakości? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, osejszon napisał:

Wpadłem na pomysł, że będę szukał okazji i zacząłem szukać części w internecie. Procesorem będzie i9-12900k, którego nie planuję na razie podkręcać. Moim zdaniem to mało opłacalne, tak samo jak platforma DDR5. Karta graficzna to pewnie RTX 3070 Ti lub jakaś alternatywa, chcę poczekać co będzie działo się z ich cenami do końca roku. Kości RAM - ile MHz potrzebuję w kościach RAM, aby wykorzystać możliwości i9? Jakie chłodzenie powinno fajnie odprowadzać ciepło z tego procka? Chodzi też o temperatury. Jeśli myślę o kartach pokroju RTX 3090 Ti - czy konieczny będzie zasilacz 1000W, czy 850 wystarczy? Płyta główna na chipsecie Z690, tylko która w stosunku ceny do jakości? 

i9-12900K posiada zintegrowany kontroler pamięci DDR4 3200MHz , wszystko powyżej to już OC, a tego nikt nie gwarantuje ze będzie działać od "kopa" i działać stabilnie, także albo zakup pamięci np. 2x16GB 3200Mhz , lub można zakupić 4000-4400MHz i sprawdzić empirycznie czy będzie działać, ale z nastawieniem ze będzie konieczność zejść z szybkością do ilu to ??? 

tylko pytanie, czy warto w warunkach domowych robić inwestycje mimo wszystko drogi Ram bo 2x16GB 4400MHz swoje tyż kosztuje, po to aby np. materiał przerobić nawet piec minut szybciej ?

dobór chłodzenia pod i9-12900K na limitach mocy, bez OC , dobre powietrzne powinno ogarnąć temat , ale jak jak ma obrabiać materiał wideo itp. to raczej trzeba by pomyśleć na wodnym o którym już wcześniej pisałem ,Arctic Liquid Freezer II 360 wraz z dodatkowym mocowaniem pod LGA 1700   

zasilacz to nie wydatek tylko inwestycja w bezpieczeństwo zasilanych podzespołów , do RTX 3090TI to bez zajęknięcia 1000W i to z wysokim certyfikatem. 

płyta główna, to trzeba popatrzeć na specyfikacje i zakupić taka która z  będzie faktycznie się wykorzystywać , czyli ileś portów M.2, bądź SATA.   

jeśli możesz sobie pozwolić na zakup to:

Płyta główna MSI MPG Z690 EDGE WIFI DDR4

lub trochę taniej ale wcale nie gorzej:

Płyta główna MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć RAM za jaką będę rozglądał się już niebawem - DDR4 3200MHz lub 3600MHz - czy warto?

Moja propozycja wygląda póki co tak: 

Procesor: i9-12900k

Płyta główna: MSI PRO Z690-A DDR4

Chłodzenie wodne procesora: be quiet! Silent Loop 2 360mm 

Które chłodzenie będzie lepiej zbijało temperatury podczas pracy? 

be quiet! Silent Loop 2 360mm vs Arctic Liquid Freezer II 420? Z tego co wiem, obudowy do LF 420 są drogie - czy warto dopłacić tylko z tego powodu?

Zasilacz: Seasonic Prime GX-1000W

Jaką obudowę ostatecznie wybrać? Obudowa musi być przewiewna, może być z oknem ale nie musi. Bez żadnego RGB. Im taniej, tym lepiej. 

Karta graficzna do wyboru, czekam na propozycje. Stosunek jakości do ceny, aby była stosunkowo wydajna w 1080p lub 1440p.

Okazuje się, że będę jeszcze potrzebował 2 szybkich dysków - jakieś 1TB każdy lub jeden z nich może być max 512GB. (popieści to się zmieści)

Dzięki za udzielanie się w temacie. 😉

Edytowane przez osejszon
olśniło mnie, aby coś napisać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, osejszon napisał:

Pamięć RAM za jaką będę rozglądał się już niebawem - DDR4 3200MHz lub 3600MHz - czy warto?

Moja propozycja wygląda póki co tak: 

Procesor: i9-12900k

Płyta główna: MSI PRO Z690-A DDR4

Chłodzenie wodne procesora: be quiet! Silent Loop 2 360mm 

Które chłodzenie będzie lepiej zbijało temperatury podczas pracy? 

be quiet! Silent Loop 2 360mm vs Arctic Liquid Freezer II 420? Z tego co wiem, obudowy do LF 420 są drogie - czy warto dopłacić tylko z tego powodu?

Zasilacz: Seasonic Prime GX-1000W

Jaką obudowę ostatecznie wybrać? Obudowa musi być przewiewna, może być z oknem ale nie musi. Bez żadnego RGB. Im taniej, tym lepiej. 

Karta graficzna do wyboru, czekam na propozycje. Stosunek jakości do ceny, aby była stosunkowo wydajna w 1080p lub 1440p.

Okazuje się, że będę jeszcze potrzebował 2 szybkich dysków - jakieś 1TB każdy lub jeden z nich może być max 512GB. (popieści to się zmieści)

Dzięki za udzielanie się w temacie. 😉

Pamięć ram zawsze warto pokombinować i zakupić o niższych timingach, ale CL18 cena jeszcze do przełknięcia natomiast poniżej to już spore dopłaty, czy warunkach domowych warto dopłacać ? . 

płyta MSI PRO Z690-A DDR4 , sekcja ok , ale niskiej jakości kodek audio Realtek ALC 897 

może nie pchaj się w nie standardowe chłodzenia typu 420 co by potem nie było problemu z montażem i kosztów samej obudowy , a co do samej obudowy to już pisałem opcja tańsza od SilentiumPC  lub dopłacić do Fractal Design. 

zasilacz na 12 letniej gwarancji, no to co tu drążyć temat 😛 

co do karty graficznej to każdy ma własne preferencje ile jest gotów zejść z detalami aby uzyskać odpowiednia ilość FPS , lub odwrotnie, przesuwając suwaki w opcjach graficznych w prawo nie będzie mu przeszkadzać zbyt niska ilość FPS , a ile tobie wystarczy aby być usatysfakcjonowanym ? stałe 30FPS , 60FPS, czy poniżej 144FPS nie zasiadasz do rozgrywki ? , wiesz na kartę graficzna to powinien być osobny budżet , do grania w 1080p taka podstawowa karta jest GTX 1660Super/Ti,  gdzie tez trzeba schodzić na wysokie, a ja patrząc po sobie posiadając RTX 2070Super wraz z  monitorem 1440p  i chcąc mieć teraz odskocznie wydajności musiał bym zakupić RTX 3080 lub RX 6800 XT ale nie przy takich cenach ...       

dyski zakładam SSD pod M.2 albo 

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7S500BW)

tylko trzeba dobrze zamontować radiatory bo Samsungi się grzeją.

albo np. 

Dysk SSD ADATA XPG Gammix S11 Pro 512 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (AGAMMIXS11P-512GT-C)

sam z takiego korzystam , tylko zdemontowałem ta śmieszna blaszkę co niby robi za radiator i zamontowałem normalny radiator. 

chłodzenia wodne oferują bardzo zbliżona wydajność, także aby wskazać które będzie wydajniejsze to potrzebny był by ktoś, kto obydwa chłodzenia testował na takim samym CPU. 

 Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB (ACFRE00101A) i gwarancja 72 miesiące , nie zapomnij tylko o zakupieniu dodatkowej podstawki mocującej pod LGA 1700 

Chłodzenie wodne be quiet! Silent Loop 2 360mm (BW012)  i gwarancja 36 miesięcy  

ja oczywiście wybrał bym produkt o oferowanej dłuższej gwarancji i to x2 dłuższej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dźwięk z płyty głównej - od kilku lat używam Audiotrak Prodigy Cube Black Edition. Ewentualnie, czy polecisz mi jakąś lepszą kartę od Audiotraka wewnętrzną? Wolałbym mieć w komputerze.

Zamówiłem już be quiet! Silent Loop 2 360mm

Czyli jaki RAM przyda mi się do tego procesora? Mam monitor 360Hz, więc im więcej FPS tym lepiej. Dyski mogę dokupić na samym końcu, bo mam jeszcze z poprzedniego komputera. Pozostaje kwestia obudowy i karty graficznej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, osejszon napisał:

Jeśli chodzi o dźwięk z płyty głównej - od kilku lat używam Audiotrak Prodigy Cube Black Edition. Ewentualnie, czy polecisz mi jakąś lepszą kartę od Audiotraka wewnętrzną? Wolałbym mieć w komputerze.

Zamówiłem już be quiet! Silent Loop 2 360mm

Czyli jaki RAM przyda mi się do tego procesora? Mam monitor 360Hz, więc im więcej FPS tym lepiej. Dyski mogę dokupić na samym końcu, bo mam jeszcze z poprzedniego komputera. Pozostaje kwestia obudowy i karty graficznej. 

nic nie pisałeś ze posiadasz kartę muzyczna na USB , także dla ciebie bez znaczenia co będzie na płycie głównej, a aby cos polecić to pierwej trzeba było by samemu przetestować , oraz każdy ma inne odczucia podczas odsłuchu a ja jestem trochę skrzywiony po przez karty od Creative 

producent Audiotrak ma w ofercie ino dwie karty wewnętrzne  "MAYA 5.1 PCIe" oraz "PRODIGY HD2 BLACK EDITION" ale to jest karta na PCI a nowe płyt główne nie posiadają już gniazd PCI także wybór ogranicza się tylko do jednej pozycji 😄 

zamówiłeś chłodzenie od be quiet , a to nie można zmieć zamówienia ?, no co ja poradzę ze zamiast gwarancji 72 miesiące, wybrałeś 36 miesięcy 😅

Pamięć Ram to trzeba poczytać  o ustawieniu szybkości Gear 1 i Gear 2

https://www.purepc.pl/jak-dzialaja-tryby-pamieci-ddr4-gear-1-i-gear-2-na-procesorach-intel-rocket-lake-czy-warto-podkrecac-pamiec-ram

obudowa tutaj to już sam musisz zdecydować co się bardziej tobie podoba, ja bazowałem już na SilentiumPC  zasadniczo nie mam nic do zarzucenia. 

a kartę graficzna to już jak budżet pozwoli. 

ja chętnie bym się przykleił do :

Power Color Radeon 6800 XT Red Devil 16GB GDDR6 (AXRX 6800XT 16GBD6-3DHE/OC) 

tylko czasem sterowniki od AMD w grach potrafią negatywnie zaskoczyć.  

  

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer póki co, prezentuje się tak:

Procesor: i9-12900k

Pamięć RAM: GoodRam IRDM PRO 2x16GB DDR4 3600MHz CL17

Płyta główna: MSI PRO Z690-A DDR4

Chłodzenie wodne procesora: be quiet! Silent Loop 2 360mm

Zasilacz: Seasonic Prime GX-1000W

Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V Evo TG ARGB

W razie problemów z komponentami, wymienię. Czy zmieniać coś jeszcze?

Zostały dyski oraz karta graficzna. Która karta będzie dość tania i zadowoli mnie wydajnością w 1080p? Jeżeli okazałoby się, że potrzebuję mocniejszej - wymieniłbym sobie za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na oku kartę: Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC 8GB GDDR6 z gwarancją do 29.10.2024 do zakupu za 1700 zł. Oczywiście używana, ale śpieszy mi się wyjątkowo z zakupem i będę mógł ją obejrzeć osobiście. Czy szukać czegoś innego, czy w tej cenie warta rozważenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, osejszon napisał:

Czy szukać czegoś innego, czy w tej cenie warta rozważenia?

na to pytanie nie jestem w stanie udzielić , jednoznacznej odpowiedzi 

bo pytanie powinno być, ile jesteś wstanie obecnie przepłacić aby sobie zagiercować ? 

to jest karta która w 1080p powinna zapewnić płynna rozgrywkę na wyskokach, przy założeniu ze posiadany monitor jest 60Hz czyli przy włączonej synchronizacji pionowej mamy zablokowany górny limit FPS na 60 , chyba ze ogrywasz tylko tytuły e-sportowe, ja w takowe nie gram .      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, jednak w tym czasie zdążyłem już złożyć i kupić komputer. Ewentualnie, kilka rzeczy do poprawy.

 

Procesor: i9 12900k

Płyta główna: MSI PRO Z690-A DDR4

Karta graficzna: Gigabyte Radeon RX 6600 XT GAMING OC 8GB GDDR6

RAM: Goodram IRDM PRO 2x16GB DDR4 3600MHz CL17

SSD: Goodram IRDM Pro 240GB/Samsung 980 PRO 2TB z radiatorem 

Zasilacz: Seasonic Prime GX-1000W

Chłodzenie: be quiet! Silent Loop 2 360mm

Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V Evo TG ARGB

 

Komputer składam z przerwami, jednak na tą chwilę potrzebuję jeszcze jednego dysku 1/2TB. Chcę spróbować też jakiegoś innego. Mam na oku:

WD Black SN850 vs Seagate FireCuda 530. 

Który z nich powinien być lepszy? Temperatury, wydajność lub awaryjność. Załóżmy, że cena ta sama. 

Wracając do tematu karty graficznej, kupiłem wtedy tą kartę z poprzedniego posta. Jednak pojawiła się zagwozdka. Korzystam z monitorów:

LG UltraGear 27GP850-B oraz Dell Alienware AW2521H. Mają one naklejki od zielonych. Teorię oczywiście znam. Czy tracę coś w praktyce, skoro używam grafikę od AMD? Karta taka, ponieważ oczywiście czekam na okazje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, osejszon napisał:

WD Black SN850 vs Seagate FireCuda 530. 

jesteś troche mało precyzyjny bo dla WD Black SN850 1TB jest 5 modeli i maja różne ceny różne ceny 

WDS100T1X0E - TBW (Total Bytes Written)600 TB

WDBAPZ0010BNC-WRSN  -TBW (Total Bytes Written)600 TB

WDBAPY0010BNC-WRSN  -TBW (Total Bytes Written)600 TB

WDBB2F0010BNC-WRSN  -TBW (Total Bytes Written)600 TB

WDS100T1XHE - TBW (Total Bytes Written)600 TB

dla Segate FireCuda 530 1TB są 3 modele 

ZP1000GM3A023  -TBW (Total Bytes Written)1275 TB

ZP1000GM3A013 - TBW (Total Bytes Written)1275 TB

ZP1000GM3A002 - TBW (Total Bytes Written)3600 TB 

to jak to jest z awaryjnością to trzeba by poszukać zestawień, czasami są umieszczane na portalach raz na kwartał czy pół roku, jaki producent naj mniej się przyłożył .

ta są dyski pod PCI-E x4 Gen4 NVMe, wiec wszystkie podczas intensywnej pracy będą osiągać wysokie temperatury, dobry radiator raczej wskazany, dla wersji które nie poosiadają fabrycznego radiatora. 

https://allegro.pl/oferta/jeyi-radiator-chlodzenie-ssd-m-2-nvme-sata-szary-10209687241

patrząc po parametrach to Segate wydaje się lepsza opcja, bo gwarancja zarówno dla WD jak i Segate jest na 60 miesięcy ale,

współczynnik TWB dla dysków Segate jest zdecydowanie większy zamieściłem przy kodzie producenta.   

co do monitora to nie wim XD 

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...