Skocz do zawartości
Ioue

Stacjonarny PCet do 3300zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Szukam komputera, który będzie głównie służył do "biurowych" spraw, ewentualnie do oglądania filmów. Wolałabym się zamknąć w 3300zł. Dodam, że potrzebuję też monitora (najlepiej do 21.5"). Musi mieć WiFi.

Czy jakkolwiek opłaca się mieć tzw. "all-in one"?

Edytowane przez Ioue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

All-in one prawie nigdy się nie opłaca, chyba że trafiasz jakąś poleasingową promocję.

Za 3300 IMO lepszym wyborem od all in one jest laptop + monitor, bo po prostu sprzęty typu all in one często są nieproporcjonalnie drogie względem oferowanej mocy.

IMO zarejestruj się na newslettery Huawei, oni mają często promocyjne zestawy pakietowe, a nóż znów się trafi jakiś Matebook z monitorem, bywało i tak.

Dobrze też dookreślić te biurowe sprawy - do podstawowych spraw biurowych i filmów w 1080p to wystarcza i poleasingowy (U)SFF komputer za ułamek kwoty którą planujesz wydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej ciężko o dobry monitor do 21.5 cala. W tych rozmiarach masz tylko niskie rozdzielczości (poniżej full hd) co może być problemem w pracy z np. arkuszem kalkulacyjnym.

W tym budżecie można kupić AiO (np. https://www.x-kom.pl/p/731627-all-in-one-hp-24-aio-ryzen-3-5300-16gb-512-win11-white.html), można zastanowić się nad laptopem, można też próbować złożyć komputer samemu (https://www.x-kom.pl/lista/6drq9ka4c). To zestaw praktycznie z najtańszych komponentów, można oczywiście coś tam dorzucić i pokusić się o lepsza płytę główną czy też większy dysk ale dalej będzie to tani komputer biurowy z ograniczonymi możliwościami rozbudowy. Zostaje ok. 1500-1600 PLN pln na system (ok. 500 PLN w sklepie) i monitor. Tutaj w segmencie ekonomicznym wyborem jest dość duży. Można kupić 21.5 tak jak chciałeś https://www.x-kom.pl/p/607890-monitor-led-22-lenovo-thinkvision-c22-20.html (że wszystkimi wadami matryc TN i brakiem jakiejkolwiek reguacji) lub naciągnąć pozostały budżet i kupić https://www.x-kom.pl/p/611428-monitor-led-24-hp-24mq.html (do pracy biurowych i filmów wbudowana grafika spokojnie da radę a więcej pikseli w pracy biurowej zawsze się przyda). Można też przyjąć zupełnie inne kryteria i szukać monitora z głośnikami albo większym zakresem regulacji czy też hubem usb.


Laptop i monitor to też jakąś opcja jak pisze kolega wyżej. Żeby dobrze doradzić musiałbyś konkretniej opisać swój przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest dla mojej siostry, poszukiwania zleciła mnie. Laptopa już ma, ale nie chce kolejnego. Jest on dość mały i stąd chęć kupienia czegoś innego. Mój ekran ma 24 cale i ona uważa, że to za dużo, chociaż sama się z tym nie zgadzam, ale postaram się zmienić jej zdanie. Nie chce również kombinacji laptop + monitor... Zapytałam o AiO z czystej ciekawość, więc nie przywiązujcie do tego większej wagi.

Więc wychodzi na to, że raczej coś składanego potrzebujemy.

Edytowane przez Ioue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego siostra po prostu nie kupi monitora do laptopa, skoro jego ekran jest zbyt mały? Za stary, słaba wydajność? Jaki to laptop? Jeśli laptop jest w miarę współczesny, monitor, może mysz i klawiatura, wszystko to powinno wystarczyć dla poprawienia komfortu pracy, bez potrzeby inwestycji w cały komputer. No chyba że jednak to jakaś starsza maszyna.

Jednocześnie to dość dziwny pomysł - laptop był za mały, ale moniotor też ma być mały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o to, że będzie to mało wygodne laptop + monitor. Ale przynajmniej udało mi się ją przekonać do 24 cali. I teraz tak sobie myślę, że to co ona ma to może być netbook a nie laptop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproś o model sprzętu, będzie nam łatwiej dobrać specyfikację nowego komputera, żeby na pewno był lepszy. Jeśli to stary netbook, niemal cokolwiek będzie lepsze oczywiście, no ale lepiej wiedzieć takie rzeczy niż nie wiedzieć.

Każdemu jego wygoda, ja akurat pracuję na laptopie z monitorem i nie narzekam - a siostrze pewnie można wybrać coś zgrabniejszego niż mój Legion 🙂

Po prostu laptop niewiele ustępujący mocą komputerowi który zaproponował kolega (czyli ze współczesnym procesorem 4/8 lub lepszym) będzie kosztował minimalnie więcej niż sam ten komputer bez monitora i peryferiów, a jest urządzeniem "samodzielnym" - monitor, mysz, klawiaturę, można sobie dodać tak czy tak.

Na dobrą sprawę rozumiem też, że jeśli do tej pory był netbook, mogła pozostać jakaś trauma, bo to były bardzo biedne, podstawowe komputery. Tu należałoby uspokoić - współczesne laptopy o wiele lepiej nadają się do codziennej pracy niż netbooki kiedyś, nie ustępując wiele wydajnością komputerom stacjonarnym.
 

image.thumb.png.e729383c16f89f2784693728236e8272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten laptop to chyba z rok temu był kupowany, wiec raczej jest ok... Lenovo IdeaPad 5 14ARE05 14, AMD Ryzen 4800U 1.80Ghz, 16gb ramu.

Fajny masz ten setup. Ona musiałaby chyba mieć na ścianie ekran albo na ramieniu, bo ma idiotycznie wąskie biurko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim laptopem to naprawdę nie ma sensu dodatkowo komputer stacjonarny - wydajniejszy nie będzie, a ten laptop pociągnie jeszcze przez lata.

Ja bym rozważył po prostu jak podbić wygodę pracy, jeśli ekran jest za mały.

- Może po prostu tak jak piszesz, monitor na ramieniu i laptop przed nosem jako klawiatura i drugi ekran, podobnie jak u mnie, tylko skoro wąskie biurko, to ramię zdecydowanie wygodniejsze i oszczędzi miejsce.

- Może podwójne ramię na monitor i laptopa, oraz jakaś wygodniejsza bezprzewodowa klawiatura i mysz na biurko (są takie z podstawkami pod laptopa, sam to planuję w niedługim czasie).

Ten laptop to bardzo wydajny komputer, tym bardziej do spraw domowych - ma wyższą wydajność niż te które wyżej zaproponował kolega, czy to składak, czy all in one. Jeśli można wygodnie zaadaptować go również do pracy stacjonarnej, kupowanie oddzielnego komputera nie ma najmniejszego sensu, jeśli zakładamy że nie jest potrzebny siostrze drugi komputer.

Dobry monitor to można do laptopa podpiąć jednym kablem USB-C, który będzie służył do wysyłania obrazu i równoczesnego ładowanie laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak kolega pisze wyżej. Do codziennych zastosowań ten sprzęt wystarczy. Kupić trzeba porządny monitor plus ramię do biurka/ściany. Do tego zestawu jakas mała klawiatura i mysz bez kabli. Ja mam dwa zestawy na małym biurku i dobrze sprawdza się do pracy biurowej Microsoft Mini Designer Keyboard. U mnie zamknięty laptop po prostu leży na parapecie obok podpięty usb-c do huba z hdmi i PD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to spróbujemy z samym monitorem. Jakbyście mogli polecić jakiś to byłoby super. I tak przy okazji, to ja również chciałabym mieć upgrade monitora na coś większego niż 24 cale i 144Hz, bo mój obecny ma 70Hz a że ja trochę gram to mi zależy. Zastanawia mnie jaki kabel najlepiej do tego użyć. Bo widziałam, że jest tyle rodzajów kabli jakieś hdmi, displayporty, usb itd. i się w tym gubię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim upewnij się, że masz sprzęt, który napędzi monitor 144Hz - nawet 1080p 144Hz nie jest wcale takie łatwe dla kart graficznych, a przy monitorze powyżej 24 cali to i rozdzielczości wypadałoby mieć więcej. A karty graficzne teraz drogie, oczywiście. No chyba że chodzi o klasyczne esportowe tytuły, albo po prostu już masz w komputerze kartę klasy RTX3070 czy wyżej.

Jeśli tak - może się dogadasz z siostrą, żeby przygarnęła Twój poprzedni monitor, kiedy będziesz szukać nowego.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...