Skocz do zawartości
sansei79

Xiaomi Mi Curved Gaming - mega powolne black-to-black

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam monitor Xiaomi Mi Curved Gaming (34'') i wszystko by było z nim ok, gdyby nie to, że jego szybkość w zapalaniu i gaszeniu pikseli jest tak niewiarygodnie niska że:

- gdy przewijam tekst na czarnym tle, to tekst staje się nieczytelny - monitor nie nadąża zapalić pikseli a już zaczyna je gasić

- gdy gram w X3 Terran Conflict to przy ruchu statku na boki gwiazdy gasną po to aby zapalić się dopiero gdy statek przestanie się ruszać - co wyglądałoby na błąd w grze, ale wcześniej miałem inne monitory (ale na matrycach IPS) i tego paskudnego efektu nie było.

Czy ktoś też ma tak? Albo widział podobnie marne odświeżanie na innej matrycy VA?

Parę słów o konfiguracji monitora. Powyższe efekty widać na dowolnych ustawieniach. Dowolny refresh rate - 60Hz, 100Hz, 144Hz. Freesync czy bez.  Włączone czy wyłączone wstawianie czarnych klatek (Motion Response Time). Dowolne Sharpness, Noise Reduction czy Response Time. Może jedynie gdy rozdzielczość zmniejszę do np śmiesznych 800x600 i ustawię 60Hz odświeżanie to efekt zauważalnie zmniejsza się.

Zauważyłem że problem pojawia się gdy tło jest kompletnie czarne. Gdy jest szare/kolorowe to jest wszystko ok. Stąd piszę o starej grze X3, w nowszych jest lepiej ponieważ tłem dla gwiazd zawsze jest jakaś kolorowa mgławica. Test UFO monitor przechodzi poprawnie, ale tam tło nie jest czarne. Problem z tekstem jest szczególnie uciążliwy bo lubię ustawiać 'dark-mode' gdzie się da... a na tym monitorze musiałem z tego zrezygnować bo jest tragedia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na AOC cu34g2x ustawiam opcję Overdrive na medium i jest zdecydowanie lepiej. Bez tego w niektórych grach obraz się rozmywa przy każdym ruchu. Zależy od gry, nie każda daje taki efekt. Tak czy siak, matryce TN są zdecydowanie szybsze.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, radiergummi napisał:

Dlatego nie kupuje się VA do gier.

Masz dość odosobnioną opinię wydaje mi się. Miałem monitor VA trochę latek temu i co prawda miał dość mocne smużenie to nie miał problemu który występuje w tym Xiaomi z czernią. Zresztą zakup monitora uniwersalnego to zawsze kompromis - zwłaszcza przy dużym rozmiarze ekranu. Miałem monitor 34'' z matrycą IPS ale nie mogłem wytrzymać 'srebrzenia' ekranu przy każdym ruchu głową. A co do TN, to właściwie nie istnieją monitory TN ponad 28 cali. VA wydaje się rozsądnym wyborem, lekkie smużenie można przełknąć ale kompletne nie wyświetlanie pikseli 'bo się ruszają' to już przesada i przeczuwam że albo mam felerny monitor... albo cała linia jest nieudana.

15 godzin temu, umcacz napisał:

Ja na AOC cu34g2x ustawiam opcję Overdrive na medium i jest zdecydowanie lepiej. Bez tego w niektórych grach obraz się rozmywa przy każdym ruchu. Zależy od gry, nie każda daje taki efekt. Tak czy siak, matryce TN są zdecydowanie szybsze.

Dzięki. Niestety nie ma dużych monitorów TN - one się kończą na 27 calach. Nie masz przypadkiem gry X3 żeby sprawdzić czy nie występuje u Ciebie znikanie gwiazd? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2022 o 13:09, sansei79 napisał:

Czy ktoś też ma tak? Albo widział podobnie marne odświeżanie na innej matrycy VA?

Mam Iiyamę G-Master GB3466WQSU-B1 i również muszę żyć ze smużeniem. Nie jest wprawdzie tak źle, żeby piksele nie nadążały się zapalać, ale smużenie jest widoczne: na stronie www.cdaction.pl podczas przewijania strony pomarańczowa czcionka zmienia kolor na czerwoną, a w Euro Truck Simulatorze podczas jazdy białe pasy wymalowane na ciemnoszarym asfalcie mają czarne końcówki.

Nie ma tanich monitorów bez wad - TN są małe i nie mają kątów widzenia, IPS srebrzy i nie ma koloru czarnego, a VA smuży. Dopiero AMOLED działa jak powinien (choć może mieć tendencję do wypalenia). Ale zapłać teraz za panoramę 34" AMOLED, jak masz tylko dwie nerki 😢.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebrały się 3 osoby z Xiaomi, Aoc, i Iiyama i chyba wszyscy mamy ten sam panel SVA Samsunga tak mi się wydaje xD

9 hours ago, mbwrobel said:

Mam Iiyamę G-Master GB3466WQSU-B1 i również muszę żyć ze smużeniem. Nie jest wprawdzie tak źle, żeby piksele nie nadążały się zapalać, ale smużenie jest widoczne: na stronie www.cdaction.pl podczas przewijania strony pomarańczowa czcionka zmienia kolor na czerwoną,

No to u mnie pomarańczowy zmienia się na ciemno-pomarańczowy i tylko górna połowa napisów zmienia kolor 😁 Fajny test.

 

10 hours ago, sansei79 said:

Nie masz przypadkiem gry X3 żeby sprawdzić czy nie występuje u Ciebie znikanie gwiazd? 

Nie mam niestety tej gry. 

Ja tylko miałem problem w Escape From Tarkov - przy bieganiu bez ruszania myszką, po prostu takie ogromne smugi tworzyły się za drzewami i trawą. Z Overdrive na medium jestem w stanie z tym żyć tzn jest tak mało zauważalne że zapominam że smuży. Ale np w Rainbow Six Siege zero problemu więc to trochę dziwne.

Edytowane przez umcacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na stronie cdaction także tekst przy przewijaniu zmienia kolor na czerwony. Bardzo ciekawie wygląda zmiana koloru ocen gier (tego pomarańczowego koła z oceną w środku). Koło przy przewijaniu ma kolory mieszane od pomarańczy do czerwieni. 

Właśnie się dowiedziałem. Problem z kolorem czarnym i niezapalaniem się pikseli nazywa się black smearing i ładnie ktoś to nagrał tutaj:

 

Ciekaw jestem jak to wyglądałoby na panelu Samsung Odyssey G7. Był on bardzo zachwalany że to jedyne VA bez smużenia więc może czerń również ogarnia?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 32 calowym Philipsie z VA na cdaction.pl ze "SmartResponse" na średnim poziomie efektu czerwonej czcionki brak, ale na pewno jest nieco ciemniejsza przy przewijaniu. Ja na smużenie nie narzekam, ale rzeczywiście dopiero dzięki SmartResponse (overdrive) jest ono nieuciążliwe 😁

@sansei79 na tym wideo smużenie po lewej jest niewiele gorsze niż u mnie, ale już z overdrive jest dobrze i nie widzę powodów do narzekania

EDIT: na cdaction to w sumie nawet ten kolor jak jest pomarańczowy, to taki pozostaje przy przewijaniu. Najwyraźniej w Philipsie funkcja działa jak należy

Edytowane przez UserProfile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...