Skocz do zawartości
5740

Upgrade PC bez GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

chciałbym ulepszyć sobie podzespoły w moim aktualnym PC, i chcę się upewnić że wszystko będzie git 🙂 PC pod gierki typu GTA V, Apex Legends, Forza Horizon 4/5 itp. Zależy mi na możliwości rozbudowy w przyszłości. Budżet do 3000zł 🙂 

Rozmawiałem ze znajomym i powiedział mi coś w stylu, że stara karta graficzna nie będzie działać z nowym procesorem i na odwrót. Czy to prawda?

Aktualne podzespoły:

  • Intel Core i5-3470 3,2Ghz
  • Sapphire Radeon RX 570 PULSE 8GB GDDR5
  • Płyta główna ASUS H61M-C
  • Dysk SSD 250gb (niestety nie znam marki)
  • Dysk HDD 500gb (niestety nie znam marki)
  • Ram 2x4gb 2600MHz (niestety nie znam marki)
  • Zasilacz 500w (niestety nie znam marki)
  • Obudowa Genesis Titan 800

Ewentualne podzespoły po upgrade:

  • Intel Core i5-11400F 
  • Sapphire Radeon RX 570 PULSE 8GB GDDR5 (zostaje)
  • Płyta główna MSI B560-A PRO
  • Dysk SSD Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980
  • Dysk HDD 500gb (zostaje)
  • Ram 2x8gb G.SKILL 3000MHz CL16 Aegis
  • Zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze
  • Obudowa SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
Edytowane przez 5740

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

11gen. Intela to istna grzałka , także jak co chwile nie chcesz widzieć temperaturę na CPU 100 stopni i jak CPU zrzuca zegary, to trzeba zainwestować w bardzo dobre chłodzenie a nie tylko dobre.  

to mogę polecić bo sam korzystam zarówno z rewizji A jak i B 

Chłodzenie CPU Scythe FUMA 2 Rev. B (SCFM-2100) około 340pln

natomiast z tych niby polecanych np.

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307) około  210pln 

mam zakupione, czekam za paczka i w najbliższym tygodniu będę osobiście testował , ja jak czegoś sam nie obadam to w ciemno nie polecam, a nie powiem bo chce waśnie porównać wydajnościowo do Fumy 2 gdzie zarówno Fuma 2 jak i Fortis 5 będą chłodzić taki sam CPU.     

karta graficzna posiada już wsparcie dla trybu UEFI także będzie działać bez problemu.  

dyski Samsunga lubią się grzać , przy montażu dysku zwróć uwagę, lub zrób małego testa , obsadź dysk w gnieździe M.2 ale zamian przykręcisz radiator , uprzednio ściągając z pasku termopada folijke to włóż tam kawałek kartki papieru po miedzy dyskiem a radiatorem i przykręć radiator, i zobacz czy karta jest na "sztywno" co będzie świadczyć o tym ze radiator dobrze dolega do dysku czy może jedna kartkę można swobodnie wyjąc, bo jak będzie szczelina powietrzna to raczej radiator nie będzie robił swojej roboty ...     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Mr.T... napisał:

11gen. Intela to istna grzałka ,

Ma swoją drogą słabszą wydajność / Wat od ... 10 generacji. W efekcie przy tej samej pobieranej mocy (włączone limity mocy), i5 11400f jest wolniejszy od 10400f:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-11400f/6.html

Niesamowite. Jedyną siłą 11 generacji, to o niebo szybsze połączenie z mostkiem i dodatkowe linie dla SSD (10 gen pod tym wzgl. to relikt)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Mr.T... napisał:

Witam 

11gen. Intela to istna grzałka , także jak co chwile nie chcesz widzieć temperaturę na CPU 100 stopni i jak CPU zrzuca zegary, to trzeba zainwestować w bardzo dobre chłodzenie a nie tylko dobre.  

to mogę polecić bo sam korzystam zarówno z rewizji A jak i B 

Chłodzenie CPU Scythe FUMA 2 Rev. B (SCFM-2100) około 340pln

natomiast z tych niby polecanych np.

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307) około  210pln 

mam zakupione, czekam za paczka i w najbliższym tygodniu będę osobiście testował , ja jak czegoś sam nie obadam to w ciemno nie polecam, a nie powiem bo chce waśnie porównać wydajnościowo do Fumy 2 gdzie zarówno Fuma 2 jak i Fortis 5 będą chłodzić taki sam CPU.     

karta graficzna posiada już wsparcie dla trybu UEFI także będzie działać bez problemu.  

dyski Samsunga lubią się grzać , przy montażu dysku zwróć uwagę, lub zrób małego testa , obsadź dysk w gnieździe M.2 ale zamian przykręcisz radiator , uprzednio ściągając z pasku termopada folijke to włóż tam kawałek kartki papieru po miedzy dyskiem a radiatorem i przykręć radiator, i zobacz czy karta jest na "sztywno" co będzie świadczyć o tym ze radiator dobrze dolega do dysku czy może jedna kartkę można swobodnie wyjąc, bo jak będzie szczelina powietrzna to raczej radiator nie będzie robił swojej roboty ...     

Czyli w skrócie wszystko jest okej tylko warto zainwestować w lepsze chłodzenie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kyle napisał:

Ma swoją drogą słabszą wydajność / Wat od ... 10 generacji. W efekcie przy tej samej pobieranej mocy (włączone limity mocy), i5 11400f jest wolniejszy od 10400f:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-11400f/6.html

Niesamowite. Jedyną siłą 11 generacji, to o niebo szybsze połączenie z mostkiem i dodatkowe linie dla SSD (10 gen pod tym wzgl. to relikt)

a tu Ciebie zaskoczę bo sam u siebie jadę obecnie na 10 gen. , a dokonując zakupu miałem już możliwość zakupu 11gen. 

ale jako ze na przestrzeni czasu montowałem już kilka i5 jak i7 , 11gen to oczy na początku oczy przecierałem ze zdumienia jakie to osiąga temperatury.     

31 minut temu, 5740 napisał:

Czyli w skrócie wszystko jest okej tylko warto zainwestować w lepsze chłodzenie?

zdecydowanie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mr.T... napisał:

a tu Ciebie zaskoczę bo sam u siebie jadę obecnie na 10 gen. , a dokonując zakupu miałem już możliwość zakupu 11gen. 

ale jako ze na przestrzeni czasu montowałem już kilka i5 jak i7 , 11gen to oczy na początku oczy przecierałem ze zdumienia jakie to osiąga temperatury.     

zdecydowanie 

Okej super, baaardzo ci dziekuje za pomoc bo juz myslalem ze bede musial dolozyc kolejne kilka tysiecy na sama karte graficzna 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2022 o 17:51, 5740 napisał:

Okej super, baaardzo ci dziekuje za pomoc bo juz myslalem ze bede musial dolozyc kolejne kilka tysiecy na sama karte graficzna 😛

proszę sobie wybrać XD 

 

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2022 o 16:09, Mr.T... napisał:

Witam 

11gen. Intela to istna grzałka , także jak co chwile nie chcesz widzieć temperaturę na CPU 100 stopni i jak CPU zrzuca zegary, to trzeba zainwestować w bardzo dobre chłodzenie a nie tylko dobre.  

to mogę polecić bo sam korzystam zarówno z rewizji A jak i B 

Chłodzenie CPU Scythe FUMA 2 Rev. B (SCFM-2100) około 340pln

natomiast z tych niby polecanych np.

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307) około  210pln 

mam zakupione, czekam za paczka i w najbliższym tygodniu będę osobiście testował , ja jak czegoś sam nie obadam to w ciemno nie polecam, a nie powiem bo chce waśnie porównać wydajnościowo do Fumy 2 gdzie zarówno Fuma 2 jak i Fortis 5 będą chłodzić taki sam CPU.     

karta graficzna posiada już wsparcie dla trybu UEFI także będzie działać bez problemu.  

dyski Samsunga lubią się grzać , przy montażu dysku zwróć uwagę, lub zrób małego testa , obsadź dysk w gnieździe M.2 ale zamian przykręcisz radiator , uprzednio ściągając z pasku termopada folijke to włóż tam kawałek kartki papieru po miedzy dyskiem a radiatorem i przykręć radiator, i zobacz czy karta jest na "sztywno" co będzie świadczyć o tym ze radiator dobrze dolega do dysku czy może jedna kartkę można swobodnie wyjąc, bo jak będzie szczelina powietrzna to raczej radiator nie będzie robił swojej roboty ...     

Jeszcze jedna rzecz, bede mogl liczyc na test tych dwoch chlodzen? Chcialbym nadal zaoszczedzic troche kasy (jednak roznica 130zl) wiec jezeli roznica bedzie wynosic kilka stopni to nie bedzie dla mnie roznicy

 

 

Edytowane przez 5740

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, 5740 napisał:

Jeszcze jedna rzecz, bede mogl liczyc na test tych dwoch chlodzen? Chcialbym nadal zaoszczedzic troche kasy (jednak roznica 130zl) wiec jezeli roznica bedzie wynosic kilka stopni to nie bedzie dla mnie roznicy

 

 

tak, zamieszczę tutaj własna opinie czy warto dopłacać lub nie warto dopłacać do droższego chłodzenia. 

drugie CPU już mam, właśnie odebrałem paczkę z paczkomatu, za chwile będę sprawdzał czy jest ok, następnie zrobię skalpowanie IHS, i czekam aż owocowy sklep przyśle mi chłodzenie, także zajmie mi to przeciągu około trzech popołudni, bo, ja pracuje 8-16 wiec projektami zajmuje się po pracy czyli tylko popołudniami , to samo z odpisywaniem na forum po pracy odpisuje, lub rano przed praca XD

      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mr.T... napisał:

tak, zamieszczę tutaj własna opinie czy warto dopłacać lub nie warto dopłacać do droższego chłodzenia. 

drugie CPU już mam, właśnie odebrałem paczkę z paczkomatu, za chwile będę sprawdzał czy jest ok, następnie zrobię skalpowanie IHS, i czekam aż owocowy sklep przyśle mi chłodzenie, także zajmie mi to przeciągu około trzech popołudni, bo, ja pracuje 8-16 wiec projektami zajmuje się po pracy czyli tylko popołudniami , to samo z odpisywaniem na forum po pracy odpisuje, lub rano przed praca XD

      

jasne jasne, dzieki wielkie, jest to moj pierwszy raz kiedy sam wybieralem podzespoly i sam bede skladal pc wiec jest stres ale dzieki tobie wszystkie moje niepewnosci sie rozwialy :D. Czekam na wyniki 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok 

sprawdzone przetestowane , przy identycznych nastawach dla  CPU przy mini OC plus takie same napięcie.  

test czysto syntetyczny plus girka , po 30 minut aby się wygrzało . 

oceniam pod kontem , wydajność , jakość użytych materiałów , sposób spasowanie i łatwość montażu, ogólne wrażenia.

wydajność -  Scythe Fuma2 vs  SPC Fortis 5 -  oba chłodzenia oferują bardzo zbliżona wydajność co nie będę ukrywał jest trochę zaskoczeniem.  

jakość użytych materiałów, tutaj to po prostu widać ze przy Scythe dopłaca się za jakoś i to widać od razu.

sposób ,spasowanie i łatwość montażu- bezapelacyjnie Scytche to inna liga niż SPC.

ogólne wrażenia - Fortis 5 oferuje dosyć dobra wydajność , ale, ale jakoś użytych materiałów widać ze odstaje od Scythe , przy montażu Fortisa 5 , tu coś odstaje, tu nie dolega, trzeba z wyczuciem dokręcać , ja robiłem to na trzy razy czyli dokręcam patrzę ze tutaj odstaje, resztę śrub popuszczam i ponownie z wyczuciem dokręcam i tak na trzy razy, aby nie było ze szybko szybko i przy dokręcaniu płyta główna zrobi trachhhh , albo inaczej gdzieś coś sobie pęknie , to samo tyczy się już przykręcenie samego zestawu chłodzącego do ramki , te śruby z gwintem to mogły by być lepiej  gwintownikiem potraktowane a nie ze trzeba tak z siła wodospadu...

podsumowując, jeśli ktoś może sobie pozwolić na dodatkowy wydatek i zakup Scythe to polecam , jeśli kierować się tylko czysto wydajnością przy zachowaniu uważam dosyć ostrożności przy montażu, czyli pomału i patrzeć co się dzieje, to mogę śmiało polecić SPC Forisa 5 , chłodzenie jak jest dobrze zamontowane widać że robi robotę. 

 

pozdrawiam.               

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr.T... napisał:

ok 

sprawdzone przetestowane , przy identycznych nastawach dla  CPU przy mini OC plus takie same napięcie.  

test czysto syntetyczny plus girka , po 30 minut aby się wygrzało . 

oceniam pod kontem , wydajność , jakość użytych materiałów , sposób spasowanie i łatwość montażu, ogólne wrażenia.

wydajność -  Scythe Fuma2 vs  SPC Fortis 5 -  oba chłodzenia oferują bardzo zbliżona wydajność co nie będę ukrywał jest trochę zaskoczeniem.  

jakość użytych materiałów, tutaj to po prostu widać ze przy Scythe dopłaca się za jakoś i to widać od razu.

sposób ,spasowanie i łatwość montażu- bezapelacyjnie Scytche to inna liga niż SPC.

ogólne wrażenia - Fortis 5 oferuje dosyć dobra wydajność , ale, ale jakoś użytych materiałów widać ze odstaje od Scythe , przy montażu Fortisa 5 , tu coś odstaje, tu nie dolega, trzeba z wyczuciem dokręcać , ja robiłem to na trzy razy czyli dokręcam patrzę ze tutaj odstaje, resztę śrub popuszczam i ponownie z wyczuciem dokręcam i tak na trzy razy, aby nie było ze szybko szybko i przy dokręcaniu płyta główna zrobi trachhhh , albo inaczej gdzieś coś sobie pęknie , to samo tyczy się już przykręcenie samego zestawu chłodzącego do ramki , te śruby z gwintem to mogły by być lepiej  gwintownikiem potraktowane a nie ze trzeba tak z siła wodospadu...

podsumowując, jeśli ktoś może sobie pozwolić na dodatkowy wydatek i zakup Scythe to polecam , jeśli kierować się tylko czysto wydajnością przy zachowaniu uważam dosyć ostrożności przy montażu, czyli pomału i patrzeć co się dzieje, to mogę śmiało polecić SPC Forisa 5 , chłodzenie jak jest dobrze zamontowane widać że robi robotę. 

 

pozdrawiam.               

dzieki mordko, trzymaj sie 😄

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2022 o 17:24, Mr.T... napisał:

a tu Ciebie zaskoczę

(...)

ale jako ze na przestrzeni czasu montowałem już kilka i5 jak i7 , 11gen to oczy na początku oczy przecierałem ze zdumienia jakie to osiąga temperatury.     

Bo miałeś ściągnięte limity mocy (niestety domyślnie tak ustawiają producenci płyt pod Intel, czego sam ostatnio doświadczyłem, choć przy AlderLake). Gdyby limity mocy były włączone, to temperatury 11 generacji miałbyś niskie, a wydajność w testach pełnego obciążenia (Cinebench R23 multicore) byłaby niższa niż 10 generacji (np. i5 11400f jest wolniejszy od i5 10400f przy włączonych zalecanych przez Intel limitach mocy w Cinebench R23 multicore itp.)

ps. w HWinfo możesz sobie wyświetlić jakie masz ustawione limity mocy (PL1 i PL2)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kyle napisał:

Bo miałeś ściągnięte limity mocy (niestety domyślnie tak ustawiają producenci płyt pod Intel, czego sam ostatnio doświadczyłem, choć przy AlderLake). Gdyby limity mocy były włączone, to temperatury 11 generacji miałbyś niskie, a wydajność w testach pełnego obciążenia (Cinebench R23 multicore) byłaby niższa niż 10 generacji (np. i5 11400f jest wolniejszy od i5 10400f przy włączonych zalecanych przez Intel limitach mocy w Cinebench R23 multicore itp.)

ps. w HWinfo możesz sobie wyświetlić jakie masz ustawione limity mocy (PL1 i PL2)

wszystko się zgadza, ale ja po to właśnie zdejmuje np. limity mocy, aby specjalnie dociążyć sprzęt aby sprawdzić czy pracuje stabilnie w takich warunkach, oraz jakie wtedy osiąga temperatury, wychodzę z założenia, ze trzeba o ile jest możliwość to testy i porównania robić bez ograniczeń.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Mr.T... napisał:

wszystko się zgadza, ale ja po to właśnie zdejmuje np. limity mocy, aby specjalnie dociążyć sprzęt aby sprawdzić czy pracuje stabilnie w takich warunkach, oraz jakie wtedy osiąga temperatury, wychodzę z założenia, ze trzeba o ile jest możliwość to testy i porównania robić bez ograniczeń.  

Praca bez limitów jest poza specyfikacją producenta. Jasne, można robić porównania na zasadzie ściągamy limity, podkręcamy do granic stabilności i sprawdzamy co szybsze, choć to też taki średni pomysł, bo każda sztuka inne będzie miała to "max".

11 generacja bez limitów, w teście OCCT w trybie "POWER" będzie Ci się nieźle gotować:

(chodzi mi o ustawienia testu: https://naforum.zapodaj.net/images/a526fb05a20e.png )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kyle napisał:

Praca bez limitów jest poza specyfikacją producenta. Jasne, można robić porównania na zasadzie ściągamy limity, podkręcamy do granic stabilności i sprawdzamy co szybsze, choć to też taki średni pomysł, bo każda sztuka inne będzie miała to "max".

11 generacja bez limitów, w teście OCCT w trybie "POWER" będzie Ci się nieźle gotować:

(chodzi mi o ustawienia testu: https://naforum.zapodaj.net/images/a526fb05a20e.png )

tak zawsze staram się wywnioskować jaka jest osoba po drogiej stronie.  

każdy korzysta z PC wedle posiadanej wiedzy lub jej brakiem, po prostu włączam i PC działa, oraz wraz z wiekiem nabywa doświadczenia lub nie XD

owszem, jestem zwolennikiem, ale mni OC dla samej satysfakcji ze się da, oraz dla samego sprawdzenia stabilności a nie katowania sprzętu, (podstawa- temperatura sekcji zasilania płyty głównej- nie daje rady, bo się gotuje, to faktycznie zaczynamy od limitów mocy, po przycinanie zegarów CPU.) 

ale do sedna , zgodzę się z tobą, ze każda platforma po mimo takich samych podzespołów będzie różnic się w jakimś stopniu, temperatura pracy, maksymalnymi stabilnymi zegarami itd.   

ale wszystko zależy w jaki sposób użytkownik będzie korzystał PC, znam osoby co maja nawet zacny sprzęt , i robią tylko benchmarki, i ciągle w Jobie słyszę, ilem masz punktów i takim albo takim teście,  pytam się a w co grasz ? - w "Limbo" ...

ja wychodzę z założenia i raczej , jest to sprawdzone empirycznie ,(czy już wiesz czym się zajmuje ?- fakt jako wolny strzelec ) , że świeżo upieczony posiadacz PC, nie instaluje 3Dmarka czy OCCT, ino gry albo gry sieciowe i ile to generuje FPS i dwie nocki zarwane XD 

także każdą platformę traktuje indywidualnie, booo jeszcze na przestrzeni czasu kilku eonów nikt, powtarzam nikt , kto chciał by zakupić czy zbudować PC, nie zapytał się mnie - chciał bym kupić PC który generował by np. 15000tys. w 3Dmarku, tylko co musze kupić aby taka albo taka gra chodziła płynie, bo albo PC budujemy do robienia testów i jarania się wynikami albo do korzystania. 

a to jaka metoda testowania będzie bardziej wiarygodna, czy po przez ustawienia biosu i programy obciążeniowe, to tutaj pozostaje kwestia nabytego doświadczenia , ja nie podważam czy nie krytykuję czyjegoś podejścia, bo nie pozjadałem wszystkich rozumów, i sam czasami szukam odpowiedzi, bo trzeba się ciągle uczyć.                   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...