Skocz do zawartości
jaiz

Klonowanie dysków hdd na nvme

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry 

Chciałbym się przesiąść ze starych dysków hdd na jakiś nowy w standardzie m.2 ale nie chce mi się wszystkiego na nowo instalować więc wymyśliłem sobie, że sklonuję sobie 2 stare hdd (pierwszy 320 Gb z systemem i drugi 500 GB) za jednym zamachem na jeden nowy i większy, np:

KIOXIA 1TB M.2 PCIe NVMe EXCERIA G2

lub

WD 1TB M.2 PCIe NVMe Blue SN570

dyski do codziennego użytku - internet, gry, itp. 

System to Win 10; płyta Asus PRIME X370-A https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-X370-A/techspec/

a) czy da się sklonować dwa dyski fizyczne na jeden (i jakim narzędziem najlepiej) czy może lepiej kupić 2 dyski, np. po 500 gb (1 do m.2 a drugi na sata) i klonować dyski osobno?

b) czy trzeba zmieniać przy takim klonowaniu system partycji z MBR na GPT; czy to wszystko jedno?

c) przy samym klonowaniu wystarczy włożyć nowy dysk w slot, uruchomić komputer, odpalić program do klonowania, reset do biosu - w biosie, prócz kolejności rozruchu, trzeba przestawić tryb z legacy na uefi? stare dyski należy odpiąć żeby nie wadziły?

d) jeśli potencjalnie ma być z tym dużo zachodu i problemów to może lepiej postawić system na nowo? Nie mam, niestety, już tyle czasu co drzewiej i preferuję rozwiązania mniej problematyczne i mniej czasochłonne

 

Wdzięczny będę za wszelkie wskazówki i podpowiedzi

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że tylko jeden z tych HDD jest systemowy a drugi to magazyn?

To ja bym sklonował tylko ten dysk systemowy na nvme, a zawartość drugiego przekopiował na nvme juz po sklonowaniu pierwszego.

Jak sklonujesz system i przestawisz bios z legacy na uefi to chyba ci ten system nie wstanie.. Trzeba by stawiać system na nowo do tego.

Edytowane przez cochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 320 GB to starutki wd caviar aaks i na nim siedzi system + programy a na drugim (tym 500 GB) mam zainstalowane tylko gry.

Czyli najlepiej byłoby sklonować dysk systemowy a następnie utworzyć na nowym dysku nową partycję i na nią zwyczajnie przekopiować zawartość drugiego dysku? Zadziała to bez konieczności ponownej instalacji gier?

Może lepiej kupić 2 dyski po 500 GB (jeden na m.2 nvme a drugi sata ssd) i osobno je sklonować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma sensu 2x500GB.  Na gry musisz mieć min 1TB, bo gry chodzą po 100-200GB niestety.

Najekonomiczniej bedzie 1 dysk 1TB - tylko wtedy musisz sie bawić konfiguracje gier, bo po skopiowaniu zmieni sie ścieżka plików. W wiekszości przypadków pewnie nie bedzie to żaden problem. Trzeba bedzie ustawić nowy katalog steam i tam przerzucić gry. Dla Battle.net i GOGa wystarczy wskazać wskazac aktualny folder gry i zaczyta informacje. Nie wiem jak dla innych systemów to wygląda.

Nie robiłbym też 2 partycji. Skończysz tak że na "C" będziesz miał kupe wolnego miejsca a dysk "D" bedzie zapchany pod korek 🙂 Przy dysku 1TB zostałbym na 1 partycji na wszystko.

Ja w tej chwili mam 3 dyski: 250GB ssd system, 1TB ssd gry, 4TB hdd na śmietnik. I tak powiem że ten 1TB na gry to jest wiecznie zapchany w 60-70% a jest może z 15 gier na nim. Foldery instalacyjne gier przenosiłem z ssd na hdd już nie wiem ile razy, jak była potrzeba i w większości przypadków nie było potem problemu z uruchomieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jaiz napisał:

Nie mam, niestety, już tyle czasu co drzewiej i preferuję rozwiązania mniej problematyczne i mniej czasochłonne

Bez przesady, instalacja na SSD to czysta przyjemnosc, bo wszystko dzieje sie o wiele szybciej niz na zabytkach jakie obecnie posiadasz 😉 

Ja bym na swiezo stawial, przy okazji pominiesz to co ci wcale potrzebne nie bylo. A jak gry masz na steam to wszystko sie dzieje samo przeciez. 

I zdecydowanie 1TB. Nie oplaca sie dzis kupowac mniejszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2022 o 17:05, jaiz napisał:

Szkoda, że nie da się sklonować 2 dysków na jeden; tak by było najprościej.

klon czyli cos 1:1 😉 

2 w 1 to juz nie jest klonowanie. Mozna sklonowac pierwszy i przeniesc dane z drugiego. Ale nie zainstalowane aplikacje bo te sa przypisane do innego niz C dysku. Samo ich przeniesienie jako dane nie wystarczy.

Tak czy siak to przypadek kiedy warto wszystko od nowa postawic. A pojdzie szybciej niz myslisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...