Skocz do zawartości
Bronson

Zanik zasilania

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam taki problem, czasami podczas zwykłego użytkowania - przeglądanie Internetu (odpalone 3 przeglądarki - łącznie do 80 kart aktywnych) następuje częściowe odcięcie zasilania. Gaśnie obraz na monitorze, wyłącza się mysz i klawiatura oraz wszystkie gniazda USB, sam komputer pozostaje włączony - tzn chodzą wentylatory na grafice, procku, obudowie, wszelkie podświetlenia są włączone - podświetlenie zasilania też działa. Niestety gdy tak się stanie musze użyć resetu. Podobnie dzieje sie w grach - ale też nie w każdej i nie zawsze. Problem występuje na prawdę losowo, czasami tydzień dwa nic się nie dzieje, czasami mam dzień że po włączeniu komputera - zdarza się to 2-3 krotnie w ciągu dnia.

Mam wrażenie, że problem zaczął się od momentu zmiany procesora, wcześniej miałem ryzen 2600X - obecnie mam 5950X 

Zastanawiam się czy problem nie jest w sekcji zasilania - mam płytę główną MSI X470 Gaming Plus - bios zaktualizowany do najnowszej dostępnej wersji. Na płycie są dwa gniazda CPU_PWR1 (8pin) i  CPU_PWR2 (4pin). Zasilacz jaki posiadam be quiet! Pure Power 10 700W - posiada jedynie wtyczkę  8 pinową. Przy starym procku spokojnie to wystarczało, natomiast gdzieś doczytałem że to gniazdo 4 pinowe jest wymagane przy ekstremalnym podkręcaniu lub wielu rdzeniach procesora. Procka nie podkręcam, jednak jest różnica miedzy 6 rdzeniami a 16 i tak się zastanawiam czy przyczyna mojego problemu nie tkwi właśnie w braku podłączenia dodatkowego zasilania procesora.

Pytanie, czy wymieniać zasilacz, czy wystarczy zakup przejściówki kabla zasilającego z 8 pin na 8+4 i to rozwiąże sytuację ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę masz zasilacz modularny, więc nie kupujesz jakichś przejściówek, tylko kolejny kabel 4+4pin (z jednej strony wpinany bezpośrednio w zasilacz, a z drugiej strony wpinasz po prostu 4pin, a kolejne 4pin sobie wisi). Ja tam profilaktycznie tak zrobiłem (kabel musiałem właśnie dokupić, bo z zasilaczem był tylko jeden), co dało pełne podłączenie 12pin dla CPU.

Czy to jest winowajca? Nie wiem, a nawet lekko powątpiewam. Masz w 100% fabryczne ustawienia? (wyłączone jakieś PBO itp. ściąganie limitów mocy) . Pamięć RAM na takim taktowaniu jak w specyfikacji AMD dla tego modelu CPU? (czyli 3200, 1,2V przy dwóch kostkach, bo przy 4-rech 2933 lub nawet 2666 - odsyłam do specyfikacji) Przy fabrycznych ustawieniach przechodzi to bez problemu całonocny MEMtest bezbłędnie? Windows 11 w pełni zaktualizowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyh powiem szczerze, że nie wiem - MEMTest'u nie robiłem w ostatnim czasie i na pewno nigdy - całonocnego. RAMu mam 4 kości każda po 16 GB i teraz w BIOS'ie widze że na 3000 był ustawiony profil XMP - zrobiłem na default (pamięc HyperX Predator, DDR4, 64 GB, 3000MHz, CL15).

 

Radzisz bym cały Bios zdefaultował ? Z Windowsem to taka sprawa, że kupiłem X czasu temu 8.1 i tak zaktualizowałem go do 10 a potem gdy była taka możliwość do 11 i jest trochę może śmietnik hmmmm....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Bronson napisał:
 

 

Radzisz bym cały Bios zdefaultował ? Z Windowsem to taka sprawa, że kupiłem X czasu temu 8.1 i tak zaktualizowałem go do 10 a potem gdy była taka możliwość do 11 i jest trochę może śmietnik hmmmm....

Z Windows to nawet robiłem 7->8->8.1->10 jak też 10->11 i o dziwo działało w 99% przypadków w pełni dobrze. ;)

53 minuty temu, Bronson napisał:
 

Radzisz bym cały Bios zdefaultował ?

Raczej byś zadbał o pracę wszystkich części zgodnie z normą. Przy 4-ch kostkach, jeśli są dual-rank, to przy Ryzen 5000 max taktowanie jest 2666 (jeśli single-rank to 2933).

ASRock ma tabelki które to pokazują:

https://www.asrock.com/mb/AMD/X570%20Taichi%20Razer%20Edition/Specification.asp#Specification

Tabela na stronie AMD:

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-5600

2x1R DDR4-3200

2x2R DDR4-3200

4x1R DDR4-2933

4x2R DDR4-2667

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

widzę taki trochę denerwujący temat. 

jak by tylko gasły monitory, to mogło by świadczyć o problemach z karta graficzną lub sterownikami,

a gdyby zasilacz był by za "słaby", to po zadziałaniu zabezpieczenia przeciążeniowego, PC by się całkiem wyłączał, a nie tylko po części , to tak nie działa XD 

to sam tyczy się dodatkowego zasilania , dołożyć kabel nie zaszkodzi, ale jak dla CPU by brakowało "mocy", to raczej płyta główna nie włączyła.

ale to ze wyłącza się mysz i klawiatura i wszystkie porty USB to raczej świadczy o problemach z płyta główna , może zaczyna "umierać"?. 

czy próbowałeś dla testu np. wyjąc jedna parę kości ramu i pozostawić tylko dwie kości , gniazda A2 B2 te czerwone ? 

wyłącz profil XMP ustaw ręcznie 2933MHz jak będzie ok , zobacz 3200MHz , ale czy przy 4 kościach będzie pracować stabilnie ?,  "Kyle" już do tego nawiązał .

a taką opcje w biosie to jak masz ustawiona 

Global C-state Control - na Disabled ?      

a sekcje zasilania to możesz sam sprawdzić, daj coś do "roboty" temu CPU powiedzmy 90-100% , i przyłóż rękę do radiatora sekcji zasilania, ciepła ok , parzy nie dobrze.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kyle napisał:

Raczej byś zadbał o pracę wszystkich części zgodnie z normą. Przy 4-ch kostkach, jeśli są dual-rank, to przy Ryzen 5000 max taktowanie jest 2666 (jeśli single-rank to 2933).

o_O wiesz, niestety nie jestem na tyle biegły by stwierdzić czy to DR czy SR. Generalnie postarałem się wszystko przywrócić do ustawień default'owych oraz nieco poczyścić śmietnik - miałem po instalowane jakieś Ryzen Mastery (poprzednim Ryzenem sie trochę bawiłem) MiStore (też coś od AMD), jeszcze AMD Software znalazłem - z czasów jak miałem Radeona na pokładzie 😄, więc tego wszystkiego się pozbyłem.

15 godzin temu, Kyle napisał:

4x2R DDR4-2667

Niestety akurat takiego ustawienia nie mam w Biosie - 2666 ustawiłem bo takie było dostępne, ogólnie po aktualizacji Biosu - jest tam tyle opcji OC zarówno procka jak i Pamięci RAM - że każdą pojedynczą rzecz można ustawić - niestety za cienki w te klocki jestem - bo 3/4 pozycji nic mi nie mówi 😛 a nawet jak wujkiem Google się wspomogę to też nie wiem jakie byłyby najlepsze wartości - więc się tego nie tykam.

14 godzin temu, Mr.T... napisał:

jak by tylko gasły monitory, to mogło by świadczyć o problemach z karta graficzną lub sterownikami

Sama Grafa nie ma tu raczej nic do gadania, akurat tak się składa, że mam w posiadaniu 2 karty - 1080Ti i 2080Ti i na każdej - bo już to testowałem problem występował ten sam - jeśli już to może stery - ale to GF Experience względnie na bieżąco samo mi aktualizuje do najnowszych.

 

14 godzin temu, Mr.T... napisał:

to sam tyczy się dodatkowego zasilania , dołożyć kabel nie zaszkodzi

No kabelek zamówiłem - jeśli obecne starania w niczym nie pomogą - to zobaczymy czy dołożenie tego kabelka cokolwiek zmieni... albo sie nie będę patyczkował i wymienię zasilacz na jakieś 1200W bo widziałem, ze nawet w niezłych pieniądzach są dostępne.

15 godzin temu, Mr.T... napisał:

ale to ze wyłącza się mysz i klawiatura i wszystkie porty USB to raczej świadczy o problemach z płyta główna , może zaczyna "umierać"?

Być może, no sprzęt nie był jakoś specjalnie katowany - głownie internet + praca biurowa i gry... kurcze no z PC się bawię od 93 i serio - nigdy nie przytrafiło mi się - że coś się popsuło samo z siebie z użytkowania, Ba! jeden z moich dawnych PC do tej pory prężnie działa w firmie ojca a chłop już dawno osiągnął wiek emerytalny 😄 no ale nvm - jak to się mówi zawsze musi być ten pierwszy raz 😞 .

 

15 godzin temu, Mr.T... napisał:

czy próbowałeś dla testu np. wyjąc jedna parę kości ramu i pozostawić tylko dwie kości , gniazda A2 B2 te czerwone ?

Nie - jeszcze nie, ale widzę, że wszystko przede mną.

 

15 godzin temu, Mr.T... napisał:

a taką opcje w biosie to jak masz ustawiona 

Global C-state Control - na Disabled ?

Niestety nie znalazłem w Bios'ie takiej opcji - być może zwie sie to jakoś inaczej :] 

15 godzin temu, Mr.T... napisał:

a sekcje zasilania to możesz sam sprawdzić, daj coś do "roboty" temu CPU powiedzmy 90-100% , i przyłóż rękę do radiatora sekcji zasilania, ciepła ok , parzy nie dobrze.

jak zapodam stress test w OCCT to się nada? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bronson napisał:

Niestety nie znalazłem w Bios'ie takiej opcji - być może zwie sie to jakoś inaczej :] 

zakładka overclocking-   CPU Features   - Global C-state Control - 

15 minut temu, Bronson napisał:

jak zapodam stress test w OCCT to się nada?

OCCT nie zawsze dobrze współpracuje z procesorami AMD może mylnie pokazywać błędy , taki stres test z "aida64" w zupełności wystarczy , ale jak masz tylko OCCT to można nim sprawdzić. 

ps. hmmm , to ile masz na raz podpiętych tych kart graficznych ? , zajmujemy się "wydobyciem" ?     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

zakładka overclocking-   CPU Features   - Global C-state Control -

znalazłem i jest ustawione na AUTO

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

ps. hmmm , to ile masz na raz podpiętych tych kart graficznych ? , zajmujemy się "wydobyciem" ?

Nie, nie w ogóle nie bawiłem się w wydobycie, po prostu jakoś tak wyszło, że kiedyś kupiłem 1080Ti, a potem przesiadłem się na 2080TI na której do tej pory siedzę, a tę poprzednią kartę miałem sprzedać - ale tak jakoś wyszło że nie sprzedałem i mam dwie karty. Tak więc miałem możliwość sprawdzenia kart czy to któraś powoduje tego typu rzeczy i na oby dwu dzieje sie to samo. w PC umieszczone jest tylko jedno GPU, nie bawię się w żadne SLI.

 

Ogólnie to zrobiłem 49 zdjęć mojego biosu, tylko się zastanawiam jak to tutaj wrzucić i nic nie przychodzi mi na myśl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Bronson napisał:

Ogólnie to zrobiłem 49 zdjęć mojego biosu, tylko się zastanawiam jak to tutaj wrzucić i nic nie przychodzi mi na myśl...

Global C-state Control - przestaw na i Disabled

zdjęć biosu nie musisz wstawiać , bo na stronie MSI jest pdf. z biosem i opisem

chyba ze będziesz mieć jakieś pytania co dana funkcja robi.  

https://pl.msi.com/Motherboard/X470-GAMING-PLUS/support#manual   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...