Skocz do zawartości
HANIBAL

Bardzo wysokie Temperatury Ryzen 9 5950x Restarty kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, chciałbym się przywitać i pozdrowić wszystkich. 🙂

Mam problem z nowo zakupionym procesorem Ryzen 9 5950x, procesor od zakupu bez zmian w biosie podkręcania na pulpicie potrafi mieć skoki temperatury na 70-85 stopni.

Podczas testu w pierwszą lepszą grę Hitman , skoki mam tak wysokie że po chwili mam ponad 95 stopni i komp się wyłącza.

I nie wiem za bardzo co robić.

Wszystko nowe.

Wcześniej miałem intela I9 9700K i na chłodzeniu za 40 zł takich jaj ani problemów nie było żeby komp się wyłączał lub resetował.

A obudowę miałem tą samą i całą resztę, płyta jedynie była Z390 aorus master.

Dziękuje bardzo za każdą sugestie.

 

Mój zestaw komputerowy :

Zasilacz: Corsair HX 1200w Platinum

Proc: Ryzen 9 5950x

Płyta główna: Msi Meg x570 Ace

Pamięci ram : G.skill, 2x16 gb, 3200 mhz

Karta graficzna: Asus tuf gaming rtx 3080 - 10GB

Dyski twarde: 3 SSD M2

Chłodzenie procesora : Aoi MSI MAG Core Liquid 360R

Pasta na procku : Noctua

Obudowa: Inter-Tech C-701 Panorama szkło hartowane z boku - przodu

Wentylatory Arctic: 2 x 120 mm na dole obudowy, do góry chłodzenie wodne 3x120 mm, tył obudowy 4 x 80mm, przód obudowy 140mm.

Inter-Tech_Panorama_C-701-2.jpg

Inter-Tech_Panorama_C-701-1.jpg

Inter-Tech_Panorama_C-701-4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwości, kolejność losowa:

1. Nie ściagnięta folia zabezpieczająca  stopę blokopompki.

2. Padnięta pompka w AIO 

3. Komputer stoi na dywanie i AIO nie dostaje żadnego powietrza (raczej mało prawdopodobne) 

P.S Jak w tej obudowie zamontowałeś 140 mm na front, to przecież szklany front

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj coś jest ewidentnie nie tak, owszem temp będą wyższe niż na 9700k bo to 16 rdzeniowy CPU, ale masz AiO 360 mm więc powinny być zdecydowanie niższe. Możliwe że blokopomka nie działa, ale na wszelki wypadek sprawdź docisk do procesora, czy dobrze przylega, może tak jak kolega wspomina  nie zdjąłeś folii z stopki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

"Chloru" praktycznie wyczerpał temat.

jako ze ostatnio często słychać ze właśnie jest problem z AIO od MSI , gdzie nawet po wymianie po 2-3 miesiącach temat wraca , to chętnie się do tego wątku podłączę. 

taki projekt i na dzień dobry nie można korzystać z PC... , trochę smuteczek, a można było zakupić chłodzenie wieżowe powietrzne.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowe mam na biurku, akurat sie ladnie prezentuje i czesto odkurzam nie lubie w niej balaganu, co do wiatraka mam tam w srodku stelaz od obudowy do nie go mozna zamontowac i przykrecic jeden bok wiatraka.

Co do nalepki jeszcze raz sprawdzilem ale jest zdjęta. Tak sie zastanawiam nad dociskiem do procka, ale w tym chlodzeniu mozna do pewnego stopnia dokręcić i po tem już się nie da.

Zastanawiam się nad pompką, ona też jest wmontowana w chłodnice że tak naprawdę to aoi MSI jest jak 2x120mm.

Ogólnie wcześniej miałem też customowe chłodzenie wodne i takich jak nie było do tego też będę zakładał spowrotem, ale na czas zmiany wszystkich podzespołów, chwilowo do sprawdzenia czy wszystko działa kupiłem to aoi. Tak myślę że je odeśle na gwarancje, założę na chwilę moje customowe chłodzenie tak na szybko czy też takie temperatury będą wysokie.

A jeśli dalej tak, to może test to wadliwy Procesor co sądzicie?

Edytowane przez HANIBAL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HANIBAL napisał:

Mam problem z nowo zakupionym procesorem Ryzen 9 5950x, procesor od zakupu bez zmian w biosie podkręcania na pulpicie potrafi mieć skoki temperatury na 70-85 stopni.

Podczas testu w pierwszą lepszą grę Hitman , skoki mam tak wysokie że po chwili mam ponad 95 stopni i komp się wyłącza.

Qurczę, sam śmigam na tym procesorze i nie mam takich temperatur. U mnie obudowa jest dość leciwa bo to Corsair Carbide 400R (ale potrzebuję mieć dodatkowe wnęki na napędy z których regularnie korzystam). W każdym razie w budę wsadzonych jest 10 wentylatorów 120mm również od  Corsaira (nie pamiętam już modeli) a omawiany procek również jest chłodzony powietrzem - Noctua (NH-U14S) - na wieży jest tylko 1 wentylator (nie dokupywałem drugiego), pasta jaką stosuję to Thermal Grizzly.  Temperatury w spoczynku 35-40C, w grze nigdy nie przekroczyło mi 72C.

W każdym razie - brak docisku bloku do procesora może powodować taki efekt, wadliwość chłodzenia - pompka, oprogramowanie - być może zainstalowałeś jakieś śmieci i z automatu zegary są wrzucane na maxa, na samym końcu obstawiałbym wadliwość procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko jeszcze porsprawdzan wszystko, na spokojnie ale obstawiam że z tym chłodzeniem nie tak jest.oprogramowania nie mam jakiś pierdol dopiero co wgrałem win10 na świeżo i tylko korzystam z ady64 żeby zobaczyć temperatury lub ryzen master i też na płycie na wyświetlaczu pokazuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, HANIBAL napisał:

A jeśli dalej tak, to może test to wadliwy Procesor co sądzicie?

Nie ma na to szans. AiO 240 mm co prawda jest za małe jak na tego proca, ale nawet na nim powinny być dużo niższe temperatury zwłaszcza w spoczynku (33-47 stopni ) , na 99, 99% to wadliwe AiO. Ogólnie są lepsze AiO które spokojnie ogarną ci tego procka typu Be quiet! Silent Loop2 360mm lub  Fractal Design Lumen S36 i są znacznie mniej awaryjne niż AiO takiego MSI, sam jadę już 4 lata a mój kumpel prawie 6 na Fractal Design Celsius S24 i nigdy nie było problemów . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Spoko jeszcze porsprawdzan wszystko, na spokojnie ale obstawiam że z tym chłodzeniem nie tak jest.oprogramowania nie mam jakiś pierdol dopiero co wgrałem win10 na świeżo i tylko korzystam z ady64 żeby zobaczyć temperatury lub ryzen master i też na płycie na wyświetlaczu pokazuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, zamontowałem swoje stare customowe chłodzenie wodne i temperatury obecnie mam35 - 50 na pulpicie z programami.

Co do gier jeszcze nie testowałem. Robiłem testy w Aida i max miałem 80' a tak między 70 - 80 na wszystkich rdzeniach. Bios przywrucilem do domyślnych, jeszcze krzywych wentylatorów nie ustawiałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HANIBAL napisał:

Wracając do tematu, zamontowałem swoje stare customowe chłodzenie wodne i temperatury obecnie mam35 - 50 na pulpicie z programami.

Co do gier jeszcze nie testowałem. Robiłem testy w Aida i max miałem 80' a tak między 70 - 80 na wszystkich rdzeniach. Bios przywrucilem do domyślnych, jeszcze krzywych wentylatorów nie ustawiałem

To zdaj AiO Msi i proś o zwrot pieniędzy i albo zostań na custom loopie albo kup sobie coś w stylu Be quiet! Silent Loop2 360mm fajne i wydajne AiO z możliwością uzupełniania płynu na spokojnie ogarnie ci tego procka . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HANIBAL napisał:

A co sądzicie teraz o moich temperaturach ? W porównaniu do waszych i moich poprzednich temp. ?

Poprzednie absolutnie nie dopuszczalne .

1 godzinę temu, HANIBAL napisał:

Wracając do tematu, zamontowałem swoje stare customowe chłodzenie wodne i temperatury obecnie mam35 - 50 na pulpicie z programami.

Co do gier jeszcze nie testowałem. Robiłem testy w Aida i max miałem 80' a tak między 70 - 80 na wszystkich rdzeniach. Bios przywrucilem do domyślnych, jeszcze krzywych wentylatorów nie ustawiałem

 Jak najbardziej prawidłowe dla R9 5950X to dość gorący procesor ale nie zagrażają mu je w żadnym wypadku, aby nie mieć powyżej 90 w grach  bo to już przyspiesza degradacje CPU jeśli utrzymuje się dłuższy czas.

Edytowane przez Thomas1999PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie teraz o moich temperaturach ? W porównaniu do waszych i moich poprzednich temp. ?
Ja w 5900x mam odrobinę niższe powiedzmy 75 stopni (teraz może ciut więcej przez pogode) kiedy męczyłem go kopiąc RTM. Chłodzenie DRP4 w sb802.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie ustabilizowałem temperatury, przy obecnej pogodzie mam od 36-40c na pulpicie i używaniu przeglądarek i tam paru lekkich programów.

Ale wszystko na moim customowym chłodzeniu wodnym (chłodnice 360 xspc, i pompkę D5 Xspc)

Nie wiem co się zmieniło czy pasta Noctua się wreszcie wygrzała, nawet pod OC procka na 4,5 Ghz na wszystkich rdzeniach mam max 60. Używając programu tylko Ryzen Master.

Ale to podkręcanie trochę jest dziwne, bo program Cinebench nie potrafi cały przejść, czyli to podkręcanie przez program jest niestabilne.

Co prawda sam program spoko sam testuje i podkręca procka, u mnie 3 godziny to trwało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...