Skocz do zawartości
Trylobit

Haswell i7 glut,

Rekomendowane odpowiedzi

Mam płytę Z97 z i5 4590, 24GB DDR3 1600Mhz cl9, chciałem jej zrobić ostatni upgrade więc poszedł do tego RTX3060 i teraz zastanawiam się nad i7 4770, 4770k, 4790 lub 4790k (jeszcze istnieje i7 5775c ale w praktyce nie do dostania) i moje pytanie, jak wygląda sytuacja z glutem w tych procesorach? bo ten i5 4590 chodzi osiem lat i nie ma problemu, na jakimś 4 ciepłowodowym 120mm chłodzeniu silentiumpc raczej nie przekraczam 60C, 4590 to jest haswell refresh, czy w tych refreshach była jakaś lepsza pasta niż we wcześniejszych modelach? bo jeśli tak to 4770 by odpadały wtedy, no i ogólnie jakie może być prawdopodobieństwo że trafię na przegrzewający sie procek z tej generacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jako ze osobiście przerabiam temat skalpowania różnych CPU, mam ci ja maszynkę do skalpowania, to 10/10 przypadków mogę śmiało napisać, ze według mojej opinii, ilość zastosowanej pasty jest jej co najmniej piec razy za dużo pod IHS, i stad są takie temperatury jakie są, oczywiście ze jak procesor ma więcej jak 3-4 lata to każda jedna pasta będzie już przyschnięta, w większym lub mniejszym stopniu , a ze mam dostęp cały czas do i7 4770k oraz i7-4790K to przy dobrym chłodzeniu i po mini OC temperatury nie przekraczają 60 stopni, to jest tak ze jak ktoś chce robić nie wiadomo jakie OC plus podnoszenie napięć, bez "wydajnych" zestawów chłodzących to potem faktycznie temperatura idzie mocno do góry, a ze powyżej jakiejś wartości, i tak już nie ma przyrostów FPS w grach, wiec takie mocne OC jest bez celowe ,bo tylko nie potrzebnie temperatury idą w górę, także odpowiadając na twoje pytanie, jaki trafi się tobie CPU ?, byle aby był sprawny, bez OC plus dobre chłodzenie można korzystać tak jak się kupi, jak chce się aby CPU pokazał trochę pazury czyli nimi OC to wypadało by zrobić go oskalpować.       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo, jako że platforma jest już w zasadzie archaiczna to chciałbym się zmieścić w 300zł za ten procesor a ceny używek są lekko abstrakcyjne, to dostać 4790k za tyle będzie raczej ciężko, rozumiem z Twojej wypowiedzi że raczej nie widzisz różnicy pomiędzy pastą w pierwszych haswellach i refreshach więc zostaję mi 4770, 4770k i 4790 do wyboru, ram mam nie za szybki i już go nie wymienię na szybszy, tym bardziej że ceny używanego szybkiego ddr3 też są wzięte z księżyca, 4770k mógłbym trochę podkręcić żeby zbliżyć się do stockowego 4790k ale czy to ma sens przy tak wolnym ramie, zależy mi też na stabilności a płyta też nie jest jakaś wybitna (msi gaming 3), komputer będzie używany do hobbystycznego "riserczu AI" w pytorch i czasem jakaś giereczka, na razie żadnej nowszej gry nie odpalałem na tym i5 4590 co siedzi teraz, ale przy trenowaniu sieci w pytorch dość mocno ten i5 nie nadąża za rtx 3060, gdyby udało się uzyskać 50% więcej wydajności cpu to było by ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Trylobit napisał:

Dziękuję bardzo, jako że platforma jest już w zasadzie archaiczna to chciałbym się zmieścić w 300zł za ten procesor a ceny używek są lekko abstrakcyjne, to dostać 4790k za tyle będzie raczej ciężko, rozumiem z Twojej wypowiedzi że raczej nie widzisz różnicy pomiędzy pastą w pierwszych haswellach i refreshach więc zostaję mi 4770, 4770k i 4790 do wyboru, ram mam nie za szybki i już go nie wymienię na szybszy, tym bardziej że ceny używanego szybkiego ddr3 też są wzięte z księżyca, 4770k mógłbym trochę podkręcić żeby zbliżyć się do stockowego 4790k ale czy to ma sens przy tak wolnym ramie, zależy mi też na stabilności a płyta też nie jest jakaś wybitna (msi gaming 3), komputer będzie używany do hobbystycznego "riserczu AI" w pytorch i czasem jakaś giereczka, na razie żadnej nowszej gry nie odpalałem na tym i5 4590 co siedzi teraz, ale przy trenowaniu sieci w pytorch dość mocno ten i5 nie nadąża za rtx 3060, gdyby udało się uzyskać 50% więcej wydajności cpu to było by ok.

bez przesady ,i7 4gen. daje rade w wykorzystaniu domowym , co innego jak wykorzystanie platformy do profesjonalnych projektów na nowych programach, tutaj każda nowsza platforma będzie oferować więcej tzn. krótszy czas na dany projekt. 

wisz, jak ktoś chciał by starsze platformy wykorzystywać pod nowe projekty, rednerowanie czy obróbka grafiki, to trochę wywołuje u mnie uśmiech na twarzy...  

haswellach i refreshach tam pasty niczym się nie różnią.  

DDR3 i ich wpływ na wydajność , 1600MHz czy 2133MHz, cały czas patrzę pod kontem np. gry/system, brak realnego przyrostu FPS w grach, raczej w granicach błędu pomiarowego, czy podczas wykorzystania w projekcie "pytrorch" szybkość ramu ma wpływ na wydajność, tego nie wiem, ale uczenie maszynowe raczej wymaga platformy która podczas pracy nie robi błędów, wiec z tym OC to trzeba by bardzo uważać. 

także chcąc wykorzystać dodatkowe MHz wynikające z zrobienia OC , to tu nie będzie wyboru ,dla każdego i7 haswellacha trzeba zrobić skalpowanie IHS wymienić pastę na ciekły metal , oraz zakupić nowe/używane chłodzenie i poniżej wydajności, chłodzenia bym nie schodził. 

np. Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)      

co do cen rynku wtórnego, to nie można zakładać ze ja kupie w takiej cenie ...    tylko jest cena która weryfikują rynek aktualna cena popytu/podaży oraz popularność danego produktu oraz czasami magia cyferek która chcą wykorzystywać sprzedający i dlatego zawsze przed zakupem , można napisać do sprzedającego czy wystawiającego sprzęt o możliwość obniżenia ceny.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z OC tak jak mówisz, jeżeli już to bardzo delikatne, bo po pierwsze musi być stabilność, w takim projekcie uczenia maszynowego cpu ma za zadanie odczytanie danych z dysku, jakieś przetworzenie ich i wysłanie do gpu, konkretny przypadek w którym widzę że i5 nie nadąża za rtxem jest kiedy trenuję małą sieć któa chodzi bardzo szybko na gpu a procesor ma dekodować i przygotowywać odczytywane z dysku jpgi, strzelam że podobnego typu obciążeniem było by dekodowanie/enkodowanie video, na CPU-World benchmark H.264 wygląda tak:

i7-4790K      158.2%

i7-4790        143.9%

i7-4770K      140.4%

i7-4770        140.3%

i5-4590        100%

4770 dostanę od ręki za 250zł, więc... za 4790K trzeba dać 400zł i ma potencjał OC, ale moja płyta i chłodzenie już nie koniecznie więc chyba sobie odpuszczę.

Z tym glutem to teraz tak myślę że mogą być problemy jeśli ktoś piłował przez 8 lat takiego i7 na intelowym boxie i miał po 80-90C w stresie nie uważasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Trylobit napisał:

Z tym glutem to teraz tak myślę że mogą być problemy jeśli ktoś piłował przez 8 lat takiego i7 na intelowym boxie i miał po 80-90C w stresie nie uważasz?

nie wiesz od kogo kupisz CPU i w jaki sposób był on eksploatowany, to jest raczej loteria, a kosztów związanych z wymiana gluta na ciekły metal raczej nie unikniesz , chyba ze temp w okolicach 100C i zrzucanie zegarów nie będzie tobie przeszkadzać XD   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze są xeony haswelle, całkiem spory wybór i ceny niezłe, np. E3-1241 v3, nie ma problemu z tymi xeonami na zwykłych płytach dla śmiertelników jak ta msi gaming 3 z97?

Edytowane przez Trylobit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Trylobit napisał:

Jeszcze są xeony haswelle, całkiem spory wybór i ceny niezłe, np. E3-1241 v3, nie ma problemu z tymi xeonami na zwykłych płytach dla śmiertelników jak ta msi gaming 3 z97?

to tez jest rozwiązanie , i jest na liście obsługiwanych CPU przez płytę główna (mam nadzieje z bios masz najnowszy dostępny wgrany, 2.A z 2016r. ?), co do temperatur, to mam w ręku E3-1225v3 czyli 4r/4w i zintegrowana grafika, i po zdjęciu IHS tez była zwykła pasta czyli glut.

https://pl.msi.com/Motherboard/Z97-GAMING-3/support#bios

https://pl.msi.com/Motherboard/Z97-GAMING-3/support#cpu 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...