Skocz do zawartości
HumanMachine

Z jaką częstotliwością pracują moje ramy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum i mam nadzieję z Wami zostać, ale do rzeczy. Na podobnym forum założyłem ten sam temat, ale chyba czas je zmienić, bo i tak przeglądam PurePC.

W biosie mam na sztywno ustawione 800MHz i podczas ekranu ładowania także pokazuje 800MHz, natomiast w CPU-Z mam informację, że jest to 507MHz, ale to chyba mnoży się x2, więc wychodziłoby na to, że pracują z częstotliwością 1014MHz. Ramy to Kingstony DDR2 800MHz CL6 1,8V podniesione na 2,1V (KTL2975C6/2G). Sprawdziłem teraz i są to CL6, myślałem, że CL5, bo tak mam ustawione w biosie i podejrzewałem, że to domyśle wartości, natomiast teraz już wiem, skąd możliwe ewentualne BSODy. Po zmianie na sztywno w biosie jedynej możliwej wartości 1066MHz oczywiście komputer się nie uruchamia, ale osiągi komputera bardziej odpowiadają taktowaniu 1014 niż 800MHz.

843249194_CPU-ZRAM.png.159f04b476e24c4ae96e6ce6697b6da9.png

 

Osiągi bardziej przypominają 1333MHz CL7, więc sprawdziłem i rzeczywiście BIOS ustawia pamięci na auto, bo po przywróceniu domyślnego FSB-266MHz w CPU-Z mam 339 i x2, czyli 678MHz, a nadal ustawione jest na sztywno 800MHz.


Pytanie:

Czy ewentualne braki stabilności przy 1014MHz mogły być spowodowane zbyt niskim CL5, podczas gdy domyślne jest CL6 dla 800MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zakładkę SPD.

ps. jak podkręcasz BCLK/czy jak to się tam zwało u AMD, to są takie właśnie jaja. Dodatkowo nie wiem, czy nie wpływało to na taktowanie PCI-E itp.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kyle napisał:

Pokaż zakładkę SPD.

ps. jak podkręcasz BCLK/czy jak to się tam zwało u AMD, to są takie właśnie jaja. Dodatkowo nie wiem, czy nie wpływało to na taktowanie PCI-E itp.

Dzięki Kyle za odpowiedź. Myślałem, że jestem w błędzie, ale jednak nie. W tej chwili mam bankowo włożone kostki 2x4GB DDR3 1333 MHz CL9. Tutaj screeny:

Memory.jpg.56984a55d1a557906f7fa2dfecc64a29.jpg

SPD.jpg.e50e24bb7e2f52a66b5026f492d07e75.jpg

Kostki oczywiście po obniżeniu timingów. To było na LGA775, ale w tej chwili możemy już tylko dyskutować na temat innej, bo już na nią przeniosłem wszystkie graty. Ram pracuje z i7 860 na płycie Foxconn p55mx.

edit.

PCI-E miałem ustawione na sztywno na 100.

Edytowane przez HumanMachine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...