Skocz do zawartości
-R2D2-

Nowy komputer, zero reakcji, losowe uruchamianie

Rekomendowane odpowiedzi

W marcu kupiłem zestaw na podstawie artykułu z polecanymi zestawami komputerowymi, konkretnie ten: https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-marzec-2022-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,2

Zestaw składa się z

  • Ryzena 5600G (tak jak w polecanym zestawie),
  • RAM-u Patriot Viper Steel 3733 MHz (tak jak w polecanym zestawie)
  • płyty głównej Asus TUF GAMING B450M-PRO II (która nie była polecana).

Zamieniłem tylko płytę, bo chciałem coś w formacie micro-ATX. Wybrałem też coś od ASUS-a na chipsecie B450: https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-gaming-b450m-pro-ii-7291764/. W moim zestawie nie madedykowanej grafiki, chcę używać GPU zintegrowanej z prockiem.

Niestety, po złożeniu komputer nie wstał, włączał się tylko wentylator na procesorze i zapalała dioda zasilania. Na monitorze brak sygnału, zero reakcji na cokolwiek. Zaktualizowałem więc BIOS, bo to starszy chipset. To dalej nic nie zmieniło, próbowałem jeszcze kilku rzeczy typu resetowanie CMOS, wyjmowanie bateryjki podtrzymującej i za którymś razem komputer ożył. Udało mi się normalnie zainstalować Windows, puściłem też pełny Memtest86 - ten nie znalazł żadnych problemów. Komputer działał normalnie przez 2 dni.

Następnego dnia przy uruchomieniu wrócił poprzedni problem - zero reakcji, włącza się tylko wentylator i dioda, komputer w ogóle nie przechodzi przez POST. Próbowałem znowu zresetować CMS, jeszcze raz puścić aktualizację BIOS-u itp. Zamieniałem też pamięci miejscami, uruchamiałem z tylko jedną kością na zmianę. I za którymś razem komputer znowu ożył. Myśląc, że coś płyta jest pewnie uszkodzona, a minęło już 14 dni na zwrot towaru, napisałem do wsparcia ASUS-a gdzie opisałem całą sytuację. Kazali mi zgłosić reklamację u sprzedawcy, co zrobiłem. Płyta została wymieniona na nową.

Niestety po ponownych złożeniu kompa, problem pozostał. Działo się dokładnie to samo, tak samo jak wcześniej co kilka prób udawało mi się kompa uruchomić i działał wtedy normalnie. Nie rozpisując się za bardzo, po tygodniu różnych prób spróbowałem zareklamować procesor. Został on też wymieniony na nowy. Jednak to dalej nic nie zmieniło. Napisałem więc ponownie do wsparcia ASUS-a z opisem całości. Tym razem odpisali mi, że RAM, który kupiłem nie znajduje się u nich na liście QVL, więc ASUS nie gwarantuje, że płyta będzie pracować poprawnie. Trochę mnie to zdziwiło, bo wydaje mi się, że gdyby był problem z kompatybilnością to komputer nigdy by się nie uruchamiał, a nie robił to losowo.

Nie wiem co mam dalej robić, skończył mi się już pomysły. Minęły 4 miesiące a ja nie mam ani sprawnego komputera ani pieniędzy.

Może, ktoś z Was spotkał się kiedyś podobną sytuacją i może coś doradzić? Niestety nie mogę już tych podzespołów oddać. Powinienem kupić inne pamięci? Albo reklamować płytę? Niestety ASUS już się na mnie wypiął i nie chce pomóc.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo niepotrzebnej roboty sobie zafundowałeś.

Problemy stwarza RAM.

Jak potrzebujesz kompa na już, to kup inne pamięci. W innym wypadku, można spróbować się pobawić z tymi Patriotami, ale gwarancji stabilności nie ma, póki producent nie zaktualizuje UEFI.

Na początek wrzuć je w profil XMP. Jeżeli to mało, to zrób następujące działania:
nie wyłączając profilu XMP zwiększ im napięcie do 1,36V i obniż taktowanie do 3600MHz. Jeżeli to nic nie da, spróbuj na 3466 MHz lub 3400 MHz.

Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

ach te polecane ... kiedy ludzie się naucza ze polecane i to wszędzie portale czy YT, to są wedle ceny i tylko wedle ceny aby zmieścić się w widełkach cenowych a nie kompatybilności czy stabilności działania platformy, proszę mi przedstawić ze polecający, każdą polecana konfiguracje, osobiście złożył na wybranych podzespołach, przetestował i może potwierdzić to działa stabilnie i bez czkawki , nie ?, to w du..pa wsadź te polecane. 

platforma AMD tam albo działa od kopa, albo wiecznie problemy/czkawka ale na YT wszystko cacy....  i do tego wszędzie te Viper bo tanie ...

ale ok przejdźmy do diagnostyki 

zakładam ze udało się bios zaktualizować do najnowszej wersji  3802 ?

a jak masz podłączony monitor- HDMI ? ,- DP ?, nie jest to aż taki istotne, ale nowe płyty główne sprawdzają połączenie wyjście "VGA"-monitor czy nie ma zwarcia, płyta nie wykryje połączenia z monitorem to się nie nie włącza, taki myk w nowych sprzętach , oraz powodem w większości przypadków jest kabel połączeniowy- 20 pin, a ma być 19 pin bo w 20 pinie idzie jakieś napięcie 3.0-3.3V ? do sprawdzania połączenia , kolejny wspaniały pomysł, tylko jak ma się kabel 20 pin to w części właśnie przypadków krzaki i losowe problemy z włączaniem PC Intel/AMD bez zaznaczenia, trzeba zakupić kabel czy to HDMI czy DP 19pin. 

odłącz wszystko co masz na USB oprócz myszka klawiatura ,odłącz dyski, pozostaw tylko płyta główna , CPU, zestaw chłodzący, jedna kostka ramu w gnieździe A2 to szare drugie od CPU , jak zacznie działać 10/10 włączeń to dopiero dokłada się druga kostkę ramu w gniazdo B2 tez szare czwarte do CPU , a nie ze kości np. siedzą obok siebie czarne gniazdo i szare ... , w pierwszej kolejności sprawdza się czyli A2 B2 oba szare, jeśli nie chce działać stabilnie to dopiero A1 B1 oba czorne, i oczywiście podłączony monitor.

przy platformach AMD raczej nie włącza się profilu XMP, tylko pamięci, szybkość i napięcie ustawia się ręcznie. 

Ryzen 5600G, ma wsparcie dla pamięci 3200MHz , o ile płyta główna pozwoli, można sprawdzić czy z większa szybkości będą działać stabilnie, czyli powyżej tych 3200MHz , ale zakupiona płyta główna zapewnia wsparcie tylko do szybkości 2666MHz , wszystko powyżej to już jest OC, a tego nikt nie gwarantuje ze będzie działać stabilnie,( zaraz ktoś obeznany, napisze ze tylko trzeba się timingami pobawić..., już widzę jak większość użytkowników to robi...), jak uda się wejść do biosu, to zobacz z jak szybkością płyta główna ustawiła szybkość ramu, ustaw od razu napięcie 1.35V , i szybkość na 2133MHz , zapis ustawień, ponowne uruchomienie , powinien wejść do biosu bo nie znalazł nośnika z którego można by uruchomić system , na obudowie wcisnąć raz "power" , wyłączyć zasilanie czy to na zasilaczu przełącznikiem, czy odłączyć ręcznie po przez odłączenie kabla od zasilacza, odczekać z minutę , podłączyć zasilanie , wcisnąć power na obudowie , włącza się, ok, to procedurę powtórzy 10 razy, komp ma się włączać za każdym razem 10/10 , jest ok, wyłączyć zasilanie , dołożyć druga kostkę ramu , włącza się, to stopniowo tak jak pozwala podziałka w biose podnosić szybkość pamięci aż do tych 3200MHZ , co by nie skończyło się na 2933MHz... XD

możesz tez odszukać opcje w biosie, i od razu z AUTO przestawać na Disabled 

Global C-state Control - na Disabled

                  

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...