Skocz do zawartości
Aburey

Asus RTX 3080 12 GB Evangelion a zasilanie z PCI-E 3.0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ok 2-3 tygodni temu kupiłem 3080 12 GB, po włożeniu do mobo i odpaleniu pc wszystko było ok (sprawdzałem kartę w kilku grach). Niestety następnego dnia zaczęła się świecić dioda nad jednym (z 3) gniazd zasilania, przełożyłem wtyczkę w zasilaczu (be quiet 850 Watt) do innego gniazda i dioda przestała migać. Znowu wszystko było ok jakiś tydzień, półtora ale dzisiaj rano po włączeniu PC migają mi 3 diody nad wszystkimi trzema gniazdami zasilania na karcie graficznej...(nawet nie gram tylko pc chodzi w trybie 2D głównie - internet/multimedia - diody palą się już od włączenia pc!)
 

Czy jest to wina wyłącznie zasilacza, czy może mobo mieć też coś z tym wspólnego bo niestety grafika siedzi w PC z 2018 roku i mobo ma PCI-E 3.0 a nie 4.0 ? A może karta graficzna jest rąbnięta? Zasilacz powinien wystarczyć bo tyle zalecają dla tej grafiki: 850 Watt...
 

PC składałem w 2018 roku teraz tylko zmieniłem GTX 1080 na RTX 3080 12 GB (Asus ROG STRIX Evangelion Project), inne podzespoły to:

Mobo: Rog Strix Z370-H Gaming, cpu: i7 8700k, 16GB RAMu, zasilacz be quiet 850 Watt plus do tego była grafika Gigabyte GTX 1080 - nie miałem żadnych problemów z zasilaczem i w ogóle z czymkolwiek na tym pc (przez te 4 lata zagrałem może w 12 gier... więc pc nie był katowany, czy to możliwe że zasilacz przez 4 lata tak się zużył?). Dopiero teraz gdy zmieniłem grafikę to świecą mi się diody nad gniazdkami...
GPU-Z pokazuje mi zasilanie na każdej z linii i każdym gniazdku na karcie ale nie wiem jakie są normy - ktoś wie jakie powinno być zasilanie nominalne na każdym gniazdku karty graficznej i w PCI-E ? Załączam screen z GPU-Z

rtx 3080 12gb Evangelion-voltage.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że dziś rano włączyłem PC i diody nad 3 gniazdkami już nie migają o_O  a wczoraj nawet gdy wyłączyłem PC to diody dalej migały nad 3 gniazdkami karty graficznej (przy wyłączonym PC !) ... WTH??? (na noc wyłączyłem zasilanie wyłącznikiem na zasilaczu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

jako ze tez posiadam Asus ROG Strix -O8G-GAMING, to tak diody są miedzy innymi od pokazania użytkownikowi ze dodatkowe zasilanie jest w sposób prawidłowy dostarczane do karty graficznej, i tak ma być od momentu włączenia zasilania (nie uruchomienia PC), diody już powinny się świecić cały czas na biało.

czy zasilacz 850W jest za słaby ? , jak w opisie produktu jest napisane rekomendowana moc zasilacza xxx , a ja sugeruje dołóż do zasilacza 100W , to zaraz ino hejt w moim kierunku leci... 

tak aby wykluczyć co faktycznie robi problemy czy karta graficzna czy zasilacz to trzeba by podmienić zasilacz.   

co do podejrzeń i ze mobo jest z PCIe 3.0, u mnie tez karta pracuje na PCIe 3.0 bo CPU mam z 10gen. 

ale w razie jak by ten RTX by zdechł, to zawsze możesz pulpit wyświetlić z ipgu.  XD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te karty tak mają nie przejmuj się tym zbytnio (było już wałkowane na tym forum), jak zaczną świecić to wyłącz zasilacz z przełącznika na parę sekund i po problemie.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te uwagi, już myślałem że to martwe forum (albo wszyscy mimo kryzysu na urlop wyjechali)...

I teraz tak - jak napisałem w drugim poście - diody nad 3 gniazdkami przestały migać na ok 4 dni i dzisiaj rano znowu zaczęła migać ale już dioda nad jednym gniazdkiem (na czerwono) ... zapomniałem na noc wyłączyć prztyczkiem zasilacz i zaraz po włączeniu pojawiło się to miganie. To dziwne, że poprzednio było tak samo: zawsze jak na noc zasilacz nie był wyłączony przełącznikiem to potem rano się włączały te diody.  Być może ta grafika tak ma? - celowo dopłaciłem do tej wersji Evangelion aby karta miała lepsze chłodzenie i lepszej jakości cewki (bo rzekomo takie ma). Mogłem wziąć  rtx 3080 12GB od Gigabyte (sporo tańszy) ale ludzie wypisują, że im cewki piszczą - a w tym Asusie Evangelion jest cichutko, nic nie piszczy i chłodzenie jest niesłyszalne w zasadzie. A nie zamierzam prędko zmieniać gpu (może już w ogóle?).
 

Zastanawiam się nad kupnem 1000W zasilacza bo kusi mnie przejście na Ryzena 9 7900X (z 6 rdzeniowego i7 8700k nie widzę sensu przechodzić na coś mniej niż 12 rdzeniowego), tyle, że nie wiadomo jak AMD wyjdzie ta nowa generacja i mobo. Chyba nie ma co ryzykować i trzeba poczekać na opinie jak się ludziom będzie sprawdzać w praktyce (a do tego to jeszcze z pół roku niestety).
Na razie w grach karta sprawuje się normalnie, poza jedynie Subnauticą Below Zero gdzie mam dziwne zrywanie obrazu co kilka sekund, którego nie miałem na gtx 1080 ! w innych grach jednak tego efektu nie zauważyłem. Czekam aż mi światłowód podłączą bo mam sporo gier bardziej wymagających (jak Cyberpunk 2077), ale na moim obecnym łączu ściągnąć je z serwera i instalować to katorga... Mam nadzieję, że nie okaże się iż problemem jest PCI-E 3.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta karta którą posiadasz to zwykły Strix 3080 12Gb tylko przemalowany ...  co do zasilacza to oczywiście możesz sobie zmienić nawet na 1500W a i tak efekt będziesz miał ten sam , poszukaj sobie problemu w internetach ... różne zasilacze o różnej mocy a diody i tak świecą od czasu do czasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, masin napisał:

Przecież ta karta którą posiadasz to zwykły Strix 3080 12Gb tylko przemalowany ...  co do zasilacza to oczywiście możesz sobie zmienić nawet na 1500W a i tak efekt będziesz miał ten sam , poszukaj sobie problemu w internetach ... różne zasilacze o różnej mocy a diody i tak świecą od czasu do czasu. 

To jaki jest powód tego migania? Na gtx 1080 nigdy czegoś takiego nie widziałem 😐 Na logikę powinno chodzić o niedomaganie zasilania na danej linii ale nie mogę znaleźć nigdzie jakie są normy a bez tego jak mam to sprawdzić? Po czorta by dali takie ostrzeżenie?

Co to znaczy Strix przemalowany? - w opisie tego Evangelion na stronie czytałem, że poza autorskim chłodzeniem (bo jest ono inne od wersji ROG Strix) było coś o cewkach (nie pamiętam już dokładnie), karta jest trochę podkręcona fabrycznie dlatego pewnie ma 3 gniazda zasilania a nie 2 jak wersja Strix, TUF i zwykła 10GB od Asusa. Oprócz tego ma jakieś bajery świetlne które od razu wyłączyłem (można sobie programować bzdury wyświetlane na pasku z boku karty, nie wiem po co to komu).
Przyznam, że mam trochę zawaloną głowę ostatnio i nie szukałem po forach angielskich ale widzę, że muszę to zrobić. Jeśli zmienię mobo i cpu (plus ram) to i tak zasilacz 1000Wat by się przydał a obecny pc zostawię sobie w całości - bo całkiem fajnie pracował cały zestaw (ten i7 8700k z gtx 1080), gdybym nie miał monitorów 1440p to spokojnie by jeszcze wystarczył na co najmniej 5 lat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jesteś w głębokim błędzie bo te karty są identyczne tylko w innej kolorystyce , Asus zawsze wypuszcza "pomalowane" inaczej Strixy pod innymi nazwami za grubą kasiorę , przykład Gundam ... powód migotania jest taki że te karty tak mają.

"Kolejnymi ciekawymi owocami tej współpracy są karty graficzne ROG STRIX RTX 3080 oraz RTX 3090. Flagowe GPU zielonych otrzymały znany nam już masywny radiator, który chłodzą 3 wentylatory. Największe zmiany zaszły oczywiście w kwestii wykończenia, bowiem konstrukcje również wpisują się w charakterystyczny wygląd serii." dodatkowo masz tą samą przypadłość co Strix , migające diody zasilania ,  tyle w temacie...

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, masin napisał:

No to jesteś w głębokim błędzie bo te karty są identyczne tylko w innej kolorystyce , Asus zawsze wypuszcza "pomalowane" inaczej Strixy pod innymi nazwami za grubą kasiorę , przykład Gundam ... powód migotania jest taki że te karty tak mają.

"Kolejnymi ciekawymi owocami tej współpracy są karty graficzne ROG STRIX RTX 3080 oraz RTX 3090. Flagowe GPU zielonych otrzymały znany nam już masywny radiator, który chłodzą 3 wentylatory. Największe zmiany zaszły oczywiście w kwestii wykończenia, bowiem konstrukcje również wpisują się w charakterystyczny wygląd serii." dodatkowo masz tą samą przypadłość co Strix , migające diody zasilania ,  tyle w temacie...

Znalazłem tego STRIXA na youtube i widzę, że też ma 3 wtyczki i jest fabrycznie kręcony - faktycznie STRIX i Evangelion są niemal takie same, pewnie Evangelion ma tylko jakieś dodane bzdety na tym panelu wyświetlania... ALE! - obie wersje są kręcone, stąd w obu są 3 wtyczki i trochę lepiej opracowane chłodzenie od innych wersji. Dlatego też może lepsze cewki dali bo głowę dam, że przed zakupem czytałem o tych cewkach ale nie każ mi tego teraz szukać...
O migających diodach jeszcze nie znalazłem żadnej dyskusji, bez sensu że coś takiego jest - powinni dać jakiegoś patcha (do biosu grafy?) żeby to wyeliminować jeśli to nie jest problem za małego napięcia.

// EDIT:

Znalazłem jakieś wideo na youtube o tych migających diodach w STRIX, facet mówi tam by wyłączyć opcję Power Detect w GPU Twerk (on miał wersję 2, ja mam 3 tego GPU Tweak), ale to chyba rozwiązuje tylko czasowo ten problem.
Nie wiem czy można wstawiać linki do youtube, ale dla wszystkiego dodaje linka (gdyby ktoś inny szukał na forum rozwiązania tego problemu):

 

Trochę żałuję, że po prostu nie wziąłem sporo tańszej zwykłej wersji rtxa od Gigabyte, gtx 1080 mam właśnie od Gigabyte i całkiem nieźle się sprawowała.

Edytowane przez Aburey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Aburey said:

Znalazłem tego STRIXA na youtube i widzę, że też ma 3 wtyczki i jest fabrycznie kręcony - faktycznie STRIX i Evangelion są niemal takie same, pewnie Evangelion ma tylko jakieś dodane bzdety na tym panelu wyświetlania... ALE! - obie wersje są kręcone, stąd w obu są 3 wtyczki i trochę lepiej opracowane chłodzenie od innych wersji. Dlatego też może lepsze cewki dali bo głowę dam, że przed zakupem czytałem o tych cewkach ale nie każ mi tego teraz szukać...
O migających diodach jeszcze nie znalazłem żadnej dyskusji, bez sensu że coś takiego jest - powinni dać jakiegoś patcha (do biosu grafy?) żeby to wyeliminować jeśli to nie jest problem za małego napięcia.

// EDIT:

Znalazłem jakieś wideo na youtube o tych migających diodach w STRIX, facet mówi tam by wyłączyć opcję Power Detect w GPU Twerk (on miał wersję 2, ja mam 3 tego GPU Tweak), ale to chyba rozwiązuje tylko czasowo ten problem.
Nie wiem czy można wstawiać linki do youtube, ale dla wszystkiego dodaje linka (gdyby ktoś inny szukał na forum rozwiązania tego problemu):

 

Trochę żałuję, że po prostu nie wziąłem sporo tańszej zwykłej wersji rtxa od Gigabyte, gtx 1080 mam właśnie od Gigabyte i całkiem nieźle się sprawowała.

Efekt występuje rzadko (od momentu kiedy kupiłem kartę - kwiecień może z 3 razy) i zupełnie mi nie przeszkadza , nie mam zamiaru instalować śmieciowego softu skoro mogę wyłączyć na parę sekund zasilacz. Nie wydaje mi się żeby ta opcja z GPU Tweak naprawiła problem z tymi diodami , raczej już aktualizacja karty z poziomu Armoury Crate. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2022 o 04:56, masin napisał:

Efekt występuje rzadko (od momentu kiedy kupiłem kartę - kwiecień może z 3 razy) i zupełnie mi nie przeszkadza , nie mam zamiaru instalować śmieciowego softu skoro mogę wyłączyć na parę sekund zasilacz. Nie wydaje mi się żeby ta opcja z GPU Tweak naprawiła problem z tymi diodami , raczej już aktualizacja karty z poziomu Armoury Crate. 

Jak to śmieciowego softu? A ten GPU Tweak 3 to nie jest jedyny program do kontrolowania zegarów, taktowania, voltage etc. do tej karty graficznej? W GTX 1080 od Gigabyte miałem Auris/Aura (nie pamiętam już dokładnie nazwy bo odinstalowałem ze 3 tygodnie temu). Ten GPU Tweak III ma logo ROG i ściągałem go ze strony Asusa więc chyba coś pleciesz. Armoury Crate mam również zainstalowany ale tam nie ma żadnych opcji do kontroli zegarów/pamięci czy napięć tylko można sobie kretyńskie światełka z boku konfigurować ! Owszem użyłem go ale tylko do wyłączenia tych świateł, bo dla mnie pc to nie choinka. Oba programy są od Asusa więc firmy która wyprodukowała kartę. W tym GPU Tweak mam o wiele więcej opcji niż było do karty Gigabyte w Auris (Aura?). Kompletnie nie rozumiem dlaczego miałby to być śmieciowy soft. To nie jakiś programik od firmy trzeciej czy z nieznanego źródła tylko soft od producenta karty graficznej.
Na razie dioda przestała migać, wyłączenie zasilacza w moim przypadku nie gwarantowało zakończenia migania tych diod. Jak się okazuje problem z tymi diodami wg materiałów z youtube jest już znany ze 2 lata i naprawdę Asus mógłby coś z tym zrobić skoro wypuszcza kolejne wersje TUF, STRIX, Evangelion...tyle, że musieliby to zrobić na poziomie biosu karty lub w ogóle hardware'u (czujników, sterownika od tych diod).

Edytowane przez Aburey
korekta gramatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 8/15/2022 at 12:36 AM, Aburey said:

Jak to śmieciowego softu? A ten GPU Tweak 3 to nie jest jedyny program do kontrolowania zegarów, taktowania, voltage etc. do tej karty graficznej? W GTX 1080 od Gigabyte miałem Auris/Aura (nie pamiętam już dokładnie nazwy bo odinstalowałem ze 3 tygodnie temu). Ten GPU Tweak III ma logo ROG i ściągałem go ze strony Asusa więc chyba coś pleciesz. Armoury Crate mam również zainstalowany ale tam nie ma żadnych opcji do kontroli zegarów/pamięci czy napięć tylko można sobie kretyńskie światełka z boku konfigurować ! Owszem użyłem go ale tylko do wyłączenia tych świateł, bo dla mnie pc to nie choinka. Oba programy są od Asusa więc firmy która wyprodukowała kartę. W tym GPU Tweak mam o wiele więcej opcji niż było do karty Gigabyte w Auris (Aura?). Kompletnie nie rozumiem dlaczego miałby to być śmieciowy soft. To nie jakiś programik od firmy trzeciej czy z nieznanego źródła tylko soft od producenta karty graficznej.
Na razie dioda przestała migać, wyłączenie zasilacza w moim przypadku nie gwarantowało zakończenia migania tych diod. Jak się okazuje problem z tymi diodami wg materiałów z youtube jest już znany ze 2 lata i naprawdę Asus mógłby coś z tym zrobić skoro wypuszcza kolejne wersje TUF, STRIX, Evangelion...tyle, że musieliby to zrobić na poziomie biosu karty lub w ogóle hardware'u (czujników, sterownika od tych diod).

od 20 lat używam Afterburner więc instalowanie jakiegoś GPU Tweak od Asus mija się dla mnie z celem , frustracje wylewaj na forum asusa , pytałeś co z diodami więc odpowiedziałem. Z mojej strony to wszystko.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a takie pytanie, czy autor wątku pisał do suportu Asusa o swoich spostrzeżeniach odnośnie mrugających diodach ?, trzeba też odczekać aż ktoś z Asus PL odpisze, ale odpisują. 

ps. jak tego "problemu" nie usuną z poziomu biosu karty, to pewnie nowszy produkt będzie pozbawiony tej "wady" lub nie 🤑 😅      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2022 o 10:21, Mr.T... napisał:

a takie pytanie, czy autor wątku pisał do suportu Asusa o swoich spostrzeżeniach odnośnie mrugających diodach ?, trzeba też odczekać aż ktoś z Asus PL odpisze, ale odpisują. 

ps. jak tego "problemu" nie usuną z poziomu biosu karty, to pewnie nowszy produkt będzie pozbawiony tej "wady" lub nie 🤑 😅      

Odpowiedziałem już kilka dni temu ale nie wiem dlaczego mój post wcięło. Jeśli sprawdzisz materiały na temat tych diod na youtube to mają one już ok 2 lat, ten błąd zdarzał się ludziom również na rtx 3090 więc Asus musi wiedzieć o tym problemie. U mnie diody raz migają, a raz nie... Jeszcze nie testowałem karty graficznej w naprawdę wymagających grach bo nie mam czasu w tej chwili za ok półtora miesiąca to zrobię - jeśli w bardzo wymagających grach z kartą będzie wszystko ok to zwyczajnie zignoruję te migające diody. Po zakupie odpaliłem kilka gier (ale dość starych jak Wiesiek 3) i jedynie w Subnautice Below Zero było dziwne zrywanie obrazu co kilka sekund (którego nie miałem na gtx 1080), w innych grach jednak nie było tego problemu...Mam tylko nadzieję, że nie dostałem karty z jakieś wadliwej partii bo kosztowała kupę szmalu... 😞

Edytowane przez Aburey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"czy zasilacz 850W jest za słaby ? , jak w opisie produktu jest napisane rekomendowana moc zasilacza xxx , a ja sugeruje dołóż do zasilacza 100W , to zaraz ino hejt w moim kierunku leci... " - zasilacz trzeba dobierać z głową, a nie na pałę radzić dokładać 100W, do zaleceń producenta, który zwykle już daje niezły margines bezpieczeństwa, zakładajac np. że karta będzie łączona z i9 (takie rzeczy przy np. RTX 3050).

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3050/

(wybieramy pełną spec. i patrzymy co jest napisane małym druczkiem)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...