Skocz do zawartości
radek_z

Sapphire Pulse RX 5700XT - wymiana termopadów i pasty

Rekomendowane odpowiedzi

Pochwalę się małą operacją z dnia wczorajszego. W swoim 2,5 letnim RX 5700XT postanowiłem wymienić termopady i pastę termoprzewodzącą.

 

Zostały użyte Gelid GP-Ultimate w wersjach 1 mm (pod radiator) i 3 mm (pod backplate) oraz pasta Thermal Grizzly Kryonaut.

Tak informacyjnie - oficjalnie Sapphire podaje że pod backplate można stosować termopady 2 mm ale w praktyce wtedy nie stykają się one z backplate - 3 mm pasują idealnie. Druga kwestia to, ze mi do wymiany termopadów pod radiatorem (1 mm) wystarczył jeden kawałek 90x50mm. Nie ma zatem potrzeby kupowania dwóch.

Stare termopady były już nieco kruche i mało elastyczne, pasta trzymała się nieźle.

Pod backplate dołożyłem więcej termopadów niż dane było fabrycznie, tj. dołożyłem nad pamięci. Co prawda backplate w niemal na całej powierzchni (poza miejscami gdzie fabrycznie znajdują się termopady), jest zabezpieczony folią, jednak każde dodatkowe odprowadzenie ciepła coś daje.

Dodatkowo, nałożyłem pastę w miejscu styku radiatorów pamięci i radiatora głównego.

Jeśli chodzi o efekt termiczny pamięci, to jest bardziej niż spektakularny. Przed wymianą w czasie grania nagrzewały się do 100-102 stopni, obecnie 86-88 - spadek temperatury wynosi zatem solidne kilkanaście stopni.

Wymiana pasty przyniosła mniej spektakularne efekty, "gorący punkt" w czasie grania spadł ze szczytowych 102-104 stopni do 99-100 stopni, ale za to wynik 3DMark podskoczył o około 100 pkt. co może sugerować, że rdzeń trzyma nieco wyższe taktowanie.

20220805_160417.jpg

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...