Skocz do zawartości
brainiak

System na 5900x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, powinienem dziś zamówić nową maszynę. Włożyłem w dobór części trochę mniej czasu niż planowałem, więc z chęcią poczytam komentarze ludzi bardziej obeznanych. Zastosowanie uniwersalne: praca (soft dev), gry (rzadko AAA--grafika tej klasy spokojnie wystarczy), czasami inne zastosowania lubiące wiele rdzeni.

AMD Ryzen 9 5900X: 2000zł
Asus TUF GAMING B550-PLUS: 650zł (ew. alternatywa musi mieć co najmniej 6xSATA i 2xM2)
G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3200MHz, CL16: 600zł
SAPPHIRE Nitro+ RX 6600 XT GAMING OC 8GB: 2300zł (tylko gaming, w HD)
SSD ADATA XPG SX8200 PRO 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (2x--dual boot): 1050zł
SilentiumPC Fortis 5: 200zł
Fractal Design Define R5: 700zł (ciut droższa niż podobne dostępne--ale ma wszystko czego chcę)
be quiet! Straight Power 11 550W: 450zł (być może zmienię na nie w pełni modularny)

Całość ok 8k

Dzięki!

image.png

image.png

Edytowane przez brainiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag mam. Nieprzemyślałeś tego zestawu moim zdaniem zbyt dobrze.

Wolał bym brać RX 6650XT trochę lepszy, a ceny podobne.

Pamięci... no jak to powiedzieć Ryzeny lubią szybkie pamięci, minimum 3600MHz moim zdaniem, niżej bym nie brał.

Chłodzenie, także taki sobie pomysł, jak SPC to lepiej Fere 5 Dual, da sobie radę z tym Ryzenem.

Zamiast Define, wolałbym od Fractala - Torrenta, buda efektowna i efektywna.

Zasilacz także mocowo tak na styk, lepiej zrobisz biorąc SPC Supremo FM2 Gold 650W

Pozdro

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, upnę pamięci do 3600/16, większy wzrost wydajności niż się spodziewałem. RX 6650XT raczej też ma sens, a co za tym idzie wezmę większego UPSa.

1 hour ago, SpiderMAN said:

Chłodzenie, także taki sobie pomysł, jak SPC to lepiej Fere 5 Dual, da sobie radę z tym Ryzenem.

W jakim sensie? Fortis to wyższy model z tego co widzę. Różnica cenowa niewielka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.08.2022 o 19:51, brainiak napisał:
 

Asus TUF GAMING B550-PLUS: 650zł (ew. alternatywa musi mieć co najmniej 6xSATA i 2xM2)

Jeśli planujesz instalację większej ilości szybkich dysków, to kieruj się na płyty główne z chipsetem X570S - 2x większa szybkość połączenia między CPU a mostkiem od płyt na B550 i brak wentylatora.

ps. w B550 między mostkiem a CPU jest połączenie o prędkości PCI-E x4 3.0 - jeśli wepniesz w mostek jeden w miarę szybki dysk M.2, to już praktycznie zapchasz magistralę, a gdzie dyski SATA, urządzenia na USB3, USB2, zintegrowane nawet audio, LAN - to wszystko obciąża tą magistralę. W X570s to połączenie jest 2x szybsze - PCI-E x4 4.0

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kyle napisał:

Jeśli planujesz instalację większej ilości szybkich dysków, to kieruj się na płyty główne z chipsetem X570S - 2x większa szybkość połączenia między CPU a mostkiem od płyt na B550 i brak wentylatora.

ps. w B550 między mostkiem a CPU jest połączenie o prędkości PCI-E x4 3.0 - jeśli wepniesz w mostek jeden w miarę szybki dysk M.2, to już praktycznie zapchasz magistralę, a gdzie dyski SATA, urządzenia na USB3, USB2, zintegrowane nawet audio, LAN - to wszystko obciąża tą magistralę. W X570s to połączenie jest 2x szybsze - PCI-E x4 4.0

Do tegop można dodać

*1 Kiedy jedno z gniazd PCIe 3.0 x1 jest zajęte, gniazdo PCIE 3.0 X16_2 pracuje w trybie x1.
*2 Gniazdo M2_2 współdzieli pasmo z gniazdem SATA6G_56. Kiedy gniazdo M.2_2 jest zajęte, gniazdo SATA6G_56 jest wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Kyle said:

Jeśli planujesz instalację większej ilości szybkich dysków, to kieruj się na płyty główne z chipsetem X570S

Dzięki, poczytam. M2 są dla dual boot, o ile moje wyobrażenie działania dual boot jest poprawne (a ten thread wskazuje dość wyraźnie, że moje wyobrażenie rzeczy nie jest najlepsze), to tylko 1 z nich powinien być używany w danym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki, bo koszt tego i składaka i tak rośnie z dnia na dzień, a nowa seria Ryzenów wyjdzie za miesiąc z groszem, więc może warto poczekać i dopłacić? Jak z reguły wygląda sytuacja wkrótce po premierze nowego procka? Mega ceny + problemy z dostępnością + niesprawdzony sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...