Skocz do zawartości
Erjot7

czy taka wymiana etapami ma sens

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualny stan

MOBO: ASRock P67 PRO3 (kupione 2012)
CPU: Intel CORE I5 2500K (kupione 2012)
RAM: Kingston HyperX 4x4GB 1600MHz DDR3 (kupione 2012)
HDD: Samsung Dysk Samsung F3 HD103SJ 1TB 7200 32MB SATA (HD103SJ) (kupione 2012)
PSU: XFX Core 550W 120mm 80+ ( P1-550S-XXB9 )  (kupione 2012)
CASE: SilentiumPC Brutus 410 (kupione 2012)
GPU: Gigabyte Radeon RX 470 G1 Gaming 4GB GDDR5 (kupione 2017)
Monitor: FULL HD 1920 x 1080 - nie będzie wymieniany
 

cel: komfortowe granie w m.in : AC Valhalla, Cyberpunk 2077, Stalker 2,

założenia : wymiana, nawet etapami, na lepszy sprzęt 

zakładam taki scenariusz

1. Kupno teraz nowego MOBO, CPU, RAM i wymiana a reszta tak jak powyżej

- budżet 1500 zł
- czy ten zasilacz da radę z mocą i czy nie jest po prostu za stary
- czy na tym etapie będzie zauważalna zmiana w wydajności:  Valhalla (grywalne ale na niskich/ średnich)? Cyberpunk (niegrywalna nawet na niskich)?
- czy wejdzie do tej obudowy

2. wymiana za kilka miesięcy  HDD na SDD

-  jaki lepszy NVMe, SATA, M.2 ?

3. wymiana, pewnie w 2023 GPU na nowy

- na tym etapie przyda się już pewnie nowy GPU

Chyba, że polecacie jakieś lepsze podejście do tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Zasilacz i obudowa najprawdopodobniej nie będą musiały być wymieniane, ale wszystko zależy od tego, jakie konkretnie podzespoły będziesz chciał zamontować.

Ad 2. Do nowej płyty głównej będziesz mógł prawdopodobnie podłączyć SSD M.2 PCIe NVMe - to rozwiązanie powinieneś wybrać ze względów wydajnościowych.

M2 to tylko format budowy - tak jak formatem jest 3,5 cala. Istnieją M.2 SATA oraz M.2 PCIe NVMe.

Może ten artykuł pomoże: https://www.kingston.com/pl/blog/pc-performance/two-types-m2-vs-ssd

 

Osobiście połączyłbym etapy 1. i 2., żeby nie musieć się później bawić w przenoszenie systemu z HDD na SSD i nie ograniczać wydajności innych podzespołów przez kilka miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo w pierwszym etapie płyta + procesor + ram + dysk nvme.

Tak na szybko licząc i3-12100F + B660M + 16GB 3200mhz + 500GB nvme to jakieś 1600zł wychodzi, wiec powinieneś dać rade. Po tej wymianie ogólnie system i praca na komputerze dostanie dużego kopa. Niestety w grach nie wiem czego się spodziewać, przy pozostawieniu obecnej karty graficznej.

W drugim etapie grafika i wtedy też zasilacz - moc to już zależy jaka tam kartę wybierzesz 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi 🙂

Sytuacja jednak trochę się skomplikowała.
w skrócie padła grafika (komputer był w serwisie i nie ma szans na jej reanimowanie)

Ponieważ budżet raczej mocno się nie zmieni. Pytanie czy takie rozwiązanie jak poniżej na teraz ma sens

Kupienie:  i3-12100 (bez F) + B660M + 16GB 3200mhz DDR4
całość włożona do obudowy ( zasilacz i hdd pozostają) którą teraz mam

czy integra z tego intela (Intel UHD Graphics 730) pozwoli na jakiekolwiek sensowne granie, jakoś mało jest testów w necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja znów się zmieniła 😛

odwlekałem zakup karty bo miałem do dyspozycji laptop, niestety już nie mam (padł procesor jak na złość).

Teraz z uwagi na przeznaczenie budżety na laptopa, pozostała mi mała kwota a chciałbym "reanimować" tego kompa, tzn. kupić jakąś używaną kartę graficzną.

w kwocie maks 300 zł :-(. Pytanie za czym, patrząc na resztę konfiguracji warto się rozglądać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...