Skocz do zawartości
Jarver

Laptop - do pracy/ grania/ rozwoju

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym zakupić laptop w najbliższym czasie. Niestety od paru lat nie śledziłem rozwoju rynku sprzętowego i potrzebuje rady, co się sprawdza, w jakiej konfiguracji itd.

To tak pare podstawowych informacji. Laptop, który chciałbym zakupić będzie użytkowany w celach nauki, pracy, rozwoju (studia) - tj. programowanie programy z rodziny JetBrains (pycharm/ webstorm/ intelij), programy z stajnii microsfortu (visual studio 2022/ visual studio code), inne IDE do programowania. Ponadto programy graficzne typu Blender, silniki 3D i nie tylko (unity/ unreal engine), być może coś z VRem. No i ostatnia kategoria gierki przez ostatnie kilka lat zebrało się kilka zaległości i fajnie byłoby móc ograć te najnowsze perełki (Assasynów/ Cybepunka/ Warhammery itd.). Rozumiem, że pewnie najlepiej by było stacjonarkę do takiej wszechstronności, potrzebuję jednak nieco elastyczności, nie wiem co przyniesie najbliższa przyszłość, a wożenie dużej stacjonarki jest średnim rozwiązaniem.

Co do sprzętu to nie mam preferencji na AMD pare razy się zawiodłem ale to było jeszcze przed Ryzenami, więc jestem otwarty na kolejną szansę. Co do dysku to SSD na system Windows no i do tego moze być HDD na gierki/ pliki, no chyba że różncia cenowo nie będzie znacząca. Co do grafiki, nigdy nie miałem RTX, chciałbym sprawdzić te technologię w praktyce/ może się nieco nią pobawić więc fajnie jakby laptok był w nią wyposażony. No i WiFi obawiam się, że często gęsto może być problem z kablem by był pluged, więc najnowsze standardy wifi chyba byłby na propsie (choć tu zdaje się na opinie innych czy to aż tak potrzebne).

Spodziewany rezultat, to możliwość odpalenie takich programów jak Blender i możliwość pracy w nim bez potrzeby oczekiwania x minut, aż ten wykona jakieś operacje. Odpalenie gierek bez spadku klatek poniżej <30 conajmniej na ustawieniach średnich. Rozdzielczość wystarczy mi 1920x1080, fajnie by było o ile to możliwe jakąs firmę typu DELL (?), albo coś sprawdzonego, ostatni laptok miałem od ASUS'a i niestety po 1.5 roku użytkownania uszkodziła mu się ramka, poprzez tego że puściły wiązanie, dostanie zamiennika okazało się niezwykle trudne ze względu na brak dostępności. Ciężko piewnie przewidzieć takie rzeczy, ale jeżeli to możliwe to solidna obudowa (DELL mi się tak kojarzy stąd ta propozycja), możliwie szeroka gamma komponentów zastępczych.

Domyślam się, że spełninie wszystkich wymagań jest cięzkie/ niemożliwe dla tego jestem otwarty na dyskusje i propozycje 😉 Dzięki wielkie za poświęcony czas na przeczytanie wątku. Co do budżetu to wiadomix cebula, ale jestem w stanie zapłacić 5000-8000 zł za sprzęt, jeżeli oferta będzie niezwykle ciekawa to górna granica jest do potraktowania jako względna. Jeszczer raz dzięki, miłego dnia!

Pozdrawiam Michał 🙂

Edytowane przez Jarver
Błąd składniowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Legion 5 - z Ryzenem 5600H/5800H i RTX3060 na promocjach są po około 5~6k PLN.

Generalnie najmocniej polecany sprzęt jeśli mowa o stosunku jakości do ceny i wydajności - ma masę zalet, które ludzie sobie cenią: dużo portów i większość z tyłu, możliwość wyłączenia iGPU (podbija wydajność w grach), wysokie TGP GPU, bdb chłodzenie (aczkolwiek jeśli masz czułe uszy, to charakterystyka Legionów jest nieco świszcząca, mnie mój lekko wkurza - prawie cały dzień za to u mnie gra jakaś muzyka i wtedy to ginie); wygodna klawiatura.

HP Omen 15/16 - klasa sprzętu podobna, tylko HP się mocniej ceni. Chłodzenie głośniejsze niż mój Legion, ale nie świszczące (brat ma model sprzed dwóch lat z 4800H/RTX2060, to wiem).
HP Victus - nieco bardziej budżetowy HP, ale ogólnie spoko. Mocno chyboczący się ekran to jego główna wada.
Na HP można wyrwać kupon cashback, jeśli masz jakiś ich stary sprzęt - poszukaj w sieci info o voucherach HP.

W ogóle nie baw się w żadne HDD, kup laptopa z 512/1TB (większość tyle ma), w każdy 15-calowiec sobie dołożysz drugi dysk o pojemności wedle uznania. Zresztą od pewnego czasu wiele modeli już nie ma miejsca na dysk 2,5, same sloty M.2.

Zwracaj uwagę na matrycę - jeśli ekran laptopa ma być Twoim głównym, przypilnuj żeby miał dobre parametry. Np. Legiony mają matryce 120Hz 250nitów ze słabszymi kolorami (ja taki mam, ale mnie nie wadzi, w domu ekran laptopa jest secondary, a na wyjeździe to dla mnie do zaakceptowania), albo 165Hz 300 nitów z ładnym odwzorowaniem kolorów.

Jeśli podbijesz budżet w okolice tych 8k - szukaj modeli na i7-12700H, Intel ma teraz mocniejsze procki, podczas gdy AMD w serii 6000 to tylko refresh i nie zaprzątałbym sobie nimi głowy, chyba że chcesz dużo pracować bez kabla. Tu jednak dostępność nowych modeli w Polsce pewnie jest kiepska, więc ciężko mi polecić jakiś konkret.

Jeśli chcesz mieć full-wypas WiFi, większość modeli będzie już miało ax, ale jeśli trafi Ci się modem nieintelowski, może przycinać, wtedy warto wymienić.

Gdybyś wolał Della - modele G15 w wielu aspektach są porównywalne do Legionów, ale mimo podobnej klasy sprzętu też niestety sporo droższe.

Ogólna zasada - modele na AMD są lepsze do pracy na baterii (procki lepiej się sprawują od Inteli na baterii i dłużej popracują), Intele są nieco (11 gen) lub odczuwalnie (12 gen) wydajniejsze, ale mniej energoszczędne.

Ja osobiście - gdybym miał kupować sprzęt dzisiaj, szukałbym na Intelu z Thunderboltem - od roku mam 5800H i zasadniczo mi nie wadzi, ale na czasie pracy na baterii mi aż tak nie zależy, bo bez kabla nie pracuję, a w domu wygodnie byłoby się urządzić z porządną stacją dokującą.

Generalnie przy podejściu "cebula" (to i moje podejście na razie na takie zabawki 😄) ciężko wymyślić argument za wyjściem poza ten pułap 5800H/RTX3060 w którymś ze sprzętów, wzrost wydajności robi się powyżej tego wybitnie niewspółmierny do włożonej kasy. Pytanie na ile zależy Ci na innych "design wins", żeby coś dokładać - RTX3070 ma 2GB VRAM więcej niż 3060, więc może starczy na lekko dłużej, ale jednak przeskok wydajności nie jest tak drastyczny jak przy desktopowych kartach.

Tradycyjnie, obserwuj promocje na pepperze, może coś wpadnie:
https://www.pepper.pl/grupa/laptopy

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentius Wow!  Dzięki za rozbudowaną odpowiedź Torrnetius. Hmn z tym intelem w sumie to czuję się przekonany 😄 myślę, że będę celował w niego. Poczytam też o tym thundetbolat jak to działa, bo w sumie nie wiem. Za radę z SSDkami dzięki, skoro tak mówisz to wchodzę w to 😉 brzmi sensownie. O tych złączach M2 mało wiem, muszę o nich poczytać. Co do budżetu to myślę że zainwestuje i zapłacę tyle ile trzeba, ewentualnie następne miesiące będą skromniejsze w wydatki 😄 na zabawki. Także, obecnie inwestyguje przedziały cennowe 7500-9000.  Co do lenovo w mam pytanie, a nie grzeje Ci się ? Mam doświadczenie z lenovo thinkpad p15v gen 2. Wiem, że to nie to samo co Legion, ale nieco świadczy o firmie chyba to też nie jest tani sprzęt, jak odpala się na nim kompilacje czegoś większego to od razu zaczyna wiatrak wyć a sam się grzeje ekspresowo, czasami przy samym bootwaniu systemu już wchodzi na wysokie obroty i grzeje się w sumie z niewiadomych przyczyn. Brak takich doświadczęń u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuję i gram na tym Legionie. Czy się grzeje? Tak, ale nie throttluje - 90 stopni na procku pod obciążeniem to we współczesnym laptopie norma. Czy wyje pod obciążeniem? Tak, jak każdy laptop x86, niestety, nawet w trybie cichym wiatrak się kręci zawsze. Jednocześnie - Omen brata jest głośniejszy. Palmrest nie robi się uciążliwie ciepły, mam też laptopa podniesionego zawsze lekko nad biurkiem na podkładce (~1cm), ale takiej bez wiatraka. Ostatnio pracuję na jego klawiaturze, bo akurat szukam nowej bezprzewodowej i nie odczuwam dyskomfortu, tym bardziej że jak na laptopa klawiatura jest bardzo spoko.

Ten Thinkpad jest lekko lżejszy, jak patrzę na speckę, więc pewnie chłodzenie delikatnie słabsze. Ale nie licz na cuda, cudów nie ma, laptop z 300W zasilaczem musi jakoś ciepło odprowadzić 🙂

Legiony mają też łatwo dostępne pod skrótem klawiszowym tryby wydajności, więc w zależności od tego co robię, albo siedzę na cichym (kiedy akurat w pracy klikam), albo automatycznym (kiedy gram, ostatnio w nic wybitnie wymagającego, więc nie muszę boostować GPU dodatkowo), albo w max performance (kiedy do pracy nie klikam, a coś muszę zmielić na bebechach).

Jedyne laptopy z dobrą kulturą pracy ma dziś Apple, bo poszli w procesory ARM, ale nie spodziewam się żeby w Twoich zastosowaniach Mac się sprawdził, nawet jeśli zaczynasz wchodzić w te rejony cenowe. Pewnie części softu nie będzie, już o grach nie wspominając.

W budżecie 9k niemal na pewno dasz radę kupić kiedyś Legiona 5i Pro lub 7i obecnej genracji (i w nazwie znaczy na Intelu), ale ciężko powiedzieć czy i kiedy będą u nas dostępne - mają wszystko co jest dobre w piątkach, tylko jeszcze do tego metalową obudowę, lepszy ekran i lepsze chłodzenie.

Sprawdź na kanale Jarrod's Tech na YT ostatnie recenzje, to moje zaufane źródło i ma wcześniej dostęp do wielu modeli, zanim pojawią się recenzje w Polsce.

M.2 - typ złącza, dyski SSD NVMe oferują o wiele lepsze prędkości niż SATA. Obecnie to właściwie standard i nie dopłaca się za to jakoś premium gdybyś chciał sam dokupić dysk, chyba że byś szukał naprawdę dużych pojemności.

Thunderbolt - przepustowość Thunderbolt 4 jest chyba ze cztery razy wyższa niż USB 3.2, które jest normą w laptopach na AMD (bo Thunderbolt to standard Intela). USB 4 (które ma już część nowych laptopów na AMD) zawiera w sobie specyfikację Thunderbolt 3 i ten jest koło 2x szybszy niż USB-C, jak kojarzę.

Do czego to się sprowadza - pod stację dokującą/huba na USB-C po tym jak podepniesz monitor 4k60, to właściwie masz już całą przepustowość zajętą i zostaje pasmo jakości USB2.0 pod mysz i klawiaturę, choćby stacja dokująca miała fafnaście innych złącz.

Za to pod porządnego doka na thunderbolta podepniesz spokojnie ze 2 monitory, kabel sieciowy i jakieś inne sprzęty i nic nie dostanie zadyszki. Jeśli planujesz gdzieś mieć jakieś szersze domowe stanowisko, to zwyczajnie o wiele lepsze rozwiązanie (aczkolwiek porządna stacja dokująca na TB też swoje kosztuje). Kwestia wygody po prostu, że odpinasz się od stanowiska jednym, no, dwoma - bo do tej klasy laptopa jeszcze zasilający 😄 - kablem. U mnie dok na USB-C zaczął się krztusić, kiedy oprócz dwóch monitorów FHD podpiąłem DACa.

Oczywiście to jest dość "próżny" design win, bo pod swojego Legiona bez Thunderbolta też mogę mieć podpięte dwa monitory 4k - jeden bezpośrednio przez HDMI2.1 (czyli bodaj do 4k120Hz), drugi przez USB-C z Display Port (4k60). Ale zależnie od tego jak często laptopa odpinasz, może być ważne, więc zwracam uwagę. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentius Dzięki za takie elegnackie rozpisanie tematu, czuję się przekonany do tej techonologi thunderbolt brzmi bardzo przyjemnie w użytkowaniu :3 @Setnik dzięki za porównanie. Dzięki za te informacje na temat grzania się itd. Hmnn w sumie to logiczne, że przy takich zasilaczach będzie goraco. Czuję się przekonany do tego legion'a chyba poszukam czegoś w tym klimacie 😉 z i5/ i7 zależnie co będzie. Ze złączami M2 i SSDkami. Dzięki Torrentius jeszcze raz zaoszczędziłeś mi pewnie kilku godzin researchu, doceniam mocno! 🔍🔎

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejak trochę czasu mineło 🙂 poprzeglądałem oferty na necie i mam 3 kandydatów:

Szeroko polecnay legion: https://www.x-kom.pl/p/748968-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-i7-11800h-32gb-512-win11-rtx3060-165hz.html

Legion (2) https://www.x-kom.pl/p/694040-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-i7-11800h-16gb-1tb-win11-rtx3060-165hz.html#Specyfikacja

HP-ek https://www.x-kom.pl/p/727637-notebook-laptop-173-hp-omen-17-i7-11800h-32gb-1tb-rtx3060-165hz.html#Specyfikacja

MSI: https://www.x-kom.pl/p/679446-notebook-laptop-156-msi-gf66-i7-11800h-32gb-512-win10x-rtx3070-144hz.html#Specyfikacja

Wszystkie wydają się podobne. No na korzyść legiona przemawia to że najtańszy. Niestety te legiony, które są dostępne mają max 32GB ram i bez możliwości rozbudowy, co więcej jak widać po pierwszym linku w specyfikacji nie ma mowy o możliwości dołożenia m2 😞, drugi link to chyba to samo poza tym że RAM 16GB, z mozliwościa zamiany na 32 (przy czym nie da się tego tam wyklikać), ale za to ssd 1 TB (tutaj zastanawiam sie czy nie byłoby możłiwości napisać np do xkomu czy by nie zamienili 16 <-> 32).

Hpek o 1000 drozszy, większa rozdzielczość (ja ślepy jak kret jestem więc mi to chyba potencjalnie nie robi różnicy), większy ekran i ma te sloty m2. Nie wiem ja jakoś nie jestem z tych ludzi którzy widząc różnicę miezy 120 hz i 165, albo 30 i 60 klatek 😕 moze ze wzgledu na to, że nigdy takiego sprzętu nie miałem, warto dopłacać ten tysiaczek (a pewnie ponad bo tam też systemu nie ma)? Co myśliscie?

Ostatnia gwiazda wieczoru MSI, tutaj 3070 zamiast 3060, więc teoretycznie lepszy choć jak zerknałem na porównanie to nie jestem przekonany co do tego. Moc karty maksymalna jest niższa, pewnie przekłada się to jakoś w praktyce na wydajność, w końcu mniejsza skala żyłowania. Za to ma mozliwosc 64 GB i dołozenie m2-jek, czego nie miał legion + w odroznieniu od hpka ma już system. Co o tym myślicie?

Będę wdzieczny za opinie, pozderki 😉

Michał

Edytowane przez Jarver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź jakiś teardown Legiona na YT, nie wierzę że w modelu na AMD jest slot na drugi dysk (sam sobie dokładałem przecież), a na Intelu nie ma, byłby to strzał w stopę 🙂 Sklepy wypełniają te informacje które dostały od producenta, widocznie Lenovo nie podało tych danych.

Nie potwierdzę tego osobiście, ale AFAIK nie powinno być kłopotu z 64GB. Brak możliwości upgrade to informacja, że oba sloty na pamięć są zajęte i jeśli chcesz więcej, potrzebujesz podmienić kości na inną parę. Jeśli kupujesz w x-kom, możesz się z nimi skontaktować żeby wymienili ram na pojemniejszy, tylko pilnuj żeby trzymali specyfikację. Brat tak robił, to dostał najpierw wolniejszy RAM niż w bazowej specce laptopa. Podobnie pewnie i drugi dysk dołożą bez kłopotu.

HPek jest 17 calowy, jeśli dużo pracuje się na ekranie laptopa, to robi dużą różnicę na plus, że jest większy - a zawsze jest też skalowanie windowsa, gdyby treść okazała się za mała na Twoje oczy. Tylko trudniej zmieścić w torbę czy plecak taki sprzęt, raczej kupujesz wtedy torbę pod laptopa, niż wkładasz w cokolwiek co już masz 😉

MSI ma niższe TGP, ale wyższy model karty graficznej nadgoni to resztą specki - no i ma 2GB VRAM więcej. Nie byłby moim pierwszym wyborem, mimo wszystko. Specyfikacja spoko, ale jakość wykonania i feeling ze sprzętu jest mocno entry-level, mimo głupich pieniędzy jakie trzeba za to dać.

Napisz może do Lenovo, kiedy będą dostępne modele na 12 generacji Intela, bo są już na ich stronie internetowej wprowadzone. Przy zakupie na kilka lat, IMO warto iść w 12gen, różnica wydajności jest wyraźna.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentiusDzięki za opinie!

Do Lenovo napisałem w sprawie tej 12-gen, niestety odpowiedzi mam się spodziewać w ciągu 7 dni roboczych 😛 więc nieco pewnie poczekam.

Co do MSI odrzuciłem już ten model na rzecz potencjalnie tego modelu: https://www.x-kom.pl/p/1051631-notebook-laptop-173-msi-gp76-i7-11800h-16gb-512-rtx3070-144hz.html?partnerid=100607683&sm12=MTc=&ts=1661289326&token=b1bbc6d3ec92d2419ba3610c1e60f7a2&97

Lepsze gabarety, chyba nieco solidniejszy, tylko ta cena... Kurde trochę lepszy niż ten legion mam wrażenie a prawie 2k wiecej za niego 😕 Cebulowe łzy wylewają się hektolitrami. Co myślisz o tym modelu? Bo w sumie to na tyle poukładałem sobie to w głowie, że chyba albo ten Legion albo to MSI. Trochę walczę z samym sobą w tej kwestii 😄 no i ofc poczekam na odpowiedź o tej 12gen, o ile coś odpiszą. Co by nie było pozderki i potencjalnie miłego weekendu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GP są w miarę spoko (choć to "budżetowe" GE), ale nie ma Thunderbolta (to nie jest tak że każdy model na Intelu z automatu ma, niestety 😄). Gdybym rozważał 17,3 (ten MSI jest 17,3 calowy, nie wiem czy zwróciłeś uwagę), zostałbym przy tym HP którego wyżej wrzucałeś, tym bardziej że jemu brakowało jedynie systemu - a miał 32GB RAM i 1TB SSD, choć kosztem 3060 zamiast 3070.

No, nie bez powodu tak lobbuję za Legionami - po prostu mają full serwis w modelu średniopółkowym nawet (czyli w modelach 5), a wielu innych producentów i w wyższych seriach ma jakieś braki.

Wzajemnie!

Edytowane przez torrentius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarver
Sprawdź to:
https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/dell-laptop-g15-i7-16gb-512ssd-3060-w11.bhtml

Dell G15 i7-12700H,RTX3060, 512/16GB

Jeśli wchodzi na niego również promocja (a chyba wchodzi) że dają upust 50PLN za każde 500PLN z ceny, to powinno wyjść 7k - 650 = 6350PLN. Resztę budżetu możesz wtedy w miarę potrzeb doinwestować w wymianę RAM i dokupienie pojemniejszego SSD. Przy inflacji 15%+, to się wydaje umiarkowanie uczciwą ofertą nawet na naszym rynku - dwa lata temu takie modele (i7/Ryzen 7 + GPU XX60) to było ~5k PLN.

Jeśli chodzi czysto o "value", chyba najlepsze co ostatnio widziałem. No i zdawałeś się mieć zaufanie do Della. G15 są w porządku, nie rewelacyjne, ale mam wątpliwości czy prędko zobaczysz jakąś alternatywę (Legiona etc.) na tych podzespołach w zbliżonej cenie.

Edytowane przez torrentius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za link 😄! Heh, może nie tyle zaufanie co naczytałem/ nasłuchałęm się, że Delle solidne... Sam mam doświadczenie mieszane 😕 choć ze względu na pozytywny wydźwięk wokół mnie mam w głowie, że być może moje doświadczenia to wyjątek potwierdzający regułę  😛 .

Eh a mogłem kupowac 2 lata temu 😄 trochę się zastanawiam nad faktem, że podobno mają być nowe karty seri 40XX za jakiś czas... Jak to jest z takim nowym sprzętem jak wchodzi zwykle cenowo? Warto czekać? 

Co do Della 😄 linku hmn kurde kusi zwłąszcza, że tam faktycznie gen12 tego procka...  Z drugiej strony karta graficzna 3060, gdzie w tym msi była 3070. RAM, procek w dellu też ma wyższe taktowanie, a cena jest znaczaco wyższa w przypadku MSI. Nie sądziłem, że podjęcie decyzji będzie takie trudne 😄 Eh ciekaw jestem co mi odpisze serwis lenovo o tych prockach gen12 w legionach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał doczekać nowej generacji kart w laptopach, pewnie czekałbyś jeszcze z pół roku - najpierw wyjdą dla desktopów. A i to jedynie w pierwszej kolejności najwyższe modele.

Cen nowego sprzętu nikt nie wywróży, od lat mamy kryzysy - pandemia, wojna, inflacja. Ja się nie nastawiam, że cokolwiek będzie tanio 😄 Nvidia od kilku generacji wyraźnie podbijała półki cenowe i bez atrakcji z ostatnich lat. Fakty są takie, że wbijasz w progi cenowe, gdzie równie dobrze można rozważać podstawowego laptopa za 3k (5600H+RTX3050) i niezłego desktopa za 5k. Jeśli jednak potrzebujesz być mocno mobilny i trzymać wszystko na jednej mocnej maszynie, cóż, to kosztuje. Ja sam pewnie 20~30% roku spędzam na wyjazdach, więc dla mnie gra była warta świeczki.

Co tu dużo gadać, taki już nasz los, cebulaków, że kupowanie drogiego sprzętu boli w portfel. Na pocieszenie - ja kupiłem swojego Legiona żeby mieć na czym zrobić projekt rekrutacyjny. Dostałem się! Kokosów nie ma, sprzęt się odkupił po dwóch miesiącach, ale jednak takie inwestycje w rozwój, jak widać na załączonym obrazku, mają czasem sens 😄 A jeśli kształcisz się na programistę, to wkrótce tego typu rozterki znikną, bo zakup tego typu w tej branży szybko zaczyna mieścić się w połowie wypłaty. Takiego wyjścia ze świata cebuli życzę! 😄

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh dzięki Torrentius 😄, za info. To faktycznie nie ma co czekać, jakby potencjalnie coś wybuchło pewnie na wschodzie... To pewnie ceny wszystkeigo pójda mega w górę jak idzie o sprzet 😛 to z zakupem wypadałoby się pośpieszyć w razie W.

No obym się takich czasów doczekał, że cebulowe serce krwawić nie będzie  :3 i oby te czasy były spokojne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update 😄 dla ciekawskich, może na przyszłosć na odpowiedź od Lenovo czekam nadal już 7 dni roboczych minęło 😛 no, ale w mailu pisało, że może się przedlużyć czas odpowiedzi więc poczekam jeszcze.  Dopytałem za to na x-komie o legiony czemu Ryzen ma dodatkowe miejsce na dysk, a Intel nie - dostałem odpowiedź, że nie jest to brak w opisie specyfikacji, tylko tak bywa dokładna odpowiedź poniżej:

"Legiony producent oferuje w różnych konfiguracjach i czasami nie montuje odpowiednich części w środku, co uniemożliwia montaż drugiego dyskuJeśli w specyfikacji nie ma informacji o możliwości montażu to niestety laptop posiada 1 slot M.2"

Za to potencjalnie jest możliwość zamiany montażu innego dysku, podczas zakupu należy dołożyć do koszyka wskazany dysk i powinna pojawić się opcja montażu za 99 ziko.

Pomoc z x-komu za to zasugerowała czy nie warto poczekać na te RTX40XX i DDR5 bo podobno wchodzą :3 KURDE! Dołożli tylko rozkmin. Niby trzeba będzie pewnie czekać x czasu i cena bd megaśna, ale kurde 😄 znowu będę miał problemy z spaniem grr... Jako alternatywa dla 12 gen podesłano mi msi 😄 ale za 13k to chyba przerasta moje oczekiwania xD dla potomnych link:

https://www.x-kom.pl/p/738987-notebook-laptop-156-msi-ge66-i7-12700h-32gb-1tb-win11-rtx3080-240hz.html#Specyfikacja

Zasugerowano też della ale tu 11 gen, po prostu od razu ma dysk 1 TB nie trzeba by bylo wymieniac:

https://www.x-kom.pl/p/706694-notebook-laptop-156-dell-inspiron-g15-i7-11800h-32gb-1tb-w11-rtx3060-165hz.html#Specyfikacja

Ten dell kurde taki sam prawie tylko ma ten 1 TB od razu w zestawie a 9k kosztuje meh, zważywszy na to że wczesniej podrzuciłes ten z media expert który ma i7 w 12 gen już 😕 choć RAMu ma tylko 16 GB....

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że x-kom ma niekompetentnych pracowników, co zresztą go jakoś nie wyróżnia na tle innych działów sprzedaży w świecie. Ich rolą nie jest dobrze doradzić, tylko sprzedać to na czym sklep ma najwyższa marżę - a więc najdroższy model laptopa i usługę wymiany dysku na której zarabiają dwa razy - stówkę za pięć minut pracy kogoś kto go podmieni i kolejną stówkę-dwie za odsprzedaż Twojego dysku w outlecie.

Oficjalna specyfikacja Lenovo dla Legiona z 11800H - 2 sloty M.2 na dyski:
https://psref.lenovo.com/Detail/Legion/Legion_5_15ITH6H?M=82JH00BGPB

Video z rozłożonym Legionem na 11800H, chwilę po timestampie są pokazane miejsca na dyski (mój model na Ryzenie ma ten sam układ slotów M.2, a w każdym razie bardzo podobny):


Mobilnych kart RTX4XXX ani tym bardziej laptopów z nimi jeszcze nie zapowiedziano, natomiast DDR5 jest już dziś obecne w droższych laptopach, nie trzeba na nie czekać. Spodziewane zapowiedzi nowej generacji kart - CES2023, jak co roku, czyli najwcześniej początek stycznia. Wtedy można się spodziewać laptopów w lutym, ale ciężko powiedzieć kiedy konkretnie u nas.

Parafrazując Obeliksa - ale głupi ci xkomi.

Tego Della z pośledniejszą matrycą i 16GB RAM ale na 12 generacji nie brałeś jak był za 6300 w euro, to za 9k w żadnym razie za modelu z wciąż tym samym GPU, ale starszym procem i delikatnie podbitą resztą specki z x-komu nie bierz 😄

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentiuskurde ten assus za taką cenę wydaje się wyjebisty 😄 co prawda pamieci L1 L2 L3 cache w procku maja mniejsza pojemnsoc niz w intelu ale rozdzielzosc wieksza, ddr5-tka 1tb kurde 😄 gdyby nie fakt, złego doświadczenia z jakością sprzetu od ASUSa to chyba bym brał 😛 tak to musze sie namyślić xD

PS. Zajebista parafraza 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chyba się zdecyduję na tego https://www.x-kom.pl/p/748968-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-i7-11800h-32gb-512-win11-rtx3060-165hz.html#Specyfikacja lenovo, dużo osób mi go polecało w sumie Trochę mnie męczy to czeknaie 😄 kminie, jak przez noc nic nie wymyślę i jutro w praceły to kupuję ^^. Jeżeli ktoś miałby jakies sugestie jeszcze no to jestem otwarty dzięki wszystkim za dotychczasową dyskusje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprzęt doszedł, jak by co Lenovo Legion ma drugą kieszeń na M2 tylko z jakiegoś powodu nie jest wspomniana w specyfikacji, a support twierdzi że nie ma (XD).

Pozdrerki, jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc ❤️ to była trudna przeprawa dla mnie 😄

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszna anegdotka z wczoraj... Instalowałem ten cały osprzet aplikacyjny i podczas pierwszego dnia użytkowania poleciał mi BSOD ehhhh..... Dobrze się zaczyna 🤦‍♂️ Błąd który poleciał to IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL 😕 eh nie wiem czemu poleciał. Na necie napisane ze przez appke jakas albo wirusa... No system nówka funkiel nie smigany pobranie visual studio code/ jestbrainsów/ 7zip/ adobre readera/ steam/ originow/ uplay/ gog/ notepad++/ chrome/ firefoxa/ discorda/ unity to raczej sprawdzone appki kurza twarz... Niepocieszony jestem z tego powodu własnie investiguje sprawdziłem juz pamięć i pozostały hardaware ale skan niczego nie wykazał tego z lenovo. Puscilem tez systemowy windows memory checker heh wyglada jak wziety żywcem z xpka jak nie wczesniej 😄  ale tez nic nie wykazał.... Wql error mowi ze mam system w10, a wszak jest w11 (trolololo, biedni programmersi w microsoft chyba mają problemy z tym systemem), zrobiłem scanka chkdsk nie robię na razie 😛 już ponad 2 h siedzę nad tym i no poza numerkami błędu które nic mi nie mówią nie udało sie znalezc czegokolwiek co by źle działąło. Mam nadzieje ze wiecej sie syt nie powtózy :C i był to wypadek przy pracy przez fakt że w11 nie jest (chyba) zbyt stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Win11 nie potrafi wyświetlić okna notatnika. Szlag je trafił. Jedynie mi je wyświetla jeśli jakieś inne okno przypnę do krawędzi, wtedy łaskawie system pozwala mi wyświetlić w innej części również notatnik. Wpienia jak mało co 😄

Raportuj do Lenovo przez Lenovo Vantage, dorwij dumpa z BSODa, jest pewnie jakieś info w event viewerze, nie pamiętam gdzie się zapisują. Przy Legionach w razie kłopotów masz serwis w domu.

EDIT:
a) Pamiętaj też że w razie co masz 2 tygodnie na zwrot bez podania przyczyny, jeśli kupiłeś przez sieć.
b) x-kom zaczął wrzucać modele 5i Pro na 12700H, więc pewnie wkrótce będą dostępne
https://www.x-kom.pl/p/1068635-notebook-laptop-16-lenovo-legion-5-pro-16-i7-12700h-16gb-512-win11-rtx3060-165hz.html

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 19:56, Jarver napisał:

Śmieszna anegdotka z wczoraj... Instalowałem ten cały osprzet aplikacyjny i podczas pierwszego dnia użytkowania poleciał mi BSOD ehhhh..... Dobrze się zaczyna 🤦‍♂️ Błąd który poleciał to IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL 😕 eh nie wiem czemu poleciał. Na necie napisane ze przez appke jakas albo wirusa... No system nówka funkiel nie smigany pobranie visual studio code/ jestbrainsów/ 7zip/ adobre readera/ steam/ originow/ uplay/ gog/ notepad++/ chrome/ firefoxa/ discorda/ unity to raczej sprawdzone appki kurza twarz... Niepocieszony jestem z tego powodu własnie investiguje sprawdziłem juz pamięć i pozostały hardaware ale skan niczego nie wykazał tego z lenovo. Puscilem tez systemowy windows memory checker heh wyglada jak wziety żywcem z xpka jak nie wczesniej 😄  ale tez nic nie wykazał.... Wql error mowi ze mam system w10, a wszak jest w11 (trolololo, biedni programmersi w microsoft chyba mają problemy z tym systemem), zrobiłem scanka chkdsk nie robię na razie 😛 już ponad 2 h siedzę nad tym i no poza numerkami błędu które nic mi nie mówią nie udało sie znalezc czegokolwiek co by źle działąło. Mam nadzieje ze wiecej sie syt nie powtózy :C i był to wypadek przy pracy przez fakt że w11 nie jest (chyba) zbyt stabilny.

Tak się tylko podepnę, bo brałem niedawno legiona 5 dla koleżanki z pracy - dziewczyna jest generalnie Macowa i to był jej pierwszy komp z Windowsem.

Przez miesiąc ile stresu się najadła, a ja ile razy musiałem mówić "easy, to windows"... bo ze dwa BSODy, tutaj coś przestaje nagle działać, tutaj tamto i siamto. Generalnie na tych dwóch BSODach się skończyło, raz się wysypało wifi, raz dźwiękówka - od dwóch miesięcy spokój, wszystko działa i buczy. Także bsod niekoniecznie sam w sobie musi świadczyć o zepsutym hardware, ja myślę, że lenovo musi sobie powąchąć [gluteus maximus] z windowsem, zanim wszystko zacznie dobrze śmigać, a że windows jest nieśmiały to lekko gryzie ale potem są już funfle 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...