Skocz do zawartości
Kamilek9322

Nowy komputer do 14 tys.

Rekomendowane odpowiedzi

Stworzyłem coś takiego :

https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=963757

I chciał bym usłyszeć czy jest to dobra konfiguracja , czy wymaga zmiany. Myślę że obudowa mogła by być mniejsza ale dlatego ja wybrałem bo używam aktualnie https://www.morele.net/obudowa-phanteks-enthoo-pro-ph-es614pc-bk-649555/?gclid=Cj0KCQjw3eeXBhD7ARIsAHjssr9A8xvB35sde7rYtErrlbdhdGI6DI3eQhgIlY0LbNmdDWLFJKaMg84aAqPZEALw_wcB i strasznie mi się podoba więc dlatego taki wybór.

Chłodzenie procesora tez można by było wymienić na wieże z wentylatorem oszczędziło by to trochę pieniędzy bo co do chłodzenia to wiem że AiO wygrywa z jakąkolwiek wieżą tylko minus jest taki że jeszcze nigdy nie miałem takiego sprzętu i obawiam się że coś zepsuje lub rozleje. Ale zawsze taki chciałem mieć wiec dlatego go wybrałem.

Co do dysku tez można kupić 2x1TB tylko miałem kiedyś smutny który polegał na ty, że jak montowałem dysk pod karta graficzna to ten dysk szybko ulegał uszkodzeniu z powodu temperatury i dlatego wybrałem pojedynczy 2 TB . A i tak chcę kupić jakieś 500gb na system . 

Ogólnie rzecz biorąc ten komputer ma służyć mi do gier . Chcę go mieć co najmniej 5 -6 lat potem będę robił upgrade .Gry będę chciał odpalać w 2560 x 1440 . A i co do monitora to kompletnie nie wiem co wybrać . 

Co sądzicie o takiej konfiguracji ? Co do kwoty jest to absolutnie maksimum ponieważ więcej nie jestem w stanie uzbierać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

14tys.- niby spora suma, a trzeba się ograniczać z wyborami podzespołów.

jak sam zauważyłeś, duża obudowa ułatwia dostęp do podzespołów, oraz ich montaż, a jako ze sam tyż posiadam obudowę "Phanteks", nie jest idealna ale w stosunku do zachwalanego tak "be quiet" jest zdecydowanie lepiej , nie wim może obudowy z "be quiet" są projektowane do podzespołów amerykańskich które są w calach na 3/4 a nie w europejskich cm XD 

chłodzenie wodne AIO zdecydowanie nie od MSI , ostatnio całkiem sporo wątków, ze zdycha pompka, albo nawet od nowości już nie działa , i gwarancja 36 miesięcy.

Chłodzenie wodne- Arctic Liquid Freezer II 360 (ACFRE00068A) i gwarancja 72 miesiące.

jeśli chodzi wieżowe powietrzne to co można polecić:

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)- dosyć wydajne chłodzenie, ale trzeba zwrócić uwagę przy montażu, nie wszystko dobrze dolega i jest spasowane. 

Chłodzenie CPU Scythe FUMA 2 Rev. B (SCFM-2100) - sam użytkuję , zarówno wer. A jak i wer. B - wydajnościowo bardzo podobnie do "Fortis 5" , ale jakość materiałów , spasowanie elementów czy montaż , to całkiem inna liga niż "SilentiumPC", cena z czegoś wynika. 

Dysk SSD pod M.2 jako systemowy np. 500GB, zamontujesz nad karta graficzna, a magazyn na dane/gry , nawet 2x1TB, sporo poniżej karty graficznej, można też zakupić dodatkowe chłodzenie dla dysków, sam tez z takiego chłodzenia korzystam, bo jako jedyne ma możliwość regulacji położenia wysokości radiatora. 

https://allegro.pl/oferta/jeyi-radiator-chlodzenie-ssd-m-2-nvme-sata-szary-10209687241

płyta główna- dosyć polecana- dobra sekcja zasilania- 4 gniazda pod M.2 - ale słaby kodek audio -Realtek ALC 897 

procesor- i7 12700KF- czyli bez zintegrowanej karty graficznej igpu , ale z odblokowanym mnożnikiem, jakieś OC w planach ? bo jeśli tak, to raczej chłodzenie wodne było by wskazane i (chłodzenie wodne wbrew pozorom tez generuje hałas) , 8 rdzeni Performance-core ,4 rdzenie Efficient-core i 20 wątków, kawał procesora , ale czy do gier nie bardziej opłacalny obecnie był by i5-12600K czy i5-1200KF ?

Karta graficzna Asus TUF GeForce RTX 3080 Gaming OC 12GB - ciekawe jakie będą faktycznie z temperatury ?

Zasilacz be quiet! Pure Power 11 FM 850W (BN324) i gwarancja tylko 36 miesięcy, przynajmniej w owocowym sklepie tyle dają, bo x-com jest 60 miesięcy , nie wim z czego to wynika ?.   

a można zakupić innego producenta na dłuższym okresie gwarancyjnym:

Zasilacz Fractal Design Ion Gold 850W (FD-P-IA2G-850) - 10 lat gwarancji 

Zasilacz Phanteks Revolt Pro 850W (NEPH-004) - 10 lat gwarancji 

Zasilacz MSI MPG A850GF 850W (306-7ZP0C11-CE0) -10 lat gwarancji  

i pewnie znalazło by się kilka innych ... 

Pamięć ram, jest na liście wspieranych , także ok 

https://pl.msi.com/Motherboard/PRO-Z690-A-DDR4/support#mem 

Co do wybory monitora, to jest zawsze kwestia bardzo indywidualna, bo każdy ma inne preferencje, czy odczucia podczas korzystania czy tam patrzania się w monitor, dlatego najlepiej przed zakupem było by usiąść na 15 minut przed monitorem i jak to faktycznie wyświetla obraz , dla mnie istotnym kryterium jest wielkość plamki (im mniejsza tym obraz bardziej jest jak żyleta, a nie rozmazane czy poszarpane literki w tekście), oraz jasność , bo tzw. HDR to można uwzględnić od 1000 bo wszystko poniżej to tak ten HDR troche naciągany.

można polecić i zapoznać się z materiałami , kanał na YT morele -wpisać morele monitor - youtuber "stilgar" robi odcinki o monitorach.     

 

             

    

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze wraz z wprowadzeniem nowych CPU i GPU będzie większa wydajność to chyba będzie oczywiste, tylko pytanie ile faktycznie trzeba będzie za dodatkowe FPS zapłacić, i czy będzie to faktycznie przeskok o 40%, czy tylko w zależności od tytułu 12-15% i to w 1080p, dożyjemy zobaczymy.

120/128GB pod system ?, jo spoko ale to nie czasy win XP , tylko komp ma być do giercowania , a nie dla starszej pani co tylko pocztę przegląda, czy na pudelka wchodzi, gdzie co chwile trzeba będzie dane z takiego dysku przerzucać.     

a wracając do nowej platformy, to budując zestaw na 12 gen. warto zapoznać się z materiałem.

https://www.youtube.com/watch?v=Q8W6gGJ8Fbc

oraz planując zakup i7 czy nie warto było by zainwestować w takie rozwiązanie, aby z czasem CPU się nie powyginał.

można tez poszukać tańszych odpowiedników.   

https://www.x-kom.pl/p/744670-adapter-do-wentylatora-thermal-grizzly-intel-12th-gen-cpu-contact-frame.html

co za czasy ze trzeba fabrykę poprawiać ... 

  

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź . Oraz ogromne dzięki Mr.T... za cenną informacje co do mocowania 12 generacji w ogóle nie miałem o tym pojęcia postanowiłem dołożyć te 230 zł i kupić to mocowanie tak by mój procesor pożył kilka lat . Zmieniłem aio i procesor na inne ponieważ kiedyś już podkręcałem procka i uzyskałem podobne wrażenie co mój przedmówca Pawelx1551 ale możliwe że po prostu jestem słaby w podkręcaniu i dlatego uzyskałem wtedy 5-6 fps więc więc dużo nie ugrałem . Teraz mam  jeszcze pytanie czy te adaptery tez mogą posłużyć w tym chłodzeniu które wybrałem czy raczej musze Kupić Aio aby to działało albo sprubowac tej metody z podkładkami?

 

 

A dlatego chce kupić teraz bo uważam że to najlepszy czas kupna podzespołów do komputera era rtx 4000 znów spowoduje bum kopaczy ponieważ znam kilku i już maja odłożone pieniążki na kupno nowych kart i sami mi polecili że jeżeli nie chcę kupować kart z koparki to od teraz do końca tego roku mam szanse na kupno czegoś fajnego za przestępną cenę ( oczywiście patrząc na inflacje itd. ) . A kolejne upgrade mam nadzieje zrobić dopiero za 6 lub 8 lat. Karty graficzne i tak wychodzą co 2 lata więc myślę ze na tym sprzęcie uda mi się pograć w gry na 2560X1440 przez ten czas. A to moja nowa  konfiguracja w oparciu o wasze rady . Mam nadzieję że taki zestaw wystarczy ale jestem otwarty na propozycję zamiany tego i owego . https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=965260 +https://www.x-kom.pl/p/744670-adapter-do-wentylatora-thermal-grizzly-intel-12th-gen-cpu-contact-frame.html+2x https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-980-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-mz-v8v1t0bw-5946393/ (stwierdziłem że 1TB będzie na system + 1TB na gry i 1TB na piliki ).Jest to mój 3 upgrade komputera ale w tym przypadku udało mi się uzyskać taka kwotę bo wcześniej średnio wydawałem na kompa 6 tys i wydawało mi się że to jest wystarczająca kwota by sobie pograć na kolejne 4 lata. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź co to tym sądzicie. Cena z tym wszystkim 12 738,79 zł.

Edytowane przez Kamilek9322

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o poprawiony zestaw to - "będzie pani zadowolona" 

ewentualnie zmienił bym 

dysk pod system: 500GB

SSD Samsung 970 EVO Plus 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7S500BW)

i dwa 2x1TB jeden pod gry, drugi na dane, czyli taki jaki już wybrałeś, plus chłodzenie dodatkowe, bo płyta główna na wyposażeniu posiada ino jeden radiator dla dysku umieszczonego pod CPU.

SSD Samsung 980 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V1T0BW)

ale monitor 32 cale i rozdzielczość ino 2k ? , jak ma być tylko do grania to ok, ale jak będziesz chciał coś poczytać to piokseloza Cię dopadnie XD , ja przy 2k i powyżej 27 cali już bym nie wchodził. 

a jako ze sam użytkuje monitor firmy Dell- U2515H, to mogę tylko zasugerować do grania -Dell S2722DGM (210-AZZD) 27 cali.  

oczywiście ze obecnie tzw. OC, to bardziej sztuka dla sztuki i walka o kilka, kilkanaście FPS okupione wyższymi temperaturami czy większym zapotrzebowaniem na energie.

kiedyś to faktycznie przebijając czy osiągając na CPU 4.3-4.5GHz, była poprawa w wydajności w grach, obecnie wydajność uzyskuje się za pomocą większej ilości rdzeni.   

sama idea zastosowania "Ramka kontaktowej", jest aby procesor był lepiej (nie mocniej) czyli równomiernie dociskany, uwaga aby zastosować ta "ramkę" trzeba odkręcić z płyty głównej oryginalne zapięcie, zastosowanie ramki nie ma wpływu na to z jakiego zestawu chłodzącego dodatkowego się skorzysta, bo ono ma tylko zastąpić oryginalne zapięcie.   

natomiast podkładki stosuje się wtedy jak zachowujemy oryginalne rozwiązanie i empirycznie sprawdzi się czy jest opór przy zamykaniu.

to czy i kiedy kupować czy nie kupować, to jest każdego indywidualna sprawa czy ocena sytuacji, oraz czy kopacze rusza tłumnie po serie RTX 4000 jak na otwarciu super marketu na zadupiu to czas pokaże XD 

ja jeśli chodzi o OC to nie jestem fanem katowania sprzętu , ale zwolennikiem samego sprawdzenia dla siebie ze się da, najlepiej o ile się da bez podnoszenia napięcia. 

ile to jest 6 tyś ? , są osoby które już teraz widza jak zmienia się wartość pieniądza , czyli kiedyś zarabiając trzy razy mniej można było kupić znacznie więcej.                     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pawelx1551 napisał:

@Mr.T... powiedz jakbyś kupował synowi kompa za 14 tyś do gier kupiłbyś teraz, czy poczekał?

ok

pomijając kwestie czy za chwile nie będziemy siedzieć przy świeczkach, jak nasi rodzice w latach 80 i początku 90,  bo nie będzie prądu...

to jeśli nie posiadał bym komputera, to bym kupował- dlaczego ?

12gen. Intela czysto wydajnościowo jest ok.  

nowa platforma wyjdzie dopiero za kilka miesięcy i na pewno koszt całego zestawu nie będzie taniej..., a nikt kto odkładał przez dłuższy czas mamone , nie będzie zainteresowany zakupem zaraz na premierę, bo trzeba zapłacić dodatkowy podatek od nowości, tylko odczekać kolejne 3-4 miesiące może dłużej, a już za rogiem będą kusić nowa 14 generacją, także można ponownie odczekać o kolejne kilka miesięcy za nowa generacja CPU, i tak można zakup odkładać i odkładać, ja obecnie w grach dla CPU nie widzę skoku wydajności, czy to w 2k czy w 4k i czy 13gen. to zmieni ?, poczekajmy za testami.

natomiast nowe GPU czy to od czerwonych czy niebieskich, w zapowiedziach dmuchanie balonu, do tego Nvidia sama nie może się zdecydować, jak ostatecznie będzie wyglądać specyfikacja nowych kart graficznych i jak to przełoży się na zapotrzebowanie na prąd , poczekajmy z opiniami na premierę i testy, co by się nie okazało ze oczekiwania będą jaki to miał być skok wydajności, a będzie jak z kartami od Intela XD 

co do zapotrzebowania na VRam to 12GB może faktycznie być mało w nowych nadchodzących tytułach (spytajmy Jackowskiego) , testowałem w DII R . ilość Vram w 2k tyle co ma karta czyli 8GB, zapotrzebowanie ramu 10.700MB , w DL2 VRam 7450MB- 7800MB, ilość ramu troszkę ponad 14GB XD              

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Pawelx1551 napisał:

@Mr.T...czyli kupowałbyś teraz, mając w [gluteus maximus], że będziesz miał za mało ramu. A co do prądu to póki co jest większa szansa, że Niemcy będą siedzieć w zimnie, niż my przy świeczkach, a w ogóle skąd taki pomysł. Umiesz to rzetelnie wytłumaczyć w sposób geopilityczny, ekonomiczny, gospodarczy i strukturalny? Bo nie rozumiem, może był jakiś sposób aby było lepiej, jeśli tak to go wskaż proszę albo choć podaj gdzie to słyszałeś, tylko nie wiem czy warto te żródła sprawdzać, ale ok nie wiem tego.

przecież zestaw zawiera 32GB pamięci, to raczej nie będzie z a mało, natomiast 12GB Vramu, na jak długo wystarczy aby grać na Ultra ?, to zapytajmy najlepiej Jackowskiego ,

 Co do prądu i wyngla, bo jak by nie patrzeć to Polska pozyskuje 80% energii elektrycznej waśnie z tego surowca, to gdzie obecnie można od ręki zakupić kilka ton "czarnego złota" lub ekogroszku ?, no chyba ze cena 5tys za tonę jest dla Ciebie ok ?      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...