Skocz do zawartości
GregorJan

Czy warto wymienić pastę na stockowym coolerze w nowym cpu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy po zakupie i przed instalacją np Intel i3 12100f, który ma na swoim coolerze fabryczną pastę warto przed jego instalacją od razu ją wymienić na teoretycznie lepszą zewnętrznego producenta? Czy lepiej ją "zużyć" przez te kilka lat i dopiero wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto wymienić. Ale po 2 latach warto zmienić pastę bo po 3 latach na Ryzenie 2600 bardzo mi zaschła i nawet po podgrzaniu nie chciał się cooler oderwać od procesora. Więc musiałem na prawdę mocno szarpać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

"oryginalne" nakładane pasty z zestawów chłodzących typu BOX zawsze warto wymienić, aby potem nie walczyć z demontażem i z zaschniętą oryginalna pastą, pastę termoprzewodząca powinno wymieniać się przynajmniej raz na trzy lata na CPU lub szybciej jeśli temperatury zaczynają na to wskazywać, na kartach graficznych jak ktoś dużo giercuje to nawet raz do roku.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, GregorJan napisał:

A co jeśli fabryczna pasta jest lepsza?

mówimy o zestawach typu BOX ?, nie spotkałem się z takim zjawiskiem.

co innego osobno kupowane zestawy chłodzące i tam dołączone pasty , takich firm jak Scythe czy Noctua.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, GregorJan napisał:

Czyli jakikolwiek inny będzie lepszy na kilka lat? Nawet taki Arctic MX-4?

pastę wymienia się w zależności od aktualnej temperatury np. CPU , a nie wychodzenie z założenia, ze pastę nie zależnie od temperatur będę wymieniał co x lat ...  

z Arctic nie korzystam, wiec się nie wypowiem , użytkuje - Noctua NT-H1 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2022 o 19:41, GregorJan napisał:

Czyli jakikolwiek inny będzie lepszy na kilka lat? Nawet taki Arctic MX-4?

Miałem Gelida i wysychał i robiła sie skorupa. Arctic Cooling MX2 nałożyłem na CPU w laptopie rodziców jakieś 5 lat temu i nadal jest OK. Podejrzewam że z MX4 jest podobnie, ale na rynku jest dużo podróbek.
Ostatnio kupiłem Honewell PTM7950, takie jakby thermalpady  nie dość ze spadek temperatury jest znaczy (10C względem MX4), to sama pasta już po aplikacji wygląda jakby wyschnięta, ale ponoć żywotność ma na długie lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tom256 napisał:

Honewell PTM7950

a to chyba z "Ali express" kupowałeś to owe cudo z polimeru ? 

 czy kupowałeś dla testu 1szt. o jednym wymiarze ?, czy kilka szt. aby zrobić jakieś testy porównawcze ?

Gelida testowałem, pastę i termopady także nie polecam, pasta szybko zasycha z termopadów wycieka oleum...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto wymieniać, jak wyschnie to wtedy. Obserwować co jakiś czas temperatury i nie słuchać się tutejszych szamanów polecających  jakieś drogie wynalazki. MX- 4 to dobra pasta w zupełności wystarczająca do cpu które posiadasz gdybyś chciał zmienić po dwóch latach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

a to chyba z "Ali express" kupowałeś to owe cudo z polimeru ? 

 czy kupowałeś dla testu 1szt. o jednym wymiarze ?, czy kilka szt. aby zrobić jakieś testy porównawcze ?

Gelida testowałem, pastę i termopady także nie polecam, pasta szybko zasycha z termopadów wycieka oleum...  

Tak, kupiłem na Aliexpress jeden kawałek 80x80x0,2mm. Docina się to nożyczkami jak thermal pady. Pasta ponoć dostępna ale znacznie mniej wydajna.
Na CPU w stacjonarce można śmiało dać zwykłą pastę i to wystarczy, ale do laptopów czy PS4 PRO warto zainwestować Honeywell żeby uniknąć lub zminimalizować efekty thermal throttling. Poza tym mobilne CPU, lub GPU zwykle mają małe rdzenie więc mało tego thermal pada się zużywa. Pad po aplikacji jakby zasycha i lekko klei oba elementy. Ma konsystencje takiego wyschniętego kleju/zaschniętego "gluta".

Za ciekłym metalem jakoś nie przepadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak procesor nie ma ciągle wysokich temperatur, to przez lata nic nie trzeba grzebać i wymieniać (zarówno na GPU, jak i CPU). Jak ktoś gotuje CPU/GPU na 80-90stopni non-stop, to może mu pasta przestaje ciepło przewodzić.

Cytat

Miałem Gelida i wysychał i robiła sie skorupa.

Jak ta "skorupa" przewodziła ciepło jak za nowości, to nie ma problemu.

W dniu 23.08.2022 o 19:55, Mr.T... napisał:

pastę wymienia się w zależności od aktualnej temperatury np. CPU , a nie wychodzenie z założenia, ze pastę nie zależnie od temperatur będę wymieniał co x lat ...

Dokładnie tak. Jak komuś pasta wytrzyma naście lat (temp. niskie) to nie ma problemu, a jak pasta spalona po roku, to do wymiany.

ps. swoją drogą ciekawe kiedy nasze firmowe laptopy DELL będą wymagały wymiany pasty, bo CPU często grzeją się do 100 stopni, albo przy obciążeniu długo trzymają 85stopni.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...