Skocz do zawartości
szary_wolf

Jaki ruter konkurencyjny dla ASUS RT-AX58U?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam łacze internetowe w kablówce o prędkości 800 Mbit download i 50 Mbit upload. Na ruterze od kablówki osiągam takie prędkości poprzez kabelek sieciowy. Niestety ruter ten ma słabe wifi dlatego też chciałem kupić ruter z lepszym wifi i z lepszymi możliwościami. Ruter od kablówki pracuje w xDSL i też taki chce kupić. Mój wybór padł na ASUS RT-AX58U ale zastanawiam się czy w cenie do 650 zł nie moge mieć czegoś konkurencyjnego, lepszego tym bardziej że ten asus jest już trudno dostępny. Licze na waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MikroTik hAP ac3 , pod względem oprogramowania i "możliwości" zjada tego Asusa na śniadanie , co do pokrycia WiFi to nie mam pojęcia jak wypada ten Asus , hAP ac2 radzi sobie idealnie zamiast Compala od UPC (mieszkanie ~70m2 , żelbet) a anteny ma wbudowane i jest wielkości paczki papierosów. Pytanie czy ogarniesz MikroTik'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor wątku ma dość szybkie łącze. Polecanie routera ac to trochę pomyłka jeżeli chciałby skorzystać z tej prędkości po wifi.

Do autora na Asusie będziesz w stanie w dobrych warunkach wysycic to łącze po wifi. Zasieg zależy od lokalnych warunków więc trzeba się samemu przekonać. Mam ax58u i od 2 lat zero awarii lub zwiech. W mieszkaniu 95 metrów potrafią pojawić się miejsca że słabszym zasięgiem ale te dużo zależy od klienta (telefon/laptop).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minutes ago, Chloru said:

Autor wątku ma dość szybkie łącze. Polecanie routera ac to trochę pomyłka jeżeli chciałby skorzystać z tej prędkości po wifi.

Do autora na Asusie będziesz w stanie w dobrych warunkach wysycic to łącze po wifi. Zasieg zależy od lokalnych warunków więc trzeba się samemu przekonać. Mam ax58u i od 2 lat zero awarii lub zwiech. W mieszkaniu 95 metrów potrafią pojawić się miejsca że słabszym zasięgiem ale te dużo zależy od klienta (telefon/laptop).

co do ac to się zgadzam ale polecanie asusa jako router z "funkcjonalnościami" to jest dopiero pomyłka , no chyba że potrzeba routera dla "kowalskiego" z szybkim WiFi to pewnie ten Asus spełni wymagania. Swoją drogą zawsze może kupić hAP ax² tylko kiepsko z dostępnością bo to nowość.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego MikroTik hAP ac3 bym ogarnął, ruter jak ruter. Tylko właśnie jak patrzyłem to ten asus ma ax wifi a ja po kablu bez problemu osiągam 800 mbit a z wifi chciałbym 3/4 tej prędkości. Mieszkanie ma 43 metry kwadratowe, i właśnie ten ruter od kablówki ma ac i na nim osiągam przez wifi prędkość jakieś 150 mbit. Troche słabo.

https://www.speedtest.pl/wynik/339747685

Taki mam net.

Edytowane przez szary_wolf
poprawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, szary_wolf said:

Tego MikroTik hAP ac3 bym ogarnął, ruter jak ruter. Tylko właśnie jak patrzyłem to ten asus ma ax wifi a ja po kablu bez problemu osiągam 800 mbit a z wifi chciałbym 3/4 tej prędkości. Mieszkanie ma 43 metry kwadratowe, i właśnie ten ruter od kablówki ma ac i na nim osiągam przez wifi prędkość jakieś 150 mbit. Troche słabo.

https://www.speedtest.pl/wynik/339747685

Taki mam net.

U mnie na hAP ac2 wygląda to tak :

Screenshot_20220901-214839.png.96e6454e1421e50f9c0d7aa9111fd8db.png

Ogólnie WiFi używam , tylko do telefonów 3 szt , TV 2szt i jakiegoś tam robota kuchennego , więc w zupełności mi to wystarcza , komputery mam podpięte skrętką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, szary_wolf said:

A z ciekawości się spytam, ile płacisz za ten swój net?

to jest jakiś pakiet z UPC z TV nie powiem dokładnie ale coś około 79 zł 300/30 , w przyszłym miesiącu pakiet z UPC zostanie ale zmienie ISP na lokalnego 600 MBit symetryk 109zł z publicznym ip.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, szary_wolf said:

No ja płace dużo więcej ale mam TV cyfrową jakieś 180 ileś tam kanałów, do tego canal+ rozszerzony(tata lubi Ekstraklase) no i net 800 mbit który kosztuje mnie 70 zł ,w sumie płace 160 zł.

gdybyś kupił tego MikroTik'a i miał jakieś pytania to wal smiało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ac to się zgadzam ale polecanie asusa jako router z "funkcjonalnościami" to jest dopiero pomyłka , no chyba że potrzeba routera dla "kowalskiego" z szybkim WiFi to pewnie ten Asus spełni wymagania. Swoją drogą zawsze może kupić hAP ax² tylko kiepsko z dostępnością bo to nowość.
I ta nowość dalej jest 2x wolniejsza niż Asus dla amatora. BTW ax58 ma wsparcie merlinwrt.

Swoją drogą co takiego potrzebujesz w domowej sieci czego nie zrobi taki asus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Chloru said:

I ta nowość dalej jest 2x wolniejsza niż Asus dla amatora. BTW ax58 ma wsparcie merlinwrt.

Swoją drogą co takiego potrzebujesz w domowej sieci czego nie zrobi taki asus?

napisałem wyżej że kowalskiemu pewnie taki Asus spokojnie wystarczy a osobiście potrzebuję akcelerowany sprzętowo ipsec i capsman'a i tyle w temacie a jak porównujesz merlinwrt do RouterOS to na tym skończymy dyskusję ...

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem wyżej że kowalskiemu pewnie taki Asus spokojnie wystarczy a osobiście potrzebuję akcelerowany sprzętowo ipsec i capsman'a i tyle w temacie a jak porównujesz merlinwrt do RouterOS to na tym skończymy dyskusję ...
Nie zauważyłem żebym gdziekolwiek porównywał oba rozwiązania. Raczej chodziło o wskazanie, że jeżeli czegoś komuś brakuje w oryginalnym firmware to może sprawdzić czy przypadkiem Merlin nie będzie rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...