Skocz do zawartości
killmann

HP EliteBook 840 G2 czy DeLL Latitude E6540 ? który bedzie lepszym wyborem

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam serdecznie wszystkich. 

Chciałbym się was poradzić pomiędzy tymi dwoma laptopami który będzie lepszy chciałbym zaznaczyć że oba maja procesory i5 HP bodajże 5200u a Dell nie pamiętam (DELL ma karte graficzna radeon 8790m 2GB i zintegrowana tez) i oba maja po 16GB ram.

Laptopa będę używał do wszystkiego głownie internet troche programowania c++, JS, php, html, pytam właśnie o te dwa modele bo znajomy właśnie ma taki sprzęt na zbyciu i oba są w podobnej cenie po 1000zł no powiedzmy 900zł ten albo ten.

Doradźcie mi coś bo już naprawdę nie wiem znajomy mówi ze to ta sama klasa i wszystko jedno dyski maja po 128gb ssd ten i ten w Dellu ciekawi mnie ta karta 2GB moze byc w miare dobra do starszych gierek HP z tego co widze ma zintegrowana i współdzieli pamięć RAM z karta graficzna.
Chyba ze powiecie ze szkoda sosu na to, to kit nie będziemy kupowali ale mam nadzieje ze tak nie będzie. 

Dziękuję 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli:
- ekran FHD
- bateria jako tako trzyma
To można za 900 rozważyć. I wiadomo, lepiej mieć dGPU niż nie mieć, nawet jeśli sprzęt wkrótce będzie miał dekadę na karku, więc weź Della.

Jednocześnie:
- pamiętaj że Windows 11 nie pójdzie na tak starym procku bez kombinowania
- to jest niskonapięciowy procesor dwurdzeniowy i czterowątkowy, do klepania kodu można mieć cokolwiek, ale na bardziej złożonych rzeczach będzie się krztusić
- 128GB SSD to jest dzisiaj dość mało nawet na sam system operacyjny, więc tu byś musiał zrobić upgrade (a może da się dołożyć drugi dysk)

Ogólnie, traktuj ten sprzęt jak netbooka - taka jest zresztą i cena. Nie kupisz za te pieniądze nowego sprzętu, który byłby wyraźnie lepszy (a pewnie będzie miał gorszy ekran i nawet słabszy procesor niskonapięciowy, współczesne Celerony wciąż są słabowite), ale jeśli mowa o używkach, to w kwocie do 1500 na pewno da się wyrwać jakieś modele z czterordzeniowym procesorem (8250U, Ryzen 3500U), może nawet jakąś starszą gamingówkę na ósmej generacji z GTX1050 - zależy co potrzebujesz i na ile Ci zależy.

Za to za 1800~2000 można dziś w promkach kupić coś z sześciordzeniowym Ryzenem 5500U (którego integra do starszych gier też daje radę) - więc obracasz się na pułapie w którym dokładanie kasy dosłownie zwielokrotnia dostępną moc obliczeniową.

Jeśli potrzebujesz podstawowego laptopa na tu i teraz, to nie jest to zły zakup za 900PLN. Żebym sam nie pracował na laptopie, to mnie by taki wystarczył na kilka lat jeszcze (ale pracuję i często potrzebuję więcej mocy niż do odpalenia edytora, więc mam współczesny model). Ale jeśli chcesz sprzęt na dłużej, ja bym dołożył i szukał czegoś z minimum 8250U, żeby mieć te cztery rdzenie. 

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Dell będzie lepszym wyborem za te pieniądze niż HP. 

Bo tak jak piszesz za te pieniądze nie dostanę nic lepszego tam mógłbym dorzucić do 1200-1300 ale też nawet używane widzę nie ma nic konkretnego  a jak są to mocno zajechane. 

Tam HP ma nieco nowszy procek tylko a tak spytam ta karta zintegrowana nie będzie bardziej wydajna od tego della? 

Jak dzieli RAM z nią jak ma 16gb to powiedzmy na karcie wyjdzie 6gb karta graficzna ma. 

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zastanów się czy potrzebujesz:
a) przenośnego laptopa 
b) mobilnej stacji roboczej
HP to pierwsza opcja, Dell to druga, jak patrzę w sieci.
Dowiedz się jaki masz procesor w Dellu, bo chyba nie 5200U, chyba że źle sprawdziłem model. Ogólnie wszystko wskazuje na to że Dell powinien być mocniejszą maszyną, po prostu dlatego że to inny typ laptopa, mniej nastawiony na codzienne noszenie w torbie.

HP 1,7kg i ekran 14 cali:
https://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-840-G2-Notebook-Review.139398.0.html

Dell 2,8kg i ekran 15,6 cala:
https://www.pcmag.com/reviews/dell-latitude-e6540

Do nauki programowania i przeglądania sieci oba dadzą radę, ale gdybyś chciał odpalić starszą gierkę, to wiadomo, Dell.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w dellu jest inny Procesor słabszy chyba i5 vpro coś takiego.

Ja laptopa nie będę prawie wgl przenosił ewentualnie z pokoju do pokoju a tak to w jednym miejscu.  Tylko nie wiem czy HP wybrać czy dell HP trochę ładniejszy ale jak mówisz słabszy dużo ta? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Dell też ma "jakiś i5", to HP nie będzie dużo słabszy. Co najwyżej trochę. Gdyby Dell miał czterordzeniowy i7, to by była inna rozmowa.

Jeśli laptop będzie sprzętem domowym, oba mają ekrany Full HD i 16GB RAM oraz tę samą pojemność SSD, jedyne nad czym potrzebujesz się zastanowić, to czy chcesz na tym odpalić jakieś starsze gry, czy nie, Jeśli chcesz pograć, bierz Della. Jeśli nie, bez większej różnicy - każdy współczesny procesor jest 2,5 raza szybszy na rdzeniu od dowolnego z możliwych tutaj, więc różnica 5-10% między nimi jest z dzisiejszej perspektywy marginalna.

Typowo do domu brałbym Della ze względu na większy komfort pracy na większym ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 5200U jest o generację młodszy i lepszy do mniejszego laptopa, ale 4310M w większym laptopie jest i tak delikatnie mocniejszy.

Jeśli miałbyś kiedyś fantazję babrać się w podzespołach, 4310M można wymienić na jakiś czterordzeniowy i7 dla podbicia wydajności, natomiast 5200U jest przylutowany na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba jednogłośnie wygrywa DELL bardziej przyszłościowa maszyna i pograć idzie i w necie pośmigać. HP też dobry ale ta kartę ma standard i moze być słaba. 

Wgl nie wiem jak to jest bo w takich laptopach pokazuje Pamięć karty video 7GB to tak myślę sobie jakbym miał mniej więcej kartę graficzną 7gb ale podobno to jest słabiutkie lepiej mieć taką dedykowna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym bardziej przyszłościowa to bym nie szarżował - wymiana procesora podbije np. szybkość działania 7zipa, albo wyrówna spadki klatek animacji w części gier, ale jednak w codziennym użytkowaniu różnicy nie będzie: tu kluczowa zawsze jest moc pojedynczego rdzenia.

Nie oszukujmy się też, to jest zabawa dla majsterkowiczów-entuzjastów, o wiele łatwiej sprzedać i wymienić laptop na inny z czasem, tym bardziej że procesor na wymianę potrafi kosztować kilkaset złotych.

Tak, lepiej mieć jakąś kartę graficzną oprócz integry, wtedy iGPU nie podbiera z pamięci systemowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to już prawie wszystko wiem. 

Ale chciałbym jeszcze spytać który z tych dwóch laptopów HP Elitebook 840 G2 na i5 5200u jakoś tak czy dell latitude E6540 i5 4310M jest jakby to nazwać "świezszy“ nowszej generacji. 

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie sytuacja się trochę zmieniła i potrzebuje szybkiej odpowiedzi mianowicie dogadałem się z właścicielem HP że dam mu mój stary sprzęt jednym słowem "śmieć" i dopłacę mu 400zł a on mi sprzeda tego HP czy to będzie opłacalne ten mój stary sprzęt to nie wiem może ze 100-200zł wart max. 

 

Czy lepiej dołożyć już i tego Dell'a brać tam cena bez zmian. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jesteś przy kasie, weź HP. Ufam że wiesz o czym piszesz o mocy starego kompa, więc przy okazji pozbędziesz się trudno sprzedawalnego grata, IMO to profit. Z 16GB RAM i 5200U HP do spraw które wymieniłeś wystarczy. Mój brat skończył na tym procku studia informatyczne, a laptop dalej służy gdzieś w rodzinie.

Sporo starsze gry, a nawet jakieś współczesne indyki (ja kiedyś na integrze HD4000 grałem w Cross Code, emulatory starszych konsol też ładnie zasuwają) też odpali.
Zostanie kasa - będziesz miał na wymianę SSD na większy w miarę potrzeby, albo dokupienie monitora, jeśli wystąpi taka potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myślę zrobić tamtego mu dam dopłacę i będę miał wizualnie i sprzętowo lepszy sprzęt muszę mu dać dzisiaj znac. Tylko pojawia mi się cały czas dylemat w głowie czy nie lepiej będzie dorzucić te 600zl i kupić tego Dell'a ze względu na dGpu i wydajniejszy procesor ogólnie. 

Czy to będzie taka duża różnica pomiędzy tym HP a Dell'em nie wiem właśnie. Nie chcę zrobić błędu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obu przypadkach kupujesz prawie 10-letni laptop. Tu nie ma lepszych i gorszych decyzji - weź ten który z dowolnych względów bardziej Ci odpowiada.

Ja bym wymienił stary pecet...
- ufam że faktycznie jest tak stary, że wart nie więcej niż 500PLN, ale możesz podać specyfikację
- nie musisz wtedy kombinować z samodzielną sprzedażą, wyceną, przy starym sprzęcie to zawsze kłopot, który masz z głowy
...i wziął za te 400PLN HP, skoro już pojawiła się taka możliwość.

Pozostały budżet:
- jak zostanie w kieszeni to spoko, wiadomo
- poniżej 200PLN można kupić ~500GB SSD, sprawdź czy na pewno te 128GB wystarcza*
- może w ogóle jest slot na drugi dysk, sprawdź, wtedy można dołożyć a nie wymieniać

- Do gier za 600 idzie spokojnie kupić używaną konsolę - a jak odłożyć jeszcze trochę to nawet Xboxa Series S, a więc entry-level obecnej generacji. Ale nawet PS4 będzie się sprawdzało w grach lepiej niż 8790M z Della.

- może potrzebujesz monitora, peryferiów, etc.

Gdyby nie było opcji zaoszczędzenia kasy za pomocą wymiany starego sprzętu - brałbym Della. Ale skoro jest, to brałbym HP. Poradzi sobie tak samo przy Twoich priorytetach głównych.

* wedle linkowanej wyżej recenzji HP ma dwa sloty na dysk - SATA i M.2, więc w zależności od tego który będzie u Ciebie zajęty, możesz dokupić drugi typ

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie nawet bym się nie zastanawiał i brałbym HP bo fajna okazja,  ale coś mi mówi weź Dell'a nie jestem jakimś graczem ale od czasu do czasu bym w coś starszej daty zagrał jakas mafia 1 czy warcraft 3,  twierdzą 2 czy os takiego. 

I dlatego się tak zastanawiam drobna różnica ale wiele zmienia ta karta tylko praktycznie 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli od czasu do czasu, to po prostu dostosuj wymagania co do gier do sprzętu. Ja na i5-3317U grałem w Morrowinda, a jego HD4000 jest to słabsza integra niż ta w 5200U, czyli HD5500. Czy to znaczy że Mafia (która jak kojarzę jest Morrowinda równolatkiem) będzie dobrze działać - nie wiem na pewno.

Jeśli ufać losowemu filmowi z YT - chyba będzie działać bez większych problemów:

 

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Decyzja Padła trochę się zapożyczyłem ale wszystko jest.

Postanowiłem kupić jednak tego Dell'a stary sprzęt zostaje może go wystawie za 100-200zł ktoś kupi. Padło na Dell'a ze względu tak jak wy piszecie HP ma niskonapięciowy procesor do tego integra to nawet jakbym chciał pograć to może się grzać itp a tak to wezmę tego Dell'a wydajnościowo powinno być lepiej z tego co piszecie 2GB karta procek normalny ale tez i5 zobaczymy.

A tak zapytam was jeszcze tak do 1600zł znalazłbym coś jeszcze lepszego od tego Dell'a z jakaś lepsza karta  ? może trochę młodszy czy już zostać z tym Dell'em na razie te 900zł wydaję mi się dobra cena za ten sprzęt a posłuży mi jeszcze trochę.

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie racja można kupić coś lepszego to czego w razie w szukać laptopów z katami GTX1050 i 4 rdzeniowymi prockami ?

 

Szukać typowo lenovo idepad z tymi kartami ?

 

Czy znacie jakieś typowo modele gamingowe tak w tej cenie żeby szukać na olx i allegro ?

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...