Skocz do zawartości
Draxx0n

Problem z kartą graficzną/panelem sterowania NVIDIA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak jak w tytule posiadam problem z poprawnym wykorzystaniem dedykowanej karty NVIDIA GeForce MX150. Mianowicie jakiś czas temu zauważłem,
że wszystkie gry i programy uruchamiają się na zintegrowanej grafice INTEL. Próbując to zmienić dostrzegłem, że pod prawym przyciskiem myszy nie ma 
panelu sterowania NVIDIA w którym mógłbym dokonać wyboru karty. Wszedłem do GeForce Experience i okazało się, że są do pobrania nowe sterowniki
więc postanowiłem je pobrać. Pobrały się bez problemu lecz po "udanej" instalacji przycisk od wyboru instalacji ekspresowej lub niestandardowej
nie zniknął. Trochę się zdziwiłem więc uruchomiłem ponownie laptop. Przywitał mnie BSOD z kodem: page fault in nonpaged area. Po ponownym uruchomieniu
blue screen nie wystąpił lecz panelu wciąż nie było. Przypomniałem sobie, że mogę uruchomić panel poprzez panel sterowania grafiką INTEL i owszem
znalazłem przycisk do uruchomienia panelu lecz po jego kliknięciu panel INTEL się zamknął, a panel NVIDIA nie otworzył. Postanowiłem, że odinstaluje
sterowniki ręcznie przy pomocy programu DDU (w trybie awaryjnym) i zainstaluje nowe ręcznie. Wszystko przebiegało pomyślnie aż do momentu instalacji
sterowników. W około połowie instalacji ponownie wyskoczył blue screen z wspomnianym wcześniej kodem, tylko, że tym razem pojawiał się za każdym
razem gdy uruchamiałem laptop. Byłem zmuszony do ponownej, czystej instalacji systemu z pendrive. Przy instalacji zformatowałem dysk. Po instalacji
systemu już nie ma problemów z blue screenami aczkolwiek tak jak nie mogłem uruchomić panelu tak dalej tego nie mogę dokonać. Próbowałem ręcznie
uruchamiać panel lecz bezskutecznie (proces pojawia się na sekundę w menadżerze zadań po czym znika). Karta graficzna jest bezproblemowo wykrywana
w menedżerze urządzeń, lecz np. FurMark wykrywał tylko kartę INTELA. Dołączam również SS z programu GPU-Z który wskazuje, że z kartą ewidentnie
jest coś nie tak. Próbowałem również instalacji starszych sterowników - bez żadnych efektów. Dodam również, że laptop co jakiś czas samoczynnie zatrzymuje działanie karty
i wyświetla kod 43.

        Przybywam teraz z pytaniem. Co robić dalej? Czy pozostały jeszcze jakieś metody naprawy karty przez software czy pozostaje odsyłać laptop
do serwisu?

Podzespoły laptopa:
Karta graficzna: NVIDIA GeForce MX150
Zintegrowana karta graficzna: INTEL UHD Graphics 620
Procesor: INTEL Core i5-8250U
RAM: 8GB
    Pozdrawiam ciepło :-)

gpuz.png

menedzer.png

menedzerkod43.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij z strony producenta sterownik chipsetu.
Jak go zainstalujesz instalujesz dopiero sterownik do intela.
Restart i dopiero wtedy najlepiej z strony lenovo sterownik NV .

Jak zadziała poprawnie dopiero aktualizujesz sterownik NV.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

o ile sprzęt jest sprawny, to problem jest znany i leży po stronie samego systemu i chęci aktualizacji sterowników , ale sterowników od karty graficznej i to zintegrowanej z CPU czyli Intel VGA, czy Intel HD , w laptopach nie aktualizuje się właśnie tych sterowników, bo potem karta zintegrowana nie przełącza się na dedykowana, w Twoim przypadku jest MX150, bo już sterowniki od dedykowanej zawsze można instalować najnowsze dostępne.

https://www.nvidia.com/pl-pl/drivers/results/193001/

tutaj masz linka do wsparcia z driverami z lenovo

https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/300-series/320-15ikb-type-81bg-81bt/81bg/81bg007epb/downloads/driver-list

sterownik od Intel VGA jest z 2019r. i na tych sterownikach powinno wszystko działać

https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/300-series/320-15ikb-type-81bg-81bt/81bg/81bg007epb/downloads/driver-list/component?name=Wyświetlanie i grafika wideo 

jak już masz linka do sterowników, to ta twoja lista z "Menadżer urządzeń" nie powinna tak wyglądać, ino wszystko powinno być poinstalowane ...

       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mr.T... napisał:

Witam

o ile sprzęt jest sprawny, to problem jest znany i leży po stronie samego systemu i chęci aktualizacji sterowników , ale sterowników od karty graficznej i to zintegrowanej z CPU czyli Intel VGA, czy Intel HD , w laptopach nie aktualizuje się właśnie tych sterowników, bo potem karta zintegrowana nie przełącza się na dedykowana, w Twoim przypadku jest MX150, bo już sterowniki od dedykowanej zawsze można instalować najnowsze dostępne.

https://www.nvidia.com/pl-pl/drivers/results/193001/

tutaj masz linka do wsparcia z driverami z lenovo

https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/300-series/320-15ikb-type-81bg-81bt/81bg/81bg007epb/downloads/driver-list

sterownik od Intel VGA jest z 2019r. i na tych sterownikach powinno wszystko działać

https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/300-series/320-15ikb-type-81bg-81bt/81bg/81bg007epb/downloads/driver-list/component?name=Wyświetlanie i grafika wideo 

jak już masz linka do sterowników, to ta twoja lista z "Menadżer urządzeń" nie powinna tak wyglądać, ino wszystko powinno być poinstalowane ...

       

 

2 godziny temu, Setnik napisał:

Ściągnij z strony producenta sterownik chipsetu.
Jak go zainstalujesz instalujesz dopiero sterownik do intela.
Restart i dopiero wtedy najlepiej z strony lenovo sterownik NV .

Jak zadziała poprawnie dopiero aktualizujesz sterownik NV.

 

Właśnie chciałem zacząć stosować się do Waszych porad lecz przy próbie uruchomienia laptopa wywala blue screen. Widzę przez parę sekund pulpit, już chcę odpalać przeglądarkę i ciągle się wykrzacza. Jakieś pomysły jak temu zaradzić? Poniżej załączam BSOD z kodem błędu

IMG_20220909_215307.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Draxx0n napisał:

 

Właśnie chciałem zacząć stosować się do Waszych porad lecz przy próbie uruchomienia laptopa wywala blue screen. Widzę przez parę sekund pulpit, już chcę odpalać przeglądarkę i ciągle się wykrzacza. Jakieś pomysły jak temu zaradzić? Poniżej załączam BSOD z kodem błędu

IMG_20220909_215307.jpg

o ile pamięć ram jest sprawna, (zakładam ze są dwie kości po 4GB ?, zawsze można jedna wymontować, czy jedna po 8GB ?, bo jak jest jedna po 8GB to tez czasami mogą być "krzaki", niby nowsze sprzęty a jak wychodzi w praniu to się okazuje ze cześć laptoków nie ogrania kości po 8GB... 

 system wskazuje ze jest problem z źle zainstalowanym/dobranym sterownikiem.

trzeba uruchomić system w trybie awaryjnym i odinstalować, najlepiej obydwa urządzenia i Intel UHD jak i Nvidia MX 150, restart i na jakimś nośniku typu np. pendrajw zainstalować pierwej sterownik od Intel UHD.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

19 minut temu, Mr.T... napisał:

o ile pamięć ram jest sprawna, (zakładam ze są dwie kości po 4GB ?, zawsze można jedna wymontować, czy jedna po 8GB ?, bo jak jest jedna po 8GB to tez czasami mogą być "krzaki", niby nowsze sprzęty a jak wychodzi w praniu to się okazuje ze cześć laptoków nie ogrania kości po 8GB... 

 system wskazuje ze jest problem z źle zainstalowanym/dobranym sterownikiem.

trzeba uruchomić system w trybie awaryjnym i odinstalować, najlepiej obydwa urządzenia i Intel UHD jak i Nvidia MX 150, restart i na jakimś nośniku typu np. pendrajw zainstalować pierwej sterownik od Intel UHD.         

Wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcją. Zauważyłem dodatkowo, że tego bluescreena wywalało w momencie w którym system AUTOMATYCZNIE zainstalował sterowniki więc wyłączyłem kartę sieciową i wszystko zainstalowałem z dysku zewnętrznego. Wszystkie instalacje przebiegły zgodnie z planem lecz karta jak nie działała tak nie działa. Już nie wyrzuca BSOD z powodu złych sterowników lecz w menedżerze urządzeń wciąż wyświetla się komunikat: "System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Draxx0n napisał:

"System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)"

jak już napisałem na wstępie, o "ile sprzęt jest sprawny", a kod 43 często oznacza brak możliwości uruchomienia urządzenia po przez system, często z powodu jego uszkodzenia, całkiem możliwe ze karta MX150 potrzebuje "podgrzania", czy to jakąś opalarka samodzielnie, czy w serwisie i wymiana kulek lub całego chipsetu graficznego, to czy to się opłaca finansowo to inna kwestia XD        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Setnik napisał:

Uruchom linuxa  z pena i przetestuj, wyjdzie czy siedzi pamięć czy grafika.

Właśnie zainstalowałem Ubuntu. System sam zainstalował sterowniki NVIDIA i co najlepsze normalnie wykrywa kartę i nawet pozwolił się na nią przełączyć, tylko teraz pytanie jak dalej przetestować sprawność karty na tym systemie bo szczerze powiedziawszy miałem mało do czynienia z linuxem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2022 o 15:23, Draxx0n napisał:

tylko teraz pytanie jak dalej przetestować sprawność karty na tym systemie bo szczerze powiedziawszy miałem mało do czynienia z linuxem

i jak tam grafika przetestowana pod Linuksem  ?

na Linux Mint testowałem kiedyś  programem Geeks3D , prosty w obsłudze. 

https://www.geeks3d.com/gputest/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...