Skocz do zawartości
thread

[5-6k][wirtualizacja,biuro] Nowy komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

rozglądam się nad nowym zestawem do pracy biurowej oraz wirtualizacji , chciałbym aby konfiguracja była mała (najlepiej format mITX), cicha, RAM od 32-64 GB, bez GPU z ewentualną możliwością podpięcia obecnej karty GTX 1070, a w późniejszym czasie nowej karty. Bardziej skłaniałbym się ku Intelowi, czy warto zaczekać na premierę 13 generacji i wstrzymać się jeszcze ? Moja obecna konfiguracja to:

CPU.png.77bb5c0fee045f3669eef44e71031535.png

Mainboard.png.b41a0a9392ea0563f1279db7f50373fe.png

memory.png.158950001a5226df3769404678644d0a.png

 

Edytowane przez thread

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel ma teraz procki z dwoma rodzajami rdzeni (wydajne i mniej wydajne ale mocniej energoszczędne) - upewnij się że to Ci jakoś nie przeszkodzi w rozdzielaniu zasobów dla CPU, bo ja mam nikłe pojęcie o tym.

AMD za to ma 12 czy 16 rdzeniowe procki bez takich udziwnień. Za to w cenie w jakiej zapewne kiedyś brałeś tego i5 są dziś procki 8/16, więc zwracam uwagę że to już jest 4x więcej wątków niż masz obecnie, bez pakowania się w absolutny high end. Może wystarczy?

Obaj producenci będą rzucać nowe modele w tym roku jeszcze i jeśli modyfikujesz sprzęt raz na dekadę, to pewnie warto poczekać, bo jeśli ten budżet nie obejmuje karty graficznej, to nawet przy podatku od nowości dasz radę złożyć mega wydajną maszynę na nowych komponentach.

Za to tu i teraz, pewnie brałbym na Twoim miejscu 12 lub 16 rdzeniowe AMD na Zen 3, ale to właśnie biorę poprawkę na fakt że wszystkie rdzenie są tyle samo warte w tych prockach. 5900X kosztuje około 2k PLN, 5950X pod 3k PLN, za resztę budżetu idzie dobrać niezłą płytę i pamięci wedle potrzeb - tym bardziej że DDR4 na razie jeszcze jest o wiele tańsze niż DDR5 dla nowych platform.

A na dobrą sprawę - jeśli skłanianie się ku Intelowi nie ma żadnych ścisłych przesłanek oczywiście, bo może ma - w ogóle bym się nie stresował, bo cokolwiek kupisz w tej klasie, obecną czy nadchodzącą generację dowolnego producenta, skok wydajności będzie wielokrotny. Od kilku lat AMD i Intel idą niemal łeb w łeb, więc nie bardzo są tu złe wybory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentius, Intel w moim przypadku nie jest wymagany z powodów technicznych, wirtualizacja będzie robiona za pomocą VMware Workstation - skłaniałem się ku niemu raczej z przyzwyczajenia, ostatni raz AMD na stacjonarce miałem w czasach serii Phenom. Obecnie posiadam laptopa na Ryzen 7 PRO - złego słowa nie powiem. Edytowałem też poprzedni wpis, budżet bez dedykowanej karty graficznej.

Ogólnie chciałbym uzyskać dobrą konfigurację, z zapasem na kolejne kilka lat. Jeżeli warto czekać na nowe AMD/Intel to pewnie się wstrzymam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, ale IMO przyglądaj się nie Intelowi, a AMD. Intel nowymi prockami kończy tradycyjne dwugeneracyjne życie aktualnej podstawki, AMD rozpoczyna nowy rozdział z AM5 i prawdopodobnie będą je wspierać dłużej niż Intel ma to w zwyczaju, przynajmniej tak było z AM4 i teraz składają podobne deklaracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO różnica między i5 12 a 13 gen będzie niewielka. Płyty te same. 12600 to fajny procesor, a governor w windows dobrze zarządza już rdzeniami energooszczędnymi. Nowe i5 nie pojawia się za szybko po premierze. Najpierw n a v rynek pójdą i9 i i7 z podatkiem od nowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...