Skocz do zawartości
Xymor

Prawidłowe zachowanie chłodzenia Aio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przychodzę z krótkim pytaniem ponieważ przeszukując Internet nie udało mi się odnaleźć konkretnej odpowiedzi. Ostatnio złożyłem sobie taki zestaw:

CPU: Intel Core i7-12700k
Main: MSI MPG Z690
RAM: G.Skill 2x16GB 5600MHz DDR5
GPU: ASUS ROG Strix 3080 ti
Case: be quiet! Dark Base 700 (Po modyfikacji topu dla lepszego odprowadzania ciepła z chłodnicy oraz doposażeniu w brakujące wentylatory)
Aio: be quiet! Pure Loop 2 360 (pompa 5500RPM)
Supl: be quiet! Straight Power 1000W 80plus Gold

No i teraz mam zagwostkę bo przy testach wydajności GPU jego temperatura rośnie powoli, od 30 do 80 w dobrych parę naście minut lecz gdy wrzucę prime95 CPU w ciągu kilku sekund osiąga 65 stopni i w ciągu kolejnych 2-3 min temperatura rośnie do 80 a w ciągu kolejnych 15 min osiąga nawet 88-89. Po zdjęciu obciążenia temperatura procesora spada do spoczynkowych 30 stopni po dosłownie 5 sekundach. Dodam, że badając organoleptycznie działanie chłodzenia to poza wężem wychodzącym z bloku cała chłodnica wydaje się ledwo cieplejsza niż otoczenie. 

Zastanawiam się co może być nie tak, wydawało mi się, że przy zastosowaniu chłodzenia wodnego temperatura powinna rosnąć płynnie, a nie skokowo tak jak ma to teraz miejsce. Może mi ktoś obeznany w temacie podpowiedzieć, czy taka jest po prostu charakterystyka pracy tego Aio (Aio w ogóle), czy może jednak głupio, że przyoszczędziłem na chłodzeniu i powinienem zamontować lepszy zestaw jeśli myślę o kręceniu zegarami? Czy to kwestia pasty, czy może wadliwy blok, problemy z pompą... Pomysły mi się kończą.

Pozdrawiam.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

AIO to nie jest bezgłośne urządzenie powinno być słychać jak pracuje.  

aby chcieć to jakoś zweryfikować potrzebny był by pirometr , i porobić testy. 

tutaj raczej chodzi o to testy syntetyczne wykorzystują w krótkim czasie cała dostępna moc procesora, w grach tego raczej nie da się osiągnąć , a AIO tez ma swoje ograniczenia, pytanie powinno być czy obecnie CPU posiadają jeszcze fizyczny czujnik temperatury ?, czy tak jak jest od kilku generacji w kartach graficznych ze temperatura jest obliczana na podstawie przewidzianego schematu -przepływ prądu -mierzona rezystancja obwodu, tutaj może być podobnie spadek obciążenia= spadek temperatury.              

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...