Skocz do zawartości
Ezio2205

Przegrzewanie się płyty głównej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam problem z, prawdopodobnie, przegrzewającym się chipsetem CPU na płycie głównej. Temperatury dochodzą tam do ponad 100°C, ale nie jestem pewny czy to na pewno chipset, czy może coś innego. Moja płyta główna to MSI 760g-p43fx, a nowo zamontowany procesor to fx8350, bo to po jego włożeniu zaczęły się te problemy. Wcześniej miałem tutaj fx4100 na stockowym chłodzeniu. Fx 8350 chłodzi obecnie Silentium Spartan 4 i pasta Thermal Grizzly Kryonaut. Komputer w stanie spoczynku ma nawet w tym miejscu po 70°, a gdy odpalę jakąś grę to oscyluje to już w okolicach 100°. Prędkość wiatraka chłodzenia procesora to około 2000RPM. Nie był kręcony itp., a komponenty są nowe i dopiero zamontowane od 2-3 dni. Z AMD OverDrive mam odczyty, jakoby current voltage i speed jest większe niż target.

Nie mam pojęcia o co może chodzić, bo siedzę nad tym już 2 dzień, więc proszę o pomoc.

ffsdfdsfs.png

fdfdsfdfd.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale coś nie działa, wiesza się? Czy wszystko jest ok?

Często gęsto te odczyty programowe są przekłamane, np. teraz płyta raportuje u mnie 9.8V na linii +12V, a sprzęt działa, ma się świetnie, pomiar miernikiem = 12.1V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

troche popłynąłeś z tym ze komponenty są nowe... tzn. co ? ze sklepu nowe na gwarancji ?

co do temperatury FX 4r/8w, to one troche się grzeją, to tam potrzeba wydajnego i dużego chłodzenia a nie popierdułki dla i3 

 np. Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, rzymo napisał:

Ale coś nie działa, wiesza się? Czy wszystko jest ok?

Często gęsto te odczyty programowe są przekłamane, np. teraz płyta raportuje u mnie 9.8V na linii +12V, a sprzęt działa, ma się świetnie, pomiar miernikiem = 12.1V.

Wiesza się

Mam spadki w np 7daystodie z 100 do 20 na parę sekund. 

Ogólnie wydajnościowo pc w tej konfiguracji w grach, jak np Cp2077, powinien działać o niebo lepiej. 

No i oczywiście temperatura 100°C mobo raczej dla komputera zdrowa i normalną nie jest. 

6 minut temu, Mr.T... napisał:

Witam

troche popłynąłeś z tym ze komponenty są nowe... tzn. co ? ze sklepu nowe na gwarancji ?

co do temperatury FX 4r/8w, to one troche się grzeją, to tam potrzeba wydajnego i dużego chłodzenia a nie popierdułki dla i3 

 np. Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

 

 

Tylko tutaj nie chodzi o kwestię grzania się procesora, tylko czegoś innego na płycie głównej związanej z procesorem, bo sam procesor ma normalne temperatury. Zakładam że może tu chodzić o kondensatory, bo one po dotknięciu są na prawdę giga gorące i na jakimś forum znalazłem, że ktoś miał właśnie problem z nimi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ezio2205 napisał:

Wiesza się

Mam spadki w np 7daystodie z 100 do 20 na parę sekund. 

Ogólnie wydajnościowo pc w tej konfiguracji w grach, jak np Cp2077, powinien działać o niebo lepiej. 

No i oczywiście temperatura 100°C mobo raczej dla komputera zdrowa i normalną nie jest. 

Tylko tutaj nie chodzi o kwestię grzania się procesora, tylko czegoś innego na płycie głównej związanej z procesorem, bo sam procesor ma normalne temperatury. Zakładam że może tu chodzić o kondensatory, bo one po dotknięciu są na prawdę giga gorące i na jakimś forum znalazłem, że ktoś miał właśnie problem z nimi. 

drogi panie zamontowałeś CPU który swoje musi zjeść , a "wypasiona" płyta główna która posiadasz np. nie posiada radiatorów na sekcji zasilania, to czego się spodziewałeś ze będzie git majonez ? i będzie ok ? nie nie będzie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mr.T... napisał:

drogi panie zamontowałeś CPU który swoje musi zjeść , a "wypasiona" płyta główna która posiadasz np. nie posiada radiatorów na sekcji zasilania, to czego się spodziewałeś ze będzie git majonez ? i będzie ok ? nie nie będzie.  

Ale ja wiem. 

Pytaniem jest co się dokładnie przegrzewa, czy jest to bezpieczne i czy można temu jakoś zaradzić bez konieczności kupowania nowego mobo itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ezio2205 napisał:

Ale ja wiem. 

Pytaniem jest co się dokładnie przegrzewa, czy jest to bezpieczne i czy można temu jakoś zaradzić bez konieczności kupowania nowego mobo itp.

no a w jaki sposób chciał byś temu zaradzić ? 

nie wim jak tam wygląda bios i czy można np. CPU na zegarach przyciąć , aby pobierał mniej Watów.

bo dokładanie np. czy skierowanie dodatkowego wiatraka na sekcje zasilania nie rozwiąże problemu z ze płyta nie jest w stanie "wykarmić" tego potwora.

także jak się chce używać CPU z góry listy , to płyta główna tez musi być z góry listy.      

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mr.T... napisał:

no a w jaki sposób chciał byś temu zaradzić ? 

nie wim jak tam wygląda bios i czy można np. CPU na zegarach przyciąć , aby pobierał mniej Watów.

bo dokładanie np. czy skierowanie dodatkowego wiatraka na sekcje zasilania nie rozwiąże problemu z ze płyta nie jest w stanie "wykarmić" tego potwora.

także jak się chce używać CPU z góry listy , to płyta główna tez musi być z góry listy.      

 

Nie mam pojęcia jak temu zaradzić, dlatego też piszę na forum z pytaniem jak temu zaradzić, bo może ktoś wie. 

W AMD OverDrive zabrałem mu trochę Ghz i Voltage, ale nie wiem do jakiego stopnia mogę to robić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ezio2205 napisał:

Nie mam pojęcia jak temu zaradzić, dlatego też piszę na forum z pytaniem jak temu zaradzić, bo może ktoś wie. 

W AMD OverDrive zabrałem mu trochę Ghz i Voltage, ale nie wiem do jakiego stopnia mogę to robić. 

no jak do jakiego ? aż przestanie się zawieszać XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Ezio2205 napisał:

Mogę dać ss, to powiesz ile czego jeszcze zabrać, nie wiem też jak tryb turbo się wyłącza, bo chyba jest włączony 

https://pl.msi.com/Motherboard/760G-P43-FX/support#manual

w biosie jest opcja 

AMD Turbo Core Technology -domyślnie  jest- auto 

Adjust Max Turbo Core Ratio -domyślnie jest -auto

Adjust Turbo Core Ratio -domyślnie jest -auto 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mr.T... napisał:

https://pl.msi.com/Motherboard/760G-P43-FX/support#manual

w biosie jest opcja 

AMD Turbo Core Technology -domyślnie  jest- auto 

Adjust Max Turbo Core Ratio -domyślnie jest -auto

Adjust Turbo Core Ratio -domyślnie jest -auto 

 

 

Wyłączyłem

Teraz gdy włączam pc to się nie włącza monitor, myszka i klawiatura... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jeśli system W10 to dla ( testu ) wejdź sobie w Panel sterowania, opcje zasilania i w drzewku odszukaj CPU myślę że już będziesz wiedział co robić. Ogólnie z FX(ami) miałem problem krzywej czapki i trzeba było na szkle trochę ja wyrównać co zbijało czasami nawet temp 10 stopni. Warto również po założeniu chłodzenia i dodaniu bardzo małej ilości pasty sprawdzić jak odbija się chłodzenie od czapki. Dodatkową rzeczą którą możesz wykonać na tej płycie to Flash bios ale nie z poziomu softu tylko DOS.

Po co parodia z biosem, miałem kiedyś na serwisie przypadek że faktycznie miałem wysokie temperatury na cpu nie mogłem znaleźć przyczyny, czapka równa, vcore ok ale temp taka se. Kostkę SPI wrzuciłem na programator przefleszowałem i temperatury pokazywało poprawnie zgodnie z termoparą.
 

Użytkownik Mr.T również podał dobre rozwiązanie i te opcje na procedurę post nie powinny mieć wpływu chyba że jest coś nie tak z płytą lub procesorem.

Oczywiście z auto na Disabled.

AMD Turbo Core Technology -domyślnie  jest- auto 

Adjust Max Turbo Core Ratio -domyślnie jest -auto

Adjust Turbo Core Ratio -domyślnie jest -auto 


Analizując twój post doczytałem że masz spore spadki FPS fakt są zdecydowanie za duże ale w FX warto również pamiętać albo o malutkim programiku unpark core albo o dobrym ustawieniu planu zasilania, lecz tak duże spadki raczej sugerują że coś jest nie tak.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...