Skocz do zawartości
alco81

Konflikt karty graficznej z płytą główną?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

w ramach modyfikacji komputera mam możliwość wymiany karty na MSI GeForce GTX 1060 wersja 3GB (https://www.x-kom.pl/p/323674-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-gtx-1060-3gt-oc-3gb-gddr5.html), karta JEST sprawna bo w innym komputerze działa poprawnie... mój komputer, pozostałe części również są sprawne, bo działają bez tej karty bez zarzutu!

zasilacz mam kilowatowy, wtyczki VGA oczywiście są i działają... wiem, bo karta Quadro M4000, która ma również złącze PCI-E x16 v3 oraz TPD również 120W działa i nie sprawa problemów, bios w płycie głównej ASUS Rampage II Extreme - najnowszy możliwy 2102

pamięć - maksymalne obłożenie, czyli 6x2GB (niestety część jednostronna, część dwustronna - po 3) działają w tripple-channel

co się konkretnie dzieje - po włączeniu komputera przechodzi cały test POST i komputer NORMALNIE się włącza - zupełnie bez obrazu; można się podłączyć do działającego systemu np. przez AnyDesk i wówczas w menadżerze urządzeń widać, że NIE MA karty graficznej

szukałem rozwiązań na forach i znalazłem kilka tematów, rozgrzebanych ale niedokończonych o konfliktach tej karty z tą płytą (ludzie wskazywali głównie na pamięć operacyjną) czy ktoś spotkał już ten problem i go rozwiązał, albo wie, jak go ugryźć?

pozdrawiam,
Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

kiedyś płyt główne nie wymagały do uruchomienia czy uruchomiema systemu karty graficznej 

chipesty z serii 500 nie wspierają kart graficznych posiadający Vram , także każda nowsza karta może nie być wykrywana przez płytę główna, sprawdził bym czy GTX 1050Ti będzie wykrywany (ale to tylko teoria)   

na upartego pozostaje szukać , bios mods.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, alco81 napisał:

Karty 1050TI nie mam... ale mam pod ręką 1030, czy taka mogłaby być ??

https://www.x-kom.pl/p/365852-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gt-1030-2gb-gddr5.html

ten test nam coś powie?

jeśli można sprawdzić bez wkładu finansowego, to nic nie stoi na przeszkodzie.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, alco81 napisał:

tak, zaprosić kuzyna i postawić flaszke...

a możesz podać jakieś źródło na temat tego co pisałeś o obsłudze kart z lub bez VRAM, po prostu chciałbym się dokształcić 🙂

to tak nie działa , trzeba czytać specyfikacje danej karty, i sprawdzać samemu empirycznie, bo raczej żaden portal nie prowadzi takich testów, kiedy dana platforma przestaje być wspierana i nowszego sprzętu na niej nie odpalisz.

np. gdzie znajdę artykuł , ze nowsze płyty główne , wymagają aktywnego połączenia karta- monitor , albo ze posiadając kabel HDMI 20 pin jest problem , bo w 20 pinie idzie napięcie 3.3v ?, w celu sprawdzania czegoś tam , i potem efekt taki ze płyta główna nie startuje ... , a wystarczy posiadać kabel HDMI 19 pin i zero problemu.     

z drugiej strony twoja płyta ma już ile lat , premiera 2008r. myślę ze swoje zrobiła... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Mr.T... napisał:

twoja płyta ma już ile lat , premiera 2008r. myślę ze swoje zrobiła... 

tak, zdaję sobie sprawę że to już emeryt... ale funkcjonuje FANTASTYCZNIE, więc dlaczego wyrzucać coś co jest dobre i przez 14 lat jeszcze NIGDY nie zawiodło, ale liczę się z tym, że pewnego dnia po prostu nie wstanie 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 9/24/2022 at 7:56 PM, alco81 said:

tak, zaprosić kuzyna i postawić flaszke...

a możesz podać jakieś źródło na temat tego co pisałeś o obsłudze kart z lub bez VRAM, po prostu chciałbym się dokształcić 🙂

to się kiepsko dokształcisz bo nie ma kart bez VRAM , każda karta posiada pamięć dla bufora ramki , bez tej pamięci nie była by w stanie wyświetlać obrazu ...

https://pl.wikipedia.org/wiki/VRAM

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat zacytowałem Mr. T, ale nie wiem czy sam sobie nie przeczysz, bo pierwsze zdanie artykułu mówi: VRAM (Video RAM) – jest to dwu-portowa odmiana pamięci DRAM, kiedyś używana do przechowywania danych ramki obrazu w niektórych kartach graficznych.

NIEKTÓRYCH, czyli nie wszystkich... no ale nie to jest sednem, tylko czemu karta mówi WAŁA!

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

To nie karta, tylko płyta mówi "Takiego wała".

X58 to jeszcze chipset pracujący na starych BIOSach, nie na UEFI - nowsze GPU mogą, ale nie muszą działać (o ile ich firmware nie jest UEFI-only, a tak też bywało).

Natrafiłem na temat na forum nVidii, co prawda odnośnie RTX20x0 na X58, ale podane tam rozwiązanie może i tu zadziała (o ile trafiłeś dobrą rewizję chipsetu).

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/285313/rtx-20802070-on-x58-legacy-system/?topicPage=2&commentPage=2

"Known working motherboards Asus (ACPI 2.0 enabled required - default is disabled, use old card to flip it) Rampage II Gene (Rev 13 only) Rampage II Extreme (Rev 13 only)"

Przełoż z powrotem tę M4000, włącz ACPI 2.0 i przetestuj ponownie z GTXem. Może zatrybi.

Odnośnie VRAM, kolega @masin zalinkował polską Wikipedię - powyższy artykuł dotyczy pamięci VRAM, ale w kontekście technologii (np. SDRAM, DDR SDRAM itp.), a nie w kontekście wykorzystania pamięci jako bufora ramki w kartach graficznych.

Tu jest odpowiedni, choć ubogi, wpis: https://en.wikipedia.org/wiki/Video_Random_Access_Memory

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...