Skocz do zawartości
Miczitaro

[2000-3500zł][Gry][UWQHD+] Modernizacja lub zakup nowej jednostki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jako że sytuacja na rynku GPU wróciła do normy (prawie) i aktualnie ceny są na w miarę akceptowalnym poziomie rozglądam się za możliwością ulepszenia mojego sprzętu.

Maszyna służy głównie do codziennych czynności (przeglądanie internetu, konsumpcja multimediów), jak również gier.

Monitor z jakiego korzystam to Ultrawide od iiyama 3440x1440@144Hz

Aktualny konfig to:

I7-5775C (eDRAM@2 GHz) / Asus H97M-PLUS + moduł TPM 2.0

PX500 512GB NVme (działa w trybie PCIe 2.0 x2) / 16GB DDR3 1600 CL11  (flex channel 4+4+8)

GTX1080 Gamerock Premium (delikatne OC)

Supremo M1 550W / Przewiewna buda mATX z 3 wentylatorami/ Win 11

 

Z gier są to proste tytuły esportowe: Valorant, Lol oraz strategie

Komputer niedomaga natomiast w CP2077 gdzie karta utrzymuje okolice 40 fps w natywnej rozdzielczości i średnio-niskich detalach. W odległej przyszłości ME5, W4

Marzy mi się przejście na jeszcze większy monitor 38" 3840 x 1600 @ 120Hz+

Zastanawiałem się nad zakupem do zestawu Radeona RX6800 ze względu na dobry stosunek wydajności od poboru energii oraz 16GB VRAM co może robić różnice w tak wysokich rozdzielczościach. Pytanie tylko jak udźwignie to procesor, może to pora na zmianę platformy (tak aby możliwie najlepiej wykorzystać nowe GPU np. przez AMD SAM)

Procka na tej płycie niestety nie da się podkręcić. Dzięki za wszelkie porady :^)

Edytowane przez prosmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz teoretycznie ma obciążalność 46A na linii 12V czyli pełne 550W.

Karta zgodnie z testami zjada około 260W w peaku (furmark), procesor 100W (u mnie jeszcze jest delikatne UV) doliczając jeszcze górką RAM i SSD 50W więc wydaje się że mocowo PSU podoła. (410W/550W pod maksymalnym obciążeniem)

Bardziej martwi że zasilacz ma już przeszło 7 lat więc teoretycznie nie wiadomo ile jeszcze pociągnie i jak skończy się jego żywot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszna sytuacja, bo po upgrade do RX6800 możesz w takiej rozdzielczości Cyberpunku nadal mieć tylko 40fps z tym że teraz z RT. No i że tak powiem zamienił stryjek siekierkę na kijek. No a medium vs High+RT to w cyberpunku praktycznie nie ma różnicy w jakości obrazu, albo ja jestem ślepy. Tak tylko wylewam kubeł zimnej wody na głowę... Z drugiej strony nie da się czekać wiecznie na nowe karty 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem finalnie RX6800 od szafira. Spodziewam się dostawy pod koniec tygodnia. RT raczej nie planuje odpalać więc powinienem być zadowolony.

Pytanie jakie dalsze kroki z modernizacją platformy. Jestem skłonny do dwóch opcji:

1) Płyta B660/H670 + DDR4 3600 + I5 12400F

2) Płyta B550 + DDR4 3600 + R5 5600

Wydaje mi się że oba zestawy oferują zbliżoną wydajność w grach. Plusem platformy intela jest z pewnością możliwa przesiadka na 13 generacje w przyszłości tak jak zrobiłem to teraz Haswell -> Broadwell

Plusem AMD jest obsługa SAM - pytanie czy na intelu odpowiednik w postaci reBAR również daje jakieś przyrosty na radku, jeśli tak to jakie? Co byście wybrali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...