Skocz do zawartości
maxymili

Skuteczny system chłodzenia do starego PC z nową grafiką RTX 3060Ti

Rekomendowane odpowiedzi

Chciał bym wyciszyć komputer. Po zamontowaniu nowej grafiki 3060ti w obciążeniu mocno szumi. Natomiast grafika potrafi pracować ciszej o ile procesor nie jest obciążony. Sprawdzone w obciążeniu samej grafiki w teście furmark. Wyraźnie gdy oba się grzeją buda nie daje rady schłodzić wszystkiego.
Konfiguiracja:
Obecna obudowa Silencium PC RG1W
Płyta główna Asrock Z370
I5 8600K@4600 standardowe napięcia. Proc mocno się grzeje i chłodzenie nie bardzo daje radę nagrzewając całą budę. Pasta świeżo wymieniana.
Dwa wiatraki 120mm na radiatorze proca mam ustawione na wywiewanie powietrza, zmienić to na wdmuchiwanie?
Dwa wiatraki z przodu obudowy wpompowują powietrze do środka.
Grafika RTX 3060Ti MSI Ventus x3 (3 wentylatory 90mm)
Pamięć GoodRam Deep Black 3600MHz (bez OC 1.35V)
Zasilacz SeaSonic 550W Gold.

Cały zestaw pracuje stabilnie, nie zawiesza się, nie zwalnia. Natomiast nie bardzo jestem w stanie wychłodzić to wszystko. Głównym problemem wydaje mi się proc.
Wysoka temperatura w budzie powoduje włączanie się wysokich obrotów wiatraków na karcie graficznej pod obciążeniem. Nawet bez OC. Jest to bardzo uciążliwe i chcę to poprawić.
Fajnie było by to zrobić w miarę tanio, ale jeżeli będzie trzeba kupić nową budę lub inne chłodzenie procka to wszystko do rozważenia. Mam w zapasie kilka starych bardzo cichych wiatraków 120mm i stare chłodzenie procesora Scytche Mugen2 nie pasujące do płyty.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj mam dziwny problem. Od zainstalowania karty nie mogę się zalogować do BIOSu płyty głównej 🙂
Po prostu się nie pojawia taka opcja. Wcześniej miałem w BIOS ustawione szybkie botowanie, ale na chwilę pojawiał się ekran wejścia do BIOS. Teraz niezależnie czy klikam F2 czy del cały czas i tak ląduje w WIN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem rozwiązanie:
Uruchom Ponownie + shift przenosi do opcji. Tam jedna z nich pozwala uruchomić komputer od razu do BIOS.
Dzięki za wskazówkę 🙂
Obniżyłem taktowanie, zobaczymy czy pomoże.
Chciał bym też podnieść dopuszczalne temperatury dla rdzenia karty, aby tak szybko się nie wzbudzała. Do jakich temperatur można podnosić bezpiecznie rdzeń GA104?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używam słuchawek tylko głośników. Mam dobrze tłumiące słuchawki bt audiotechnica i w sumie mogę na nie przejść, ale wolał bym kupić nową obudowę jeżeli po korekcie krzywych dalej będzie mocno szumieć.
Jakaś obudowa warta polecenia w celu obniżenia temperatur i wyciszenia do 500zł?

 

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 wentylatorowy jest zawsze głośny, trzy już nie. myślę jeszcze o wydajnym chłodzeniu wodnym na procka. polecacie jakieś?

Rozważam taki zestaw:

https://www.x-kom.pl/lista/82f46h6uk

Czy to dobry wybór? Czy to chłodzenie zmieści się z przodu? Jest zadeklarowane 360mm w obudowie ale nic o szerokości i głębokości.

Samo chłodzenie nadaje się do LGA 1051 i 1700.

Edit: po edycji mapy chłodzenia i obniżeniu taktowania procka do standardowego (teraz wzbudza się do 100% od 83 stopni) jest już w miarę znośnie.
Nową budę i chłodzenie mimo to chciał bym kupić, chociaż już nie są niezbędne.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...