Skocz do zawartości
https

AMD RYZEN 5 3600 4.2ghz, nie działa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, ostatnio odpaliłem program AMD Ryzen Master i poszperałem w mocy procesora. Zauważyłem, że procek jest automatycznie zablokowany na 3,6 ghz. Znając jego możliwości chciałem podbić jego możliwości i ustawiłem go na 4,2 ghz. Oprócz tego podwyższyłem jego napięcie do 1,3V. Nawet nie kliknąłem ZASTOSUJ a komputer się zaczął uruchamiać ponownie. Potem zamknąłem go a podświetlenie RGB w wentylatorach zostało mimo wyłączenia. Postanowiłem wyłączyć zasilacz i włączyć ponownie komputer. Po uruchomieniu komputera zauważyłem, że wentylatory komputera i chłodzenia procesora są w ruchu, karta graficzna nie daje żadnych znaków (Displayport No Signal oraz wentylatory stoją w miejscu) a jedyne co działa normalnie to ram (podświetla się na kolor który wybrałem w fusion rgb 2.0)

Moje komponenty:

Motherboard: Gigabyte B550 Aorus Elite V2

GPU: Msi RX570 4GB

CPU: Amd Ryzen 5 3600

RAM: 32GB IRDM goodram 3600 cl18 rgb

Zasilacz: SilentiumPC Gold 650V

 

Próbowałem zrestartować BIOS poprzez płytę główną, ale "to i tak nic nie dało"

Proszę o pomoc

SmartSelect_20221001_112510_Gallery.jpg

SmartSelect_20221001_112540_Gallery.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

o ile reszta podzespołów jest sprawna, czyli, płyta główna , procesor ,karta graficzna.  

widać ze się zwiesił , odłącz fizycznie zasilanie, wymontuj kartę graficzna i wyjmij baterie z płyty głównej przynajmniej na 5 minut, wymontuj jedna parę kości ram tak aby aby pozostało 2x8 w gniazdach A2 B2. , czyli drugie i czwarte od procesora.

pozostaw tylko podłączony, myszka- klawiatura, oraz kabel HDMI/DP karta graficzna monitor. 

włącz zasilanie i power z obudowy zobacz czy PC się włączy, czy posiadasz PC speaker ?  "głośniczek" .    

      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

Witam

o ile reszta podzespołów jest sprawna, czyli, płyta główna , procesor ,karta graficzna.  

widać ze się zwiesił , odłącz fizycznie zasilanie, wymontuj kartę graficzna i wyjmij baterie z płyty głównej przynajmniej na 5 minut, wymontuj jedna parę kości ram tak aby aby pozostało 2x8 w gniazdach A2 B2. , czyli drugie i czwarte od procesora.

pozostaw tylko podłączony, myszka- klawiatura, oraz kabel HDMI/DP karta graficzna monitor. 

włącz zasilanie i power z obudowy zobacz czy PC się włączy, czy posiadasz PC speaker ?  "głośniczek" .    

      

Spróbowałem i nic, nie mam głośniczka, jakieś inne pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, https napisał:

 

Spróbowałem i nic, nie mam głośniczka, jakieś inne pomysły?

tak, zdemontuj zestaw chłodzący z CPU ale pozostaw wtyczkę od wentylatora w gnieździe w płycie głównej , oraz wyjmij ten dysk z gniazda M.2. , oraz kartę graficzna. 

pozostaw tylko jedna kość ramu w gnieździe A2. 

jeden palec na CPU , drugi na włączniku power, lub włączniku od zasilacza, włącz zasilanie i zobacz czy po kilku sekundach CPU zacznie się nagrzewać ,jeśli tak to dobry znak, ale od razu odetnij zasilanie nie chcemy gotować CPU.

i to jest podstawowy problem współczesnych użytkowników PC, fajnie jak działa, a jak trzeba coś zdiagnozować to bez głośniczka utrudniony temat...  

      

Teraz, Setnik napisał:

Wgraj ponownie bios. Po tej czynności jest długi start

czy wy jesteście jakieś booty ? , człowiekowi płyta nie startuje bo jest wstrzymana procedura rozruchowa/startu, a piszesz ze ma bios wgrać ponownie , się pytam w jaki sposób ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Setnik napisał:

Ma przecież możliwość wgrania biosu ślepy jesteś czy jak

widzę na zdjęciu , ze wiatrak na CPU się obraca, ale trzeba jeszcze posiadać pendrajwa i drugiego PC lub laptopa aby ściągnąć np. bios. 

jeśli ponowne wgranie biosu to pomoże, to czekamy za info od autora wątku.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił jedną kostkę ramu i zwarł zworkę clear cmos, jest w prawym dolnym rogu płyty. Moja płyta po wyjęciu baterii też nie chciała wstawać, dopiero po spięciu zworki i kilkukrotnym naciśnięciu power powstał a bałem się że uwaliłem świeżą platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bamboocha napisał:

Ja bym zostawił jedną kostkę ramu i zwarł zworkę clear cmos, jest w prawym dolnym rogu płyty. Moja płyta po wyjęciu baterii też nie chciała wstawać, dopiero po spięciu zworki i kilkukrotnym naciśnięciu power powstał a bałem się że uwaliłem świeżą platformę.

Spiąłem już CMOS i nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W uj dziwna sytuacja, ja mam taki cyrk czasem że mi monitor nie startuje w ogóle przy włączeniu PC i nic nie pomaga tylko wyjęcie i włożenie kabla na nowo tyle że ja mam połączony przez HDMI, to samo miałem na GTX970 i innym monitorze ale tym samym PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam glośniczek, po podłączeniu niestety nie wydaje żadnych dźwięków. Dodatkowo po podłączeniu sprawnej, innej karty, nvidia GT710, wentylator kręci się na karcie mimo, że komputer nie jest włączony (zasilanie oczywiście jest)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, https napisał:

Mam glośniczek, po podłączeniu niestety nie wydaje żadnych dźwięków. Dodatkowo po podłączeniu sprawnej, innej karty, nvidia GT710, wentylator kręci się na karcie mimo, że komputer nie jest włączony (zasilanie oczywiście jest)

ok, czy sprawdzałeś  jak wcześniej napisałem, czy po zdjęciu zestawu chłodzącego i włączeniu zasilania płyta nagrzewa procesor ?  

GT710 nie posiada natywnego wsparcia dla trybu pracy "UEFI Supported: No" , także bez wcześniejszego ustawienia w biosie opcji : csm support enable , karta nie będzie wyświetlać obrazu.

zrobił bym tak 

odłączył od płyty głównej wszystko co możliwe łączenie wyjęciem procesora , pozostawił tylko zasilanie 24 pin i 8 pin PSU, oraz klawiatura myszka, wpięta wtyczka od wentylatora zestawu chłodzącego, resztę wszystko odłączyć , i zobaczyć czy jak płyta jest pozbawiona CPU Ramu dysków itp. czy się "obudzi" i głośniczek zacznie wydawać dźwięki. 

jeśli nadal nie będzie chciała "wstać" , to nic nie szkodzi aby na pendrajwie podać bios do ponownego wgrania, w odpowiednie gniazdo usb na tylny panelu.           

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mr.T... napisał:

ok, czy sprawdzałeś  jak wcześniej napisałem, czy po zdjęciu zestawu chłodzącego i włączeniu zasilania płyta nagrzewa procesor ?  

GT710 nie posiada natywnego wsparcia dla trybu pracy "UEFI Supported: No" , także bez wcześniejszego ustawienia w biosie opcji : csm support enable , karta nie będzie wyświetlać obrazu.

zrobił bym tak 

odłączył od płyty głównej wszystko co możliwe łączenie wyjęciem procesora , pozostawił tylko zasilanie 24 pin i 8 pin PSU, oraz klawiatura myszka, wpięta wtyczka od wentylatora zestawu chłodzącego, resztę wszystko odłączyć , i zobaczyć czy jak płyta jest pozbawiona CPU Ramu dysków itp. czy się "obudzi" i głośniczek zacznie wydawać dźwięki. 

jeśli nadal nie będzie chciała "wstać" , to nic nie szkodzi aby na pendrajwie podać bios do ponownego wgrania, w odpowiednie gniazdo usb na tylny panelu.           

Dotykanie procka zostawie jako plan C. Ale pytanie moje jest, czy włączenie XMP Proflie 1 na 3600 może uszkodzić płytę? Bo to też może być przyczyna. XMP włączyłem w biosie zaraz po ustawieniu procka na 4.2ghz kiedy jeszcze bios działał. Co ciekawe, w biosie zauważyłem, że procesor dalej chodzi na 3.6ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, https napisał:

Dotykanie procka zostawie jako plan C. Ale pytanie moje jest, czy włączenie XMP Proflie 1 na 3600 może uszkodzić płytę? Bo to też może być przyczyna. XMP włączyłem w biosie zaraz po ustawieniu procka na 4.2ghz kiedy jeszcze bios działał. Co ciekawe, w biosie zauważyłem, że procesor dalej chodzi na 3.6ghz

nie ma takiej możliwości, aby po włączeniu profilu XMP uszkodzić płytę główna, co najwyżej po ponownym uruchomieniu płyta owszem może się zawiesić, ale częściej, wyświetli się komunikat o przywróceniu ustawień do domyślnych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz brak dźwięku to padł bios płyty lub płyta.
Wyciąg procesor i uruchom. Jeżeli brak dalej komunikatów możliwe że masz zworkę na Clear CMOS, jeśli jest wyciągnij :)

Jeżeli to nic nie da pozostaje Ci zastosować sie do tej procedury
"Q-Flash Plus Button (Note 3)
Q-Flash Plus allows you to update the BIOS when your system is off (S5 shutdown state). Save the latest
BIOS on a USB thumb drive and plug it into the Q-Flash Plus port, and then you can now flash the BIOS
automatically by simply pressing the Q-Flash Plus button. The QFLED will flash when the BIOS matching
and flashing activities start and will stop flashing when the BIOS flashing is complete."

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Setnik napisał:

Jak masz brak dźwięku to padł bios płyty lub płyta.
Wyciąg procesor i uruchom. Jeżeli brak dalej komunikatów możliwe że masz zworkę na Clear CMOS, jeśli jest wyciągnij :)

Jeżeli to nic nie da pozostaje Ci zastosować sie do tej procedury
"Q-Flash Plus Button (Note 3)
Q-Flash Plus allows you to update the BIOS when your system is off (S5 shutdown state). Save the latest
BIOS on a USB thumb drive and plug it into the Q-Flash Plus port, and then you can now flash the BIOS
automatically by simply pressing the Q-Flash Plus button. The QFLED will flash when the BIOS matching
and flashing activities start and will stop flashing when the BIOS flashing is complete."

Zrobione, update biosu do f15 poszedl pomyslnie...ale dalej nic. Co ciekawe komputer wĺączył sie w polowie update-u.

Jutro wrzuce tego procka na innym kompie, który wspiera r5 3600 - asrock fatality itx. Sprawdze czy działa. Jutro się okaże... dam znak.

Tymczasem pytanie: dlaczego wentylator w tym geforce działał gdy zasilacz był przełączony na "on" ale komputer nie był włączony????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, https napisał:

Tymczasem pytanie: dlaczego wentylator w tym geforce działał gdy zasilacz był przełączony na "on" ale komputer nie był włączony????

bo w momencie podłączenia zasilania, po zaniku zasilania, płyta rozpoczęła procedurę rozruchowa, która została wstrzymana z powodu (nadal nie ustalonego), ale sama procedura startu ruszyła, i tu nie ma reguły bo oprócz wiatraka z karty graficznej ,wentylator z CPU może się obracać albo i nie( i po to się sprawdza czy płyta nagrzewa CPU czy nie) dlatego w takich sytuacjach przydaje się głośniczek , lub jak płyta posiada wyświetlacz kodów lub jakieś diody sygnałowe (cpu. ram. gpu.)          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...