Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Obecnie posiadam komputer, który kupiłem okazyjnie od kolegi, coraz mocniej zajmuję się teraz obróbką wideo (głównie w programie Adobe Premiere Pro) i zaczyna on najzwyczajniej nie wyrabiać.

Średnio się znam na komputerach, jeśli chodzi o aspekty sprzętowe, na ten moment dokupiłem 2 kości RAM (2 × 8 GB, wcześniej były w niego wsadzone 2 × 4 GB, więc łącznie mam teraz 24 GB), jednak to też nie wystarczyło.

Zastanawiam się jakiego zakupu dokonać, największym problemem dla mnie jest to, że jak już sporo pracy włożę w edycję, dodam sporo efektów, dźwięku itp. to komputer zaczyna się najzwyczajniej mulić i nie wyrabia z renderingiem tego wszystkiego w tle (a przynajmniej tak mi się wydaje, że o to chodzi). Wówczas, tak jak wcześniej pokazywało mi, że mam zajęte 100% memory — i dlatego dokupywałem pamięć RAM, teraz pokazuje mi 100% obciążenia CPU przy takiej bardziej wymagającej obróbce.

Dlatego pierwszym logicznym wyborem, jaki się nasuwa, jest kupno nowego procesora.

Mój kolega jednak stwierdził, że lepiej zainwestować w kartę graficzną, polecił mi również to forum, w celu dopytania. 

Poniżej zamieszczam obecne parametry mojego komputera, będę również ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc i propozycje, co wy byście tutaj dokupili.

Komputer wykorzystuję tylko do tworzenia treści na YouTube, czasem obejrzę jakiś film. Programy, z których korzystam to Adobe Premiere Pro, Photoshop, After Effects oraz Audacity.

Budżet, jakim dysponuję to... w sumie to zależy. Mogę zainwestować w coś lepszego na raty, na razie chciałbym włożyć w niego np. nowy procesor (lub kartę, w zależności od tego, co będzie lepszym upgradem) do 1000 złotych i zobaczyć jak to wpłynie na pracę. Jestem oczywiście otwarty na wszelkie inne propozycje, jako że, jak powiedziałem, nie znam się 😜

Z góry dzięki za przeczytanie posta i Waszą pomoc.

Pozdro!

 

SPECYFIKACJA

Device name    DESKTOP-S471OR7
Processor    AMD Ryzen 5 3400G with Radeon Vega Graphics       3.70 GHz
Installed RAM    24,0 GB (21,9 GB usable)
Device ID    2409C928-477B-4211-A4D5-1A09F84680F4
Product ID    00326-10050-21171-AA564
System type    64-bit operating system, x64-based processor
Pen and touch    No pen or touch input is available for this display
 

 

Edytowane przez vinci777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

to tak musisz się zadecydować czy chcesz podkręcać CPU, czy go wymienić na bardziej wydany ? 

bo tytuł wątku, a potem opis wskazuje na inną koncepcje XD  

obecnie posiadasz CPU 4 rdzenie/8 wątków , oraz zintegrowana grafikę igpu,  Radeon™ RX Vega 11, chcąc myśleć nad wymiana np. procesora to wybacz ale po oznaczeniu które zamieściłeś ni jak idzie to sprawdzić , czy PC który posiadasz to jakiś firmowy np. Dell ? czy normalny składak ?, bo potrzebne jest oznaczenie samej płyty głównej- producent model, oraz np. jakiej mocy jest obecnie zasilacz ? 

karty jakie można zakupić to nowa 

https://www.x-kom.pl/p/418777-karta-graficzna-amd-amd-radeon-pro-wx-2100-2gb-gddr5.html

albo używana , ale alledrogo lokalnie w przypadku zakupu od osoby prywatnej i otrzymaniu nie sprawnego sprzętu nie pomaga , trzeba to mieć na uwadze.  

https://allegrolokalnie.pl/oferta/radeon-pro-w2100-2gb 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz określić jaką masz płytę główną, by móc polecić tobie jakieś rozwiązanie, no i jaki masz zasilacz.

Tu masz ciekawy artykuł o tym musisz sam wycelować co chcesz osiągnąć https://pixelkom.pl/jaki-komputer-do-adobe-premiere-pro-2022/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestować w coś z Apple Silicon i dodatkowy duży szybki SSD. Sorry, ale wszystko inne to będzie pudrowanie. Tutaj liczy się moc CPU lub posiadany akcelerator do obróbki video. 16 GB / Mac Mini M1 prześcignie w obróbce video praktycznie wszystkie x86. Pamiętaj o backupie dla projektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi 🙂

Jeśli chodzi o płytę główną, oto informacje, które udało mi się zdobyć: 

BaseBoard Manufacturer    Micro-Star International Co., Ltd.
BaseBoard Product    B450M PRO-VDH MAX (MS-7A38)
BaseBoard Version    8.0

 

@saalataaNa ten moment nie stać mnie na kupno całego nowego sprzętu, chciałbym coś dołożyć do obecnego, nie jest najgorzej, ale zaczynają się schody, kiedy zaczynam montować bardziej wymagające materiały. W przyszłości na pewno pomyślę o Maczku, dzięki 😉

@SetnikInformacje o płycie główne podałem powyżej, jeśli chodzi o zasilacz:

fff.thumb.jpg.2e1592363ad337bfa1890e1313f526d8.jpg

@Mr.T...W planach miałem zakup do około 1000 złotych, albo procesora, albo karty graficznej (w zależności od tego, co bardziej pomoże mi podnieść obroty sprzętu i usprawnić pracę w Premiere Pro). 

Z tego co wiem, to nie jest takie proste, bo w zależności od płyty głównej można celować w procesory z zintegrowaną kartą graficzną lub tak jak chciałem dokładać po kawałku (nie znam się, dlatego też pytam 😅)

Ps. Temat zmieniony na poprawny 😜 

Edytowane przez vinci777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie karta grafiki i przeniesienie na niż obliczeń przyspieszy bardziej, ale by to przyspieszenie było w miarę sensowne musiał byś celować w jakiegoś gtx/RTX z 6- 8GB Vram, a 1000 zł może być mało.
Aktualizacja biosu na płycie głównej pozwoli Ci wsadzić procesory z serii 5xxx i chyba to najmniejszym kosztem możesz zrobić.  Zasilacz wtedy spokojnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, vinci777 napisał:

Ps. Temat zmieniony na poprawny

nowy procesor to AMD Ryzen 5 5600G, 3.9 GHz, 16 MB, BOX (100-100000252BOX) plus wcześniejsza aktualizacja biosu.

https://www.msi.com/Motherboard/B450M-PRO-VDH-MAX/support#bios

lub używany, wypytać o dokumenty zakupu , i zaczekać aż cena spadnie do tysiaka (Janusz z Grażyna) XD  

https://allegrolokalnie.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-7-5700g-8-x-38-ghz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...