Skocz do zawartości
P3ch

nVidia RTX 3080 / 9900k / 16GB 3200Mhz CL14 - Spadki FPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych użytkowników, borykam się z dość ciekawym ale dość irytującym problemem spadających FPS w trakcie gry.

Spec:

Mobo - Gigabyte Aorus Master Z390 - Bios Rev F11
GPU - Gigabyte Gaming OC RTX 3080 12GB
CPU - 9900K + NH-D15 ( skalp )
G-Skill - 16GB 3200Mhz CL14
Sound - AE9 Creative

Jeśli chodzi o sterowniki, są najnowsze poprawnie po-instalowane.

Temperatury monitorowane są w porządku

Gra - BF4

Problem nie był by irytujący gdyby nie fakt że na 1660Ti jak miałem 200FPS to tak trzymało, a jeśli notowałem spadki to max do 5 FPS

Teraz mam 400 FPS i spadki nawet do 330 FPS potrafi zjechać, kiedy nawet ustawie 200FPS również notuje spadki.

Oczywiście plany zasilania itp ogarnięte - jakieś pomysły ??




 

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, bardzo dziękuje Ci za odpowiedź, fakt faktem masz racje nie przeszkadza totalnie w niczym ten spadek bo FPS jest dużo ale pozostaje jedno " ale " jak namierzyć co powoduje ten drop.

Bardziej tutaj chodzi o ciekawość dlatego proszę speców którzy mogą mi jeszcze coś podpowiedzieć na co zwrócić uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

jak już napisał "KamikazePL77" to jest stara gra i trzeba by przetestować inne wymagające, nowsze- nowe tytuły a nie tylko opierać się ze w jednej grze są spadki. XD

pytanie czy grasz single czy po sieci ? , bo nie stabilne łącze tez będzie powodować szarpania FPS. 

pytanie- jak masz ustawiony bios pod CPU, standard czy jakieś OC z jakimi ustawieniami ?

co można sprawdzić - msi afterburner

https://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html

jak ustawić np.

https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4

i w czasie gry popatrzeć , ile jest zajęte pamięci z Karty graficznej, jakie jest obciążenie w "%" karty graficznej.

ile w czasie grania jest zajęte pamięci operacyjnej Ram.

jakie jest obciążenie/temperatury CPU, ale również istotne czy zegary CPU są na jednym poziomie tzn. czy maja cały czas taki sam zegar.    

  

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gram - Sieć - łącze stabilne lecz na niektórych hopach faktycznie skoki ms

Obciążenie karty 40/50% przy 400fps
Zajęta pamięć vram  1500MB
Zajęta pamięć ram 5000MB
Obciążenie CPU 25%
Zegary 4.8Ghz stabilnie
Wszystkie stany C - na disabled.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, P3ch napisał:

Witam

Gram - Sieć - łącze stabilne lecz na niektórych hopach faktycznie skoki ms

Obciążenie karty 40/50% przy 400fps
Zajęta pamięć vram  1500MB
Zajęta pamięć ram 5000MB
Obciążenie CPU 25%
Zegary 4.8Ghz stabilnie
Wszystkie stany C - na disabled.
 

a takie pytanie, zakładam ze gry masz już na dysku SSD ? 

dla testu co można zrobić

obniżyć detale w ustawieniach gry na minimum , i ponownie zobaczyć obciążenie CPU/GPU oraz czy nadal będą występować szarpania FPS. 

jest jeszcze jedna kwestia , optymalizacja i aktualizacje samej gry, tutaj raczej nic nie da się poradzić...          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ustawienia graficzne są na low w grę gram od 2014 roku, przypomnę że jeszcze tydzień temu na 1660 ti ( stary zaśmiecony system ) brak spadków wszystko było w porządku, od momentu przesiadki na 3080 są te j... dropy i szukam szukam znaleźć nic nie mogę.

Również należy nadmienić że to nie wina grafiki, ponieważ to już 3 w zestawie 3080 testowałem na Gigabyte Aorus Master RTX 3080 10GB, Gigabyte Gaming OC 10GB, aktualnie Gigabyte Gaming OC 12GB.

Mam wrażenie że albo coś z grafikami od Gigabyte jest taki cyrk albo płyta nie daje rady z tymi grafikami, dodam również że jest sporo tematów na temat 3080 . Hasło 3080 drop fps.

 

Miedzy w pracy wolną chwilką grzebie jeszcze w tym temacie, i znalazłem możliwe że istotną informację, gość miał bios F11c i miał właśnie stuttering , napisal że zejście z F11 do F9 rozwiązało jego problem, tylko problem w tym że ja już mam F11 gdzie pisze definitywnie że nie ma możliwości downgrade bios 😕 " oj gigabyte mi podpadł 😞

 

Nie wiem czy można wkleić linka redita ale gość który borykał się z identycznym problemem poddał się zakupując nową płytę i procesor 12th . Gość był twardy i naprawdę nie poddawał się przez długi okres, zmartwiła mnie ta sytuacja ponieważ nie planowałem żadnych wydatków na chwilę obecną, dlatego proszę was w dalszym ciągu o pomysły  " może jakieś ustawienia w biosie " na które warto zwrócić uwagę ?

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, P3ch napisał:

Wszystkie ustawienia graficzne są na low w grę gram od 2014 roku, przypomnę że jeszcze tydzień temu na 1660 ti ( stary zaśmiecony system ) brak spadków wszystko było w porządku, od momentu przesiadki na 3080 są te j... dropy i szukam szukam znaleźć nic nie mogę.

Również należy nadmienić że to nie wina grafiki, ponieważ to już 3 w zestawie 3080 testowałem na Gigabyte Aorus Master RTX 3080 10GB, Gigabyte Gaming OC 10GB, aktualnie Gigabyte Gaming OC 12GB.

Mam wrażenie że albo coś z grafikami od Gigabyte jest taki cyrk albo płyta nie daje rady z tymi grafikami, dodam również że jest sporo tematów na temat 3080 . Hasło 3080 drop fps.

 

Miedzy w pracy wolną chwilką grzebie jeszcze w tym temacie, i znalazłem możliwe że istotną informację, gość miał bios F11c i miał właśnie stuttering , napisal że zejście z F11 do F9 rozwiązało jego problem, tylko problem w tym że ja już mam F11 gdzie pisze definitywnie że nie ma możliwości downgrade bios 😕 " oj gigabyte mi podpadł 😞

 

Nie wiem czy można wkleić linka redita ale gość który borykał się z identycznym problemem poddał się zakupując nową płytę i procesor 12th . Gość był twardy i naprawdę nie poddawał się przez długi okres, zmartwiła mnie ta sytuacja ponieważ nie planowałem żadnych wydatków na chwilę obecną, dlatego proszę was w dalszym ciągu o pomysły  " może jakieś ustawienia w biosie " na które warto zwrócić uwagę ?

Wisz, Gigabyte zasadniczo kusi fajnymi kodekami np. w twojej płycie głównej, ALC1220-VB z wzmacniaczem dla słuchawek ESS SABRE 9118 DAC i odsłuch jest naprawdę spoko w porównaniu do np. najnowszego ALC 4080, płaski dźwięk brak basu... w porównaniu do kart nawet podstawowych Creative.

następnie można bezproblemowo zrobić OC CPU, ale, ale z obsługa pamięci Ram ma zasadniczo problem, często profile XMP nie działają stabilnie powyżej kontrolera z danej serii CPU, gdzie z generacji na generacje i nowszych chipsetów Gigabyte tej bolączki nie rozwiązuje, a jakoś Asus czy MSI potrafią to ogarnąć. 

natomiast jest jedna podstawowa sprawa, na twojej platformie jest ino PCIe 3.0, a karta jest nowszej generacji i wymaga PCIe 4.0, owszem jest kompatybilna wstecz, ale czy te 3-4% ograniczenia wydajności nie będą miały wpływ na twoje problemy ?, ale to tylko teoria nie podparta faktami. 

czy jakieś ustawienia biosu , w magiczny sposób miały by zmienić obecna sytuacje ? , raczej wątpię, ale może ktoś na forum jest dobrze obcykany z płytami Gigabyte i się wypowie , ja zawsze podczas OC CPU ustawiam na sztywno. 

Uncore Ratio - tak jak jest ustawiony podstawowo bez OC.

najlepiej, ale często jest to nie wykonalne, kartę tego RTX wraz z gra przetestować na platformie z PCie 4.0   

        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, P3ch napisał:

Myślę że fakt z LM ma spory wpływ na mój problem.

latencymon.png

pytanie, w jakiś sposób można by próbować to teraz rozwiązać ?

wychodzi na to ze czas odpowiedzi sterownika jest najdłuższy właśnie na RTX 

bo to ze w podsumowaniu jest aby nie ograniczać mocy CPU, czy to z poziomu biosu czy systemu, a to raczej jest już zrobione. 

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy sporo spadły jak wyłączyłem soft od dźwiękówki, myszki, keypada, lecz dalej potrafią skoczyć do góry.

bez softu.png

soft_mysz_klawa_sound.png

Pierwsze zdjęcie jak soft wyłączony, drugie zdjęcie jak soft odpalony różnica kolosalna.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2022 o 21:22, P3ch napisał:

Czasy sporo spadły jak wyłączyłem soft od dźwiękówki, myszki, keypada, lecz dalej potrafią skoczyć do góry.

a jak by dla testu odłączyć tego Creative (pewnie za dużo roboty) i skorzystać z karty muzycznej z płyty głównej ?

u mnie wygląda to tak 

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mi się już nie chce drzeć tej dźwiękówki ale jutro wrócę z pracy i wszystko wypnę z dyskami nawet poza m.2 i też przeprowadzę test. Zapuść test tak na 3 min dla porównania.

3min.png

 

Wbiłem na serwer bf4 poskakać , zdecydowanie rzadziej występują te mikro przycięcia ale jednak są , a spadki ( to uważam za normalne do 4/5/8 fps ) a kiedy są te mikro scinki to o 22fps wtedy jest ten stuttering czyli jeszcze go gdzieś boli.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...