Skocz do zawartości
First Ever

3DMark Speed Way - najnowszy benchmark DirectX 12 Ultimate - mój 11-letni PC na 3 miejscu!

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie dodać muzyczkę w tle 🙂

 

 

Przetestowane na:

▶ Intel Xeon E5-1680 V2 / OC @ 4.5GHz
▶ ASUS RTX 3070 TUF Gaming OC 
▶ ASUS P9X79 Pro w/ NVMe BIOS Mod
▶ Corsair 32GB Quad DDR3-2400 CL10
▶ Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
▶ Windows 11 Enterprise Insider Preview 22H2
▶ NVIDIA GeForce 530.04 Insider Preview Driver

Graphics Score: 3823 (średnia 38.24 FPS)
https://www.3dmark.com/3dm/80883847

Porównanie do nowych komputerów z RTX 3070:
https://tinyurl.com/3dmark-Speed-Way-RTX3070

Mój 11-letni "dziadek" PC w najnowszym 3DMarku Speed Way uplasował się na 3 miejscu wśród 150 wyników uzyskanych na kartach GeForce RTX 3070.
Update: Już ponad 180 wyników, ale kilka osób "zaśmieciły" listę wieloma wynikami tego samego sprzętu - teoretycznie Xeon nadal jest na 3 miejscu.

 

image.thumb.png.b12d9ea272804b23a9e8053b89953cb1.png

Wygląda na to, że ten sprzęt przez następny rok lub dwa umożliwi granie w najnowsze tytuły z włączonym RayTracing i DLSS przy 50-60FPS.

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo błędne wnioski. Jest to bench przede wszystkim gpu, a nie cpu.

Jaki masz score dla cpu w time spy (normal - nie extreme)?

Do tego, jak twój cou radzi sobie z grami najbardziej wymagającym dla cpu właśnie. Spider man remaster z włączonym rt na high (bazowy zasięg 6), latanie/bieganie po mieście, 1080p, może byc z dlss, ale bez znaczenia i tak cpu ogrniczy klatki?

Ile masz fps w metro exodus ee, w sytuacjach,  gdzie jest wiele postaci na ekranie (dociążenie cpu) - walka o jakąś bazę lub w pociągu (intermission).

Ile masz fps w źle zoptymalizowanych grach dla cpu, jak ostatnie higwart legacy?

Ile masz fps w benchamrku gpu (dajmy na to 1080p, extreme) Ashesh of the sing. escalation?

To daje obraz tego, czy cpu daje radę 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Raidenorius napisał:

Bardzo błędne wnioski. Jest to bench przede wszystkim gpu, a nie cpu.

Jaki masz score dla cpu w time spy (normal - nie extreme)?

Do tego, jak twój cou radzi sobie z grami najbardziej wymagającym dla cpu właśnie. Spider man remaster z włączonym rt na high (bazowy zasięg 6), latanie/bieganie po mieście, 1080p, może byc z dlss, ale bez znaczenia i tak cpu ogrniczy klatki?

Ile masz fps w metro exodus ee, w sytuacjach,  gdzie jest wiele postaci na ekranie (dociążenie cpu) - walka o jakąś bazę lub w pociągu (intermission).

Ile masz fps w źle zoptymalizowanych grach dla cpu, jak ostatnie higwart legacy?

Ile masz fps w benchamrku gpu (dajmy na to 1080p, extreme) Ashesh of the sing. escalation?

To daje obraz tego, czy cpu daje radę 

Moja optymalizacja działa bo wyraźnie wzrósł wynik dla CPU w 3DMarkach, tutaj masz dokładne wyniki: 

Poza tym w grach z RT, gdzie jest pewne, że GPU będzie odgrywało najważniejszą rolę, np. Cyberpunk 2077 w ustawieniach RT Ultra @ 2560@1440 lub tym 3DMark Speed Way. Wtedy obciążenie GPU mam w 99-100%, a CPU (CF2077) 40-80% (równomierne obciążenie rdzeni w zależności od miejsca w grze).

Mój wniosek jest taki, że będzie coraz więcej gier z RT gdzie po włączyć DLSS, procesor podobny do mojego spokojnie wystarczy (8r/16w + OC).

Pytałeś o wynik w 3DMark Time Spy...

(...) ten 10-letni procesor (E5-1680v2 3.0GHz) podkręcony do 4.4GHz w benchmarku 3DMark Time Spy uzyskał wynik CPU 8880 pkt (Core i9-9900K ma 8881 pkt). Po ostatniej optymalizacji wynik (prawa strona) wzrosł o 5% do 9314 pkt (podobną wydajność ma Ryzen 5 7600 z 9381 pkt).

1.jpg

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2023 o 10:06, First Ever napisał(a):

Moja optymalizacja działa bo wyraźnie wzrósł wynik dla CPU w 3DMarkach, tutaj masz dokładne wyniki: 

(...) ten 10-letni procesor (E5-1680v2 3.0GHz) podkręcony do 4.4GHz w benchmarku 3DMark Time Spy uzyskał wynik CPU 8880 pkt (Core i9-9900K ma 8881 pkt). Po ostatniej optymalizacji wynik (prawa strona) wzrosł o 5% do 9314 pkt (podobną wydajność ma Ryzen 5 7600 z 9381 pkt).

1.jpg

Nie neguję, że robi wrażenie, ale to też błędne wnioski.

W testach typu 3d mark powinno porównywać się cpu o tej samej liczbie rdzeni oraz wątków. R7 3800x bez problemu przebija 10k, a najlepiej podkręcone z mocnym ramem mają ponad 12k. Czy to znaczy że jest lepszy do gier od R5 7600? Najlepsze i9 9900k, o których pisałeś, przebijają 16k.  

Problemem 3d mark jest to, że mamy jedynie wynik multiscore dla cpu.

Możesz jeszcze sprawdzić go w geekbench 6 (ciekawe ile będzie miał w single), ale ja i tak bardziej byłbym ciekawy, jak on faktycznie radzi sobie w nowych, wymagających dla CPU, grach, jak Spider Man

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... niedługo zamieszczę nowe wyniki benchmarków, bo wymieniam RTX 3070 -> RTX 4070 T 🤓

Mam nadzieję, że przeskok z 8GB na 12GB VRAM rozwiąże problem z koszmarnym spadkiem FPS w Hogwarts Legacy w najwyższych ustawieniach  i rozdzielczości 3440x1440. 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S1udak napisał:

Mam 4070 ti i spadki są,tak gra zoptymalizowana.

Nie chodzi mi o jakieś tymczasowe spadki, a przejście z 50-60FPS na stałe 5-10FPS (zdecydowanie skończył się VRAM na RTX 3070), coś mi się wydaje że 12GB też nie wystarczą na długo.


Jutro zamontuję "starego" RTX 3070 na nowej platformie z i9-12900K i DDR5 i porównam z wynikami na Xeonie. 

S1udak - jaki masz sprzęt poza tym RTX-em?

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem RTX 4070 Ti, ale miałem trochę zabawy. Przed zakupem sprawdziłem długość karty ASUS TUF (305mm) i mieści się w mojej obudowie (318mm) - dla przykładu ASUS ROG Strix już by się nie zmieścił, bo ma długość 336mm!

 

Zaraz po zamówieniu zdałem sobie sprawę, że nowa ma szerokość 3.25-slota, a starszy RTX 3070 TUF OC miał tylko 2.7-slota. I czekało mnie piłowanie kart rozszerzeń... jak pewnie wiecie cała platforma jest dość wiekowa (2011 roku) i ratuję się 3 kartami PCI-Express tj. PCI-E do M.2 NVMe, PCI-E WiFI 6E/BT 5.2 oraz USB 3.2 Gen 2 10+10Gbps. Z racji tego, że nie chciałem stracić żadnej z wymienionych kart musiałem minimalnie spiłować śróbkę z śledzia karty-adaptera M.2.

Oczywiście, że lepiej mieć większą przestrzeń przed wentylatoramin, ale okazało się że nowy RTX jest znaczniej "chłodniejszy" i gdy na 3070 temperatura dochodziła do 60'C przy 100% mocy wentylatorów, to przy identycznej krzywej temperatura dochodzi tylko do 51'C, a wentylatory kręcą się z prędkością 66-73% (maksymalnego RPM).

 

Po szybkim OC, okazało się że trafił mi się dobry egezmplarz.
Testuję stabilność w FurMark, ale nie wykrywa żadnych artefaktów przy taktowaniu:

GPU 2310 MHz (Stock) -> 2515 MHz (OC) +8.8%
Afterburner: + 205 MHz (pojedyncze artefakty zaczyna wykrywać przy +210 MHz)

MEM 1313 MHz (Stock) -> 1550 MHz (OC) +18%
Afterburner: + 1900 MHz (zcieło mi kompa gdy przesunąłem suwak na maksa +2000 MHz)

 

Z obecnym zestawem ciężko będzie mi się znaleźć w pierwszej 100-ce wyników 3DMark dla RTX 4070 Ti. Wykonałem już pierwszy test w 3DMark Speed Way i wzrost jest z 38.2 FPS -> 53.8 FPS (jeszcze przed OC karty). Może dzisiaj zamieszczę więcej wyników...

 

Update

BUHAHAHAHAHA...

 

QtMeVtr.png

 

 

19 MIEJSCE WŚRÓD WYNIKÓW Z RTX 4070 TI!
Wynik: https://www.3dmark.com/3dm/90106773
Zestawienie z RTX 4070 Ti: https://tinyurl.com/RTX4070Ti-Xeon

Przed zakupem karty sprawdzałem różne recenzje RTX 4070 Ti i wiedziałem jaki będzie orientacyjny wzrost. W teście Speed Way oczekiwałem wyniku na poziomie 5700 punktów (czyli 57 FPS), a tu już za pierwszym razem (nawet bez maksymalnie podkręconego procesora) uzyskałem 60.6 FPS!

Nie wiem jak to możliwe, że moja 12-letnia platforma z 10-letnim procesorem wyprzedza w tym benchmarku komputery, które posiadają Intela 13-generacji lub AMD 7000!

Najwidoczniej moja optymalizacja Windows 11 działa! 😄
 

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2023 o 16:56, Kyle napisał:

To RTX 3070 ma już 11 lat? .... kuuuurcze, ale ten czas to leci.

Platforma X79... DDR3, takie rzeczy...

 

Update #1

Przewiduję, że dalszy rozwój DLSS w najbliższej przyszłości przyczyni się do zmniejszenia zakupów nowych komputerów. Przeciętny Kowalski kupuje PC do przeglądania Internetu, odtwarzania multimediów, pracy z pakietem Office i do gier. Jedynie gry wymagają częstej modernizacji sprzętu (minimum co 2-3 lata). Mój przykład jasno pokazuje, że wymieniając tylko kartę graficzną na taką, która obsługuje (najlepiej) DLSS3, będzie można pograć we wszystkie nowe tytuły nawet na wiekowym sprzęcie (sugeruję wydajność co najmniej Core i7-8700 lub Ryzen 5 1800X).

Nie spodziewałem się prawie 4x wyższej wydajności w DLSS3 (gołym okiem, nie do odróżnienia). I pokrywa się to z tym co NVIDIA prezentowała w swoich materiałach.


k8ngEjk.png

geforce-rtx-4090-vs-3090-ti-nvidia-1.jpg

 

Update #2

Dzisiaj obejrzałem recencję karty RX 7900 XTX na kanale  YouTube de8auera i zwróciem uwagę na jego wyniki w teście 3DMark Time Spy Extreme GT1 (Graphics Test 1).

7BL1GnH.png

Link do mojego wyniku: https://www.3dmark.com/3dm/90109034

Wynik w tym teście to średnia wyników GPU i CPU, dlatego 9723 punktów nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak gdy porównany średnią FPS (tak jak de8auer), to mój RTX 4070 Ti z starym Xeonem wyprzedza jego RTX (również podkręconego) z nowym i5-13600K o 6%. Jestem w szoku, bo gościu chyba wie co robi...

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...