Skocz do zawartości
cziko555

Jaka plyta pod 12400f + rozbudowę w przyszlosci

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, skladam nowy zestawik i chce kupić płytkę pod i5 12400f (w przyszłości i5 13600 lub i7 13gen) - dlatego nie chce kupić byle czego, tylko taką która ogarnie później update procka. 

Odpada MSI Pro b660, bo tej akurat nie ma w sklepie w którym składam zestaw a wiem że jest chyba jedną z najlepszych. Na oku miałem gigabyte b660 gaming x, ale według testow ma duże temperatury i nie wiem też jak u niej z mocą jeśli chodzi o obsłużenie jakiejś i7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

jak dotąd tylko MSI wypuściło biosy do serii B660 czy Z690 zawierającą obsługę Intel 13 gen. 

a to czy inni producenci zrobią ukłon w stronę osób już posiadających ich sprzęt z możliwością upgrade do 13 gen. , to czas pokaże.

skoro kupujesz w jakimś dziwnym sklepie nie mogąc zakupić

np.

MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4

lub

MSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4

to mogę tylko polecić coś co sam już testowałem razem z i5 12600K

Asus ROG STRIX B660-F GAMING WIFI,  ale trzeba zakupić pamięć już DDR5      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2022 o 23:49, Mr.T... napisał:

jak dotąd tylko MSI wypuściło biosy do serii B660 czy Z690 zawierającą obsługę Intel 13 gen.

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z690-GAMING-X-DDR4-rev-10/support#support-dl-bios

Opis przy najnowszym BIOS do tego GIGABYTE:

Checksum : 5D87

Supports Intel 13th generation processor

Improve CPU OC stability, DDR compatibility & PCIe Gen5 stability

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kyle napisał:

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z690-GAMING-X-DDR4-rev-10/support#support-dl-bios

Opis przy najnowszym BIOS do tego GIGABYTE:

Checksum : 5D87

Supports Intel 13th generation processor

Improve CPU OC stability, DDR compatibility & PCIe Gen5 stability

ok, ale na stronie wsparcia CPU, nadal nie jest zaktualizowana lista procesorów , są tylko z 12 gen. , a patrząc na to jak gigiabyte często wypuszcza wczesne biosy które są mocno nie dopracowane , to potem użytkownik sam pozostaje z problemem czekając na nowszy bios.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

ok, ale na stronie wsparcia CPU, nadal nie jest zaktualizowana lista procesorów , są tylko z 12 gen. , a patrząc na to jak gigiabyte często wypuszcza wczesne biosy które są mocno nie dopracowane , to potem użytkownik sam pozostaje z problemem czekając na nowszy bios.    

Jakoś jak wgrałem BIOS F20a (teraz jest wersja F20b - chyba tak sobie zaczęli oznaczać "wczesne BIOSY") to nie zauważyłem tego "niedopracowania". Czym się to "niedopracowanie" objawia? Gdzie mam go poszukać?(tego "niedopracowania")

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

 potem użytkownik sam pozostaje z problemem czekając na nowszy bios.    

... jakim problemem? Nie mam problemu z tym BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 19:59, Kyle napisał:

Jakoś jak wgrałem BIOS F20a (teraz jest wersja F20b - chyba tak sobie zaczęli oznaczać "wczesne BIOSY") to nie zauważyłem tego "niedopracowania". Czym się to "niedopracowanie" objawia? Gdzie mam go poszukać?(tego "niedopracowania")

... jakim problemem? Nie mam problemu z tym BIOS.

 ja nie mowie o konkretnym przypadku , tylko ogólnie o płytach głównych od Gigabyte , i ja Cię proszę nie porównuj Siebie jako unsera zawansowanego, do podstawowego który powiedzmy kompiuter traktuje jak radio czy telewizor (power włącza się lub ooo nie włącza się ) XD

popatrzmy jak to będzie rozwijał się ten watek.

 https://forum.benchmark.pl/topic/309343-każda-gra-zawiesza-się-po-paru-minutach-grania/?tab=comments#comment-2852290

u nas na tez można poszperać i znaleźć kilka tematów z problemami z płytami gigabyte.  

p.s. gdzie jest Moderator ? ponownie zalewają forum domki-kreski ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty Gigabyte (i chyba nie tylko GIgabyte) mają często domyślnie ściągnięte limity mocy (tak jest na domyślnym ustawieniu "AUTO" w modelu GIGABYTE Z690 GAMING X DDR4), co może mieć nietypowe skutki (np. freezowanie raz na miesiąc). W związku z tym, w przypadku poszukiwania problemów, zalecam wpisanie fabrycznych limitów, lub wybranie schematu "POR" (PL1 będzie zgodny ze spec, a PL2 nieco obniżony). Ustawione/aktualne limity mocy wyświetla program HWinfo.

Kolejna sprawa, to w przypadku poszukiwania źródła problemów, zalecam wyłączenie XMP. Po zaaplikowaniu tych dwóch kroków (aktywacja limitów i profil nonXMP) sprawdziłbym czy nadal występuje problem.

Po odnalezieniu winowajcy który wiesza PC i tak radzę ustawić jakieś limity mocy, w sensie dużo niższe niż domyślnie ustawione przez tą płytę 4KW.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...