Skocz do zawartości
marcin1317

[+/- 6.500] Komp do grania w 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

1. Czy ten zestaw + ten monitor który mam w koszyku będzie dobrze współgrać wiadomo do gierek głównie.

https://www.x-kom.pl/lista/63mncmj5n

 

2. Zasilacz zostawiamy jak jest ?

3. Co z prockiem ? Zostawić r 5 5600x czy wymienić na r 5 5600 i sobie samemu wykręcić a za zaoszczędzone 100 zł dorzucić AIO ?

4. Warto mi tego MOBA brać od Aorusa czy lepiej coś tańszego ?
 

5. Monitor się nadaje ktoś miał grał coś wie ?

Z góry dzięki za odpowiedź

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

1. czysto teoretycznie tak ,ale.. 

1a. nie łączymy pamięci "Patriot Viper Steel" z płytami od Gigabyte , słabo się dogadują te 3733MHz raczej będzie nie od osiągniecia. XD

można by zakupić

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (KF432C16BBK2/16) zgodnie z kontrolerem procesora.

albo

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17 (KF436C17BBK2/16) i sprawdzić empirycznie czy będzie działać stabilnie.  

1b. zestaw chłodzący wysokość 159mm, natomiast obudowa deklarowana maksymalna wysokość zestawu chłodzącego 161mm , 2mm zapasu ?, to troche mało.

i już dopłać do zestawu chłodzącego: 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

np. obudowa 

Obudowa Genesis Irid 503 ARGB (NPC-1559) - maksymalna wysokość zestawu chłodzącego 163mm.

2. zasilacz raczej warto było by dopłacić do 80 plus gold. 

różnica w cenie 650W a 750W 30pln w przypadku zasilaczy od SPC 

Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169)  gwarancja 60 miesięcy.

lub

Zasilacz Thermaltake Toughpower GF 750W (PS-TPD-0750FNFAGE-2)  gwarancja 10 lat.

w tej cenie jest jeszcze Asus ale moc 650W

Zasilacz Asus ROG Strix 650W (90YE00A1-B0NA00) gwarancja 10 lat.

3. ja bym sobie tego z X zostawił.

4.  bym dopłacił do 

Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK

lub 

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-A GAMING

5. nie wiem, nie siedziałem, ale polecam zapoznać się z materiałami youtubera , wystarczy na YT wpisać ,morele monitor.  

 

 

  

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2022 o 01:44, Mr.T... napisał:

i już dopłać do zestawu chłodzącego: 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

Nie widzę sensu w dopłacaniu do wersji DualFan.

W dniu 11.11.2022 o 01:44, Mr.T... napisał:

4.  bym dopłacił do 

Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK

lub 

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-A GAMING

   

Nie widzę sensu w dopłacaniu do tych płyt. Swoją drogą to nadal płyty mające CPU połączone z mostkiem za pomocą PCI-E 3.0 x4 (X570 ma to łącze 2x szybsze, a Intelowskie Z690 4x szybsze - to tak podaję dla punktu odniesienia w kwestii dopłacania do poziomu aż ~1000zł za płytę na takim średnim układzie)

W dniu 11.11.2022 o 01:44, Mr.T... napisał:

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (KF432C16BBK2/16) zgodnie z kontrolerem procesora.

albo

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17 (KF436C17BBK2/16) i sprawdzić empirycznie czy będzie działać stabilnie. 

Problem polega na tym, że pamięci do OC, takie nawet 3200, ustawią się pewnie na 2666 JEDEC, a na XMP będzie choćby napięcie niezgodne z normą (1,35V zamiast 1,2V).

Także ja radzę podjąć decyzję: albo idziemy w OC kontrolera RAM i kupujemy DDR4 1,35V 3600 (lub szybsze), albo idziemy w totalny nonOC i kupujemy pamięci które bez XMP ustawią się na 1,2V 3200 (a te Kingston Fury takie nie są)

Poprawka ... te Kingston FURY 3200 bez XMP ustawiają się na wolniutkie 2400:

https://www.kingston.com/dataSheets/KF432C16BBK2_16.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2022 o 00:22, marcin1317 napisał:

3. Co z prockiem ? Zostawić r 5 5600x czy wymienić na r 5 5600 i sobie samemu wykręcić a za zaoszczędzone 100 zł dorzucić AIO ?

 

Chłodzenie wodne jest bardziej zawodne od zwykłego, z tego powodu sam dla świętego spokoju wybrałem zwykłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy OC kontrolera RAM do 3600 w tym ryzen zwykle nie ma problemu, ale gdzie leży granica max częstotliwości w egzemplarzu który dostaniesz nie wiadomo. OC, to OC - nie wiadomo jakie będzie. Jeśli powiedzmy kupisz RAM 3733 i nie będzie on chodził stabilnie, to najwyżej zmodyfikujesz ustawienia/ustawisz manualnie (na niższe timingi, albo taktowanie, albo napięcie jeszcze bardziej "podkręcisz")

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kyle napisał:

Nie widzę sensu w dopłacaniu do tych płyt. Swoją drogą to nadal płyty mające CPU połączone z mostkiem za pomocą PCI-E 3.0 x4 (X570 ma to łącze 2x szybsze, a Intelowskie Z690 4x szybsze - to tak podaję dla punktu odniesienia w kwestii dopłacania do poziomu aż ~1000zł za płytę na takim średnim układzie)

ok, zgodzę się ze CPU z mostkiem jest połączone PCie. 3.0,  ale jak to będzie przekładać się na wydajność w grach ? tzn. ile CPU zyska na wydajności montując go na płycie z X570/X570S ? albo inaczej o ile będzie B550 ograniczać wydajność CPU w porównaniu do X570/X570S ?  , może jakiś stosowny link do artykułu lub testów ? ( czy to tylko teoria wyssana z palca na podstawie specyfikacji ? )  

na szybko z YT

https://www.youtube.com/watch?v=u6y-N3EwwiE

to tak nie ładnie porównywać specyfikacje B550 które jest już troche czasu na rynku z Z690 , zamiast np. porównać do B650 czy B650E.   

95% użytkowników nie zajmuje się ręcznym ustawianiem timingów przy pamięciach , składają klocki Lego i ma ma działać często nawet profilu XMP nie włączając , bo nie wiedza ze to trzeba ręcznie przestawić.       

widzę ze lubisz sobie popisać, krytykując innych za wybory, ale sam bezpiecznie nie podajesz żadnych propozycji nazw produktów czy stosownych linów co można zastosować w zamian, to taka pomoc do wisz do kołka różańcowego co najwyżej się nadaje...   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

ok, zgodzę się ze CPU z mostkiem jest połączone PCie. 3.0,  ale jak to będzie przekładać się na wydajność w grach ? tzn. ile CPU zyska na wydajności montując go na płycie z X570/X570S ? albo inaczej o ile będzie B550 ograniczać wydajność CPU w porównaniu do X570/X570S ?  , może jakiś stosowny link do artykułu lub testów ? ( czy to tylko teoria wyssana z palca na podstawie specyfikacji ? ) 

 

to tak nie ładnie porównywać specyfikacje B550 które jest już troche czasu na rynku z Z690 , zamiast np. porównać do B650 czy B650E.   

Masz jakieś problemy ze wzrokiem (z tego powodu Ci pogrubiłem czcionkę, z tego co napisałem parę postów wyżej):

14 godzin temu, Kyle napisał:

2x szybsze, a Intelowskie Z690 4x szybsze - to tak podaję dla punktu odniesienia w kwestii dopłacania do poziomu aż ~1000zł za płytę na takim średnim układzie

 

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

widzę ze lubisz sobie popisać, krytykując innych za wybory, ale sam bezpiecznie nie podajesz żadnych propozycji nazw produktów czy stosownych linów co można zastosować w zamian, to taka pomoc do wisz do kołka różańcowego co najwyżej się nadaje...   

Napisałem, że nie widzę sensu dopłaty do tych drogich płyt na B550, skoro temu AORUS na B550 nic nie brakuje.

Jesteś użytkownikiem, który radzi dopłacać bez sensu (jak kiedyś do i5 12500 jeśli dobrze pamiętam) . Ja w zamian radzę NIE dopłacać bez sensu. Także to ja widzę, że skrytykowałeś innych wybory (AORUS B550 wybrany przez marcin1317, który jest zupełnie dobrym wyborem) radząc bezsensownie dopłacić do tego MSI/ASUS :]

No ale spoko, spoko, to teraz uzasadnij sens Twoich rad, czyli dopłaty do MSI/ASUS i dopłaty do wersji chłodzenia CPU z dwoma wentylatorami.

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kyle napisał:

Masz jakieś problemy ze wzrokiem (z tego powodu Ci pogrubiłem czcionkę, z tego co napisałem parę postów wyżej):

 

Napisałem, że nie widzę sensu dopłaty do tych drogich płyt na B550, skoro temu AORUS na B550 nic nie brakuje.

Jesteś użytkownikiem, który radzi dopłacać bez sensu (jak kiedyś do i5 12500 jeśli dobrze pamiętam) . Ja w zamian radzę NIE dopłacać bez sensu. Także to ja widzę, że skrytykowałeś innych wybory (AORUS B550 wybrany przez marcin1317, który jest zupełnie dobrym wyborem) radząc bezsensownie dopłacić do tego MSI/ASUS :]

No ale spoko, spoko, to teraz uzasadnij sens Twoich rad, czyli dopłaty do MSI/ASUS i dopłaty do wersji chłodzenia CPU z dwoma wentylatorami.

 

Herterze...

dalej uprawiasz bezpieczne doradztwo...  bez podawania konkretnych modeli czy producentów.

zaproponuj cały zestaw z stosownymi nazwami produktów czy linkami a nie same ogólniki.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

dalej uprawiasz bezpieczne doradztwo...  bez podawania konkretnych modeli czy producentów.

zaproponuj cały zestaw z stosownymi nazwami produktów czy linkami a nie same ogólniki.  

Nie będziesz mi pisał co i jak mam radzić.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kyle napisał:

Nie będziesz mi pisał co i jak mam radzić.

i właśnie o to chodzi, ze jak tylko pisze się ogólnikowo, to wtedy nie trzeba brać odpowiedzialności za polecany sprzęt... 

gdzie wyrazie "W" to ja niczego nie polecałem 

i dlatego nie polecam i nie zachęcam dokupowania "tanich" płyt głównych ( bo obecnie to ile ? ) , jak byś nie zauważył to jest inna wartość pieniądza ( różne czynniki inflacja, kurs dolara, itd.) chyba ze nadal siedzisz na garnuszku u rodziców to tego nie dostrzegasz.

obecnie pyty które kosztowały poniżej 800PLN już kosztują już ponad 1tys , a za 1.3-1.5 tys. to jest średni segment na nie TOP. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Mr.T... napisał:

i dlatego nie polecam i nie zachęcam dokupowania "tanich" płyt głównych ( bo obecnie to ile ? )

... Gigabyte AORUS B550 należy do segmentu "tanich" (w domyśle kiepskich) płyt?! Nadal nie napisałeś, z jakiego powodu radzisz dopłacać do ASUS/MSI wzgl. tej płyty AORUS ELITE B550. Przestań pisać ogólnikami i lać wodę i napisz z jakiego powodu poradziłeś koledze dopłacić niemało do tych płyt ASUS/MSI i z jakiego powodu doradziłeś dopłacić do wersji dwuwentylatorowej chłodzenia na CPU.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kyle napisał:

... Gigabyte AORUS B550 należy do segmentu "tanich" (w domyśle kiepskich) płyt?! Nadal nie napisałeś, z jakiego powodu radzisz dopłacać do ASUS/MSI wzgl. tej płyty AORUS ELITE B550. Przestań pisać ogólnikami i lać wodę i napisz z jakiego powodu poradziłeś koledze dopłacić niemało do tych płyt ASUS/MSI i z jakiego powodu doradziłeś dopłacić do wersji dwuwentylatorowej chłodzenia na CPU.

przepraszam bardzo, ale za kogo TY się uważasz ze miał bym się przed tobą tłumaczyć ?

dla mnie jesteś "mistrzuniem" od teoretycznych rozważań, a nie praktycznych rozwiązań

może dlatego nie polecam płyt głównych w tym przypadku od Gigabyte bo maja wieczny problem aby pamięci pracowały choć i by z profilem XMP, jak ktoś chce poświęcać X czasu na kalkulatory i kombinowanie z timingami, napięciami itd. a potem i tak nie pracuje stabilnie to droga wolna... 

natomiast dopłata do wersji z dwoma wiatrakami to całe 40PLN, to faktycznie trzeba dodatkowy kredyt na to wsiąść. 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

dla mnie jesteś "mistrzuniem" od teoretycznych rozważań, a nie praktycznych rozwiązań

może dlatego nie polecam płyt głównych w tym przypadku od Gigabyte bo maja wieczny problem aby pamięci pracowały choć i by z profilem XMP, jak ktoś chce poświęcać X czasu na kalkulatory i kombinowanie z timingami, napięciami itd. a potem i tak nie pracuje stabilnie to droga wolna...

Dla mnie jesteś "mistrzuniem" od bredni 🙂  Sam mam Płytę Gigabyte i jakoś nie miałem jakiegokolwiek problemu z pamięciami (zupełnie NIC nie zmieniałem w ustawieniach RAM i pracują w pełni stabilnie). Co mam Ci zdjęcie zrobić (sprzętu i ustawień), bo dalej będziesz bredził że "teoretyzuję"? 🤣

Ponadto "choćby by i profil XMP" jest praktycznie podkręcaniem, powyżej specyfikacji (zwykle taktowanie + napięcie praktycznie zawsze powyżej standardowego) i potrafi to na części egzemplarzy CPU+płyta (dowolnego producenta) nie działać i ma do tego prawo (jak to z OC/pracą poza "normą").

 

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

natomiast dopłata do wersji z dwoma wiatrakami to całe 40PLN, to faktycznie trzeba dodatkowy kredyt na to wsiąść. 

... tylko po co? Po to by drugi wentylator "za 40zł" leżał w pudełku? Bo jakoś nie widzę sensu go ładować, szczególnie przy Ryzen 5600 /X. Zwiększa ciężar chłodzenia a nie daje odpowiednich korzyści (temp. niższe marginalnie, ale wzrost hałasu, więc podobny efekt można uzyskać zwiększając minimalnie RPM jednego wentylatora). Także ja bym nie dopłacił nawet 40zł (bez kredytu), jeśli nie miało by to sensu.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i właśnie o to chodzi, ze jak tylko pisze się ogólnikowo, to wtedy nie trzeba brać odpowiedzialności za polecany sprzęt... 
gdzie wyrazie "W" to ja niczego nie polecałem 
i dlatego nie polecam i nie zachęcam dokupowania "tanich" płyt głównych ( bo obecnie to ile ? ) , jak byś nie zauważył to jest inna wartość pieniądza ( różne czynniki inflacja, kurs dolara, itd.) chyba ze nadal siedzisz na garnuszku u rodziców to tego nie dostrzegasz.
obecnie pyty które kosztowały poniżej 800PLN już kosztują już ponad 1tys , a za 1.3-1.5 tys. to jest średni segment na nie TOP. 
 
 
 
Jaką to odpowiedzialność bierzesz za swoje "doradztwo"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



No także ten płytkę od aorusa zostawiam zamiat rtx 3060 to wkładam RX 6800 xt bo za 3.5 tyś jest na sklepie a i chłodzenie zostawiam jak jest ramy Vipery 3.7 zrobię na xmp 3.600 cl 16 albo 15 jak da radę 
 
Dzięki za pomoc


Możesz pewnie ustawić XMP i potem dłubać ale to sprowadza się do ręcznego dłubania tak czy inaczej. Możesz też szukać czegoś 3600@cl 16 (Fury albo GSkille, kiedyś były jeszcze Cruciale ale przestali je produkować).
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jakiś dysonans poznawczy. Jak to jest że na stronie purepc dominują zestawy Intela a na forum zestawy AMD?

Przeglądając rankingi i5 12400F w wielu grach ma przewagę nad R5 5600, czasem nawet nad 5600X. Tymczasem w FAQ na forum i większości tematów rządzi Ryzen.

Tak samo rzecz się tyczy GPU. Na stronie w zestawach z takim budżetem polecane jest RTX 3070 Ti, tymczasem na forum pojawia się on jako prądożerny potworek i lepiej zostać przy RTX 3070 albo Radeon 6800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że poradnik z zestawami na PPC oparty jest na produktach z jednego sklepu (w tym przypadku morele) i uzależniony jest od dostępności części oraz cen w tym właśnie sklepie. Na forum nikt się nie ogranicza do oferty jednego sklepu, a i czasami nawet mówi się o tym, że dany produkt można wyrwać w dobrej cenie przy okazji jakiejś promocji (warto śledzić np. peppera).

Na ten przykład ostatnio ceny ryzenów z serii 5xxx zostały obniżone, stąd lepsza ich opłacalność (pomijając, że ceny płyt głównych w przypadku AMD w ostatnim czasie mocno poszły w górę).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie widzę tej oszczędności na platformie AMD. Jak już poskłada się całośc, to kasa zyskana na tańszym procku, musi pójść na droższe mobo. Jeszcze miałoby to sens, gdyby zestaw miał być podkręcany. Ale na bazowych zegarach wydaje się że Intel wygrywa. Czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ainaruth napisał(a):

No właśnie nie widzę tej oszczędności na platformie AMD. Jak już poskłada się całośc, to kasa zyskana na tańszym procku, musi pójść na droższe mobo. Jeszcze miałoby to sens, gdyby zestaw miał być podkręcany. Ale na bazowych zegarach wydaje się że Intel wygrywa. Czy się mylę?

Tak ale wiesz procek R5 5600x sobie fajnie wykrece a taki i5 12400f nie da rady dlatego taki wybór 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcin1317 napisał:

Tak ale wiesz procek R5 5600x sobie fajnie wykrece a taki i5 12400f nie da rady dlatego taki wybór 

... pytanie ile procent zyskasz po OC rdzenia tego 5600x ? Weź też pod uwagę, że Ryzen 5600X mocniej się grzeje od i5 12400f, co też ogranicza OC rdzenia.

5 godzin temu, ainaruth napisał:

No właśnie nie widzę tej oszczędności na platformie AMD. Jak już poskłada się całośc, to kasa zyskana na tańszym procku, musi pójść na droższe mobo. Jeszcze miałoby to sens, gdyby zestaw miał być podkręcany. Ale na bazowych zegarach wydaje się że Intel wygrywa. Czy się mylę?

Pół roku temu Intel był bardziej atrakcyjny, ale ostatnio AMD tak agresywnie obniżyło ceny procesorów Ryzen 5xxx, czy nawet 4xxxG, że dzisiaj chyba bym wolał AMD. CenaCzyniCuda

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...