Skocz do zawartości
ZONK000 OC

DELL Latitude 5490 - drugi SSD w gnieździe WWAN raz widoczny, raz nie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Kupiłem do pewnych zadań następny laptop używany, miał w M.2 256 GB, a z racji iż z drugiego DELLa został mi (z wymiany na pojemniejszy) 256 GB postanowiłem go na próbę włożyć do pustego gniazda WWAN... Dysk od strzała pojawił się w systemie, nawet w testach wyprzedza transferami i czasami dostępu ten oryginalny SSD... ale jest jedno spore ALE. Raz na kilka uruchomień komputera dysku NIE MA ani w mój komputer, ani w menadżer urządzeń... uruchomisz ponownie, albo zamkniesz i wystartujesz i pyk-dysk jest. I to różnie. Nieraz możesz 3 razy zrestartować i nie chce się pojawić, nieraz 10 razy uruchamiasz i cały czas ładnie jest widoczny. Czy to są anomalia przez to, że dysk wsadziłem w gniazdo WWAN i np BIOS przy starcie głupieje, raz rozpoznaje dysk a raz nie i stąd takie kwiatki, czy z czego to wynika? To samo było na Windows 10 jak i 11. Oczywiście jak mają się takie jaja dziać to go zapewne wyjmę i tyle, bo to nie robota... wymieni się ewentualnie tamten jeden na większy, ale myślałem że wykorzystam leżący luźno dysk. Nie jest to oczywiście problemem, że dysk nie styka itp bo kilka razy wyciągany, wkładany.

Nie jestem pewny, ale w drugim DELLu Inspiron 5482 po dołożeniu w wolną przestrzeń dysku 2,5" - także potrafił znikać raz na jakiś czas, ale działo się to niezwykle rzadko i na pewno od roku to nie występuję, ale czy ja coś sam z tym zrobiłem, czy samo się uspokoiło tego już nawet nie kojarzę...

Macie jakiś pomysł, co można sprawdzić, zmienić w ustawieniach itp, czy po prostu w tym gnieździe mogę zapomnieć o poprawnej pracy? A szkoda by była i dziwne nieco, bo albo powinien nie działać wcalę, albo jak działa to działać... a tu takie coś.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dla potomnych napiszę - już wiem o co chodzi. Myślałem, że problem zniknął, ale jak wiadomo, rzadko same problemy się rozwiązują 🙂 Wydawało mi się, że problem zniknął, bo po prostu uruchamiałem zawsze laptopa z pustymi portami USB, i drugi dysk był zawsze widoczny. I wyczaiłem w czym jest problem. Jeśli przy starcie systemu jest cokolwiek wpięte do któregokolwiek gniazda USB, dysk będzie nie widoczny. Może to być pendrive, myszka, byle co. RAZ na jakieś 40 startów udało się, że z zajętym jednym USB wyświetlił dysk. A z pustymi portami jest widoczny na 100% uruchomień. Jak już komputer wystartuje można dowolnie zająć wszystkie porty i nigdy nic nie znika, jest wszystko OK. Także lux, docelowo i tak ten laptop będzie prawdopodobnie pracował 24/7 z pustymi gniazdami, problem w zasadzie będzie nieistotny.

Pozdrawiam

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiego rodzaju dysk wpiąłeś do WWAN? sata czy nvme? mam zbędnego 5480 i chcę zrobić podobny hack.

Swoją droga w tych laptopach można podpiąć w sumie trzy dyski. Jeden do "normalnego" portu m2, drugi do wwan, a trzeci kabelkiem sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemano, sorry że dopiero teraz odpisuję, ale choroba mnie na kilka dni rozłożyła, ale chyba przeżyłem.

Wracając do tematu hmmm... już nie pamiętam kompletnie jakie dyski tam były, bo sam laptop został sprzedany, został mi tylko DELL Inspiron 5482, gdzie mam już dyski po "ludzku", czyli Samsung 980 500GB pod M.2 i GOODRAM CX400 1TB pod SATA. W tamtym laptopie działy się nieciekawe akcje po montażu drugiego dysku M.2 w gnieździe nie przeznaczonym do tego i finalnie został wyjęty, także ZDECYDOWANIE odradzam takowej operacji, bo masz to jak w banku, że komputer nie będzie się normalnie zachowywał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...