Skocz do zawartości
klinsmann

Druga Stacjonarka - 5800x albo 5900 i co dalej?

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

potrzebuję porady. Potrzebuje drugiej stacjonarki, którą trzymam u rodziców. obecnie komputer na 2500k już chyba powoli może odejść na emeryturę. Gram w gry typu Football Manager (lubi procesor), Age of Empires 4, Starcraft 2 i CS GO. Montuję też trochę wideo, czasem jakiś stream. Od roku mam u siebie kompa na i7 10850k i GTX1070 i ogarnia.

Jak patrzę na ceny 10700k to jako punkt wyjściowy wybrałem Ryzena 5800X albo 5900X, tutaj pewnie będzie to zależne od budżetu. Na ten moment w zasadzie ogranicza mnie tylko zdrowy rozsądek. Myślałem o laptopie, ale ceny laptopów z 5800h lub jego odpowiednikiem mnie nieco zniechęcają.

Mam ogromny problem z wyborem płyty głównej i dobrania do niej ramu i tutaj chciałem poprosić o pomoc. Dla intela 10850k wziąłem jakąś płytę Asusa w cenie proceora(~1800zł). Tutaj na pewno nie chciałbym wydawać na mobo 1800zł, tym bardziej, że raczej nie planuję kręcić zapasowego kompa opartego o  AMD.

Co do płyty głównej zależy mi na:

- wifi na płycie,

- tryb pasywny wentylatorów w obudowie - na tym asusie co mam dla 10850k działa to świetnie

- jakieś wyjście HDMI lub DP (na początek będzie pewnie integra).

- Alternatywnie jeśli dopłata za WiFi jest spora to mogę rozważyć bez wifi - mam jakąś kartę TP Link PCI wpiętą do 2500k obecnie, najwyżej przełożę

Jaki RAM warto wybrać do RYzena? obsadzamy 2 sloty czy można śmiało 4 ? Interesuje mnie tutaj pewnie 16 albo 32gb ram.

 

a i pytanie czy taki Thermal Macho(mam go obecnie na 2500k) będzie pasował pod AM4? albo ew. grandis x2? Polecicie alternatywnie jakieś chłodzenie pod amd? te procki przychodzą z boxowym chłodzeniem?

 

Zasilacz  i dyski przełożę na początek z kompa, który mam obecnie jako bekap (2500k i PSU 550W). GPU to 670GTX lub integra. Reasumując potrzebuję pomoc w doborze Mobasa, i ramu pod AMD 5800x lub 5900x.

 

Mój obecny komputer to i7 10850k / 64gb ram oraz Geforce 1070 8gb. Docelowo zmienie tu GPU i do nowego kompa trafi GTX 1070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii karty graficznej. Ani 5800X, ani 5900X nie mają integry. Dopiero na AM5 wszystkie procki ją mają.
Z płyt głównych szukaj czegoś na B550 z WiFi - będzie lepiej niż z dodatkową kartą na pcie. Gniazda na płycie często dzielą linie pcie z grafiką, M.2, SATA i może się okazać, że żeby wetknąć sieciówkę będziesz musiał iść na jakieś dodatkowe kompromisy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w miare zadowolony z Aorus Elite V2 (jest też wersja z Wifi). Mam 5900x i 4x8 GB 3600@cl16, działa bez problemu. Nie wiem jednak czy jest sens maksować r5800x/5900x który będzie współpracował z GTX1070, które będzie wąskim gardłem.

 

5800x i 5900x przychodzą bez chłodzenia.  Thermalright oferuje dodatkowe mocowania pod AM4 http://thermalright.com/2017/02/21/thermalright-amd-am4-cpu-mount-upgrade/

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jenot napisał:

Ani 5800X, ani 5900X nie mają integry

dzięki za zwrócenie uwagi, przełożę sobie GTX 670 na ten moment z zestawu 2500k.

 

2 godziny temu, Jenot napisał:

szukaj czegoś na B550 z WiFi

dzięki za TIP, dużo się różni B550 od X570? cenowo 200-300zł, co zyskuję ? to nie jest dla mnie problem dołożyć jeśli sekcja zasilania jest lepsza albo jest więcej USB?

 

2 godziny temu, Chloru napisał:

4x8 GB 3600@cl16

podlinkujesz RAM, który kupiłeś?

 

2 godziny temu, Chloru napisał:

Nie wiem jednak czy jest sens maksować r5800x/5900x który będzie współpracował z GTX1070, które będzie wąskim gardłem.

dzięki za opinie, powiem tak, 80% mojego grania to jest Football Manager, który zadowoli się dowolną kartą graficzną, ważny jest procek(5900x na pewno na wyrost... teraz). Dodatkowo trochę pracuje na XLS, więc grafika do gier spoko... ale nie musi być dzisiaj TOP, gram w dość "proste" gry. Może Age of Empires trochę wymaga, ale mam 60 klatek, wiec dla mnie styka.

Na ten moment planuje zabierać sobie 1070 podczas podróży do rodziców albo GTX670, docelowo pewnie zmienie GPU i to 1070 trafi to na stałe, nawet jeżeli to wąskie gardło... to wole wyminić GPU niż znowu zmieniać procka za 3-4 lata. 2500k wytrzymał mi ponad 10 lat a 1070 to moje drugie GPU w tym czasie. do dziś żałuję, że nie wziąłem 2700k, stąd też jak kupowałem PC do siebie  to wziąłem od razu i9 aby mieć względny spokój na dekadę do przodu

 

2 godziny temu, Chloru napisał:

Thermalright oferuje dodatkowe mocowania pod AM4 http://thermalright.com/2017/02/21/thermalright-amd-am4-cpu-mount-upgrade/

dzięki, rozejrzę się za tym w takim razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2022 o 14:05, klinsmann napisał:

dzięki za TIP, dużo się różni B550 od X570? cenowo 200-300zł, co zyskuję ? to nie jest dla mnie problem dołożyć jeśli sekcja zasilania jest lepsza albo jest więcej USB?

Różnice są w ilości linii PCIe. Z sekcjami zasilania bywa różnie, chipset nie jest wyznacznikiem jakości VRM - zdarzają się straszne padła i wśród X570. Na moje oko Gigabyte B550 Aorus Elite to dobra płyta, podobnie X570 Aorus Elite. Obie mają dobre sekcje zasilania, przyzwoite BIOSy, i są nieźle wyposażone - solidna płyty w dobrych cenach. Co do wyposażenia to sam sobie musisz określić wymagania: ile portów SATA, ile slotów M.2 (i jakiej prędkości), ile USB, ile gniazd RGB/ARGB/wentylatorów, czy istotny jest kodek audio, jaka karta sieciowa i WiFi. Producenci płyt często idą na kompromisy - linie PCIe dzielone między SATA i PCIe czy M.2, dlatego jeśli chcesz np. korzystać z karty WiFi lub dźwiękowej na PCIe to sprawdź czy slot PCIe nie dzieli linii z M.2 albo SATA.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jenot napisał:

to sprawdź czy slot PCIe nie dzieli linii z M.2 albo SATA.

gdzie o tym trzeba poczytać ? 

 

mam problem z ramem, wzialbym od razu 2x16 gb, wedle informacji z: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_X570-PRO/Memory_QVL_for_AMD_Ryzen_5000_Series_Processors_X570_0423.pdf

 

nie ma jednoznacznego wskazania na wsparcie dla: https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/g-skill-pamiec-ram-g-skill-ddr4-32g-3600-2-16.bhtml

 

ale sa analogiczne kosci CL16 z 3600Mhz, ale 2x8GB -raczej powinno dzialac z ta plyta  Asusa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie informacje dotyczące linii PCIe masz w instrukcji - do ściągnięcia ze strony producenta płyty głównej.

3600cl16 powinno śmigać niezależnie od tego czy to 2x16 czy 4x8. Jednak, cytując klasyka, "powinien nie znaczy musi". Producent płyty i procesora nie daje gwarancji na działanie XMP, bo XMP jest traktowane jak overclocking. Jeśli nie zadziała to włączasz profil XMP 3600cl16 i podnosisz napięcie na RAM o 0.05-0.1V, lub o "oczko" obniżasz taktowanie (do 3466) przy niezmienionych timingach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...