Skocz do zawartości
Cashmerecat

[5500zł] Stacjonarka bez GPU bez OC (Produkcja muzyki)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 🙂 Prosilbym o pomoc w wyborze czesci poniewaz z kilkoma mam problem. Chcialbym max. do jutra wszystko zamowic.

Na samym poczatku zalozylem sobie ze procesor bedzie do 2000zl. Poczekalem na 13gen no i wybor pada na i5 13600k wydaje mi sie ze jest on duzo lepszy niz high endowe procesory ktore sa w laptopach. Najwazniejsze ze ma zintegrowany uklad. Myslalem tez o i7 ale nie wiem czy dam rade to schlodzic? Naczytalem sie duzo ze te procesory sie mocno grzeja i ludzie maja problemy.

Ram - prosty wybor 2x16gb ddr4 3600mhz cl16 - kingston wychodzi najtaniej

Zasilacz - cooler master 80+ gold full modular - pytanie tylko czy brac 650w czy 850w na zapas? Moze byc tak ze za jakis czas kupie grafike ale bez szalenstw.

Dysk - tutaj tez prosty wybor KC3000 1tb - jak mi za jakis czas braknie to pewnie doloze 2tb w drugi slot

 

Najwiekszy problem mam z wyborem obudowy, plyty i chlodzenia

 

Najtansza opcja: SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black - cenowo wychodzi fajnie

Drozsze opcje Lian li lancool 205 - tutaj jest po prostu ladnie oraz fractal pop air mini - tutaj + bo obudowa jest zdecydowanie mniejsza.

 

Chlodzenie: rozumiem ze w tym wypadku tylko w gre wchodzi AIO? Naczytalem sie na muzycznych forach ze AIO jest glosne i duzo osob wybiera Noctua lub dark rock pro - ile w tym prawdy nie wiem.

 

Plyta: Z690 chyba nie bedzie mi potrzebna. Tak naprawde zalezy mi tylko na USB C z tylu oraz zebym swobodnie mogl dolozyc ten drugi dysk M2 nie obciazajac przy tym jakos mocno plyty. Karta dzwiekowa mnie kompletnie nie interesuje poniewaz mam zewnetrzna.

W przypadku obudowy fractala patrzylem za ta plyta MSI MAG B660M MORTAR DDR4 mozna obecnie ja dostac za 800zl tylko nie jestem pewien co do ogarniecia 3 wiatrakow + aio. Nie ukrywam ze wolalbym mniejsza obudowe niz standardowa.

 

Przy zalozeniu ze bedzie obudowa fractala, 850w zasilacz, i5 i plyta ktora podeslalem powyzej - wychodzi ok. 4800 bez AIO. Czy jest sens pchania sie w i7?

 

Czekam na propozycje, bede bardzo wdzieczny za pomoc

 

Edytowane przez Cashmerecat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

nie napisałeś do czego będziesz wykorzystywał PC ? czy bardziej opłaca się i5 czy i7 ?, a może odpowiednik cenowo od AMD był by lepszym wyborem ? 

wybór zestawu chłodzącego będzie uzależniony od tego, do czego PC będzie wykorzystywany ,np. giercowanie, Internet muzyka film, to powietrzne da rade , natomiast do pracy w programach to już warto pomyśleć nad AIO.      

zasilacz 650W czy 850W to dokonując wyboru czy zakupu trzeba uwzględnić max pobór całej platformy, bez karty graficznej to bardziej wróżenie z fusów niż aby doradzić. 

płyta całkiem spoko lub dopłacić do wersji z Wi-Fi , MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4  

obudowa co się komu podoba, byle aby w środku była praktyczna i funkcjonalna.

wbrew pozorom AIO to nie są bezgłośne urządzenia , i jak poczytać na forach nie są tez bez obsługowe , czy np. potrafi się zepsuć blokopompka w ciągu pierwszych kilku miesięcy eksploatacji , z chłodzeniem wieżowym powietrznym nie ma z tym problemu.

z fajnych zestawów to 

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan (EY3A009)

lub dopłacić do

Chłodzenie CPU Scythe FUMA 2 Rev. B (SCFM-2100) 

wydajnościowo te dwa zestawy osiągają podobne wyniki, ale Scythe to inna liga, jakość użytych materiałów, spasowania elementów czy montażu.  

     

  

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mr.T... napisał(a):

Witam 

nie napisałeś do czego będziesz wykorzystywał PC ? czy bardziej opłaca się i5 czy i7 ?, a może odpowiednik cenowo od AMD był by lepszym wyborem ? 

wybór zestawu chłodzącego będzie uzależniony od tego, do czego PC będzie wykorzystywany ,np. giercowanie, Internet muzyka film, to powietrzne da rade , natomiast do pracy w programach to już warto pomyśleć nad AIO.      

zasilacz 650W czy 850W to dokonując wyboru czy zakupu trzeba uwzględnić max pobór całej platformy, bez karty graficznej to bardziej wróżenie z fusów niż aby doradzić. 

płyta całkiem spoko lub dopłacić do wersji z Wi-Fi , MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4  

obudowa co się komu podoba, byle aby w środku była praktyczna i funkcjonalna.

wbrew pozorom AIO to nie są bezgłośne urządzenia , i jak poczytać na forach nie są tez bez obsługowe , czy np. potrafi się zepsuć blokopompka w ciągu pierwszych kilku miesięcy eksploatacji , z chłodzeniem wieżowym powietrznym nie ma z tym problemu.

z fajnych zestawów to 

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan (EY3A009)

lub dopłacić do

Chłodzenie CPU Scythe FUMA 2 Rev. B (SCFM-2100) 

wydajnościowo te dwa zestawy osiągają podobne wyniki, ale Scythe to inna liga, jakość użytych materiałów, spasowania elementów czy montażu.  

     

  

  

Dzieki za odpowiedz. Glownie praca w programie fl studio czyli praca na samplach .wav , wtyczkach vst ktore lubia zjesc procesor czy tez romplery ale tutaj 32gb ramu w zupelnosci mi wystarczy. Zauwazylem ze duzo osob produkuje na laptopach a tam z kolei sa ryzeny 5600h 5800h patrzac na benchmark to ta i5tka jest o wiele wydajniejsza. Planuje tez jakies granie ale nie wiem czy je uskutecznie bo tak jak mowie na ten moment chce sie skupic tylko na pracy wiec wybralem intela bo jest zintegrowana grafika. Z tego co widze to Intel lepiej sobie radzi na 1 rdzeniu a amd nie ma grafiki a cenowo jest prawie tak samo. Znajomy ktory siedzi profesjonalnie przy muzyce w studiu pracuje na Ryzen 9 5900X oraz ma 64gb ramu lecz mi az tyle ramu nie potrzeba. Wiec mysle ze zostanie przy i5 to wystarczajacy wybor.

https://www.cpubenchmark.net/compare/5008vs3870/Intel-i5-13600K-vs-AMD-Ryzen-9-5900X

 

Wlasnie dlatego wolalbym uniknac zakupu AIO. Na tym ryzenie znajomy ma Fortis 3

W muzycznym swiecie zauwazylem ze polecane jest to:

-be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm

-Noctua NH-D15 chromax.black 2x140mm

Wolalbym raczej isc w MICRO ATX czyli Fractal Pop Mini Air

Edytowane przez Cashmerecat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Cashmerecat napisał:

Wlasnie dlatego wolalbym uniknac zakupu AIO. Na tym ryzenie znajomy ma Fortis 3

W muzycznym swiecie zauwazylem ze polecane jest to:

-be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm

-Noctua NH-D15 chromax.black 2x140mm

Wolalbym raczej isc w MICRO ATX czyli Fractal Pop Mini Air

Fortis 3 v2.  to tez dobre i ciche chłodzenie, ale trzeba patrzać na testy.

ok zgodzę się ze Dark Rock Pro to wydajne chłodzenie ale swoje kosztuje, ale różnica wydajność w stosunku do Scythe Fuma 2 jest nie duża ale w zakupie już tak , natomiast Noctua NH-15 to jest wielkie bydle, które wcale nie jest ciche. 

Obodowa całkiem ciekawy wybór, zwłaszcza ze producent zapewnia o możliwości zamontowania zasilacza w standardzie ATX a nie ze trzeba szukać zasilacza w standardzie SFX. 

 trzeba też uwzględnić ze maksymalna wysokość zestawu chłodzącego to 17mm., oraz długość karty graficznej 36.5 cm

Scytche Fuma 2 -wysokość 155mm

Endorfy Fortis 5 Dual Fan -wysokość 159mm

Be Quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm -wysokość 163mm

Noctua NH-D15 chromax.black 2x140mm -wysokość 165mm 

ps. zawsze staram się zachęcić/przekonać kupujących ze zakup CPU z igpu to słuszny kierunek , z dwóch powodów nie mam karty graficznej mogę korzystać z PC , z karta graficzna dedykowana jest problem , wysyłam na gwarancje, i nadal mogę korzystać z PC, ale często na forum mam zarzucane ze to nie potrzebny wydatek ...   

     

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak budowałem niesłyszalne PC, to z powodu szumów elektroniki najlepiej sprawdzają się zabudowane obudowy z wyciszeniem w środku, z możliwie największym wentylatorem z tyłu pokroju 140mm (Fractal Define, be quiet dark base 700/900 ). Przy obudowach z perforacją z przodu i/lub otworami z góry (bez labiryntowego kanału, który by pochłaniał dźwięki), czy otworu z boku od strony użytkownika, wszelkie szmery elektroniki będą znacznie łatwiej słyszalne.

Kolejna sprawa, to im więcej mocy w obudowie w postaci ciepła, tym trudniej to schłodzić. i5 13600K - ciemno to widzę. Może i schłodzisz, ale temp. pracy przy obciążeniu będzie wysoka (jeśli ma to być bardzo cicho chłodzone). i3 13 generacji schłodzisz sądzę bez problemu (jeszcze chyba ich nie ma), ale nie będzie tak szybki jak to i5 13600K. Można by ew. jakiegoś 13400 lub 12400 (łatwiej to schłodzić niesłyszalnie)

ps. jeśli chcesz produkować muzykę, to moim zdaniem PC powinien być niesłyszalny (mix na monitorach studyjnych, a nie na słuchawkach ... na słuchawkach, to można sobie posłuchać na zakończenie, jako alternatywny odsłuch)

Edytowane przez Kyle
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wypowiedzi. O taka cisze az tak mi nie chodzi o ile szum mi nie przeszkadza to piskow i tego typu rzeczy nie zniose (glownie z zasilaczy) 

moj macbook jak sie wkreci na obroty to jest suszarka ale mi to nie przeszkadza kompletnie po tylu latach.

ostatecznie moge kupic to aio - nigdy nie mialem, dlatego troche nie mam zaufania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie potrzebujesz AIO. Dodtkowo do tego Fractala wlożysz tylko 240mm max, które niekoniecznie będzie lepsze niż duże chłodzenie powietrzne. Celowałbym w DRP4 albo NH-15s.

Uwaga - gdybyś w przyszlości chciał tam dołożyć  mocniejsze GPU to sytuacja może się trochę skomplikować bo będzie miał bardzo blisko podłogę obudowy i dołożysz kolejne źródło ciepła do dość małej kubatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Chloru napisał(a):

IMHO nie potrzebujesz AIO. Dodtkowo do tego Fractala wlożysz tylko 240mm max, które niekoniecznie będzie lepsze niż duże chłodzenie powietrzne. Celowałbym w DRP4 albo NH-15s.

Uwaga - gdybyś w przyszlości chciał tam dołożyć  mocniejsze GPU to sytuacja może się trochę skomplikować bo będzie miał bardzo blisko podłogę obudowy i dołożysz kolejne źródło ciepła do dość małej kubatury. 

To moze kupie klasyczna obudowe (Regnum RG6V TG - 370zl) poszukam B660 bez M i doloze DRP4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Cashmerecat napisał:

To moze kupie klasyczna obudowe (Regnum RG6V TG - 370zl) poszukam B660 bez M i doloze DRP4

Nie rób tego. DRP4 ma 163 mm a Regnum pozwala na chłodzenia 162 mm. 

Do Pop Air Mini zmieścisz DRP4 bo pozwala na chłodzenia do 170 mm.  (Chyba, że chodzi Ci o budżetowe kwestie). Zwróć tylko uwagę, żeby kupić RAM normalnej wysokości, bez dużych radiatorów, RGB itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Chloru napisał(a):

Nie rób tego. DRP4 ma 163 mm a Regnum pozwala na chłodzenia 162 mm. 

Do Pop Air Mini zmieścisz DRP4 bo pozwala na chłodzenia do 170 mm.  (Chyba, że chodzi Ci o budżetowe kwestie). Zwróć tylko uwagę, żeby kupić RAM normalnej wysokości, bez dużych radiatorów, RGB itp. 

Fakt, nie sprawdzilem tych danych. Jesli chodzi o ram to patrzylem na to https://www.morele.net/pamiec-kingston-fury-renegade-ddr4-32-gb-3600mhz-cl16-kf436c16rb1k2-32-8856951/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=a0b073da-c061-14db-42a9-3554c9623699

A czy ta plyta sobie poradzi z tym procesorem i ramem?

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b660m-ds3h-ddr4-9642637/

Edytowane przez Cashmerecat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cashmerecat napisał:

A czy ta plyta sobie poradzi z tym procesorem i ramem?

Zdefiniuj poradzi. 

1. Czy uruchomi się z tym procesorem? Tak, jak wgrasz BIOS który go obsługuje. 

2. Czy wykorzysta pełny potencjał CPU domyślnie. -> Nie wiem, DS3H to tańsze płyty od Gigabyte i cudów bym się nie spodziewał. Trzeba poszukać jakiś zestawień VRM/płyt i zobaczyć ile w stanie są podać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to ze nie ma co patrzec na najtansze plyty.

Biorac pod uwage ze za jakis czas bede chcial kupic karte graficzna za te 3 / 3,5 tys np RTX 3070 to jaki bezpiecznie zasilacz kupic oraz chlodzenie na procesor? I czy ta obudowa ktora sobie wybralem fractal pop mini air da rade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Cashmerecat napisał:

Biorac pod uwage ze za jakis czas bede chcial kupic karte graficzna za te 3 / 3,5 tys np RTX 3070 to jaki bezpiecznie zasilacz kupic oraz chlodzenie na procesor? I czy ta obudowa ktora sobie wybralem fractal pop mini air da rade?

raczej nie mniej jak 750W , wszystkie na 10 letniej gwarancji .

Zasilacz Asus ROG Strix 750W (90YE00A0-B0NA00)

Zasilacz MSI MPG A750GF 750W (306-7ZP0B11-CE0)

Zasilacz Thermaltake Toughpower GF1 ARGB 750W (PS-TPD-0750F3FAGE-1)

lub tańszy na 60 miesięcznej gwarancji 

Zasilacz Krux Generator 750W (KRX0118)

Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...