Skocz do zawartości
Sebastiano444

[12000][Gry] Ocena zestawu komputerowego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Przygotowałem sobie dwa zestawy komputerowe jednak nie do końca jestem ich pewny.

Prosiłbym o zaopiniowanie ich.

Budżet 12,5k, przeznaczenie - granie.

Link do ss zestawów: 
https://ibb.co/6t9SrPn
https://ibb.co/RyhYdBs

Alternatywna karta graf o jakiej myślałem to Gigabyte 3090 Eagle z allegro za 5700

FIN1.png

FIN2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Chloru said:

Wydają się być OK - cen nie komentuję. Zmieniłbym chłodzenie albo na Arctic Liquid Freezer (min. 280 mm) albo duże powietrze np. DRP4. 

 

 

Jeżeli idziemy osiągnąć optymalność cenową to również jestem otwarty na uwagi.

Rozumiem że oba zestawy ok? Tylko wtedy w 1 Nzxt wymieniam na DRP4, w drugim Endofy na Arctic Liquid Freezer?

Edit: może warto poczekać na Radeon RX 7000 series?

Edytowane przez Sebastiano444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastiano444 napisał:

Jeżeli idziemy osiągnąć optymalność cenową to również jestem otwarty na uwagi.

 

Trochę ciężko bo nie wiadomo np. o jakiej rozdzielczości mowa i o jakich grach. Zawsze możesz poszukać ww. podzespołów taniej. 

 

1 godzinę temu, Sebastiano444 napisał:

Rozumiem że oba zestawy ok? Tylko wtedy w 1 Nzxt wymieniam na DRP4, w drugim Endofy na Arctic Liquid Freezer?

Generalnie tak. Co do dopasowania chłodzenia i obudowy to chyba bez znaczenia, obie budy są dość duże i zmieścisz tam jedno alo drugie. 

 

54 minuty temu, KamikazePL77 napisał:

Rtx 4080-49 tflops /rx 7900xt 51 tflops/ rtx 3080 ti 34 tflops. 

Tylko co to mówi o wydajności w grach? Niewiele...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 3 tygodnie dopiero się dowiemy czy gra jest warta świeczki. Czy bym dal to zależy od tego czy interesuje mnie tylko wydajność w rasteryzacji czy chce mieć rtx i ile chce czekać. Nie jest powiedziane, że kupi te kartę za 3 tygodnie w PL I za ile. Kolejnym aspektem są tytuły w ktore chce grać i jak skalują się na jednej i drugiej architekturze. O innych aspektach typu dekodowanie video, nvidia reflexy, dlss/fsr nawet nie będę się rozpisywał. Trochę za dużo zmiennych, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie patrząc tylko na tflops bez dodatkowego info o potrzebach pytającego.



Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KamikazePL77 napisał:

a ja mu z grubsza odpisałem jak sam bym zrobił, krzywdy mu raczej nie zrobiłem żadnej,

Raczej nie ale sugerowanie się tylko tym parametrem, szczególnie dla laika może być bardzo mylące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, KamikazePL77 said:

do jakiego monitora/tv planujesz teraz czy w przyszłości podłączać ten komputer

3440x1440, gigabyte m34wq

18 hours ago, Chloru said:

i o jakich grach

np: spider man; uncharted; dying light 2; plague tale 2; 

16 hours ago, KamikazePL77 said:

Ddr 4 do nowych inteli patrząc w przyszłość to może być średni deal

przykładowo uwalniając 1k na gpu od amd, mogę przeznaczyć je na kartę ddr5 i ramy do niej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kolejnych inteli i tak będzie musiał zmienić płytę. Do 3440x1440 wolałbym mieć zapas mocy gpu bo większość aktualnych cpu od 5700x w górę nie będzie problemem przez najbliższych kilka lat (pewnie z paroma wyjątkami jeżeli chodzi o tytuly).

Z zakupem DDR5 poczekałbym jeszcze rok-dwa lata aż ogarną i faktycznie będą szybsze niż ostatnie wypusty dopracowanych DDR4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 11/22/2022 at 8:05 PM, KamikazePL77 said:

(...) cały ten zestaw który podałeś jest trochę jak młot pneumatyczny do wbijania gwoździ w ścianie. Jak ktoś podaje zestaw za tyle to mi się czasem z automatu włącza, że oczekiwania są raczej 4k/60 minimum. (...)

Nie zgodzę się, biorąc pod uwagę aktualny trend wypuszczania gier w wersji beta, bez sensownej optymalizacji, twoje porównanie trochę odbiega od rzeczywistości. Sam mam 3080Ti i gram w 1440p... chcąc wszystkie najnowsze wodotryski, szczególnie RT, w niektórych grach muszę ratować się DLSS żeby mieć 60+ klatek (choćby wspomniany przez pytającego DL2). Do tego jak masz monitor 144Hz to raczej celujesz wyżej niż minimum, więc taki komputer, niestety, nie jest wspomnianym "młotem pneumatycznym". A dodatkowo jak kupując komputer z wyższej półki masz nadzieję, że starczy chociaż, żeby przeskoczyć jedną generację kart bez drastycznego obniżania detali w nowych grach, to tym bardziej. Chore, ale prawdziwe, taką mamy rzeczywistość.

 

Co do oryginalnego zapytania:

Dobre DDR4 mogą być równie dobre co aktualne DDR5, choć nie zagłębiałem się w testy, musisz sprawdzić czy gra warta świeczki. Do upgrade'u CPU i tak będziesz musiał prawdopodobnie zmienić płytę to wtedy możesz wymienić też RAM. Reszta zestawu wygląda dobrze. W kwestii chłodzenia zdaję się na komentarze przedmówców.

Edytowane przez gimbaler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, KamikazePL77 said:

Nie do końca mnie zrozumiałeś, jeżeli uważasz że komputer za 12-13 k do 2k/60 fps jest optymalny a nawet niewystarczający to okej, masz swoje spojrzenie ale ja podszedłem do autora wątku z rezerwą, że nie do końca orientuje się w świecie gier i komputerów i aby ktoś nie zrobił go w balona. Autor wątku nawet nie podał jaki ma będzie miał podpięty monitor/tv a już o tym rt (które nie każdemu jest potrzebne, szczególnie patrząc na koszty) czy innych wymaganiach graficznych nie wspominając. Zobacz, że w DL2 można spokojnie pograć na wartym nie wiem 400-500 złotych xboksie one(z karą graficzną nie wiem z  20- 30 razy słabszą od rtxa 3080ti) i niektórzy (pewnie nie mało osób) ciągle tak grają i niekoniecznie spieszy im się ze zmianą na nowszy sprzęt. Uważam, że nie ma co robić pr-u zarówno twórcom kart graficznych jak i słabo zoptymalizowanych gier, a kupować bardzo rozumnie i świadomie to co rzeczywiście sprawia mi radochę i jest choć w miarę tego warte. Wiedzieć coś z reguły nie boli, decydować o czymś (szczególnie w zakresie własnym i własnego portfela), też nie boli a już jak się troszkę napalimy to w ogóle jest super , ale czasem komuś może przyjść refleksja po co mi to rt czy co innego jak ja się wkręce w grę to nawet na to nie zwracam uwagi. 

Myślę, że po prostu wyszliśmy z odmiennych założeń. Przede wszystkim odpowiedziałem na postawione pytanie bez zakładania co autor wie czy nie wie. Tylko na podstawie informacji, które podał, bez domyślania się. Staram się nie traktować obcych mi ludzi z założenia jak idiotów, który się nie znają. Jeżeli gość napisał, że złożył, ale nie jest do końca pewien i zechciał potwierdzenia czy nie popełnił jakiegoś karygodnego błędu, to raczej zakładam, że się zna. Budżet 12k jest w tytule, więc jak ktoś ma taki budżet to nie zamierzam z tym polemizować. Oceniam podzespoły a nie ceny, bo o to każdy musi niestety zadbać sam i jak się mu chce to szukać okazji albo kupować używki. Skoro nie podał o jakie gry konkretnie chodzi to przyjmuję, że każda, która mu się zamarzy. Tak czy inaczej, kupując sprzęt za 12k raczej nie celuje się w minimalne 60 fps mając monitor 144Hz. I za razem nie kupuje się za taką kwotę sprzętu tylko na teraz. Mnie by osobiście *** strzelił jakby po wydaniu takich pieniędzy okazało się, że za rok jak będą premiery to nie wyciągnę 60 klatek. Więc posiadanie teraz nadwyżki mocy (aczkolwiek w 120+ klatkach gra się super) nie jest niczym złym i sprzęt się trochę wolniej zestarzeje. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że ze względu na jakość techniczną dzisiejszych premier to wcale nie jest jakiś niesamowicie wydajny sprzęt, który będzie się nudził. Wstawkę o xboxie przemilczę.

Edytowane przez gimbaler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...