Skocz do zawartości
Kropek89

Zestaw pod gry 1440p - ultra detale - best price value (OC)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Aktualizuje sobie komputer o lepsze podzespoły. Rzeczy które chce kupić w linku https://www.x-kom.pl/lista/ytrkrsbay

Ze starego zestawu na razie zostawiam

  • Asus RTX 2060
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL14 (pod OC)

W niedalekiej przyszłości planuje zaopatrzyć się o nową kartę graficzną z nowej generacji coś w okolicach AMD 7800 bądź NVidia 4800 stąd tak mocny zasilacz.

Dylemat mam nad:

  1. Mocą zasilacza. Czy jest szansa, że nie będzie wyrabiał pod nową grafiką.
  2. Czy może zainwestować w DDR5?
  3. Czy w procesor 13th generacji warto dopłacić? 
  4. No i co myślicie o tych podzespołach?

 

image.thumb.png.888a1de52c31f6969f2c1e35315014e3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Zasilacz 850W wystarczy do każdej karty, jeżeli na pokładzie nie mamy przypadkiem CPU 300W+ (np. nowe i9 lub starsze i9 po jakimś konkretnym OC). Nawet RTX 4090 do pracy na 100% power limit wymaga 3x8pin (3x150W maksymalnego poboru nominalnego + 75W z płyty, co przekracza power limit, bo ten w biosie jest 450W). Jest tez opcja 133% power limit (4x8 pin) - np. do podkręcania.

Natomiast ten zasilacz nie jest optymalny do najmocniejszych kart graficznych, ponieważ posiada dwie linie 12V. Lepszym wyborem jest jedna linia. Np. Krux Generator 850W. Z droższych jakiś SeaSonic platinium, lecz można też zaczekać na zasilacze ATX 3.0 (np. Seasonic PS Vertex ATX 3.0 lub FSP Hydro G PRO 1000 W ATX 3.0)

https://www.purepc.pl/zasilacz-fsp-hydro-g-pro-1000-w-atx-3-0-gotowy-na-standard-pci-express-5-0-i-nvidia-geforce-rtx-4090

https://www.purepc.pl/seasonic-silverstone-i-asus-przygotowuja-nowe-zasilacze-ze-zlaczami-atx-3-0-i-pcie-5-0-wszystko-z-mysla-o-nadchodzacych-gpu

ad 2. To zależy od budżetu i tego, na jak długo planujesz tę platformę. Więcej niżej

ad 3. CPU i ram to w sumie jedność, natomiast tu w pierwszej kolejności dopłacałbym do CPU, a później ram (bo to też zmian płyty na DDR5). Jeżeli faktycznie będziesz chciał RTX 4080 lub nawet coś mocniejszego, to można pomyśleć (zachowując kolejność CPU, a na drugim miejscu RAM)

ad4. Chłodnica CPU może być lepsza, tak samo buda (nie jest optymalna co do przepływu powietrza), dysk też (w tych pieniądzach dużo lepszy Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000). Co do chłodzenia to czy koniecznie AIO? Jeżeli nie planujesz OC (co na tych CPU i tak jest średni opłacalne), to można wybrać jakieś wydajne powietrzne i nawet pomyśleć o płycie B660 (może lepiej wziąć B660+ update biosu i 13600kf?).

 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Ad. 1 Co do zasilacza to trafna uwaga popatrzę jeszcze na to. Nie znam się i wolałem postawić na producentów których kojarzę.

Ad. 2 Stale gram w te same tytuły więc Jak LOL, CS, APEX, Warzone no i np nowy BF będzie śmigać na high w 1440p z dobrym fps to będzie spoko. Z tego co się orientowałem to z grafiką na poziomie wydajności RTX 3080 i tym procesorem to będzie to możliwe.  Do tej pory raz na 5 lat wymieniałem procka i 2x grafikę. Reszty nie musiałem ruszać zazwyczaj. 

Tak jak pisałem w temacie. Best price value. Czy chce zapłacić tylko tyle bym mógł osiągnąć swój cel 🙂 Nie ma górnego limitu, ale nie chce mi się wywalać kasy w gierki za dużo 🙂

Ad. 3 A czy jest sens dopłacać do procka jeśli ma służyć tylko do gier? 

Ad. 4 Ten dysk Kingstona to wywaliłem z koszyka bo gdzieś widziałem testy w których WD lepiej się sprawował.

Planuje OC procka i RAM stąd taki chipset płyty.

AIO żeby mieć więcej miejsca w obudowie i właśnie by airflow poprawić. Polecasz inny zestaw (obudowa, chłodzenie z dobrym airflow)? Szukałem obudowy ATX tak by karta graficzna była na taśmie tak by właśnie airflow poprawić (karta zasysa wtedy powietrze bezpośrednio z zewnątrz), ale w rozsądnych pieniądzach nie znalazłem nic w Polsce.

Edytowane przez Kropek89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kropek89 napisał(a):

Dzięki za rady.

Tak jak pisałem w temacie. Best price value. Czy chce zapłacić tylko tyle bym mógł osiągnąć swój cel 🙂 Nie ma górnego limitu, ale nie chce mi się wywalać kasy w gierki za dużo 🙂

Ad. 3 A czy jest sens dopłacać do procka jeśli ma służyć tylko do gier? 

Ad. 4 Ten dysk Kingstona to wywaliłem z koszyka bo gdzieś widziałem testy w których WD lepiej się sprawował.

 

Co do Best value pod gry, to na ten moment, albo zatrzymałbym się na am4 ryzen 5 5600/i5 12400 (raczej pod karty typu rtx 3060ti, rtx 3070 max - to w 1080p, ew. Rtx 3080 w 1440p i lepsze karty w 4k), albo właśnie dopłacał do i5 13600k, ryzen 5 7600/ ryzen 7 5800x3d (na am4). 

I5 12600 ze swoim e cores nie daje tyle co powyższe. 

Co do opłacalności jeszcze, to właśnie lepiej wziąć i5 13600kf i b660 niż i5 12600kf i z690. Czasy sensownego OC cpu powoli mijają, a ram (co ma więcej sensu w określonych sytuacjach) podkręcisz też na b660. 

Co do dysku, to kingston w testach wypadał raczej lepiej od konkurencji cenowej. 

Co do budy i aio to dużo nie doradzę, bo sam siedzę na powietrzu. Często na forach polecają SPC RG6V i np.  Spc Fortis 5 na powietrzu lub np. Endorfy navis f280 jako aio (tylko nie wiem jak z montażem u góry tej budy - na przód na pewno wejdzie). 

Edytowane przez Raidenorius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KamikazePL77 dzięki za linki. Ten z testami procesorów trochę słaby pod względem ram bo DDR4 mają niskie taktowania ale bardzo szerokie porównanie więc fajnie. Szukałem więcej testów z OC ale albo nikt nie chce się w to bawić z recenzentów albo faktycznie staje się to mało popularne. Generalnie na OC 12600KF można zyskać 5-12% w zależności od trybu OC.

Płyta na B660 rozumiem, że wtedy DDR4? Widzę, że niezależnie od chipu DDR5 będzie drogie.

 

9 godzin temu, Raidenorius napisał(a):

Co do budy i aio to dużo nie doradzę, bo sam siedzę na powietrzu.

Dla mnie też to jest nowość. Wszystkie te obudowy na jedno kopyto się wydają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii przemyśleń:

Wszyscy producenci kart graficznych w ogóle nie myślą o chłodzeniu. Ich jedynym celem jest odprowadzenie ciepła z samej karty a potem już nara. Jedynie karty z chłodzeniem typu blow i chłodzenie nvidii FE coś poruszyli temat by odprowadzić ciepło z obudowy. W wersjach niereferencyjnych niby zyskuje się 5% może 10% na lepszym performance przez to, że karta ma lepsze zegary a potem trzeba dorzucić przynajmniej 500zł na lepsze chłodzenie obudowy. Póki klient wykłada kasę to wszystkim producentom pasuje.

Swego czasu użytkowałem bodajże GTX 560 na otwartej obudowie i 20 stopni mniej było 🙂 No ale ponoć zły kurz. Ciekawe jak ten kurz jest zły. Niby wszystkie układy są pokryte warstwą zabezpieczającą przez wodą i przepięciami to może tylko kwestia by raz na jakiś czas odkurzyć wnętrze 😉

Edytowane przez Kropek89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...