Skocz do zawartości
henryk5pio

Składanie nowego komputera (AMD).

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sprawa jak w temacie.
Postanowiłem sobie zaszaleć i na Black Friday złożyć nowy komputer, gdyż obecny ma już 5 i pół roku.
Generalnie jestem już pewny większości części, które chcę kupić, mianowicie:
Procesor: AMD Ryzen 5 3600
https://www.x-kom.pl/p/1048488-procesor-amd-ryzen-5-amd-ryzen-5-3600.html#Specyfikacja

Myślałem też o AMD Ryzen 7 5800X3D, ale uznałem, że po pierwsze za drogo, po drugie 5 3600 doskonale zastąpi mojego obecnego Broadwella i7-5775C, a jest prawie 3 razy tańszy od X3D, którego najwyżej kupię kiedy indziej, jak bardziej stanieje i dokonam upgreadu.

RAM DDR4 i DYSK SSD:
https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16-gb-3600mhz-cl16-cmk16gx4m2d3600c16-8205265/?utm_source=purepc.pl&utm_medium=referral&utm_campaign=zestawy_listopad_2022
+
https://www.x-kom.pl/p/691100-dysk-ssd-kingston-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-kc3000.html#Specyfikacja
Oba wzięte z polecanego zestawu na PurePC, więc chyba są ok.

Jedyne czego jestem najmniej pewny to płyta główna. Znajomy poleca mi MSI B450 TOMAHAWK MAX AM4 M.2 AMD ATX, ale ją mogę kupić tylko na allegro od jakiegoś SuperSprzedawcy. Trochę się tego obawiam, bo na Allegro kupowałem tylko raz w życiu (laptop) i wprawdzie nie naciąłem się, ale to był zakup od jakiejś firmy, a nie kogoś, kogo nick przypomina "xyz123", pomimo zapisu, że to firma. Dlatego myślę czy tą płytę mógłby dobrze zastąpić Gigabyte B450 AORUS ELITE V2 lub ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4? Sam obecnie mam coś od ASRocka, też z serii Fatality i żadnych większych problemów nie zauważyłem. Czy te pamięci RAM dadzą radę na tych płytach? Czy może są jakieś lepsze DDR4 w cenie do 400 zł max? Mój Monitor to ACER CB241HY, jest on FullHD i nie zamierzam go zmieniać, mnie osobiście te 23,8" w zupełności w tej rozdzielczości wystarczy. Mam nadzieję, że uda się go podłączyć do tych płyt, aby wszystko działało? Bo naprawdę nie mam ochoty wymieniać monitor...

Nie jestem też pewien chłodzenia, co byłoby lepsze: Noctua NH-D15 2x140mm czy Noctua NH-D15S 140mm?

Co do grafiki, aktualnie używam GTX 1070 8GB od Palita w wersji JetStream. Sam pomysł modernizacji zaczął się od faktu, że w tej karcie już czasem wiatraki tak dziwnie działają, bo raz jak gram jest 0RPM, a raz 1000+ RPM i to strasznie irytuje, bo słychać co chwilę takie "łuuuu. łuuuu" gdy co chwilę startują wiatraki, zamiast kręcić się ciągle z jednostajną prędkością. Myślę o wymianie albo na Gigabyte Radeon RX 6600 EAGLE 8GB GDDR6 (GVR66EAGLE8GD) albo (ale to już znacznie większy wydatek by był) RX 6600 XT Gigabyte Radeon Rx 6600 Xt Gaming Oc 8Gb Gddr6 (Gv-R66Xtgaming Oc-8Gd. Znajomy poleca Gigabyte, twierdzi, że to dobra firma, a wersje z 3 wiatrakami są lepsze od dwu wiatrakowych (mój Palit ma 2 śmigła). Z tego co wiem RX 6600 to w sumie trochę poziom GTX 1070, a przynajmniej tak wynika z tego co widzę na technical.city. RTX 3060 odpada, bo w stosunku cena/jakość uważam, że RX 6600 jest lepszy, a RX 6600 XT jest lepszy w CP2077 i Wieśku 3 od RTX-a.

Co do zasilacza używam Corsair CS550M 550W Gold BOX i mogę go przenieść lub wymienić na Corsair CS650M 650W Gold BOX. Zastanawiam się czy prawie 6 letni zasilacz byłby dobrą opcją? Teoretycznie patrząc po TDP to 5 3600 + RX 6600 spokojnie udźwignie, bo to podobne TDP, a nawet niższe od i7-5775C + GTX 1070, ale czy to na pewno bezpieczne? Czy RX 6600 / RX 6600 XT da radę na zasilaczu 550W, czy lepiej wymienić na nówkę, dla świętego spokoju?

Poleci ktoś jakąś obudowę, która to wszystko zmieści? Mógłbym wprawdzie wsadzić to wszystko do obecnej budy (jakaś SilentumPC ATX się w niej mieści), ale nie jestem pewien czy na pewno pasuje wymiarami: 47,5 x 46,5 x 24.

Bardzo proszę o porady.

Edytowane przez henryk5pio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się, czy chcesz płacić 600 zł za Ryzena 3600, podczas gdy Ryzena 5600 po ostatnich obniżkach można kupić od 650 zł w górę... Przy czym decydując na Ryzena 5600 oraz płytę główną na chipsecie B450 może być konieczna wcześniejsza aktualizacja BIOS - zwróć na to uwagę, bo może być klops podczas próby odpalenia sprzętu.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał  @brachol, ryzen 5 5600 będzie lepszy. 

Co do GPU, to w kontekście czystej wydajności (klatki/złotówki), AMD radeon będą lepsze, jednak NV, to:

- dlss niedostępny na innych (xess i fsr dostępne wszędzie) 

- dużo lepsza wydajność w Ray tracingu, 

- lepsza wydajność w zastosowaniach profesjonalnych (poza paroma wyjątkami). Piszę tu o obróbce video, czymkolwiek związanym z AI

- lepsza wydajność w emulacji;

- lepsza wydajność w VR;

- mniejszy nacisk sterownika na cpu (przy Ray tracingu to już w ogóle) 

- dłuższe wsparcie. 

Co do chłodzenia cpu, to żadne z tych. Każde będzie overkillem dla takiego cpu. Pieniądze trzeba władować w GPU a nie chlodzenie

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięci, zakupy wykonane:
Ryzen 5 5600 + MSI B450 TOMAHAWK MAX + Gigabyte Radeon RX 6600 EAGLE 8G + Vengeance LPX, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (CMK16GX4M2D3600C16) + ADATA SX8200 PRO 1TB PCIe NVMe M.2 ASX8200PNP-1TT-C DYSK SSD + SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan 140mm/120mm.

Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...