Skocz do zawartości
kojoT

Problematyczna instalacja win7 na budżetowym lapku.

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. 

Problem niby z tych banalnych ale nie do końca. Bo wypróbowałem już chyba wszystkie rozwiązania z netu.

Piszę tu, bo mam nadzieję że jednak nie wszystkie. 

Najbardziej budżetowy lapek jaki był możliwy 2 lata temu: Asus D543-dm785 4gb ramu i pentium ~n4400. 

Oryginalnie miał linuxa, ale z racji użytkownika(mojej mamy lvl65) zainstalowałem win10 i 11. Jeden się wieszał, drugi za bardzo muli nawet jak dla emerytki. Usiłuję wrzucić win7 bo może będzie działał szybciej ale nic z tego. Pen zrobiony rufusem tak samo jak ten z 10 ale lapek go nie widzi jako bootowalny. Znalazłem info żeby włączyć/wyłączyć secure boot, CSM , ale w tym biosie jest minimum z minimum- jest tylko SB:on/off.. Próbowałem innych penów, innych złącz. Próbowałem formatować pena na fat32 ale wyskakuje, że jeden plik ma ponad 4gb i nie da rady- musi być ntfs. Próbowałem w rufusie opcje MBR i GPT. Uefi widzi podpięty pendrive ale bez opcji boota. 

Koniec końców, znalazłem inną instalkę win 7 z setup.exe na nośniku. Odpaliłem pod windowsem. Wszystko szło dobrze ale instalacja zawiesza się na ekranie z pulsującym logo windows. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lapek nie wspiera CSM, to żeby W7 tam zadziałał, to musiałbyś się bawić w osobny bootloader (typu Clover -> https://winraid.level1techs.com/t/guide-nvme-boot-without-modding-your-uefi-bios-clover-efi-bootloader-method/31665).

Natywnie W7 nie wspiera pełnego UEFI bez włączonego CSM. Dopiero W8 w górę wspiera bootowanie bez CSM. Zamiast W7, zainstaluj W8.1 - powinien być lżejszy niż W10, a nie będziesz musiał wydziwiać z instalacją.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie tylko zapytam - ten windows dla mamy to z racji jej przyzwyczajeń, tzn. używała już i ciężko jest się przerzucić? Mój tata (podobny "lvl"), gdy dobrych kilka lat temu kupił sobie stacjonarkę, to zainstalował ubuntu i od tamtego czasu używa z powodzeniem (użytek totalnie podstawowy, czyt. głównie przeglądarka) - wcześniej miał jedynie styczność z windows xp.

Dodam jeszcze, że na podobnych podzespołach sprzedawane są komputery z chromeos - jeżeli windows to nie jest absolutny mus, to może takie coś by wystarczyło dla mamy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że win10 chodził gorzej bo ie znaczy że "7" bedzie działać lepiej. Poza tym średnio może być ze sterownikami. Osobiście zostawionym Linuxa i jakaś lekka dystrybucję z xfce. Np Manjaro XFCE edition. Jak komputer nie ma ssd, to bym koniecznie zrobił drobny upgrade.

Edytowane przez saalataa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...