Skocz do zawartości
kocham fizyke

[1000/1500zł][Praca biurowa] Zestaw dla rodziców proc+mobo+ram+m2

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Potrzebuje zaktualizować PC moich rodziców, którzy narzekają na problemy z komputerem. Odrzucili moją propozycje laptopa i stacji dokującej. Najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się wymiana procesora, płyty głównej i RAM w obecnym zestawie.

Obecny zestaw:

AMD Phenom II X3 710 
Corsair  450W [CMPSU-450VXEU]
Antec Gamer Three Hundred 
AsRock A780GXH/128M
Asus Radeon HD 7770 DirectCU 1GB DDR5 PCI-E BOX V2
G.Skill 4GB (2x2GB)  800MHz CL4 PK
GOODRAM 128GB 2,5" SATA SSD CX400

 

Z obecnego zestawu (kupiony w 2009 + karta w 2014) przede wszystkim chciałem zabrać zasilacz. Może obudowę jeżeli jest cała.

Zastanawiałem się między listopadowym zestawem intel za 1000 zł opartym nam Intel 6400G (tylko 2 rdzenie) a zestawem z i3. Głownie chodzi o to, żeby komputer spokojnie służył im następne 10 lat. Jeżeli chodzi o i3 to myślałem o i3‑12100 lub i3-10105, ewentualnie AMD 5600G?

Płyta główna na pewnie mniejsze znaczenie. RAM podobnie, wezmę po prostu 8GB. Dedykowana karta graficzna nie jest potrzebna. Dysk m2, to myślałem o GOODRAM PX500 128 albo 256GB, plus obecny SSD na dane.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jak to ma być coś pod biuro/dla osób, które nie wykorzystuję GPU to zdecydowanie szedłbym w cpu z igpu. Dla siebie wybrałem Ryzena 5600G, który poradzi sobie ze starymi gierkami.

Płyta główna jakaś polecana z B450, bo nic więcej temu prockowi nie trzeba.

Zasilacz za 250zł mimo wszystko nowy, żeby mieć pewność, że wszystko zadziała w porządku. Dałbym minimum 8GB (16gb będzie bardziej przyszłościowe)ramu. Z dyskiem za bardzo nie pomogę, ale mi polecono (pod B550) KIOXIA 1TB M.2 PCIe, który jest popularnym wyborem. Można wziąć mniejszy co pozwoli trochę zaoszczędzić.

CPU ok 570zł, MOBO - 450zł, ram - 250zł, PSU - 250zł, dysk - 250zł, buda może przypasuje stara, tylko płytę trzeba dobrze dobrać.

Możesz rzucić okiem na mój wątek, bo tam miałem trochę rozważań nad 5600g, jako procek na najbliższe naście lat.

Nie mam doświadczenia w składaniu kompów, ale moja odpowiedź może coś podpowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Ironminda. Skoro komputer ma wytrzymać kolejne 10 lat, to nie ma sensu pakować się w procesor 2 rdzenie/4 wątki. Propozycja dotycząca 5600G wydaje się uzasadniona, zwłaszcza po ostatnich obniżkach cen tych procesorów.

CPU: Ryzen 5600G - https://www.ceneo.pl/112898936 - od 549 zł

Płyta główna: ASUS PRIME B450-PLUS - https://www.ceneo.pl/67592150 - od 379 zł

RAM: 2x8GB 3200 CL16 - z tych tańszych np. G.SKILL Aegis, Patriot Viper Steel - https://www.ceneo.pl/Pamieci_RAM/Czestotliwosc:3200MHz/Ilosc_modulow:2_moduly_(Dual)/Pojemnosc:16GB/Typ_pamieci:DDR4;szukaj-ddr4+8gb;0112-0.htm - od 230 zł
Zapewne nie potrzebują 16GB RAM, ale za 2x4 GB zapłacisz zaledwie kilkadziesiąt zł mniej, a tak to wrzucisz od razu 2x8 GB i zapomnisz o tym. Można próbować jeszcze urwać kilka dyszek na wolniejszych pamięciach przy założeniu, że integra tam będzie służyć głównie do wyświetlania pulpitu.

SSD: również ciężko mi tutaj polecić coś konkretnego - zapewne cokolwiek by im tam nie wstawić, to będzie ok. Może wybrać coś z dłuższą gwarancją typu 5 lat? 128 GB bym odpuścił, szkoda pieniędzy. Brałbym minimum 256 GB (choćby z uwagi na większą trwałość i niewielką dopłatę), ewentualnie zastanowił się nad 512 GB, jeżeli trzymają jakieś rzeczy typu zdjęcia, filmy - choć skoro do tej pory wystarczało im 128 GB, to 256 GB tym bardziej powinno (zwłaszcza, że chcesz zostawić stary dysk jako dodatkowy).
Dla przykładu SSD z 5. letnią gwarancją - Gigabyte 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe (GPGSM2NE3256GNTD) - https://www.ceneo.pl/88363690 - od 109 zł

Zasilacz: SilentiumPC Elementum E2 SI 350W - https://www.ceneo.pl/62426354 - od 139 zł - z zestawu PPC za 1000 zł.
Coś lepszego to już będą kwoty >200 zł. Możesz spróbować zostawić stary zasilacz, ale z uwagi na wiek, to przydałoby się go rozebrać i sprawdzić, jak wyglądają komponenty (czy np. kondensatory nie są spuchnięte). Przyznam, że nie wiem jak tam z trwałością takich rzeczy. Dla świętego spokoju można kupić nowy zasilacz.

Obudowa: już masz.

Za wszystko wyjdzie Cię ok 1400 zł, więc nawet stówka poniżej drugiego limitu.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor, to zdecydowanie Ryzen 5600G (6 niezłych rdzeni wystarczy na dłuuugo i jest obecnie tańszy od 4-ro rdzeniowego i3 12100 !!!).

Pamięci brałbym "nonOC" o prędkości 3200 (bez XMP), na niepodkręconym napięciu, czyli standardowym dla DDR4, zgodnym z normami 1,2V (choćby coś od Kingston z serii ValueRAM)

W dniu 28.11.2022 o 14:00, kocham fizyke napisał:

Płyta główna na pewnie mniejsze znaczenie. RAM podobnie, wezmę po prostu 8GB.

Niedługo w biurowej pracy może to być mało. Miałem już okazję przekroczyć 9GB użycia RAM, przy przeglądarce (kilka kart) + AdobeReader + Excel + Word.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...