Skocz do zawartości
BankaiGoku

Nowe CPU, MOBO, RAM [Intel][1500-3500 zł]

Rekomendowane odpowiedzi

Stała się bardzo prosta sprawa, pada mi płyta główna i nie wytrzymuje przy karcie graficznej. Ma ona ponad osiem lat, więc podejrzewam, ze już zamiennika nie znajdę, a zarówno naprawa jest bez sensu. Stąd szykuję się w najbliższych dniach/tygodniach do kupna nowej platformy. 

Zakładam, iż:
- nie obchodzi mnie żaden wygląd "LEDowy" sprzętu, czy cokolwiek z tego typu. 
- najlepiej żeby płyta główna miała jak najwięcej portów PCI/E, gdyż mam jeszcze kartę dźwiękowa, a może coś kiedyś będę chciał dołączyć.
- zestaw musi być pod DDR5 (tylko ze względu na podwójną obsługę standardu pod dysk M2), Intela (chyba) i z790, bo mam za dużo rzeczy od nich w systemie, by się bawić w zmiany i będę robić szybką aktualizację Win7 -> Win 10 -> Win 11. 
- leciutkiego OC nie wykluczam, ale to może kiedyś.
- budżet jest elastyczny, w zależności co dostanę obecnie, ale zakładam by nie przeginać.
- obecnie gram bardzo okazjonalnie, więc jak zwykle, stawiam na mieszane zastosowanie, a w tym może coś porenderuję w programach.

CPU/MOBO/RAM będzie pracować z: 
- AORUS GeForce GTX 1080 Ti Xtreme Edition 11GB
- 3 x wewnętrzne HDD + Samsung 970 EVO 1TB M.2
- SilentiumPC Fortis 1225 (jeśli da się go przerobić) + obudowa SilentiumPC Regnum + 6 wentylatorów
- Seasonic PRIME Ultra 80plus Titanium 1000W
- Creative Sound BlasterX AE-5

Na początek celuję w:
- Intel Core i5-13600K /1689 zł
- ASRock Z790 PRO RS DDR5 LGA1700 /1160zł 
- Kingston FURY 32GB (2x16GB) 5200MHz CL40 Beast Black /717zł 

(Myślałem o dopłaceniu 400zł do Z790 Steel Legend WiFi. WIFI mnie nie obchodzi, ale ma już wszystkie podstawowe porty jako USB 3.2 Gen1 Ports, a nie tak jak w PRO RS jeszcze cztery są w standardzie 2.0. Dodatkowo chwalą się większym pozłacaniem i w pełni kondensatorami japońskiej produkcji. Więcej różnic nie znalazłem.)

Co proponujecie? Albo macie jakieś wskazówki do czegoś co przeoczyłem, kwiatki typu, że jakaś płyta zwalnia po włożeniu czegoś do innego portu?
 

 

Edytowane przez BankaiGoku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koncepcyjnie ok, tylko parę modyfikacji by się przydało.

OC dziś mało opłacalne. Częściej UV na tych cpu się robi (z uwagi na temp).

Jeżeli faktycznie potrzebujesz DDR5 i takiej płyty (PCI 5.0), to ok, ale przy braku OC, można oszczędzać do b660 (jakby na ten moment nie brakowało ci wymienianych tu złączyć i dysków ssd).

Jeżeli do czegoś dopłacać, to bardziej do ramu, niż płyty. Lepsza pamięć, jeżeli faktycznie 32gb potrzebne: KF556C36BBEK2-32 lub F5-5600J3636C16GX2-RS5K

Co do chłodzenia cpu, to samo SPC nie oferuje zestawów pod LGA1700 dla tego modelu  https://www.silentiumpc.com/pl/parts/lga1700/ także trzeba by kombinować (chyba, że jest jakaś prosta opcja montażu - nie wiem). Jak coś, to po linii najmniejszego oporu Fortis 5 (minimum do tego procka).

Alternatywnie zestaw na AM5 - będzie na pewno bardziej przyszłościowy (jeżeli byłoby jak na AM4, to za 5 lat z opcją podwojenia wydajności rdzeń do rdzenia, hz do hz), a wydajnościowo, na dziś, bardzo podobnie do intela.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację z szybszymi ramami. Natomiast jak chłodzenie na CPU nie styknie, a wszystko zapowiada się, że tak będzie, to kupię SilentiumPC Fortis 5. Mam jeszcze wentylator Noiseblocker NB-eLoop, to go ewentualnie dołożę na ten radiator. Tylko pierw chyba wyślę maila do SilentiumPC z zapytaniem, jak już będę pewny płyty głównej, bo mają notę na stronie, że przy niektórych modelach sekcja zasilania może przeszkadzać.

Edytowane przez BankaiGoku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pamięci, to znalazłem taki test:
https://www.telepolis.pl/artykuly/testy-sprzetu/test-kingston-fury-beast-ddr5-opinie/strona-9

Aczkolwiek brakuje w nim modelu KF556C36BBEK2-32 (2 banki, 5600MHz i CL36). Widział ktoś może ich testy? No i jeszcze jedno, czy jest w ogóle sens dopłacać do nawet takiego Kingston Fury Beast DDR5 32GB 6000MHz CL36, jak w owym teście taka ADATA XPG Lancer DDR5 32 GB 5200MHz CL38 cały czas nie odbiega tak bardzo, a nawet czasami króluje i na dodatek kosztuje 300 zł mniej. Hmm?

Edytowane przez BankaiGoku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie sobie te testy co podałeś 

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-ddr5-do-procesora-intel-core-i5-13600k-test-zestawu-g-skill-trident-z5-rgb-6800-mhz-cl34

Czy jest sens dopłacać do ramu? Moim zdaniem dużo większy niż do płyty (chyba, że już masz zastosowanie dla jej wszystkich funkcji) Oczywiście, ram i dokarmienie GPU dają więcej na procesorach, które są nieco w tyle i są podatne na OC ramu (np. ryzen 3xxx chyba najbardziej). Podałem takie, a nie inne pamięci, bo w twoim wypadku, nie ma chyba co sięgać po b die (dużo droższą pamięci - 6000mhz lub więcej  + cl32 lub niżej). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spytam jeszcze o procesor, rozumiem, że Intel dalej daje gluta pod IHS? Czy może jednak lutuje albo stosuje ciekły metal? W moim 4790K oczywiście musiałem go skalpować, no ale dzięki temu temperatury są super niskie. Nie żebym zamierzał to robić tutaj, ale... jak już gwarancja minie... kto wie.

Edytowane przez BankaiGoku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sprzęt zamówiłem i wziąłem najlepsze wersje. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


PS: Ale widzę, iż moim zdaniem jakość zakupów w pewnych sklepach (np. ProLine lub Net-s) nadal jest niezmienna od już zaraz ponad dziesięciolecia, czyli taka, że według mnie każdy kto miał styczność z nimi, to dokładnie wie jak jest, jeśli chodzi o ukryte dopłaty lub liczenie na miły gest rabatowy.

Edytowane przez BankaiGoku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2022 o 13:43, BankaiGoku napisał:

Dobra, sprzęt zamówiłem i wziąłem najlepsze wersje. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


PS: Ale widzę, iż jakość zakupów w pewnych sklepach (np. ProLine lub Net-s) nadal jest niezmienna od już zaraz ponad dziesięciolecia, czyli taka, że każdy kto miał styczność z nimi, to dokładnie wie jak jest, jeśli chodzi o ukryte dopłaty lub liczenie na miły gest rabatowy.

Net-s należy omijać szerokim łukiem, na labie jest nawet wątek na temat tego sklepiku.

I warto szukać po różnych sklepach bo te które lansują się tutaj kroją aż oczy krwawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, klinsmann napisał:

możesz podać przykład?

Opłata za prawie za każdy rodzaj płatności, w jednym z tych sklepów to 15,51 zł za skorzystanie z BLIK lub przelewy24. W drugim podmiocie bodajże jest trochę mniej, w granicach 5 zł. Produkty przychodzą w porządku i przekonałem się o tym wielokrotnie, ale nie jestem zwolennikiem wspomnianej wyżej taktyki sprzedaży. 

 

Edytowane przez BankaiGoku
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...