Skocz do zawartości
michal_fm

Zakup dysku M.2 do płyty Z-97

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wywalił mi się dysk systemowy w starym kompie na płycie ASUS Z-97 https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/others/z97a/
Chciałbym kupić dysk M.2 bo płyta obsługuje ale nie wiem czy są tam ograniczenia.
Da radę włożyć tam np. https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-980-pro-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen4-nvme-mz-v8p1t0cw-5950068/ czy trzeba szukać coś innego.
Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie obsługuje bootowania z dysków nvme , przynajmniej domyślnie - nie wiem czy są jakieś mody do tego .

Najbezpieczniej jest kupić zwykły SSD 2,5" lub m.2 Sata np. crucial mx500 czy A-data su650 lub wd blue ,/ WD Red sa500/510

Wysłane z mojego Redmi Note 9S przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, reyden napisał:

Płyta nie obsługuje bootowania z dysków nvme , przynajmniej domyślnie - nie wiem czy są jakieś mody do tego .

Najbezpieczniej jest kupić zwykły SSD 2,5" lub m.2 Sata np. crucial mx500 czy A-data su650 lub wd blue ,/ WD Red sa500/510

Wysłane z mojego Redmi Note 9S przy użyciu Tapatalka
 

OK to w takim razie co kupić do złącza M.2 skoro ono jest na płycie ??
Wydajność będzie lepsza niż przez SATA.

Znalazłem coś takiego ale potrzebuje tłumacza https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1044083

Edytowane przez michal_fm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymajcie konie 😛

@reydenMusiałeś pomylić chipsety, Z97 był pierwszym Intelowskim chipsetem natywnie wspierającym bootowanie z NVMe

@michal_fm Te 980 Pro będzie działać na Twojej płycie. Na pół gwizdka (PCIE 3.0 x2), ale będzie na pewno szybsze niż SATA. Manual do mobo podaje, że slot M2 jest domyślnie wyłączony w UEFI - trzeba włączyć (strona 1-31).

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/Z97-A/E9378_Z97-A_UG_V2_WEB.pdf

Edytowane przez czapla_pl
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czapla_pl napisał:

Wstrzymajcie konie 😛

@reydenMusiałeś pomylić chipsety, Z97 był pierwszym Intelowskim chipsetem natywnie wspierającym bootowanie z NVMe

@michal_fm Te 980 Pro będzie działać na Twojej płycie. Na pół gwizdka (PCIE 3.0 x2), ale będzie na pewno szybsze niż SATA. Manual do mobo podaje, że slot M2 jest domyślnie wyłączony w UEFI - trzeba włączyć (strona 1-31).

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/Z97-A/E9378_Z97-A_UG_V2_WEB.pdf

No właśnie tak też mi się wydawało, w końcu po coś ten slot M.2 jest. Człowiek już młody nie jest, mylą się pojęcia i też już nie ma tyle czasu na hobby co kiedyś dlatego pewne kwestie nie są już tak oczywiste jak kiedyś 😉
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rafa napisał:

Najlepsze że wszystko było napisane w linku który sam podałeś 😄

image.png.c141d0222be8713b11884d31b84e7956.png

Niby po polsku ale wolałem przetłumaczyć 😁
Czyli co, 980 PRO będzie jak najbardziej OK czy czegoś innego szukać? NIe chodzi mi o stratę na transferze, mówię ogólnie jako o dysku w kontekście kasa/jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz za niedługo zmieniał sprzęt? Bo jak nie to zakup dysku drogiego dysku, który i tak będzie przycięty do ~1000 MB/s, ma średni sens...

 

21 godzin temu, DaffyDuck napisał:

witam! kup dowolny dysk m.2 z interfejsem SATA. Wydajnośc bedzie taka sama jak zwykły dysk ssd 2.5 cala tylko tyle ze bedzie podlączony do gniazda m.2. Bez zbędnych kabli

Akurat tu kompletne pudło - na tej płycie m.2 obsługuje tylko protokół NVMe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, rzymo napisał:

Będziesz za niedługo zmieniał sprzęt? Bo jak nie to zakup dysku drogiego dysku, który i tak będzie przycięty do ~1000 MB/s, ma średni sens...

 

Akurat tu kompletne pudło - na tej płycie m.2 obsługuje tylko protokół NVMe.

nie wprowadzaj w błąd, mialem 3 plyty na z97 napierw atx pozniej matx i itx, Na wszystkich działały dyski m.2. i jedne i drugie. Dysk m.2 sata podłączasz tak jak zwykły dysk, i nawet nie musisz nic w biose robic. Natomiast jezeli kolega chce kupic dysk NVMe to trzeba byc trochę ogarniętym i w biosie pokombinowac.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rzymo
Jest taki plan właśnie, na razie wjechało PS5 dla dzieciaków więc nie wiem jak się to ostatecznie skończy 🤣

@DaffyDuck
Myślę ze bez problemu ogarniesie BIOS, zresztą sprawdzałem już opcje, łatwe i czytelne. Jak nie będzie jakiegoś fakapu z wykrywaniem aczy coś teges to luzik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DaffyDuck napisał:

nie wprowadzaj w błąd, mialem 3 plyty na z97 napierw atx pozniej matx i itx, Na wszystkich działały dyski m.2. i jedne i drugie. Dysk m.2 sata podłączasz tak jak zwykły dysk, i nawet nie musisz nic w biose robic. Natomiast jezeli kolega chce kupic dysk NVMe to trzeba byc trochę ogarniętym i w biosie pokombinowac.

No widzisz, a ja miałem dwie na Z97 i na obu tylko NVMe 😉
(instrukcja do płyty raczej się nie myli - PCIE SSD Only)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2022 o 09:10, michal_fm napisał:

Czyli co, 980 PRO będzie jak najbardziej OK czy czegoś innego szukać?

980 pro to sa obiektywnie bardzo dobre dyski pod kazdym wzgledem. Kazdy bedzie przyciety przez interface plyty ale bedzie dzialac poprawnie a odczucia z pracy systemu i tak beda bardzo pozytywne.

Chyba ze chcesz zaoszczedzic na zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...