Skocz do zawartości
patryk_wml

Ulepszenie komputera do gier ~11000

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

pytałem was na początku września o ulepszenie sprzętu jednak zdecydowałem się poczekać ze względu na nadchodzące wtedy premiery nowych procesorów. Prosiłbym więc was o poradę czy coś może warto byłoby zaktualizować. Budżet to około 11000 zł.

 

Mój obecny sprzęt:

 

Dyski: Dysk SSD SAMSUNG 970 EVO Plus NVMe M.2 1TB, GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD Iridium PRO, Dysk WD Caviar Blue 1 TB 3.5" SATA III, Dysk SSD Crucial 500 GB 2.5" SATA III 

Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8GB GDDR5X karta graficzna

Monitor: ASUS ROG PG279Q

Karta sieciowa: ASUS PCE-AC88

Procesor: Intel Core i7-6700K, 4GHz, 8 MB

Chłodzenie CPU: be quiet! Dark Rock 3

Obudowa: Fractal Design Define S

Pamięć RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16

Płyta główna: Asus MAXIMUS VIII RANGER    

Wentylatory: be quiet! Pure Wings 2 140mm PWM x3 + 2 dołączone do obudowy

Zasilacz: Super Flower Leadex 80 Plus Gold - 750W

 

Myślałem o następującym ulepszeniu:

Karta graficzna: 4080, nie wiem jakie wersje są warte rozważenia. Poza tym widziałem, że Nvidia obniżyła ceny o 70 eur ale na razie nie ma to wpływu za bardzo na ceny u nas więc może warto jeszcze chwileczkę się wstrzymać

Procesor: Intel Core i7-12700F (ewentualnie coś z nowej generacji albo AMD?)

Chłodzenie CPU: Nie jestem pewien czy wymieniać na jakiś nowszy model na powietrzy czy może jest sens wodne np. Arctic Liquid Freezer II 360

Obudowa: nie wiem czy powinienem wymienić

RAM: Kingston Fury Renegade 2x16GB

Płyta główna: MSI MAG B660M Mortar

Zasilacz: Nie wiem czy muszę wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12700f do gier jest kompletnie bez sensu, kiedy istnieje 13600k(f).

4080 jest fatalnie wyceniona. Miejsce tej karty jest na sklepowej półce. Albo dopłacasz do 4090, albo bierzesz coś innego.

Względem chłodzenia CPU, musisz odpowiedzieć sobie sam. Ja wolę powietrze, bo mam stuprocentową pewność, że będzie ze mną przez całe życie platformy. Inną sprawą jest, że nigdy nie kupuję procesorów pokroju i9 czy R9.

Zasilacz do 4080 wypadałoby wymienić.

Gdybym ja był na Twoim miejscu, wziąłbym 13600k i 7900 XT(Z) jeśli cena będzie dużo lepsza niż 4080, a słupki porównywalne lub niewiele gorsze. W najgorszym wypadku przemęczyłbym się na 1080 (to nadal dobra karta), ale już na nowej platformie i poczekał na inne półki cenowe GPU.

Edytowane przez VVilkacy
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, VVilkacy napisał:

12700f do gier jest kompletnie bez sensu, kiedy istnieje 13600k(f).

4080 jest fatalnie wyceniona. Miejsce tej karty jest na sklepowej półce. Albo dopłacasz do 4090, albo bierzesz coś innego.

Względem chłodzenia CPU, musisz odpowiedzieć sobie sam. Ja wolę powietrze, bo mam stuprocentową pewność, że będzie ze mną przez całe życie platformy. Inną sprawą jest, że nigdy nie kupuję procesorów pokroju i9 czy R9.

Zasilacz do 4080 wypadałoby wymienić.

Gdybym ja był na Twoim miejscu, wziąłbym 13600k i 7900 XT(Z) jeśli cena będzie dużo lepsza niż 4080, a słupki porównywalne lub niewiele gorsze. W najgorszym wypadku przemęczyłbym się na 1080 (to nadal dobra karta), ale już na nowej platformie i poczekał na inne półki cenowe GPU.

W takim razie rozumiem, że brać i5-13600KF + Gigabyte B660 GAMING X DDR4 albo MSI PRO Z690? 

Jakie chłodzenie byś polecał w takim razie?

Co do GPU poczekam w takim razie. Karta graficzna dalej działa ok. Bardziej mam problem z procesorem bo trochę się grzeje, pewnie przez pastę pod IHS a wydajność też wzrosła bardziej teraz na procesorach niż GPU.

 

Edytowane przez patryk_wml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, patryk_wml napisał(a):

W takim razie rozumiem, że brać i5-13600KF + Gigabyte B660 GAMING X DDR4? 

Jakie chłodzenie byś polecał w takim razie?

Co do GPU poczekam w takim razie. Karta graficzna dalej działa ok. Bardziej mam problem z procesorem bo trochę się grzeje, pewnie przez pastę pod IHS a wydajność też wzrosła bardziej teraz na procesorach niż GPU.

 

Nie lubię polecać chłodzenia, bo w mojej ocenie to nieco indywidualna sprawa. Ja swój 13600k planuję sparować z NH-D15, ale mam świadomość, że byle AiO 280 byłoby potencjalnie wydajniejsze. No i pozostaje cena. Dużo bardziej opłacalne jest coś pokroju DeepCool AK620 czy Dark Rock Pro 4. A i trzeba pamiętać o innych przypadłościach powietrza, jak zasłanianie banków pamięci itd. Dlatego m. in. twierdzę, że to indywidualna sprawa. :)

Inną kwestią jest odpowiedzenie sobie na pytanie: kiedy kolejny raz będziesz wymieniał procesor? Jeśli odpowiedź na to pytanie to za 2-3 lata, to moim zdaniem lepiej wziąć AM5 i całkowicie olać Intela. Ja wiem, że tego nie zrobię, więc spokojnie mogłem brać 13600k. Wersja KF nie ma swojego GPU. Piszę to na wypadek, gdybyś to przeoczył. Aha, no i dużo ludzi wymienia fabryczny ILM na chipsecie 1700. Trzeba doliczyć tę stówkę więcej i potencjalną utratę gwarancji na płytę.

Względem, płyty: jeśli chcesz zmienić RAM, to brałbym jednak DDR5, choć sporo osób nadal poleca DDR4. Osobną sprawą jest, że już masz DDR4. Te 16 GB to 2x8? Tak czy inaczej, mam wrażanie, że dużo rozbije się o dostępność płyt, bo np. swoją MSI Z690 Pro-A kupiłem miesiąc temu za 1100 zł, a teraz albo jej nie ma, albo kosztuje 1700 zł czy coś w ten deseń. Może DDR4 są bardziej dostępne, nie wiem. Pytałem nawet u źródła i MSI twierdzi, że nadal je produkują. Nie wiem co się dzieje z tym rynkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, KamikazePL77 napisał:

3d na am5 na horyzoncie, jak jesteś cierpliwy (i przez to rozsądny ;p) to istnieje całkiem realna szansa , że będą to najszybsze procesory do gier (nie znam cen ofc) a i współpraca z radeonami serią 7xxx może dać dodatkowe korzyści. Strzelam, że w związku z budżetem celujesz w 2k/120hz minimum? 

A kiedy ma być premiera? 

Monitor mam 1440p 165hz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...