Skocz do zawartości
Ironmind

[2-2,5k], biuro/internet, Ryzen 5600g, MOBO, RAM, PSU, bez GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Z góry dziękuję wszystkim dobrym duszyczkom, które do tej pory pozwoliły mi przebrnąć przez masę tematów szukając odpowiedzi na zaszłe pytania oraz na straszną rzecz, która ostatnio się wydarzyła, czyli spalenie się 10-letniej płyty głównej w starym PC. Zmusza mnie to do odświeżenia całej jednostki. Wiele się dowiedziałem, jednak w dalszym ciągu mam kilka wątpliwości, na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi lub mam już mętlik w głowie, stąd mój post.

Reasumując: chciałbym prosić o pomoc i skonfigurować w miarę możliwości wydajnego i porządnego kompa, który pozwoli mi używać go przez kolejne naście lat, jednak w zakresie podstawowym (biuro, surfowanie, może jakieś bardziej złożone programy typu CAD, FL Studio, ewentualnie stare dobre Heroes III, jakieś AoE II, Anno 1404, Factorio czyli bez wodotrysków). Myślę może o lekkim OC, ale bez szału.

Stary zestaw zawierał: Asrock Z77 Pro4, Intel Core i5 2500K, Gigabyte ATI Radeon HD7970 3GB, Goodram DDR3 8GB(2x4GB) 1333MHz CL9, 1xSDD, 2xHDD, XFX Core 550W, Corsair Carbide Series 300R. Pozwolił on przeżyć wiele wspaniałych wspomnień z różnymi tytułami, jednak dekadę później okazuje się, że GPU wcale nie jest już tak potrzebne do szczęścia, bo nie ma już czasu na jego wykorzystywanie. O dziwno nigdy nie robiłem OC 😮 Stary komp pewnie będzie rozprzedany (poza dyskami, obudową i rzecz jasna płytą główną), ewentualnie może zostawię GPU, żeby mieć awaryjnie jakbym chciał pograć w coś lepszego, ale najprawdopodobniej również i z nim się pożegnam.

Do rzeczy odnośnie moich przemyśleń:

Wybór, jako punkt wyjścia, padł na często polecanego pod kątem cena/wydajność z iGPU, czyli Ryzena 5600G (ok. 600zł). Wydajny, energooszczędny, względnie tani - jak znalazł do kompa biurowego.

A. MOBO ---> Pierwszy problem na jaki natrafiłem to wybór płyty głównej. Wydaje mi się, że przyszłościowym podejściem byłoby zaopatrzenie się min w port 1x HMDI i 1x DP, szczególnie, że w niedługim czasie planowałem dokupić drugi monitor, a podobno powoli producenci wycofują się z DVI. Wydaje mi się, że warto mieć możliwość Flashowania Biosa, żebym się nie zdziwił. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Miałem też dylemat pod kątem mATX vs ATX (buda mieści ATX, więc generalnie nie ma to znaczenia). Nie interesuje mnie w ogóle podświetlenie i tego typu bajery. Przede wszystkim funkcjonalność.

Myślałem wstępnie o ASUS PRIME B450M-A II, bo chyba pod ten procek nic de facto więcej nie trzeba, jednak nie ma DP, co mnie smuci. To co znalazło się na moim celowniku to (zdaję sobie sprawę, że CPU nie pociągnie na PCI-E 4.0 i ograniczy B550):

1. Asus TUF GAMING B450M-PRO II (ok 500zł), spełnia wszystkie moje wymagania

2. ASRock B550M PRO4 (ok 500zł), spełnia wszystkie moje wymagania, jednak brakuje np. Flash Bios'u, co mnie trochę zniechęca, bo boje się, że mi komp nie odpali, może niesłusznie

3. Asus ROG STRIX B450-F GAMING II (ok 650zł), seria ROG STRIX jest, jak dobrze kojarzę, wyżej niż TUF, więc płyta bardziej pewna

4. Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 (ok 700zł), często polecana konstrukcja B550, spełnia wszystkie wymagania, w przyszłości może się przydać PCI-E 4.0

5. Asus TUF GAMING B550-PLUS WIFI II (ok 800zł), niewiele droższa niż Gigabyte, a ma dodatkowo wifi i bt, chociaż słabsze audio i mniej PCI-E x16

Będę wdzięczny za jakieś sugestie z wadami/zaletami odnośnie tych płyt. Może czegoś nie doczytałem, albo źle poczytałem i wybrałem nieodpowiednie podzespoły. Wszelkie inne sugestię również przyjmę. Jakby co to Asus nie jest moim "oczkiem w głowie", chociaż może się tak wydawać. Mam złe wspomnienia z Asrockami, bo mi się spaliły (2x P67 Pro3 od razu po zakupie 10 lat temu i teraz 1x Z77 Pro), ale to było dekadę temu. Gigabyte jakoś mnie nie przekonuje, ale chyba się po prostu naczytałem. Generalnie to nie chciałbym przekraczać 800zł za MOBO, co i tak wydaje mi się już dużo, patrząc, że CPU jest za ok. 600zł.

B. RAM ---> Tutaj głównie chciałbym przyszłościowo 32GB (2x 16GB) (ok 500zł), myślałem wstępnie o Viper Steel 3200MHz 16CL ale pewnie to będzie też zależne od MOBO, żeby wszystko grało. 3200MHz podobno jest stabilne dla takiej pojemności i nie ma sensu iść w 3600/3733MHz, co jest polecane przy 2x8GB. Generalnie to jest dla mnie najbardziej niezrozumiały temat i najwięcej niepewności co wybrać.

C. PSU ---> Zastanawiałem się czy nie zostawić starego XFX, jednak swoje już przeżył, więc bezpieczniej będzie pewnie go wymienić. Co myślicie? Jeśli chodzi o nowe to i tutaj miałem zagwozdkę czy iść bardziej budżetowo w Seasonic S12III Bronze 500W (ok. 270zł, podobno w zupełności wystarczy pod zestaw), czy może dołożyć trochę więcej do pewniejszego np. Corsair RM550x/TXM550M 550W (ok 380zł) lub Seasonic FOCUS GX-550 (ok 380zł) lub SilentiumPC Supremo FM2 (ok. 380zł). Jest aż taki sens przy takim setupie dokładać do 80gold i dłuższej gwarancji? PSU sypią się teraz częściej niż kiedyś?

Dołożyłbym do tego zestawu chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 5 MAX (ok 100zł), żeby było trochę zimniej, chyba powinien wystarczyć 🙂

W sumie ok 1900zł - 2400zł za komplet.

Będę wdzięczny za wskazówki. Każda na pewno będzie dla mnie cenna przy ostatecznym wyborze. Przepraszam za przydługawy opis.

Pozdrawiam wszystkich!

 

 

 

Edytowane przez Ironmind

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć RAM - tu jednak warto coś szybszego, zintegrowana grafika na tym skorzysta. 

Płyta główna - z 5600G to w zasadzie żadna konstrukcja nie będzie miała problemu. Bardziej bym się skupił na innych aspektach - kodek dźwiękowy, czy potrzebujesz wifi, rozmieszczenie gniazd PCie i m2.

Chłodzenie ok.

Zasilacz - jeśli jest równie wiekowy jak reszta sprzętu to jednak bym wymienił. Mocowo to jak nie planujesz osobnej k. graficznej to i zasilacz 300W będzie z dużym zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rzymo napisał:

Pamięć RAM - tu jednak warto coś szybszego, zintegrowana grafika na tym skorzysta.

Biorąc pod uwagę, że ktoś bierze integrę, to raczej nie myśli o graniu. Poza tym wiadomo, że po OC wydajność będzie nico wyższa. Gwoli ścisłości:

  • RAM DDR4 taktowany powyżej 3200 to jest OC
  • włączenie XMP to jest w większości przypadków OC
  • XMP w większości przypadków ustawia napięcie powyżej normy/standardu, jakim jest 1,2V dla DDR4 (przy XMP napięcie zwykle jest "podkręcane" do 1,35V, a czasem jeszcze wyżej)

 

10 godzin temu, Ironmind napisał:

B. RAM ---> Tutaj głównie chciałbym przyszłościowo 32GB (2x 16GB) (ok 500zł), myślałem wstępnie o Viper Steel 3200MHz 16CL

Te 3200 to one mają po OC przez XMP. Bez OC ustawią się na 2666:

https://assets.website-files.com/5cdb2ee0b102f96c3906500f/606b5bf6b7ce23699f5c30bc_PVS432G320C6K_Sku Sheet_040221.pdf

Jeśli nie chcesz OC, to szukaj pamięci, które bez XMP ustawiają  się na 3200 przy standardowym napięciu, czyli 1,2V. Jeśli jednak chcesz OC, to celuj jak kolega wyżej radzi w coś szybszego pokroju 3600+

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kyle napisał:

Biorąc pod uwagę, że ktoś bierze integrę, to raczej nie myśli o graniu.

Raczej myśli, skoro padają konkretne tytuły 😉 (oczywiście starsze, ale co - to już nie jest granie?)
Proponowanie 3200 na timingach JEDEC (22-22-22-...) jest słabe, to jest przecież zabójstwo wydajnościowe integry. 

Z tak niskim zegarem pamięci nie testowałem, startowałem od 3600 i już tutaj widać ile dają timingi. Tanie moduły 18-22-... kontra 16-18-.. (+odpowiednio ciaśniejsze dalsze timingi) to jest ~10% straty w fps.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rzymo napisał:

Raczej myśli, skoro padają konkretne tytuły 😉

No tak. Miałem co prawda na myśli gry, o większych wymaganiach niż "Microsoft Excel" i wyszedłem z założenia, że takie Heroes 3 to będą chodzić nawet na byle czym (w sensie: czy DDR 2133 czy 3733 - jeden kit dla takiej gry).

1 godzinę temu, rzymo napisał:

startowałem od 3600 i już tutaj widać ile dają timingi. Tanie moduły 18-22-... kontra 16-18-.. (+odpowiednio ciaśniejsze dalsze timingi) to jest ~10% straty w fps.

3600 18-22-... vs 3600 16-18-... to ~10% różnicy wydajności w grach na integrze? Dużo. Ciekawe jaką różnicę robi dual rank vs single rank (w obu przypadkach w dual chanel).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! 🙂

Cytat

Pamięć RAM - tu jednak warto coś szybszego, zintegrowana grafika na tym skorzysta. 

Czyli źle gdzieś wyczytałem, że dla tego procka i 32GB te 3200 są graniczne? Rozumiem, że mimo wszystko powinienem to dobrze skompilować z płytą główną? Jeśli jest sens kupić wyższe taktowanie to chętnie to zrobię, szczególnie jeśli ma to pozytywnie wpłynąć na wydajność. Zakładam, że przy programach również będzie to opłacalne.

Cytat

3600 18-22-... vs 3600 16-18-... to ~10% różnicy wydajności w grach na integrze? Dużo. Ciekawe jaką różnicę robi dual rank vs single rank (w obu przypadkach w dual chanel).

Co do gierek to nie jest to dla mnie w ogóle priorytet. Nie mam po prostu na to czasu, stąd wybór wersji z "G", bo jeśli mnie już najdzie to da mi to możliwość zagrać w te sentymentalne. Bardziej skupiłbym się na programach. Tam podkręcony RAM też się przyda z tego co rozumiem. Generalnie nigdzie nie widziałem, albo nie doszukałem polecanego zestawu 32GB do 5600G. W zdecydowanej większości są to 16GB.

Cytat

XMP w większości przypadków ustawia napięcie powyżej normy/standardu, jakim jest 1,2V dla DDR4 (przy XMP napięcie zwykle jest "podkręcane" do 1,35V, a czasem jeszcze wyżej)

Czy takie zwiększanie napięcia skraca żywotność podzespołu? Wybaczcie totalny brak wiedzy w OC, ale nigdy tego nie robiłem (pomimo 2500k, który miałem).

Cytat

Płyta główna - z 5600G to w zasadzie żadna konstrukcja nie będzie miała problemu. Bardziej bym się skupił na innych aspektach - kodek dźwiękowy, czy potrzebujesz wifi, rozmieszczenie gniazd PCie i m2.

Czy z tych wymienionych którychś szczególnie unikać? Czy dobór na zasadzie "co mi potrzebne i mi wystarczy" będzie wystarczającym kryterium? Będę wdzięczny za jakiś komentarz.

Cytat

Chłodzenie ok.

Ok. Widzę, że jest Fortis 5 za 125zł, który jest bardziej wydajny, a różnica w kasie nie jest duża, więc takie sobie kupie, a co 🙂

Cytat

Zasilacz - jeśli jest równie wiekowy jak reszta sprzętu to jednak bym wymienił. Mocowo to jak nie planujesz osobnej k. graficznej to i zasilacz 300W będzie z dużym zapasem.

Ok, to biorę coś z Bronze 80. Poszukam czegoś z dłuższą gwarancją ze znanych marek i tyle.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200MHz to po prostu domyślny zegar pamięci dla tego procesora, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by użyć szybszych, np. 3600. Dla nich 1.35V jest standardowym napięciem, takie pamięci mają radiatory, nie będą się przegrzewać (jeśli to miałeś na myśli). Nie skraca się żywotność.


Płyta - z tych, które podałeś, wszystkie wyglądają w porządku. B450 mogą wymagać aktualizacji BIOSu, natomiast B550 powinny wspierać 5600g domyślnie, po wyjęciu z pudełka (procesor miał premierę ponad półtora roku temu).

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc w wyborze. Finalnie zdecydowałem się na Asusa TUF z WIFI, bo spełnia moje oczekiwania. Liczę, że spełni swoje zadanie.

Mam ostanie pytanie o RAMy. Napisałeś:

W dniu 11.12.2022 o 16:46, rzymo napisał(a):

3200MHz to po prostu domyślny zegar pamięci dla tego procesora, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by użyć szybszych, np. 3600. Dla nich 1.35V jest standardowym napięciem, takie pamięci mają radiatory, nie będą się przegrzewać (jeśli to miałeś na myśli). Nie skraca się żywotność.

Idąc za poleceniem będę szukał 2x16GB 3600MHz. Czy jest sens brać coś co ma 3600MHz CL16? np.

https://www.ceneo.pl/122919624 lub https://www.ceneo.pl/113305226

Czy ma to mega duże przełożenie na działanie? Wydaje mi się na logikę, że nie za bardzo, więc pytanie czy byłby sens dopłacać. Ale nie widzę też, żeby było to kompatybilne z płytą główną, więc pewnie loteria czy zadziała?

Patrząc na kompatybilne Ramy z płytą (https://www.asus.com/pl/supportonly/tuf gaming b550-plus wifi ii/helpdesk_qvl_memory/ ) do wyboru jest z tych co znam Corsair, G.Skill, Patriot (viper steel). Sporo osób poleca Viper Steela. Jakie jest Wasze zdanie? Czy generalnie wymienione to jest ta sama półka?

Czy chip ma duże znaczenie (Micron/Samsung/Hynix)? Generalnie widzę, że są główni gracze na rynku pamięci RAM.

Myślałem o Viperach: https://www.ceneo.pl/95152679 bo wychodzą najtaniej. Jeśli polecacie coś innego do tej płyty i w ogóle to dla mnie też będzie wskazówka.

O co chodzi z obsługą gniazd w rozpisce Asusa? W niektórych miejscach jest "1,2", w niektórych "1,2,4"?

Podpowiecie coś na temat dysku NVMe? Co można by było wybrać tak do 300-400zł? Wiem, że pci-e 4.0 nie zadziała, ale 3.0 powinno już działać. Może coś Wam chodzi po głowie.

Myślę jeszcze czy nie wymienić obudowy - polecicie coś z dobrym wygłuszeniem do około 300zł pod ATX? Czy nie ma w ogóle czegoś porządnego w takiej kasie? Nie zależy mi na świeceniu, tylko cisza i przepływ powietrza. Coś z bequiet będzie ok? Np. Pure Base 500.

Z góry dziękuję za podpowiedzi 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Viper Steel pod radiatorami mogą kryć różne kostki, kompatybilność z AMD bywa różna...


Obsługa gniazd w rozpisce Asusa - 1,2 vs 1,2,4 to po prostu liczba testowanych modułów. Odpowiednio jeden, dwa i cztery.


NVMe - jednym z popularniejszych wyborów jest Kioxia 1TB - np. w x-kom 309zł na tę chwilę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczę, że ktoś podpowie. A masz może jakieś inne do polecenia 3600 16cl?

@KyleWcześniej coś może sugerował:

W dniu 10.12.2022 o 18:34, Kyle napisał(a):

3600 18-22-... vs 3600 16-18-... to ~10% różnicy wydajności w grach na integrze? Dużo. Ciekawe jaką różnicę robi dual rank vs single rank (w obu przypadkach w dual chanel).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja złożyłem coś takiego, właśnie do domowego biura (zero grania, minimum netu):

  • Ryzen 5 5600G
  • Asus Prime B550M-A
  • G.SKILL RipjawsV F4-3200C16Q-32GVKB (zgodne z QVL)
  • Samsung 980 500 GB M.2 NVMe MZ-V8V500BW
  • Cooler Master N200 Mini Tower 
  • Liteon IHAS122 22X SATA
  • Seasonic G12-GM-550 80Plus Gold 550W
  • Samsung 23,8'' LF24T450GYUXEN IPS 1920 x 1200
  • Logitech K120 Desktop

Wszystko razem z przesyłkami wyszło 3400 zł, z czego za samą skrzynkę niespełna 2500. Jestem naprawdę zadowolony, bo wziąłem dokładnie to co chciałem, a i tak zmieściłem się w zakładanym budżecie z zapasem 600 zł. Zastąpi Durona 1200, którego złożyłem 20 lat temu i liczę, że wystarczy na kolejne 20 lat 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując finalnie wjechało:

Ryzen 5600g

Asus TUF Gaming B550 Plus, WiFi II

Kingston Fury Renegade 2x16GB, 3600CL16 - udało się podkręcić do tych wartości bez problemów, pomimo braku wsparcia na oficjalnej stronie

Cooler Master V550 V2 550W

Fortis 5

Dziękuję wszystkim za pomoc!

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...