Jump to content
Kyle

Gigabyte GamingX Z690

Recommended Posts

W najnowszym BIOS (F21) zaszły pewne zmiany. Dawniej (BIOS'y F6, jak i F20a) jak ustawiło się limity mocy na "POR" to przy i5 12400f płyta ustawiała PL1=65W i PL2=81W (podczas gdy limity ze specyfikacji dla tego CPU to PL1=65W i PL2=117W). Teraz nazwa zmieniła się na "Intel POR" i limity po wybraniu tej opcji ustawiają się na prawidłowe PL1=65W i PL2=117W (sprawdzone w HWinfo). Także jak ktoś chce mieć zalecane przez Intel limity mocy, to wystarczy, że wybierze opcję Intel POR i nie musi się już bawić w manualne nastawy. Jeśli nic nie zmienimy (zostawimy limity na "AUTO", a nie na "Intel POR")  to płyta ustawia PL1=4095W i PL2=4095W - dziwnie.

Przy limitach PL1=4095W i PL2=4095W miałem dziwny problem, polegający na freezowaniu PC raz na kilka tygodni (powiedzmy co 3 tygodnie). Nic nie dało się zrobić - po prostu ekran zamrożony. Problem występował w różnych sytuacjach - czy to otwierałem kolejną kartę w przeglądarce, czy katowałem w Cinebench R23. Po włączeniu limitów mocy na POR lub manualnie 65W/117W problem przestał występować - tutaj ponownie: freezowanie było na starszych BIOS (F6, F20a), natomiast na nowszym (F21) nie sprawdzałem, czy przy PL na 4095W nadal problem występuje.

Kolejna dziwna sprawa, to nie mogłem wgrać wcześniej zapisanych, moich profili wentylatorów z BIOS (jakiś error wyskakuje). Na szczęście jak zapiszecie sobie do pliku na np. pendrive swoje krzywe wentylatorów, to z tego pliku wczytuje poprawnie. (testowane na BIOS w wersji F21)

Radzę wyłączyć nieużywane porty SATA, bo jeśli mamy je wszystkie włączone to na dysku SSD podłączonym do SATA, miałem co kilkadziesiąt GB transferu danych na ten dysk błąd CRC zapisywany w SMART tego dysku (po kilkuset GB uzbierało się kilka tych błędów). Co ciekawe po wyłączeniu nieużywanych portów SATA i pozostawieniu na "Enabled" tylko ten używany, problem zupełnie nie występuje. Tak było w starszych wersjach BIOS - nie wiem, czy w F21 też tak jest.

ps. testowana wersja płyty: 1.0, DDR4

Edited by Kyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...