Skocz do zawartości
saym0n

ASUS TUF GAMING Z690 + 13600KF problem procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś dostałem zamówione części, zacząłem składać komputer i niestety nie wstaje na płycie świeci się cpu na czerwono. Bios płyty głównej miał być zaktualizowany ale nie wiem czy sklep to zrobił bo żadnej informacji nie dostałem.

ASUS TUF GAMING Z690 

Core i5-13600KF

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black

ENDORFY Navis F360 3x120mm

Seasonic FOCUS GX-750 80Plus Gold

MSI GTX 1070

Lian Li Lancool III

Jakieś pomysły co może być nie tak? Sprawdzałem piny, nic nie uszkodziłem. I jeszcze takie pytanie skusłem się na tego navisa ale to jest dla mnie niesamowite badziewie, pompka jest za duża sekcja zasilania płyty przeszkadza trzeba ją obrócić wtedy węże się strasznie układają do tego montaż mocno średni i z czym miałem największy problem, nie mogłem zamontować chłodzenia na topie obudowy Lian Li Lancool III śruby były zbyt małe przeleciały przez dziury! Miał ktoś podobny problem? Trochę chaotycznie ale zmęczony jestem strasznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

(a w jakim sklepie mieli wykonać aktualizacje biosu ? jak można wiedzieć ) 

zakładam ze kabel sygnałowy jest HDMI czy DP ?,( czasami wystarczy wymienić kabel), podpinasz do karty graficznej GTX 1070 i do monitora, a nie do gniazda od płyt głównej ?, bo jak posiadany procesor KF nie posiada igpu to potem, "ciemność, ciemność widzę"   

to czy jest wgrany najnowszy bios, nie idzie zweryfikować jeśli płyta nie startuje i nie można wejść do biosu.   

to tak, na początek 

PC speaker jest ?

jak masz podłączony kabel z dodatkowym zasilaniem dla PSU ?, 1x8pin , 1x4 pin ? czy obydwa są podłączone ?  

odłącz zasilanie od zasilacza.

wyciągnij baterie z płyt głównej przynajmniej na 2 minuty , odłącz /wymontuj dyski M.2/SATA, napędy DVD itp., wszystkie urządzenia podpięte pod USB, RGB i inne cuda , pozostaw tylko myszkę i klawiaturę.

pozostaw jedna kostkę ramu w gnieździe A2, drugie od CPU

kartę graficzna tego GTX 1070 wepnij w drugie, te dolne gniazdo PCIe. (zakładam ze dodatkowe wtyczki z zasilaniem dla karty graficznej są podpięte XD )

włącz zasilanie, napisz jaki i czy dało to jakiś efekt.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem x-kom i to pierwszy raz w sumie. Kabel jest DP i testowany na drugim kompie, grafa tak samo więc działa. Próbowałem tego wszystkiego i efekt ten sam. Diody są i cały czas chwilę po starcie świeci na czerwono CPU i wentylatory na 100% więc coś z temperaturą będzie chyba nie tak. Czy ja dobrze podpinam AIO? 4-pin wtyczka leci do CPU_OPT na płycie głównej i sata do sata z zasilacza? A wentylatory z AIO do CPU_FAN? Czy jest możliwe, że jeśli nie mam nic wpięte w złącze CPU_FAN na płycie głównej to mogą być takie efekty? Jutro będę próbował z tymi złączami jeszcze bo już wyczerpaliśmy chyba wszystkie możliwości.

Edytowane przez saym0n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, saym0n napisał:

Wybrałem x-kom i to pierwszy raz w sumie. Kabel jest DP i testowany na drugim kompie, grafa tak samo więc działa. Próbowałem tego wszystkiego i efekt ten sam. Diody są i cały czas chwilę po starcie świeci na czerwono CPU i wentylatory na 100% więc coś z temperaturą będzie chyba nie tak. Czy ja dobrze podpinam AIO? 4-pin wtyczka leci do CPU_OPT na płycie głównej i sata do sata z zasilacza? A wentylatory z AIO do CPU_FAN? Czy jest możliwe, że jeśli nie mam nic wpięte w złącze CPU_FAN na płycie głównej to mogą być takie efekty? Jutro będę próbował z tymi złączami jeszcze bo już wyczerpaliśmy chyba wszystkie możliwości.

pozostaje jeszcze sprawdzić tzw. metoda łopatologiczna , czyli zdejmujemy chłodzenie z CPU, ale wtyczka od wiatraków ma być wpięta , jeden palec na IHS procesora, drugi łapka na włączniku zasilania zasilacza, włączamy zasilanie , po kilku sekundach po palcem na procesorze powinno być odczuwalne ciepło przechodzące szybko w gorące, jeśli tak, to dobry znak, gdy tylko wyczujemy ciepło pod IHS procesora od razu odcinamy na zasilaczu zasilanie, przecież nie chcemy uszkodzić procesora , ale mamy info ze płyta teoretycznie uruchamia procesor, a przez to możliwy problem leży gdzie indziej.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem wszystko jeszcze raz od nowa i zadziałało nic się nie świeci na czerwono jednak nadal brak sygnałuu na monitorze. I tutaj naprawdę dziękuję Ci, że napisałeś o tym kablu zmieniłem na HDMI i od razu ruszyło... Teraz testowałem dwa kable DP i na żadnym nie chce działać nie wiem dlaczego? W biosie płyty głównej są jakieś ustawienia dotyczące karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, saym0n napisał:

Podłączyłem wszystko jeszcze raz od nowa i zadziałało nic się nie świeci na czerwono jednak nadal brak sygnałuu na monitorze. I tutaj naprawdę dziękuję Ci, że napisałeś o tym kablu zmieniłem na HDMI i od razu ruszyło... Teraz testowałem dwa kable DP i na żadnym nie chce działać nie wiem dlaczego? W biosie płyty głównej są jakieś ustawienia dotyczące karty graficznej?

w biosie nie ma żadnych ustawień odnośnie karty graficznej , przynajmniej nie takie jak byśmy chcieli, czyli ze płyta główna ma sprawdzać lub nie sprawdzać, elektryczne połączenie po miedzy wyjściem karty graficznej a monitorem , i jeśli posiadasz kabel DP 20 pin to już może pododawać problemy , najlepiej jest mieć 19 pin , wieczny temat z tym 20 pinem ... ,  co do standardów jak wspomniał "P3ch" czyli ze kabel DP 1.4, a twoja karta graficzna czyli ten GTX 1070 wspiera standard 1.4a ale to jest już jest info, przy jakiej rozdzielczości będziemy mogli ustawać maksymalne odświeżanie o ile posiada się właściwy kabel XD

tutaj człowieki piszą ze 20 pin jest odłączony

https://www.morele.net/kabel-delock-displayport-displayport-2m-czarny-85660-5376190/

https://www.morele.net/kabel-delock-displayport-displayport-2m-czarny-83806-946822/       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną sytuację jak miałem monitor podpięty pod DP i GTX 1060 tylko że ja miałem 2 monitor i uruchamiałem kompa na starszym monitorze po kablu DVI-D  a ten po kablu DP włączałem dopiero jak windows się załadował. Problemem jest DP w kartach z generacji Maxwell i Pascal. U mnie problem rozwiązała nvidia

https://www.nvidia.com/en-in/drivers/nv-uefi-update-x64/

pobierz odpal i dowiesz się czy potrzebny jest update biosu do Twojej karty graficznej.

Ostrzegam że jeśli pozwolisz żeby program wgrał nowszy firmware i w trakcie coś pójdzie nie tak, brak prądu itp.  to masz uwaloną kartę (ale pewnie do odratowania). Ja generalnie nie wczuwam się program odpaliłem, zrobił co trzeba od tamtej pory aż do sprzedaży żadnych problemów nie miałem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przy zakupie monitora już widziałem, że ludzie piszą o problemach i kupiłem dodatkowy kabel 19pin ale nie mogę znaleźć jakiej firmy ani czy faktycznie jest 19pin nic na nim nie pisze. Moja karta jest już stara i tylko przejściowo, czekam na premierę gtx 4070 i mam nadzieję, że w styczniu ją wymienię. Ale naprawdę dziękuję za pomoc, jakby Mr.T... nie wspomniał o tych kablach to bym pewnie skorzystał już z jakiegoś serwisu bo moje pomysły się skończyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Funky_Panda napisał:

Miałem identyczną sytuację jak miałem monitor podpięty pod DP i GTX 1060 tylko że ja miałem 2 monitor i uruchamiałem kompa na starszym monitorze po kablu DVI-D  a ten po kablu DP włączałem dopiero jak windows się załadował. Problemem jest DP w kartach z generacji Maxwell i Pascal. U mnie problem rozwiązała nvidia

https://www.nvidia.com/en-in/drivers/nv-uefi-update-x64/

pobierz odpal i dowiesz się czy potrzebny jest update biosu do Twojej karty graficznej.

Ostrzegam że jeśli pozwolisz żeby program wgrał nowszy firmware i w trakcie coś pójdzie nie tak, brak prądu itp.  to masz uwaloną kartę (ale pewnie do odratowania). Ja generalnie nie wczuwam się program odpaliłem, zrobił co trzeba od tamtej pory aż do sprzedaży żadnych problemów nie miałem.  

Wielkie dzięki za poradę - od dłuższego czasu nie mogłem załapać dlaczego komp z gtx1080ti podpięty do monitora po kablu DP raz odpala, a raz brak obrazu. Po hdmi było ok. Myslałem, że monitor uwalony albo coś z kartą nie tak. Zrobieł update biosu karty i całość śmiga. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...