Skocz do zawartości
buldogekon

Chłodzenie do i7-13700K...

Rekomendowane odpowiedzi

Przejrzałem trochę testów w necie i ten proc jest cholernie gorący, więc przydałoby się dobre chłodzenie. Myślę o AiO Arctic Freezer II ale o modelu 240mm bo mam obudowę Fractal Design R4 i tam na górze jest miejsce tylko pod 240mm.... Czy to wystarczy ? Wszędzie testują te procki z AiO 360mm, a i tak pod obciążeniem dobija do setki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak masz odpowiednio małą powierzchnię rdzenia, przy odpowiednio dużej mocy do odprowadzenia, to i chłodnica 480mm nie pomoże (czy co tam największego mają). Swoją drogą krążyła taka teoria (teraz to już legenda miejska), że Intele 13 generacji się nienaturalnie mocno grzeją, bo płyty dają za wysokie napięcie (czyli sugestia wadliwych BIOS). ... a może kup i7 12700K w promocji 😉 (i używaj z zalecanymi limitami mocy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, B@nita napisał:

Krąży też teoria o wyginających się socketach na prockach 12.13gen.

Tak, część socketów 1700 ma zbyt mocny nacisk ramki na procesor (można to rozpoznać po tym, że ciężko się to zapina / trzeba użyć stosunkowo sporo siły przy zapinaniu) w części centralnej i robi się "banan". Jednak w części socketów nie trzeba tyle tej siły użyć (więc i na CPU powinny działać mniejsze siły) i to wygięcie nie powinno mieć miejsca (nie występują te nierównomierności nacisku na piny).

Także ruletka, jak się trafi. Jak się trafi na ten ciężko chodzący zatrzask, to można się ratować ramką lub podkładkami czy innym luzowaniem śrub zatrzasku.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kyle napisał(a):

Tak, część socketów 1700 ma zbyt mocny nacisk ramki na procesor (można to rozpoznać po tym, że ciężko się to zapina / trzeba użyć stosunkowo sporo siły przy zapinaniu) w części centralnej i robi się "banan". Jednak w części socketów nie trzeba tyle tej siły użyć (więc i na CPU powinny działać mniejsze siły) i to wygięcie nie powinno mieć miejsca (nie występują te nierównomierności nacisku na piny).

Także ruletka, jak się trafi. Jak się trafi na ten ciężko chodzący zatrzask, to można się ratować ramką lub podkładkami czy innym luzowaniem śrub zatrzasku.

To może,  jak robi się taki banan, użyć lepkiej pasty w nieco większej ilości. Np. Gelid gc extreme.

Ktoś próbował?

3 godziny temu, buldogekon napisał(a):

Przejrzałem trochę testów w necie i ten proc jest cholernie gorący, więc przydałoby się dobre chłodzenie. Myślę o AiO Arctic Freezer II ale o modelu 240mm bo mam obudowę Fractal Design R4 i tam na górze jest miejsce tylko pod 240mm.... Czy to wystarczy ? Wszędzie testują te procki z AiO 360mm, a i tak pod obciążeniem dobija do setki...

Pytanie jakim obciążenie. Prime95, i inne testy small ft są dobre do testowania zasilacza a nie temp procesora i jego stabilności 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH-D15 wraz z 13600k max 79 stopni w testach syntetycznych. Może trafiłem na taką chłodniejszą sztukę. UV będę robił jak time mi się trochę zluzuje to dam znać. Może moja odpowiedź coś Ci rozjaśni.

 

W grach tj: god of war, bf1, bf4, cmw temp nie przekracza 65 stopni i jest w miarę cicho.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...