Skocz do zawartości
Astec

Płyta główna na socket AM5

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 
powoli szykuje się do przejścia z AM4 na AM5 i w związku z tym mam parę pytań i wątpliwości co do doboru płyty głównej dopasowanej do swoich potrzeb. Biorę pod uwagę 3 płyty od Gigabyte: B650 Gaming X AX, X670 Gaming X AX i B650 Aorus Elite AX. Skupiłem się na wychwyceniu różnic między tymi płytami i na tym co to faktycznie oznacza. 
1. VRM - 8+2+1 w B650, 14+2+1 w B650 Aorus i 16+2+2 w X670. Jakie znaczenie ma poziom rozbudowy sekcji zasilania jeśli  planuje posadzić na płycie 7600X (lub Non-X) a domyślnie ma pracować z 7800X3D? To że sekcja sobie poradzi jestem niemal pewien, ale jakimi temperami będzie to okupione?
2. PCB - 6 warstw w B650 i X670, 8 warstw w B650 Aorus. Co w praktyce oznacza brak dwóch dodatkowych wartw w płytach Gaming X?
3. PCIe - tylko 4.0 dla dysków i karty graficznej w B650, 5.0 dla dysków i 4.0 dla karty graficznej w B650 Aorus i X670. Karty graficzne obsługujące 5.0 to pieśń przyszłości, ale dyski są już na horyzoncie. Jak bardzo przydatne okaże się PCIe 5.0 dla M2 w dłuższej perspektywie czasu?
4. DDR5 - obsługa modułów do 6400 
MHz w obu Gamingach X i 6666 w B650 Aorus. Planuje kupić Fury Beast 5600 MHz, CL 36 EXPO, ale czy dodatkowe 266 MHz może zrobić różnice w kontekście przyszłej platformy opartej o Zen 5? 
Reszta jest dla mnie mało istotna. Obsługa BT i WiFi, liczba portów USB i Sata, dziękówka, Q-Flash i wiele innych kwestii, których nie wymieniłem jest taka sama lub bardzo podobna we wszystkich trzech płytach dlatego je pominąłem. W końcu najważniejsze pytanie - która z tych płyt jest według was najlepsza biorąc pod uwagę cenę, jakość i specyfikacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcje zasilania we wszystkich trzech modelach to overkill dla 7600X, a pewnie nawet i 7800X3D (jak już wyjdzie). Mam X670 Gaming X AX z 7950X i nic się nie grzeje, no z wyjątkiem procka oczywiście, ale taka uroda nowych Ryzenów. Dodatkowe warstwy PCB to zwykle zasilanie albo są dedykowane do toru audio, nie wiem jak to rozwiązał Gigabyte.
Różnic między szybkością dysków gen4 i gen5 przy normalnym, domowym użytkowaniu raczej nie zobaczysz. Różnice będą za to na pewno w ilości ciepła i pewnie co szybsze modele będą wymagały aktywnego chłodzenia.
Częstotliwość taktowania RAM zależy bardziej od IMC w procesorze niż od płyty, sweet spot dla Zen4 to 6000, nie sądzę że znacząco wzrośnie przy Zen5, więc co tam wybierzesz to będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...