Skocz do zawartości
killua

Dyski SSD a linie PCIE z procesorem Intel i z490 Asus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, możecie w prostych słowach jakoś wyjaśnić :

Mam: płytę główną Asus rog strix z490-e Gaming, procesor intel 10900K, Karta nvidia 3090 podpięta na PCIE 16_2 .  podpięte dwa dyski ssd m.2 bezpośrednio napłycie. 3 dysk przez adapter na łączu PCI 16_1 na płycie. 

Procesor wg opisu obsługuje 16 lini PCIe, karta na łączu 16x więc zjada cały dostęp czy jakoś kłóci się z dyskami ssd i przez to karta lub dyski działają wolniej niż by się dało? chce teraz ten adapter wymienić na Kontroler Asus PCIe 3.0 x16 - 4x M.2 M-key Hyper M.2 X16 Card V2 i wrzucić na niego 2x2TB dyski(a może lepiej dopłacić i kupić 1 dysk 4TB?). Czy to się będzie gryzło ze sobą? Czy na tej płycie mogę na ten kontroler wrzucić 4 dyski (trochę nie rozumiem tych konfiguracji PCI w instrukcji) czy tylko 2 albo 3 jeśli dobrze rozumiem instrukcje asusa:

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1037507/

Rozgałęzienie (bifurkacja) PCIe w gnieździe PCIe x16 Liczba SSD M.2 

ROG STRIX Z490-E GAMING      PCIEX16_1      3/1

co to oznacza bo np na  PCIEX16_2      jest 0/2 ????

 

Czy używając tego kontrolera asusa, na tej płycie mogę te 2-4 spiąć w macierz używając kontrolera raid na płycie bo wg instrukcji:

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1037507/#firmware

Ograniczenia i konfiguracje instalacji dysku SSD M.2

Ograniczenia

2. W przypadku płyt głównych z serii Z590, Z490, Z390 i Z370 zainstaluj IRST w wersji 16 lub nowszej, aby używać RAID. Tylko dyski SSD firmy Intel mogą aktywować Intel RAID na platformie Intel.

Co sugeruje że tylko na dyskach intela a ja mam WDBlacki i Samsungi.

 

Chcę wkrótce wymienić proc na 13900 ale on też wg opisu ma tylko 

Max # of PCI Express Lanes20

więc na nim też będą ograniczenia?

 

Dzieki za pomoc 🙂

Edytowane przez killua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...